Προς το περιεχόμενο

Χειροπρακτική!


Xelononinjaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Κει που κατούρησε ο γιατρός φύτρωσε ο χειροπράκτης.

Να ξέρουμε τι λέμε ε......

Επίσης μην μπερδεύουμε τους γιατρούς με τους χειρουργούς. Κανείς δεν έγραψε ότι ο χειροπράκτης είναι γιατρός...αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να σε βοηθήσει να απαλλαγείς από πόνους που για κάποιο τρόπο η ιατρική δεν μπορεί. Γιατί??? Δε το ξέρει κανείς. Για μένα είναι κάτι σαν τον ψυχολόγο...μπορεί να σε κάνει καλά χωρίς να είναι γιατρός. Αφού αυτό δουλεύει σε κάποιους ανθρώπους και δεν είναι σουπερμαντολίνη, ε τότε μην το αμφισβητείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Φίλε Δημήτρη που απαντάς τόσο φανατισμένα...έχεις πάει ποτέ σε χειροπρακτικό, έχεις διαβάσει ή τα γράφεις λόγω συντηρητικών αντιλήψεων που έχουμε στην Ελλάδα, που αν δε ξέρω κάτι δεν ισχύει πάει και τελείωσε. Κάποια στιγμή πρέπει να μαθαίνουμε και να ψάχνουμε και να μην ακούμε πάντα τι μας λένε οι άλλοι. Για να μην ανοίξουμε τώρα την κουβέντα "καλός ορθοπεδικός" στην Ελλάδα τι σημαίνει και που τον βρίσκεις???

Καθολου φανατισμενα. Γραπτο κειμενο ειναι οχι διολογος. Δε μπορεις να καταλαβεις το υφος.

Απλα εξηγω οτι δεν ειναι ιατροι. Τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο.

Το εαν ο οποιοσδηποτε θελησει να χειριζεται το σωμα και την υγεια του καποιος που δεν ειναι ιατρος, ειναι δικο του θεμα.

Μιας και την σπουδαζω τη ρημαδα την ιατρικη, εχω δει αρκετους απο χειροπρακτικους/ομοιοπαθητικους (γενικα ολο το συστημα let the body heal itself from nothing) να ερχονται σε ασχημη κατασταση.

Αλλα τι ξερω εγω θα μου πεις.. ενας ακομα random του internet.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ψυχολόγος ασχολείται με την ψυχή σου, υπάρχουν διαταραχές πχ αγχώδεις που σωματοποιουνται , όποτε με την ψυχοθεραπεία νιώθουμε καλύτερα. Δεν ειναι κατι ανεξήγητο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ο ψυχολόγος ασχολείται με την ψυχή σου, υπάρχουν διαταραχές πχ αγχώδεις που σωματοποιουνται , όποτε με την ψυχοθεραπεία νιώθουμε καλύτερα. Δεν ειναι κατι ανεξήγητο. 

Ούτε η χειροπρακτική είναι κάτι ανεξήγητο νομίζω. Ίσα ίσα είναι κάτι χειροπιαστό-τεχνικό.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -Dimitris- είπε

Καθολου φανατισμενα. Γραπτο κειμενο ειναι οχι διολογος. Δε μπορεις να καταλαβεις το υφος.

Απλα εξηγω οτι δεν ειναι ιατροι. Τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο.

Το εαν ο οποιοσδηποτε θελησει να χειριζεται το σωμα και την υγεια του καποιος που δεν ειναι ιατρος, ειναι δικο του θεμα.

Μιας και την σπουδαζω τη ρημαδα την ιατρικη, εχω δει αρκετους απο χειροπρακτικους/ομοιοπαθητικους (γενικα ολο το συστημα let the body heal itself from nothing) να ερχονται σε ασχημη κατασταση.

Αλλα τι ξερω εγω θα μου πεις.. ενας ακομα random του internet.

Το ότι κάποιος είναι γιατρός δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερος από έναν χειροπρακτικο ο οποίος παίρνει μέρος σε σεμινάρια και κοιτάζει να συμβαδίζει με τις εξελίξεις. Και ειδικότερα Έλληνας γιατρός 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα με τι ψάχνει ο καθένας.

Πάντως καλά θα ήταν να μην λέμε βλακείες για σοβαρές ασθένειες (π.χ. καρκίνος) . Η κουταμάρα ότι όλοι οι γιατροί του κόσμου έχουν συνεννοηθεί με τις φαρμακευτικές και μας κάνουν ακριβές-ανούσιες θεραπείες και δεν μας στελνουν σε ματζουνολόγους-χειροπράκτες & λοιπούς κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει.  

Οποιος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας (δικό του) είναι ελεύθερος να πάει σε χειροπράκτη να του κάνει κρακ-κρακ(κρακολόγους έπρεπε να τους αποκαλούμε) και να γίνει καλά. Απλά μην τα διαφημίζει αυτά γιατί είναι επικίνδυνα και κάποιος πάνω στην απελπισία του μπορεί να ακολουθήσει λάθος δρόμο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε κανέναν καλό Δόκτωρ Χειροπρακτικό? Το σκέφτομαι να πάω. 

Επίσης είναι καλύτερο να πάω πρώτα σε χειροπρακτικό και μετά για μασάζ ή το ανάποδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...