Προς το περιεχόμενο

Dungeons and dragons για αρχάριους


Dragor25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν εγώ και οι παρέα μου (5 άτομα σύνολό) θέλουμε να ξεκινήσουμε να παίζουμε Dungeons and dragons και χρειαζόμαστε τεράστια βοήθεια για να καταλάβουμε το πως παίζεται και το τι χρειαζόμαστε (ξέρουμε υπάρχουν tutorials στο YT αλλά δεν έχουμε καταλάβει χριστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά χρειάζεστε ζάρια, ένα κομμάτι χαρτί όπου θα έχει τα στατιστικά του χαρακτήρα σας και βιβλία (players' handbook, dungeon master's guide και monster manual). Αυτά είτε τ'  αγοράζεις είτε ψάχνεις πειρατικά.

 

Βασικοί κανόνες εδώ: https://dnd.wizards.com/articles/features/basicrules

Παίζεται όπως θες να παίξεις αλλά γενικά ρίχνεις ένα ζάρι, προσθέτεις κάποια modifiers ανάλογα με τον χαρακτήρα σου και βλέπεις αν πετυχαίνεις σε αυτό που θες να κάνεις (πχ να επιτεθείς, να κρυφτείς, να πεις πειστικά ψέματα). Την πλοκή την αποφασίζει ο dm (αν και υπάρχουν κι έτοιμα σενάρια), οι υπόλοιποι αυτοσχεδιάζετε και μετά ο dm ξανααυτοσχεδιάζει με βάση τους δικούς σας αυτοσχεδιασμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικη ερωτηση, ξερετε αγγλικα; Αν ναι, που ακριβως κολλησατε;

Αν οχι, τοτε κοιταξτε να βρειτε μεταφρασμενα παλαιοτερης εκδοσης, δεν εχουν μεταφραστει οι τελευταιες εκδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Player's Handbook is your Bible!

Και αφου το μελετησετε ΟΛΟΙ σας, να αποφασισετε ποιος θα γινει DM. Στη συνεχεια, εκεινος/η θα πρέπει να μελετησει κι αλλα βιβλια πχ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ το Dungeon Master's Guide για αρχη.

Θα χρειαστειτε: την φαντασια σας, εκτυπωμένα character sheets (ή σε μορφη PDF αν σας βολεύει), μολυβια, γόμες, ταμπλο με κουτακια, φιγουρες, σετ ζαριων, Blind Guardian.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτε να βρείτε βιβλία της πέμπτης έκδοσης. Είναι αρκετά φιλική σε αρχάριους παίκτες.

Αν δεν το έχετε πολύ με τα αγγλικά, υπάρχει παλιότερη έκδοση μεταφρασμένη στα ελληνικά. Δεν γνωρίζω όμως που θα μπορέσετε να βρείτε τα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, *nenya* said:

Blind Guardian.

Δάκρυσα εκεί.

5η έκδοση να δοκιμάσετε και αυτός που έχει την περισσότερη όρεξη από την παρέα να ξεκινήσει να διαβάζει.

Χωρίς να διάβασμα δεν πρόκειται να γίνει δουλειά.

Επίσης δοκίμασε να πας σε κανένα κατάστημα Κάισσα, συνήθως κάνουν events τύπου και μαζώξεις η αναζητάνε άτομα για sessions (nerdgasm)

και σίγουρα θα σε βοηθήσουν live τύποι

Επεξ/σία από Leleouras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται να γνωρίσει από κοντά μπορεί να τσεκάρει την υπογραφή μου, τώρα ο σύλλογος υπολειτουργεί λόγω καλοκαιριού βέβαια αλλά από Σεπτέμβρη πάλι δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, fytotech said:

Σε κατάστημα Κάισσα μπορώ να πάω και μόνος μου; Ή πρέπει να πάμε group;

Λιγο παλαιοτερα διοργανωναν σε συγκεκριμενες μερες επιδειξεις πανω στο dnd. Λογω Αυγουστου καλυτερα να επικοινωνησεις μαζι τους για το κατα ποσο πραγματοποιουνται τωρα.

Φυσικα μπορεις να πας και μονος, το απλουστερο παντως ειναι να πας θεατης και να παρακολουθησεις καποια αλλη ομαδα να παιζουν.

Στο Papercut 500 επισης διοργανωνουν παιχνιδια για νεους και προχωρημενους παικτες
https://foursquare.com/v/papercut-500/58c10fc04ca49b50982dc8c5

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2019 στις 10:23 ΜΜ, Dragor25 είπε

Λοιπόν εγώ και οι παρέα μου (5 άτομα σύνολό) θέλουμε να ξεκινήσουμε να παίζουμε Dungeons and dragons και χρειαζόμαστε τεράστια βοήθεια για να καταλάβουμε το πως παίζεται και το τι χρειαζόμαστε (ξέρουμε υπάρχουν tutorials στο YT αλλά δεν έχουμε καταλάβει χριστο)

Μπορειτε να ξεκινησετε απο κατι πιο soft core.Σαν το hero quest απο επιτραπεζιο.

Δεν ειναι το ιδιο αλλα θα δειτε αμα σας αρεσει για να πατε μετα σε κατι πιο hard core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το D&D έχει ένα εκατομμύριο κανόνες, κυριολεκτικά για τα ΠΑΝΤΑ. Αν απλά κάποιος εντελώς άσχετος πάρει το Player's Guide, το πιο πιθανό είναι να πάθει ένα

μικρό κοκομπλόκο και να νομίσει ότι είναι απαραίτητο να μάθει όλα αυτά τα πράγματα απέξω ή να πρέπει έστω να τα ψάχνει κάθε τρεις και λίγο.

Αν δεν σου δείξει κάποιος έστω 2-3 βασικά πράγματα να σε ξεψαρώσει, δεν θα ξέρεις από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις, δεν ξέρεις να ξεχωρίσεις τι είναι σημαντικό

και 100% απαραίτητο και τι όχι.

Αυτός δε που θα γίνει DM και θα πρέπει να διαβάσει 3 βιβλία με άπειρους κανόνες, αυτός και αν θα ψαρώσει, θα νιώσει σαν να δίνει πανελλήνιες.

Για μένα χρειάζεται έστω 1 άτομο που να έχει ήδη μια επαφή και να μπορεί να σου πει "αυτό είναι σημαντικό, αυτό χέστο, προαιρετικά είναι αυτά αν θες να καείς εντελώς".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρει κανένας, καλύτερα να πάτε σε μαγαζί να μάθετε πέντε πράγματα. Αλλιως μπορείτε να.παιξετε το Descent 2 για μια γεύση dungeon crawler και μετά να το συνεχίσετε στα hardcore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω πιο ξεκάθαρο επειδή το πρωί που έγραψα δεν είχα χρόνο που έφευγα για δουλειά.

Είμαι μέλλον στον σύλλογο της υπογραφής μου τώρα κάμποσα χρόνια, είναι μέρος που μπορεί να έρθει και ο πιο νέοπας με τα παιχνίδια ρόλων ή επιτραπέζια ή και ο πιο προχωρημένος και να βρει κόσμο για να παίξει.

Κόσμο από φοιτητές μέχρι 50άριδες, χωρίς να νοιάζεται κανείς για ηλικίες κλπ άλλα, όλοι είμαστε εκεί για να παίξουμε και να περάσουμε καλά. Αν ενδιαφέρεσαι, από Σεπτέμβρη ξεκινάει ένα campaign το οποίο θα αποτελείται από 20-25 άτομα σε διάφορα τραπέζια και θα είναι Dungeons & Dragons 5th Edition. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να έρθει να παρακολουθήσει, και γιατί όχι να πάρει μέρος αν το θελήσει, αν του κάνει κλικ ο χώρος τα άτομα και όλα τα συναφή.

Όποιος ενδιαφέρεται εγώ αφήνω εδώ και το facebook να έρθει σε επαφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...