Προς το περιεχόμενο

Αρνηση παραλαβης ΑΠΔ


nikoskrep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Νίκος από Καστοριά. το θέμα έχει ως εξής,ο πατέρας μου έχει μια μονοκατοικία στο χωριό την οποία κατάφερε να την εντάξει στο εξοικονομώ κατ οίκον. Για να κάνει την θερμοπρόσοψη έβγαλε μια άδεια μικρής κλίμακας. Την θερμοπρόσοψη μιας και το σπίτι είναι πολύ μικρό την έκανα εγώ αφού είμαι οικοδόμος και το κατέχω το αντικείμενο. Τα ένσημα που έβγαλε το έργο είναι 7 και ο πατέρας μου τα έβαλε σε μένα ,σήμερα πήγαμε στο ΙΚΑ να καταθέσουμε ΑΠΔ και η υπάλληλος μόλις είδε΄το ίδιο επίθετο με ρωτάει είστε πατέρας και γιος ναι της απαντώ και μου λέει δεν μπορώ να την πάρω, την ρωτώ γιατί βγάζει ένα ντοσιέ μου δείχνει ένα χαρτί και μου λέει να το διαβάσω.Τα παίρνω στο κρανίο άρχισα να φωνάζω και της λέω να μου δείξει που γράφει ότι το παιδί δεν μπορεί να εργαστεί στον πατέρα του. με τα πολλά μαζεύτηκαν και κάτι άλλοι και αφού έκαναν σύσκεψη μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν τι πρέπει γίνει, κράτησαν την ΑΠΔ πήραν πρωτόκολλο και μου είπαν να μην ανησυχώ και να περάσει ο μήνας δεν έχει πρόστιμο. Το πρόγραμμα όμως λήγει σε τρεις εβδομάδες  και εγώ πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα πιο νωρίς τα δικαιολογητικά και δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αιτήσου παράταση απο το ΕΚΟ αν δεν προλαβαίνεις

2)Περίμενε να δείς τι θα σου πουν. Το χαρτί που πήρες έπρεπε να το διαβάσεις τι λέει πριν αρχίσεις τις φωνές. Αν έχουν τέτοια εντολή δεν πρόκειται να σου τα κολλήσουν.

3) Εν ανάγκη κολλήστε τα ένσημα σε κάποιον άλλο, δεν χάλασε ο κόσμος για 7 ένσημα και δεν αξίζει να ρισκάρεις το πρόγραμμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikoskrep είπε

Καλησπέρα Νίκος από Καστοριά. το θέμα έχει ως εξής,ο πατέρας μου έχει μια μονοκατοικία στο χωριό την οποία κατάφερε να την εντάξει στο εξοικονομώ κατ οίκον. Για να κάνει την θερμοπρόσοψη έβγαλε μια άδεια μικρής κλίμακας. Την θερμοπρόσοψη μιας και το σπίτι είναι πολύ μικρό την έκανα εγώ αφού είμαι οικοδόμος και το κατέχω το αντικείμενο. Τα ένσημα που έβγαλε το έργο είναι 7 και ο πατέρας μου τα έβαλε σε μένα ,σήμερα πήγαμε στο ΙΚΑ να καταθέσουμε ΑΠΔ και η υπάλληλος μόλις είδε΄το ίδιο επίθετο με ρωτάει είστε πατέρας και γιος ναι της απαντώ και μου λέει δεν μπορώ να την πάρω, την ρωτώ γιατί βγάζει ένα ντοσιέ μου δείχνει ένα χαρτί και μου λέει να το διαβάσω.Τα παίρνω στο κρανίο άρχισα να φωνάζω και της λέω να μου δείξει που γράφει ότι το παιδί δεν μπορεί να εργαστεί στον πατέρα του. με τα πολλά μαζεύτηκαν και κάτι άλλοι και αφού έκαναν σύσκεψη μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν τι πρέπει γίνει, κράτησαν την ΑΠΔ πήραν πρωτόκολλο και μου είπαν να μην ανησυχώ και να περάσει ο μήνας δεν έχει πρόστιμο. Το πρόγραμμα όμως λήγει σε τρεις εβδομάδες  και εγώ πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα πιο νωρίς τα δικαιολογητικά και δεν ξέρω τι να κάνω.

Σε πολλά καταστήματα ΙΚΑ γίνεται μπάχαλο. Γιατί δέν ρωτάς στην υποστήριξη του εξοικονομώ εάν υπάρχει πρόβλημα.

Εάν και δέ πρέπει, με τους προμηθευτές δεν θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι δυνατόν να μην επιτρέπει οποιοσδήποτε νόμος, εγκύκλιος, ΠΔ, ΚΥΑ, εντολή και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο οτι απαγορεύεται να βάζει ένσημο ο πατέρας στον γιο; Ας τα κάνουνε παράνομα και μαύρα τότε. Ήμαρτον. 

Όσο για το ντοσιέ, καλά σου απάντησαν οι προηγούμενοι οτι έπρεπε να το διάβαζες, διότι αν πράγματι υπάρχει τέτοια απόφαση, δεν πρόκειται να δεχτούν τίποτα όσο και να χτυπιέσαι. Εκτός βέβαια κι αν σου πέταξαν τίποτα άσχετο, αν είχες την δυνατότητα έπρεπε να σημείωνες κάπου τον αριθμό της απόφασης για να το δείξεις και σε κάποιον περισσότερο γνώστη.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεχομένως να κολλάνε στο ότι δεν ενημέρωσες τον ΕΦΚΑ/Μισθωτών (τ.ΙΚΑ) προτού αρχίσει το έργο.

«Επίσης μειώνονται οι κατά το άρθρο 38 υπολογιζόμενες υποχρεωτικά καταβλητέες εισφορές, συνεπεία αποδεδειγμένης προσωπικής απασχόλησης του κυρίου του έργου και των πρώτου βαθμού συγγενών του, εφόσον είναι οικοδόμοι και απασχολούνται σε εργασίες πρώτης μόνον κατοικίας, η οποία ανεγείρεται μετά από άδεια πολεοδομικού γραφείου ή άλλης δημόσιας αρχής και η επιφάνεια της είναι έως 150 τ.μ.
Η προσωπική απασχόληση του οικοδόμου λαμβάνεται υπόψη για μεν την ειδικότητα του τεχνίτη, εφόσον αποδεδειγμένα έχει ασφαλισθεί, οποτεδήποτε, με τις διατάξεις του ΣΤ κεφαλαίου του KA ΙΚΑ, για 600 τουλάχιστον ημέρες εργασίας, για δε την ειδικότητα του εργάτη, εφόσον αποδεδειγμένα έχει ασφαλισθεί, οποτεδήποτε, με τις διατάξεις τους ίδιου κεφαλαίου για 100 τουλάχιστον ημέρες εργασίας.
Η μείωση των εισφορών λόγω προσωπικής απασχόλησης του κυρίου του έργου και των πρώτου βαθμού συγγενών του, δεν μπορεί να υπερβαίνει, κατά φάση, το 30% των κατά το άρθρο 38 υπολογιζόμενων ως υποχρεωτικά καταβλητέων εισφορών.
Ειδικά προκειμένου για εργασίες επαναχρωματισμών και μόνο γι’ αυτές, αφενός δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση η ιδιότητα του οικοδόμου, αφετέρου δεν τίθεται περιορισμός συμμετοχής της προσωπικής απασχόλησης για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης.
Για τη μείωση του ποσού των εισφορών στις προαναφερόμενες περιπτώσεις απαιτείται η προσωπική απασχόληση του κυρίου του έργου και των πρώτου βαθμού συγγενών του να γνωστοποιείται στην υπηρεσία του Ιδρύματος πριν από την έναρξη της απασχόλησης.
Δεν λαμβάνεται υπόψη κάθε εκ των υστέρων γνωστοποίηση προσωπικής απασχόλησης στην Υπηρεσία του Ιδρύματος.» [Υ.Α. Φ21/478/18-03-1997]

Όμως αν έχεις τα ένσημα που απαιτούνται εκ του νόμου για να θεωρηθείς οικοδόμος σε έργο συγγενή α′ βαθμού και δεν ζητάς κάποια έκπτωση, τότε μάλλον θα πρέπει να τα δεχθούν κανονικά.

Επεξ/σία από Zazula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, nikoskrep said:

βγάζει ένα ντοσιέ μου δείχνει ένα χαρτί και μου λέει να το διαβάσω.Τα παίρνω στο κρανίο άρχισα να φωνάζω

Θα μπορουσες οντως να το διαβασεις χωρις φωνες και νταηλικια για να σου λυθουν οι αποριες. Αν σου ειπαν ετσι, ετσι θα ναι. Λες να μην δεχονται απο βιτσιο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Θα μπορουσες οντως να το διαβασεις χωρις φωνες και νταηλικια για να σου λυθουν οι αποριες. Αν σου ειπαν ετσι, ετσι θα ναι. Λες να μην δεχονται απο βιτσιο;

Καλά στην πλειοψηφία τους βλαχοβαλκάνια ταγάρια είναι που δεν κάνουν τη δουλειά τους, εκτός αν πέσεις σε σχετικά νέο άτομο(2000+). 

Στα ΚΕΠ η "διευθύντρια" πουλούσε εξυπνάδες του στυλ, δε θα δεχθεί η στρατολογία το πιστοποιητικό σπουδών σου επειδή είναι από το Μάρτιο, στο λέω εγώ που ξέρω. Αστειότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, christakos07 said:

Καλά στην πλειοψηφία τους βλαχοβαλκάνια ταγάρια είναι που δεν κάνουν τη δουλειά τους, εκτός αν πέσεις σε σχετικά νέο άτομο(2000+). 

Στα ΚΕΠ η "διευθύντρια" πουλούσε εξυπνάδες του στυλ, δε θα δεχθεί η στρατολογία το πιστοποιητικό σπουδών σου επειδή είναι από το Μάρτιο, στο λέω εγώ που ξέρω. Αστειότητες.

Δεν ξερουμε αν προκειται για τετοια περιπτωση, απ αυτα που μας γραφει ο TS του εδωσαν ενα χαρτι που χωρις να το διαβασει αρχισε να φωναζει και να τους λεει να του δειξουν που το γραφει οτι το παιδι δεν μπορει να εργαστει στον πατερα του.. Εμ, δεν ξερω που μπορει να το γραφει.. Ισως στο χαρτι που του εδωσαν να διαβασει; Δεν του πουλησαν εξυπναδες, ουτε του ειπαν οτι "αυτοι ξερουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Καλά στην πλειοψηφία τους βλαχοβαλκάνια ταγάρια είναι που δεν κάνουν τη δουλειά τους, εκτός αν πέσεις σε σχετικά νέο άτομο(2000+). 

Στα ΚΕΠ η "διευθύντρια" πουλούσε εξυπνάδες του στυλ, δε θα δεχθεί η στρατολογία το πιστοποιητικό σπουδών σου επειδή είναι από το Μάρτιο, στο λέω εγώ που ξέρω. Αστειότητες.

Επειδη όπως λένε εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζει ο στρατός δεν θα μου φαινόταν παράξενο, εμένα με έβαλαν να πάω πιο καινούργιο πιστοποιητικό θανάτου του πατέρα μου γιατί το είχαμε 1 χρόνο, και ίσως είχε αλλάξει κάτι λέει στο ενδιάμεσο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι ο ΕΦΚΑ/τ.ΙΚΑ δεν του είπε πως «το παιδί δεν μπορεί να εργαστεί στον πατέρα του», καθότι αυτό είναι απολύτως εφικτό αλλά με συγκεκριμένους περιορισμούς ανάλογα αν πρόκειται για κοινή επιχείρηση ή οικοδομοτεχνικό έργο. Χωρίς γνώση του συγκεκριμένου νομοκανονιστικού πλαισίου του οποίου έκανε επίκληση ο ΕΦΚΑ, κάθε απόπειρα για επί της ουσίας συζήτηση είναι ο ορισμός της ματαιοπονίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν δεχονται να κολλησει ενσημα ο πατερας στον υιο,αλλα δεχονται ή μαλλον, υποχρεωνουν τον υιο να δηλωνει ενοικιο στο μαγαζι που του παραχωρει ο πατερας για εδρα επιχειρησης........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ασφάλιση σε α' βαθμού συγγένεια επιτρέπεται. Νομίζω όμως ότι ο νόμος επιβάλει να είναι πλήρης απασχόληση.

Αυτό αφορά τις κοινές επιχειρήσεις· εδώ έχουμε οικοδομοτεχνικό έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε παιδιά που θέλετε να επιτρέπεται να φτιάχνει το σπίτι του πατέρα ο υιός ή ο ίδιος.

Και οι εργατοπατέρες/νταβατζήδες οικοδόμοι τι θα γίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, Zazula said:

Αυτό αφορά τις κοινές επιχειρήσεις· εδώ έχουμε οικοδομοτεχνικό έργο.

Για χρόνια δούλευα στον πατέρα μου και με ασφάλιζε και για χρόνια ασφαλίζω την αδερφή μου που δουλεύει σε εμένα.

Γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό στα οικοδομοτεχνικά έργα; Υπάρχει πρόβλεψη στον νόμο ότι δεν μπορεί να σου φτιάξει το σπίτι συγγενής πρώτου βαθμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...