Προς το περιεχόμενο

Setup νέο Pc - Φώτος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

oyWOvWh.jpg

Να πω ότι δεν έχω τελειώσει ακόμα καθώς πρέπει να κάνω ένα τελευταίο μεγάλο cable management και να βάλω και τις χτένες πάνω στα καλώδια του psu συν ότι πρέπει να κάνω transfer και τους υπόλοιπους ssd από το παλιό pc.

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

συνέχεια στο σετάρισμα. 

Να προσθέσω ότι το linux μπήκε μια χαρά και τα πάντα δούλεψαν άψογα αλλά αυτό δεν έγινε με τα windows 10.

H μητρική είναι η asus extreme alpha και τα windows όσες φορές και να προσπάθησα να τα βάλω μου σταμάταγαν την εγκατάσταση με error. Τελικά από ψάξιμο βρήκα ότι για να εγκαταστήσεις τα windows στην συγκεκριμένη μητρική πρέπει να απενεργοποιήσεις το bluetooth και το wifi και μετά την εγκατάσταση να μπεις στα windows να κάνεις εγκατάσταση τους driver και ξανά μετά στο bios και επανεργοποίηση των wifi, bluetooth.

To δεύτερο πρόβλημα είναι με τις μνήμες που δεν μπορώ να βάλω και τα 4 module αλλά να πω την αλήθεια αυτό το ήξερα από πριν καθώς στις συμβατότητες με τις μνήμες το αναφέρει ρητά για τις συγκεκριμένες ότι παίζουν μέχρι 2 module. Εχω κάνει ήδη upgade στο τελευταίο bios αλλά δεν έχω επιχειρήσει να βάλω ξανά και τις 4 μνήμες.

Το άλλο πρόβλημα παράξενο που υπάρχει με την συγκεκριμένη μητρική είναι ότι όταν ανοίγει ο υπολογιστής και στο post της είτε από shutdown είτε από suspend δουλεύει ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή για λίγα δευτερόλεπτα στο full και μετά επανέρχεται στα κανονικά του. Δεν το έχω ψάξει να δω για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό αλλά είναι σίγουρα θέμα της μητρικής μπορεί bug? δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, chek2fire είπε

Το άλλο πρόβλημα παράξενο που υπάρχει με την συγκεκριμένη μητρική είναι ότι όταν ανοίγει ο υπολογιστής και στο post της είτε από shutdown είτε από suspend δουλεύει ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή για λίγα δευτερόλεπτα στο full και μετά επανέρχεται στα κανονικά του. Δεν το έχω ψάξει να δω για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό αλλά είναι σίγουρα θέμα της μητρικής μπορεί bug? δεν ξέρω. 

αυτο ειναι νορμαλ. μου το κανει σε Asus και MSI motherboards during post.

Τι PC case ειναι αυτο! Φευγουν τα σαλια, αλλα 188 ευρω....

Επεξ/σία από minim3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, minim3 είπε

αυτο ειναι νορμαλ. μου το κανει σε Asus και MSI motherboards during post.

Τι PC case ειναι αυτο! Φευγουν τα σαλια, αλλα 188 ευρω....

σκεφτόμουν μήπως τον βάλω στο cpu_opt τον επεξεργαστή. Τα προηγούμενα χρόνια είχα τις κλειστές υδροψύκτρες της corsair γιαυτό δεν το άκουγα. Δεν το θυμόμουν ότι by default οι ψύκτρες στο post δουλεύουν σε full load για λίγα δευτερόλεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και το bios update και πλέον και τα 4 module δουλεύουν μια χαρά αν και η μητρική by default τα εχει υποχρονισμένα στα 2166 ενώ κανονικά τα module είναι στα 3200. Θα προσπαθήσω να τους ανεβάζω από τα settings τους χρονισμούς τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

Εκανα και το bios update και πλέον και τα 4 module δουλεύουν μια χαρά αν και η μητρική by default τα εχει υποχρονισμένα στα 2166 ενώ κανονικά τα module είναι στα 3200. Θα προσπαθήσω να τους ανεβάζω από τα settings τους χρονισμούς τους. 

Λογικό, οι μνήμες by default είναι χρονισμένες στα 2133 έτσι κι αλλιώς. Πρέπει να τις κάνεις χειροκίνητα oc ή απλά να ενεργοποιήσεις το xmp για να τρέξουν στις αναγραφόμενες συχνότητες (3200mhz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asrock B450M-Pro4
AMD Ryzen 3 1300X Box
Corsair VS Series VS550 White
MSI Radeon RX 570 8Gb Armor OC
Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-3000MHz (CMK8GX4M2C3000C16)

Λετε να δουλέψουν για να παιζω overwatch.

για κουτι ssd και HDD εχω ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχή τις έκανα χειροκίνητα και μην πω τι πήρα :P Μετά από safe boot απλά ενεργοποίησα το xpm που είχε το gskill και αυτόματα έβαλε όλους χρονισμούς volt και μπήκε μια χαρά στους αναγραφόμενους χρονισμούς συν ότι δείχνει σταθερό το σύστημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα και άλλο λίγο cable management και πλέον τώρα είναι αρκετά μαζεμένο. Μπορεί όταν βρω χρόνο να μαζέψω και άλλο τα καλώδια κυρίως από τους ανεμιστήρες αν και πλέον είναι αρκετά μαζεμένα στα κρυφά σημεία του κουτιού.

EDkna7rXYAUEoKl?format=jpg&name=small

Πλέον ξεκινάω το project να πάρω κομμάτια για να του περάσω υδρόψυξη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράγγειλα και νέα άγκιστρα χτένες για τα καλώδια που κλείνουν από τις δύο μεριές γιατί αυτά που είχε μέσα η corsair είναι και δύσκολα να μπούνε και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα τους.

Κάτι άλλο που θέλω να γράψω είναι τα Riig plus fan της thermaltake δουλεύουν άψογα πάνω σε δύο controller συν το πρόγραμμα τους για να ρυθμίζεις τα διάφορα settings που έχουν τα φώτα τους, μπαίνουν ακόμα και για gaming 

Πλέον όπως έγραψα ξεκινάω να μαζεύω τα κομμάτια για τα του βάλω υδρόψυξη. 

Είμαι μεταξύ αυτό εδώ

https://www.thermaltake.com/pacific-w6-cpu-water-block-amd-ryzen-threadripper-tr4.html

και αυτό εδώ της corsair

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Custom-Cooling/Blocks/CPU-Blocks/Hydro-X-Series-XC9-RGB-CPU-Water-Block-(2066-sTR4)/p/CX-9010001-WW

για soft tubes θα κοιτάξω όπως και να έχει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

παράγγειλα και νέα άγκιστρα χτένες για τα καλώδια που κλείνουν από τις δύο μεριές γιατί αυτά που είχε μέσα η corsair είναι και δύσκολα να μπούνε και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα τους.

Κάτι άλλο που θέλω να γράψω είναι τα Riig plus fan της thermaltake δουλεύουν άψογα πάνω σε δύο controller συν το πρόγραμμα τους για να ρυθμίζεις τα διάφορα settings που έχουν τα φώτα τους, μπαίνουν ακόμα και για gaming 

Πλέον όπως έγραψα ξεκινάω να μαζεύω τα κομμάτια για τα του βάλω υδρόψυξη. 

Είμαι μεταξύ αυτό εδώ

https://www.thermaltake.com/pacific-w6-cpu-water-block-amd-ryzen-threadripper-tr4.html

και αυτό εδώ της corsair

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Custom-Cooling/Blocks/CPU-Blocks/Hydro-X-Series-XC9-RGB-CPU-Water-Block-(2066-sTR4)/p/CX-9010001-WW

για soft tubes θα κοιτάξω όπως και να έχει πάντως.

Ωραιος!Χτενακια απο που παρηγγειλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...