Προς το περιεχόμενο

ταξιδι με καραβι


apple2009

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, apple2009 είπε

λοιπον παιδια.. δεν εχουμε και πολλες εταιρίες

anes, blue star, agean, zante ferries, hellenic seaways

ποια απο αυτες εχετε ακουσει να εχει καλα καράβια.. γενικώς για ποια εταιρεια εχουν ακουστει τα καλύτερα

ποσο πιο απλα να το πω

Τα καραβια δεν είναι rent a car για να πηγαίνουν παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τα καραβια δεν είναι rent a car για να πηγαίνουν παντου.

δεν αναφερω πουθενα κατι τέτοιο..ομως για να πας Σκιαθο εχεις 2 επιλογές ή απο Βόλο με hellenic seaways ή απο Αγιο Κωνσταντίνο Anes

 

 

Επεξ/σία από apple2009
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, apple2009 είπε

δεν αναφερω πουθενα κατι τέτοιο..ομως για να πας Σκιαθο εχεις 2 επιλογές ή απο Βόλο με hellenic seaways ή απο Αγιο Κωνσταντίνο Anes

Δηλαδή εσύ ας πούμε θα προσαρμόσεις το πρόγραμμά σου με βάση αν είναι καλύτερο το καράβι της Hellenic Seaways ή της Anes ;

Μιλάς για ταξίδια των 2-3 ωρών, κλάιν μάιν, όλα καλά είναι κι όλα μπορεί να χαλάσουν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή εσύ ας πούμε θα προσαρμόσεις το πρόγραμμά σου με βάση αν είναι καλύτερο το καράβι της Hellenic Seaways ή της Anes ;

Μιλάς για ταξίδια των 2-3 ωρών, κλάιν μάιν, όλα καλά είναι κι όλα μπορεί να χαλάσουν... 

να σου πω την αληθεαι για το συγκεκριμενο ταξιδι θα προσαρμοζα το προγραμμά μου με βαση το καράβι...της Ανες δειχνουν  πολυ παλια καράβια, επειδη ομως  πολλές φορές ειναι λαθος να κρινουμε απο την  εμφανιση σκεφτηκα να θεσω αυτο το ερώτημα δεν ηξερα ομως οτι θα φανει κουλό σε μερικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apple2009 είπε

να σου πω την αληθεαι για το συγκεκριμενο ταξιδι θα προσαρμοζα το προγραμμά μου με βαση το καράβι...της Ανες δειχνουν  πολυ παλια καράβια, επειδη ομως  πολλές φορές ειναι λαθος να κρινουμε απο την  εμφανιση σκεφτηκα να θεσω αυτο το ερώτημα δεν ηξερα ομως οτι θα φανει κουλό σε μερικους

E και επειδή είναι παλιό τι φοβάσαι, μην βουλιάξει ή μην παραπονεθεί η γκόμενα που δεν έχει καζίνο και spa το καράβι ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apple2009 είπε

να σου πω την αληθεαι για το συγκεκριμενο ταξιδι θα προσαρμοζα το προγραμμά μου με βαση το καράβι...της Ανες δειχνουν  πολυ παλια καράβια, επειδη ομως  πολλές φορές ειναι λαθος να κρινουμε απο την  εμφανιση σκεφτηκα να θεσω αυτο το ερώτημα δεν ηξερα ομως οτι θα φανει κουλό σε μερικους

Ειναι τελειως παραδοξο (για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη) να κλεινεις προορισμο βαση πλοιου. Μιλαμε για μια αποσταση διαρκειας 3-5 ωρων στην καλυτερη οι προορισμοι που αναφέρεις. Την διαφορα δεν θα την κανει το πλοιο αλλά τι καιρό θα πετυχεις για το ποσο θα κουνάει. τι φοβασαι; μην βυθιστει; ΛΟΛ. αν εισαι τοσο τυχερος τι να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

E και επειδή είναι παλιό τι φοβάσαι, μην βουλιάξει ή μην παραπονεθεί η γκόμενα που δεν έχει καζίνο και spa το καράβι ;

δεν θα επρεπε λες να τα φοβάμαι ε?

Μόλις τώρα, kallair είπε

Ειναι τελειως παραδοξο (για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη) να κλεινεις προορισμο βαση πλοιου. Μιλαμε για μια αποσταση διαρκειας 3-5 ωρων στην καλυτερη οι προορισμοι που αναφέρεις. Την διαφορα δεν θα την κανει το πλοιο αλλά τι καιρό θα πετυχεις για το ποσο θα κουνάει. τι φοβασαι; μην βυθιστει; ΛΟΛ. αν εισαι τοσο τυχερος τι να πω...

θα επρεπε να ειμαι πιο χυμα γενικά...και ήμουν πριν αποκτήσω παιδια...τωρα ειναι αλλιώς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, apple2009 είπε

δεν αναφερω πουθενα κατι τέτοιο..ομως για να πας Σκιαθο εχεις 2 επιλογές ή απο Βόλο με hellenic seaways ή απο Αγιο Κωνσταντίνο Anes

Υπαρχει και 3η, που προσωπικα προτιμω, απο Μαντουδι Ευβοιας, με ΑΝΕΣ. Μιση τιμη και μισος χρονος ταξιδιου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, apple2009 είπε

δεν θα επρεπε λες να τα φοβάμαι ε?

θα επρεπε να ειμαι πιο χυμα γενικά...και ήμουν πριν αποκτήσω παιδια...τωρα ειναι αλλιώς!

Αν δε τρολλάρεις, και θες να μιλήσουμε σοβαρά, σκέψου πόσοι άνθρωποι σκοτώνονται ετησίως στη χώρα μας από τροχαία, και πόσοι από ναυάγια καραβιών

Μετά σκέψου τι είναι πιο επικίνδυνο, να βάλεις τα παιδιά σε καράβι ή να φτάσεις μέχρι το λιμάνι ;) 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apple2009 είπε

δεν θα επρεπε λες να τα φοβάμαι ε?

θα επρεπε να ειμαι πιο χυμα γενικά...και ήμουν πριν αποκτήσω παιδια...τωρα ειναι αλλιώς!

πιο χυμα τι εννοεις; που σου λεμε οτι ειναι παραδοξο το να κλεινεις τις διακοπες σου βαση "αξιοπιστιας" καραβιου;

χυμα εισαι οταν πας καπου που δεν ξερεις τι θα κανεις, τι να δεις, με σωστο προγραμματισμο στο πλανο σου. το να εχεις σαν βασικο κριτηριο την "αξιοπιστια" του καραβιου, παιζει να χρηζει κ ψυχολογικος παραγοντας(καποια φοβια) κ να πρεπει να το κοιταξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Talos82 είπε

Υπαρχει και 3η, που προσωπικα προτιμω, απο Μαντουδι Ευβοιας, με ΑΝΕΣ. Μιση τιμη και μισος χρονος ταξιδιου.

δεν την ανέφερα γιατι περυσι το καλοκαιρι με ενημερωσαν απο το ταξιδιωτικο γρφειο οτι το ειχαν κλεισει αυτο το λιμανι...για φετος δεν ξερω

Μόλις τώρα, kallair είπε

πιο χυμα τι εννοεις; που σου λεμε οτι ειναι παραδοξο το να κλεινεις τις διακοπες σου βαση "αξιοπιστιας" καραβιου;

χυμα εισαι οταν πας καπου που δεν ξερεις τι θα κανεις, τι να δεις, με σωστο προγραμματισμο στο πλανο σου. το να εχεις σαν βασικο κριτηριο την "αξιοπιστια" του καραβιου, παιζει να χρηζει κ ψυχολογικος παραγοντας(καποια φοβια) κ να πρεπει να το κοιταξεις

οταν λεω χυμα εννοώ δεν με ενδιέφερε το καράβι.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apple2009 είπε

δεν την ανέφερα γιατι περυσι το καλοκαιρι με ενημερωσαν απο το ταξιδιωτικο γρφειο οτι το ειχαν κλεισει αυτο το λιμανι...για φετος δεν ξερω

οταν λεω χυμα εννοώ δεν με ενδιέφερε το καράβι.....

Παράξενο, γιατι εγω πηγα και περυσι Σκόπελο με αυτη την γραμμή.

Η γραμμη λειτουργει χοντρικα Μαιο με Οκτωβρη, μηπως εννοουσαν αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Talos82 είπε

Παράξενο, γιατι εγω πηγα και περυσι Σκόπελο με αυτη την γραμμή.

Η γραμμη λειτουργει χοντρικα Μαιο με Οκτωβρη, μηπως εννοουσαν αυτο;

δεν εχω ιδέα ετσι μου ειπαν.....θα ξαναρωτήσω και φέτος..

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αν δε τρολλάρεις, και θες να μιλήσουμε σοβαρά, σκέψου πόσοι άνθρωποι σκοτώνονται ετησίως στη χώρα μας από τροχαία, και πόσοι από ναυάγια καραβιών

Μετά σκέψου τι είναι πιο επικίνδυνο, να βάλεις τα παιδιά σε καράβι ή να φτάσεις μέχρι το λιμάνι ;) 

σε καμια περιπτωση δεν τρολαρω με τετοια ζητηματα...να σου πω ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο...

ωστοσο ξερουμε ποιες εταιρειες θεωρουνται οι καλυτερες απο ολες τις αποψεις (εξυπηρέτηση, αν υπερφορτώνουν τα καράβια, αν ειναι ενταξει στην ωρα αποχώρησης και άφιξης) ή χανουμε ολοι το χρονο μας εδω...? 

το θεμα δεν το δημιουργησα  για να με βοηθησει κανεις να ξεπεράσω τις φοβίες μου, το δημιουργησα για να μαθω απο καποιους που πιθανων ταξιδευουν πιο πολυ απο εμενα τι εμπειριες εχουν απο τις εταιρείες γενικότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα άστο! Πήγαινε καλύτερα κάπου οδικώς! Τόσο ψείρισμα για ένα μικρό ταξίδι με καράβι. Ούτε στην άλλη μεριά του Ατλαντικού να πήγαινες!

Μόνο, αν θέλεις πραγματικά να κάνεις ταξίδι με καράβι, κοντά στο 15αύγουστο φρόντισε από νωρίς για τα εισιτήρια γιατί δεν θα βρίσκεις τότε τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apple2009 είπε

δεν εχω ιδέα ετσι μου ειπαν.....θα ξαναρωτήσω και φέτος..

σε καμια περιπτωση δεν τρολαρω με τετοια ζητηματα...να σου πω ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο...

ωστοσο ξερουμε ποιες εταιρειες θεωρουνται οι καλυτερες απο ολες τις αποψεις (εξυπηρέτηση, αν υπερφορτώνουν τα καράβια, αν ειναι ενταξει στην ωρα αποχώρησης και άφιξης) ή χανουμε ολοι το χρονο μας εδω...? 

το θεμα δεν το δημιουργησα  για να με βοηθησει κανεις να ξεπεράσω τις φοβίες μου, το δημιουργησα για να μαθω απο καποιους που πιθανων ταξιδευουν πιο πολυ απο εμενα τι εμπειριες εχουν απο τις εταιρείες γενικότερα

Koίτα, στο είπε και παραπάνω ο @kallair, ουσιαστικά το πως θα ταξιδέψεις έχει περισσότερο να κάνει με τυχαίους παράγοντες (π.χ. για το φόρτωμα που λες παραμονή 15αύγουστου όλα πίτα θα είναι, ο καιρός που θα πετύχεις κλπ) παρά θέμα εταιρίας 

Γενικά από προσωπική εμπειρία θα έλεγα γενικά ότι τα μεγάλα καράβια της Κρήτης είναι κομπλέ (εγώ από ΑΝΕΚ δεν είχα ποτέ παράπονο), ενώ για Κυκλάδες γενικότερα τα "γρήγορα" είναι πιο κυριλέ (αλλά και πολύ πιο ακριβά) 

Για Σποράδες δε μπορώ να εκφέρω γνώμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...