Προς το περιεχόμενο

Service Apple στην Ελλάδα... υπάρχει σωτηρία;


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, enlightened είπε

Δε σου παίρνουν λεφτά προκαταβολικά γιατί το πιθανότερο είναι να προχωρήσει η διαδικασία εντός διαδικασιών εγγύησης. Άμα όμως βρεθούν νερά, παρέμβαση από σέρβις που δεν είναι Apple ή κάτι παρεμφερές, τότε σου λένε το κόστος της επισκευής εκτός εγγύησης. Αν ΔΕΝ δεχτείς, όταν το παραλάβεις πληρώνεις 25 ευρώ για το μαλάκα που έκατσε και το κοίταξε. Αν το κινητό είναι οκ και δεν του 'χεις αλλάξει τα φώτα τότε δεν πληρώνεις τίποτα.  Δεν είναι πολύ δύσκολο το κόνσεπτ. 

Κάτσε ρε φίλε. Αυτό ειναι διαφορετικό και σε αυτό το κόνσεπτ συμφωνώ. Ο φίλος πάνω λέει οτι του ζήτησαν 25 ευρω για του το φτιαξουν εντός εγγύησης. Σε αυτη την περίπτωση θα έπρεπε να μη πληρώσει τίποτα, εφόσον βέβαια ήταν ζημιά που καλυπτόταν απο την εγγύηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εμπειρία δικιά μου από istorm με καινούργιο μηχάνημα 10 ημερών που ήταν σε εγγύηση πήγα να κάνω απλά έναν έλεγχο γιατί η Apple είχε σε ισχύει πρόγραμμα ανάκλησης και παρότρυνε τους πελάτες της να πάνε σε εξουσιοδοτημένα σέρβις για έλεγχο της συσκευής τους για να διαπιστωθεί εάν χρίζει αντικατάστασης η συσκευής τους ή επισκευή  πάω και εγώ και απευθύνομαι στο σέρβις istorm στο golden hall  Μαρούσι ο τύπος με ρώτησε εάν έχω παρατηρήσει εγώ πρόβλημα με κολλήματα στην συσκευή μου του λέω ότι δεν έδωσα σημασία ούτε παρακολουθώ συνέχεια την συσκευή μου και γιαυτο την έφερα για έλεγχο, και μου ζήτησε 25 ευρώ. Φυσικά έκανα φασαρία που μας άκουσε όλο το golden hall δηλαδή από λάθος της Apple με φέρατε εδώ και αντί να μου πληρώσετε και τα έξοδα μετακίνησης και τον χρόνο μου και να μου ζητήσετε και συγνώμη μου ζητάτε να σας πληρώσω και 25 ευρώ ?  Τελικά μου έκανε τον έλεγχο δωρεάν και μου είπε " πως κάνετε έτσι η ανάκληση ισχύει για 3 χρόνια" δηλαδή του την σπάσαμε του τεχνικού που πήγαμε πριν λήξει η εγγύηση και το πρόγραμμα ανάκλησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jimx5 είπε

Εμπειρία δικιά μου από istorm με καινούργιο μηχάνημα 10 ημερών που ήταν σε εγγύηση πήγα να κάνω απλά έναν έλεγχο γιατί η Apple είχε σε ισχύει πρόγραμμα ανάκλησης και παρότρυνε τους πελάτες της να πάνε σε εξουσιοδοτημένα σέρβις για έλεγχο της συσκευής τους για να διαπιστωθεί εάν χρίζει αντικατάστασης η συσκευής τους ή επισκευή  πάω και εγώ και απευθύνομαι στο σέρβις istorm στο golden hall  Μαρούσι ο τύπος με ρώτησε εάν έχω παρατηρήσει εγώ πρόβλημα με κολλήματα στην συσκευή μου του λέω ότι δεν έδωσα σημασία ούτε παρακολουθώ συνέχεια την συσκευή μου και γιαυτο την έφερα για έλεγχο, και μου ζήτησε 25 ευρώ. Φυσικά έκανα φασαρία που μας άκουσε όλο το golden hall δηλαδή από λάθος της Apple με φέρατε εδώ και αντί να μου πληρώσετε και τα έξοδα μετακίνησης και τον χρόνο μου και να μου ζητήσετε και συγνώμη μου ζητάτε να σας πληρώσω και 25 ευρώ ?  Τελικά μου έκανε τον έλεγχο δωρεάν και μου είπε " πως κάνετε έτσι η ανάκληση ισχύει για 3 χρόνια" δηλαδή του την σπάσαμε του τεχνικού που πήγαμε πριν λήξει η εγγύηση και το πρόγραμμα ανάκλησης. 

Και εσύ ρε φίλε πως πας έτσι και μπουκάρεις μέσα στο μαγαζί και του ζητάς να σου κάνει έλεγχο στο μηχάνημα; Επειδή το είπε η Apple;

Τον ρώτησες εάν είχε πιει τον καφέ του πρώτα ή αν είναι καλά εκείνη την ώρα;

Κανονικά θα έπρεπε εσύ να ξέρεις αν έχει πρόβλημα το μηχάνημα και όχι να τον βάλεις σε διαδικασίες. Δεν μπορείς να κουράζεις τον τεχνικό με το παραμικρό.

100€ έπρεπε να σου ζητήσει, όχι τίποτα άλλο αλλά γιατί του έβαλες και τις φωνές.

Αλλά σου την έκανε τη χάρη.

Ελλαδάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου πριν ένα χρόνο που ήταν ακόμα σε ισχύει το πρόγραμμα αντικατάστασης μπαταριών της apple με 39Ε έστειλα το iphone μου (εκτός εγγύησης) στην infoquest από Θεσσαλονίκη. Την επόμενη μέρα με πήρανε τηλέφωνο και μ' ενημέρωσαν πως η αντικατάσταση είναι στα 39 ευρώ κι εάν επιθυμώ να συνεχίσουν. Έδωσα το ΟΚ και σε λιγότερο από μία βδομάδα είχα το κινητό στα χέρια μου. Τα έξοδα μεταφοράς τα επωμίσθηκε η infoquest.

Επειδή έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά σχόλια για istorm ξέρεις κανείς εάν υπάρχει άλλο service σε Θεσσαλονίκη που μπορώ να πάω το macbook air που έχω για να μου αλλάξουν μπαταρία; Διορθώστε με εάν κάνω λάθος αλλά μόνο οι επίσημοι αντιπρόσωποι δεν παρέχουν μπαταρίες της apple;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, v__g είπε

Περίπου πριν ένα χρόνο που ήταν ακόμα σε ισχύει το πρόγραμμα αντικατάστασης μπαταριών της apple με 39Ε έστειλα το iphone μου (εκτός εγγύησης) στην infoquest από Θεσσαλονίκη. Την επόμενη μέρα με πήρανε τηλέφωνο και μ' ενημέρωσαν πως η αντικατάσταση είναι στα 39 ευρώ κι εάν επιθυμώ να συνεχίσουν. Έδωσα το ΟΚ και σε λιγότερο από μία βδομάδα είχα το κινητό στα χέρια μου. Τα έξοδα μεταφοράς τα επωμίσθηκε η infoquest.

Επειδή έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά σχόλια για istorm ξέρεις κανείς εάν υπάρχει άλλο service σε Θεσσαλονίκη που μπορώ να πάω το macbook air που έχω για να μου αλλάξουν μπαταρία; Διορθώστε με εάν κάνω λάθος αλλά μόνο οι επίσημοι αντιπρόσωποι δεν παρέχουν μπαταρίες της apple;

 

Ναι μονο οι επισημοι αντιπροσωποι εχουν μπαταριες της apple. και στη βορεια ελλαδα μονο η istorm εχει σερβις. αν δε θες να επιλεξεις την ιστορμ, μπορεις να το στειλεις παλι στην infoquest , ή Document / iSystem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η: Σε iPhone 5 εκτός εγγύησης χαλάει ξαφνικά το κουμπί κλειδώματος/αφύπνισης. Μιλάω με document μαθαίνω ότι είναι ήδη εντός προγράμματος κάλυψης 3ων ετών και αλλάζουν κουμπί, κάμερα και μπαταρία αν θυμάμαι καλά δωρεάν!

2η: συγγενής μου αγοράζει iPhone 7 Plus μόλις είχαν κυκλοφορήσει 1 μήνα στην Ελλάδα από Κωτσόβολο. Ανοίγουμε το κουτί μαζί, και βλέπουμε χτύπημα στο πλάι κάτω από το κουμπί αφύπνισης. Αμέσως στέλνω φωτο στον Κωτσόβολο μετά από επικοινωνία. Για να μην σας τα πολυλογώ παίζαμε το σπασμένο τηλέφωνο επι 4 μήνες μεταξύ κωτσου-εμου(εξυπηρετουσα τον συγγενή)-document(εκεί με έστειλε ο πρώτος) έως ότου να μην βγει άκρη, να μας βγάλουν φταίχτες(ότι εμείς το χτυπήσαμε κ τα σχετικά) και τελικά να μην κυνηγήσουμε περεταίρω. Για την ιστορία: ο κάτοχος ετυχε να πάει εξωτερικό μετά από 1,5-2 χρόνια και το πήγε σε apple store για αλλαγή μπαταρίας στα 29€(στην χώρα μας 39€). Του την αλλάζουν σε κάποιες ώρες, το παραλαμβάνει και παρατηρεί μετά από 1 ημέρα ότι δεν λειτουργεί η πίεση στην οθόνη. Πάει ξανά apple, και του αντικατέστησαν την συσκευή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...