Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδος


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Irene_97 είπε

Είχα επικοινωνήσει με το Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου και μου είπαν ότι εκείνοι δίνουν το πτυχίο και τις αναλυτικές βαθμολογίες.

Τοτε θεωρω οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα αφου το κολεγιο λειτουργει ως διαμεσολαβητης, ως προξενειο ας πουμε μεταξυ φοιτητων και κεντρικου πανεπιστημιου.

 

 

Επεξ/σία από mitskitsamal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά το ερώτημα είναι απλό και το έχετε κάνει δύσκολο... 

Αν πάρω αυτό το πτυχίο μπορώ να διοριστω μέσω ασεπ επί ισις όρους με κάποιον από ελληνικό πανεπιστήμιο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Irene_97 said:

Πολύ λιγότερα. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι το πρόγραμμα σπουδών είναι σαφώς καλύτερο από εκείνα των αντίστοιχων κολλεγίων. Και επίσης το Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου είναι από τα κορυφαία της Ευρώπης.

Δε το έχω δει το πρόγραμμα του Στρασβούργου. Γενικά όμως η ψυχολογία στην Ευρώπη διδάσκεται σε κορυφαίο επίπεδο μόνο στο UK και γενικά στον Αγγλοσαξωνικό κόσμο και όχι στη Γαλλία. Μπορεί το όνομα του Στρασβούργου να είναι καλό αλλά λίγα πράγματα λέει για το πρόγραμμα σπουδών ψυχολογίας και το πως διδάσκεται η ψυχολογία. Φυσικά ναι τα παραπάνω κολλέγια όλα έχουν συνέργιες με δευτερότριτα UK unies (ακόμα και το UCLAN ούτε στα τοπ 50 δεν είναι) αλλά το ζητούμενο είναι και ο τρόπος που διδάσκεται η ψυχολογία.

Πχ από γενικά που έχω δει γιατί δε τα έχω ψάξει πολύ στη Γαλλία η ψυχολογία διδάσκεται πάνω κάτω με τον ίδιο αισχρό τρόπο όπως στα περισσότερα ΑΕΙ της Ελλάδας δλδ με θεωρητικές παπαριές και λίγο focus σε edivence based πράγματα και εργαστήρια που κάνουν στον Αγγλοσαξωνικό κόσμο. Thats not to say οτι τα ΑΕΙ ψυχολογίας στην Ελλάδα είναι όλα αισχρά αλλά οκ τα κορυφαία UK unies , ούτε καν τα μέτρια δε μπορούν να τα πιάσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostakis81 είπε

Ρε παιδιά το ερώτημα είναι απλό και το έχετε κάνει δύσκολο... 

Αν πάρω αυτό το πτυχίο μπορώ να διοριστω μέσω ασεπ επί ισις όρους με κάποιον από ελληνικό πανεπιστήμιο ???

Αν λαμβανεις αδεια απο σαεπ, ναι. Αν οχι δεν μπαινεις καν στη διαδικασια του ασεπ. Για αυτο ανταλασσουμε αποψεις εαν μπορει καποιος να λαβει αδεια ασκησεως ή παιρνει ενα πτυχιο αοριστου ειδικοτητας και χωρις προσβαση σε δομες

1 λεπτό πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Δε το έχω δει το πρόγραμμα του Στρασβούργου. Γενικά όμως η ψυχολογία στην Ευρώπη διδάσκεται σε κορυφαίο επίπεδο μόνο στο UK και γενικά στον Αγγλοσαξωνικό κόσμο και όχι στη Γαλλία. Μπορεί το όνομα του Στρασβούργου να είναι καλό αλλά λίγα πράγματα λέει για το πρόγραμμα σπουδών ψυχολογίας και το πως διδάσκεται η ψυχολογία. Φυσικά ναι τα παραπάνω κολλέγια όλα έχουν συνέργιες με δευτερότριτα UK unies (ακόμα και το UCLAN ούτε στα τοπ 50 δεν είναι) αλλά το ζητούμενο είναι και ο τρόπος που διδάσκεται η ψυχολογία.

Πχ από γενικά που έχω δει γιατί δε τα έχω ψάξει πολύ στη Γαλλία η ψυχολογία διδάσκεται πάνω κάτω με τον ίδιο αισχρό τρόπο όπως στα περισσότερα ΑΕΙ της Ελλάδας δλδ με θεωρητικές παπαριές και λίγο focus σε edivence based πράγματα και εργαστήρια που κάνουν στον Αγγλοσαξωνικό κόσμο. Thats not to say οτι τα ΑΕΙ ψυχολογίας στην Ελλάδα είναι όλα αισχρά αλλά οκ τα κορυφαία UK unies , ούτε καν τα μέτρια δε μπορούν να τα πιάσουν.

Δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο, αλλα η ψυχολογια ειναι ενα μονοπατι που σε οδηγει σε διαρκη αναζητηση, επομενως ενα καλο θεωρητικο επιπεδο, μπορει να οδηγησει σε νεους δρομους, οπως διαφορετικες τασεις και σχολες . Βεβαια ολα αυτα προυποθετουν κοπο χρονο χρημα και συνεχες διαβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, kostakis81 said:

Ρε παιδιά το ερώτημα είναι απλό και το έχετε κάνει δύσκολο... 

Αν πάρω αυτό το πτυχίο μπορώ να διοριστω μέσω ασεπ επί ισις όρους με κάποιον από ελληνικό πανεπιστήμιο ???

Το συγκεκριμένο κολλέγιο αναφέρει οτι έχει αναγνώριση ως κολλέγιο και άρα αναγνώριση από ΣΑΕΠ γενικά και αόριστα. Δεν ξεκαθαρίζει οτι έχει αναγνώριση συγκεκριμένα για το πρόγραμμα ψυχολογίας που προσφέρει σε αντίθεση με τα άλλα που έχω στη λίστα τα οποία αναφέρουν συγκεκριμένα αναγνώριση από ΣΑΕΠ για τα προγράμματα ψυχολογίας τους.  

Γι αυτό είναι σημαντικό να ξεκαθαριστεί αυτό εκ των προτέρων και ιδανικά από τον ίδιο τον ΣΑΕΠ πριν αρχίσει κάποιος σπουδές.

15 minutes ago, mitskitsamal said:

 η ψυχολογια ειναι ενα μονοπατι που σε οδηγει σε διαρκη αναζητηση, επομενως ενα καλο θεωρητικο επιπεδο, μπορει να οδηγησει σε νεους δρομους, οπως διαφορετικες τασεις και σχολες . Βεβαια ολα αυτα προυποθετουν κοπο χρονο χρημα και συνεχες διαβασμα

Δεν είναι άεναες θεωρίες η ψυχολογία. Είναι μετρήσιμα evidence based πράγματα. Σύμφωνοι ναι η θεωρία είναι καλή αλλά εαν η ψυχολογία μένει να διδάσκεται με θεωρητικό focus όπως στην Ελλάδα τότε μαγκιά τους και με το δίκιο τους όσοι λένε οτι η ψυχολογία είναι μια σοφτ ψευδεπιστημονική παπαριά. 

Για μένα, που ναι είμαι biased στο Αγγλοσαξωνικό μοντέλο μου φαίνεται αδιανόητο να διδάσκεται η ψυχολογία μέσα από ένα βεβαρυμένο θεωρητικό focus. Χτυπάει συνολικά την εικόνα της ψυχολογίας στο γενικό κοινό ο τρόπος με τον οποίο αυτή διδάσκεται και αναπόφευκτα οδηγεί σε ρήξη της εμπιστοσύνης των επαγγελματιών με το γενικό κοινό in the long run.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Το συγκεκριμένο κολλέγιο αναφέρει οτι έχει αναγνώριση ως κολλέγιο και άρα αναγνώριση από ΣΑΕΠ γενικά και αόριστα. Δεν ξεκαθαρίζει οτι έχει αναγνώριση συγκεκριμένα για το πρόγραμμα ψυχολογίας που προσφέρει σε αντίθεση με τα άλλα που έχω στη λίστα τα οποία αναφέρουν συγκεκριμένα αναγνώριση από ΣΑΕΠ για τα προγράμματα ψυχολογίας τους.  

Γι αυτό είναι σημαντικό να ξεκαθαριστεί αυτό εκ των προτέρων και ιδανικά από τον ίδιο τον ΣΑΕΠ πριν αρχίσει κάποιος σπουδές.

Δεν είναι άεναες θεωρίες η ψυχολογία. Είναι μετρήσιμα evidence based πράγματα. Σύμφωνοι ναι η θεωρία είναι καλή αλλά εαν η ψυχολογία μένει να διδάσκεται με θεωρητικό focus όπως στην Ελλάδα τότε μαγκιά τους και με το δίκιο τους όσοι λένε οτι η ψυχολογία είναι μια σοφτ παπαριά. 

Για μένα, που ναι είμαι biased στο Αγγλοσαξωνικό μοντέλο που φαίνεται αδιανόητο να διδάσκεται η ψυχολογία μέσα από ένα βεβαρυμένο θεωρητικό focus. Χτυπάει συνολικά την εικόνα της ψυχολογίας στο γενικό κοινό ο τρόπος με τον οποίο αυτή διδάσκεται και αναπόφευκτα οδηγεί σε ρήξη της εμπιστοσύνης των επαγγελματιών με το γενικό κοινό in the long run.

Συμφωνω απολυτα , δεν ειναι μυθολογιες. Αυτο που επισημανα ειναι οτι το θεωρητικο κομματι καλως υπαρχει ως μια καλη βαση για αρχη.

 

Τσεκαρε και αυτο μποριε να μας βοηθησει να οδηγηθουμε σε καποιο συμπερασμα. Ειναι προσφατο.https://www.google.gr/amp/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/292913_nea-apofasi-gia-tin-anagnorisi-ton-ptyhion-kollegion-fek%3famp

Επεξ/σία από mitskitsamal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, mitskitsamal said:

Συμφωνω απολυτα , δεν ειναι μυθολογιες. Αυτο που επισημανα ειναι οτι το θεωρητικο κομματι καλως υπαρχει ως μια καλη βαση για αρχη.

Τσεκαρε και αυτο μποριε να μας βοηθησει να οδηγηθουμε σε καποιο συμπερασμα. Ειναι προσφατο.https://www.google.gr/amp/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/292913_nea-apofasi-gia-tin-anagnorisi-ton-ptyhion-kollegion-fek%3famp

ωχ...

περασμένο ακριβώς πριν τις εκλογές βλέπω. ΑΤΕΕΝ λοιπόν.

Σε πρώτη ανάγνωση για μεγαλύτερη γραφειοκρατική ταλαιπωρία μου φαίνεται η διαδικασία αναγνώρισης. Αν υποθέσουμε οτι αυτό το ΦΕΚ θα ισχύσει κ με τη νέα κυβέρνηση κ αν είναι έτσι όπως τα λέει το ΦΕΚ τότε υπάρχει η επιπρόσθετη υποχρέωση από τη πλευρά του υποψήφιου φοιτητή σε κολλέγιο να διερευνήσει εαν το πτυχίο του συνεργαζόμενου ιδρύματος οδηγεί σε άδεια ψυχολόγου στη χώρα συνεργασίας. Για το UK μπορώ να απαντήσω οτι εφόσον έχει την αναγνώριση από BPS τότε είναι οκ. Για τις άλλες Ευρωπαικές χώρες όμως...το χάος. Πραγματικά δε ξέρω.

Το πιο ανησυχητικό όμως είναι αυτό που λέει για τη πρακτική. Σωστό μεν γιατί δε νοήται ψυχολόγος χωρίς ικανή πρακτική ,ικανό όμως να σαμποτάρει πολλά προγράμματα ψυχολογίας που έχουν optional την πρακτική.

Quote

 πρόσβαση σε νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα εξαρτάται από την ολοκλήρωση επαγγελματικής πρακτικής άσκησης.

Με βάση τα Ελληνικά ΑΕΙ τότε όντως η είσοδος στο επάγγελμα του ψυχολόγου εξαρτάται από τη πρακτική. Στη πράξη λοιπόν όπως τα σκέφτομαι 2 αναχώματα θα μπορούσαν να σκεφτούν τα διάφορα τζιμάνια που θα ήθελαν να καθυστερήσουν την είσοδο στο επάγγελμα αποφοίτων κολλεγίων. Το πρώτο και πιο αρνητικό σενάριο είναι να απορρίπτουν εξαρχής αιτήσεις πτυχίων που δεν έχουν ενσωματωμένη υποχρεωτική πρακτική στο πρόγραμμα τους και το δεύτερο πιο θετικό είναι να ''χρέωνουν΄΄ πρακτική στη πράξη αναγνώρισης ύστερα από την περάτωση της οποίας θα ολοκληρώνεται η διαδικασία αναγνώρισης.

Ξαναλέω, απλά υποθέσεις και ασκήσεις επι χάρτου κάνω τώρα. Μπορεί στη πράξη να μη βάλουν άλλο ανάχωμα ή να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Μήπως πριν γραφτείς σε κάποιο κολλέγιο να διευκρινίσεις με τον ΣΑΕΠ ή με κάποιον από το υπουργείο ακριβώς τι προβλέπεται? Δε μου κάνει για καλό αυτό το ΦΕΚ.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

ωχ...

περασμένο ακριβώς πριν τις εκλογές βλέπω. ΑΤΕΕΝ λοιπόν.

Σε πρώτη ανάγνωση για μεγαλύτερη γραφειοκρατική ταλαιπωρία μου φαίνεται η διαδικασία αναγνώρισης. Αν υποθέσουμε οτι αυτό το ΦΕΚ θα ισχύσει κ με τη νέα κυβέρνηση κ αν είναι έτσι όπως τα λέει το ΦΕΚ τότε υπάρχει η επιπρόσθετη υποχρέωση από τη πλευρά του υποψήφιου φοιτητή σε κολλέγιο να διερευνήσει εαν το πτυχίο του συνεργαζόμενου ιδρύματος οδηγεί σε άδεια ψυχολόγου στη χώρα συνεργασίας. Για το UK μπορώ να απαντήσω οτι εφόσον έχει την αναγνώριση από BPS τότε είναι οκ. Για τις άλλες Ευρωπαικές χώρες όμως...το χάος. Πραγματικά δε ξέρω.

Το πιο ανησυχητικό όμως είναι αυτό που λέει για τη πρακτική. Σωστό μεν γιατί δε νοήται ψυχολόγος χωρίς ικανή πρακτική ,ικανό όμως να σαμποτάρει πολλά προγράμματα ψυχολογίας που έχουν optional την πρακτική.

Με βάση τα Ελληνικά ΑΕΙ τότε όντως η είσοδος στο επάγγελμα του ψυχολόγου εξαρτάται από τη πρακτική. Στη πράξη λοιπόν όπως τα σκέφτομαι 2 αναχώματα θα μπορούσαν να σκεφτούν τα διάφορα τζιμάνια που θα ήθελαν να καθυστερήσουν την είσοδο στο επάγγελμα αποφοίτων κολλεγίων. Το πρώτο και πιο αρνητικό σενάριο είναι να απορρίπτουν εξαρχής αιτήσεις πτυχίων που δεν έχουν ενσωματωμένη πρακτική στο πρόγραμμα τους και το δεύτερο πιο θετικό είναι να ''χρέωνουν΄΄ πρακτική στη πράξη αναγνώρισης ύστερα από την περάτωση της οποίας θα ολοκληρώνεται η διαδικασία αναγνώρισης.

Ξαναλέω, απλά υποθέσεις και ασκήσεις επι χάρτου κάνω τώρα. Μπορεί στη πράξη να μη βάλουν άλλο ανάχωμα ή να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Μήπως πριν γραφτείς σε κάποιο κολλέγιο να διευκρινίσεις με τον ΣΑΕΠ ή με κάποιον από το υπουργείο ακριβώς τι προβλέπεται? Δε μου κάνει για καλό αυτό το ΦΕΚ.

Ειδες γιατι ακομα βρισκομαι στην αναζητης μετα απο τοσο καιρο. Συνεχως μεταβαλλονται. Τα περισσοτερα απο αυτα που πηρα δεν μου μιλησαν για πρακτικη κτλ. αλλα μονο οτι δεν αναγνωριζουν τιποτα και μου προσφερουν διευκολυνσεις παρακολουθησης. Συμφωνα ομως με το φιρμανι αυτο τα παντα ειναι απο την αρχη συν τη πρακτικη που την εχει εισαγει ηδη μονο το icps. Η νεα κυβερνηση πιστευω οτι θα χαλαρωσει αρκετα πολλα κριτηρια, καλως η κακως. Για μενα κακως. Δεν ξερω γιατι αλλα ποστευω οτι οι Γαλλοι με την πολιτικη τους θα πιεσουν πολυ. Δεν νομιζω να μας αφησουν να κανουμε μεγαλο παιχνιδι με Αγγλια μετα το brexit σε αυτο τομεα. Χανουν ηδη πολλα λεφτα. Συν οτι το γαλλικο ινστιτουτο εχει μεγαλη ισχυ και απηχηση στην ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, mitskitsamal said:

Ειδες γιατι ακομα βρισκομαι στην αναζητης μετα απο τοσο καιρο. Συνεχως μεταβαλλονται. Τα περισσοτερα απο αυτα που πηρα δεν μου μιλησαν για πρακτικη κτλ. αλλα μονο οτι δεν αναγνωριζουν τιποτα και μου προσφερουν διευκολυνσεις παρακολουθησης. Συμφωνα ομως με το φιρμανι αυτο τα παντα ειναι απο την αρχη συν τη πρακτικη που την εχει εισαγει ηδη μονο το icps. Η νεα κυβερνηση πιστευω οτι θα χαλαρωσει αρκετα πολλα κριτηρια, καλως η κακως. Για μενα κακως. Δεν ξερω γιατι αλλα ποστευω οτι οι Γαλλοι με την πολιτικη τους θα πιεσουν πολυ. Δεν νομιζω να μας αφησουν να κανουμε μεγαλο παιχνιδι με Αγγλια μετα το brexit σε αυτο τομεα. Χανουν ηδη πολλα λεφτα. Συν οτι το γαλλικο ινστιτουτο εχει μεγαλη ισχυ και απηχηση στην ελλαδα.

Κάτσε γιατί εγώ έκανα λάθος καθώς το διάβασα πολύ στα γρήγορα.. 

Λέει για επαγγελματική πρακτική. Όχι, στην Ελλάδα η είσοδος στο επάγγελμα δεν εξαρτάται από επαγγελματική πρακτική τύπου δικηγόροι κτλ που είναι ασκούμενοι. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά αν στη χώρα συνεργασίας η είσοδος στο επάγγελμα του ψυχολόγου θέλει επαγγελματική πρακτική (στο UK αλλά και στη Γαλλία αν θυμάμαι καλά θέλει) τότε υπάρχει η υποχρέωση ''βεβαίωσης επαγγελματικής εκπαίδευσης''.

Τώρα τι μπορεί να σημαίνει αυτό, δε θέλω να σε τρομάξω με τα διάφορα σενάρια που μπορεί να κάνω. Πρέπει να το διευκρινίσεις οπωσδήποτε αυτό το σημείο.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Δε το έχω δει το πρόγραμμα του Στρασβούργου. Γενικά όμως η ψυχολογία στην Ευρώπη διδάσκεται σε κορυφαίο επίπεδο μόνο στο UK και γενικά στον Αγγλοσαξωνικό κόσμο και όχι στη Γαλλία. Μπορεί το όνομα του Στρασβούργου να είναι καλό αλλά λίγα πράγματα λέει για το πρόγραμμα σπουδών ψυχολογίας και το πως διδάσκεται η ψυχολογία. Φυσικά ναι τα παραπάνω κολλέγια όλα έχουν συνέργιες με δευτερότριτα UK unies (ακόμα και το UCLAN ούτε στα τοπ 50 δεν είναι) αλλά το ζητούμενο είναι και ο τρόπος που διδάσκεται η ψυχολογία.

Πχ από γενικά που έχω δει γιατί δε τα έχω ψάξει πολύ στη Γαλλία η ψυχολογία διδάσκεται πάνω κάτω με τον ίδιο αισχρό τρόπο όπως στα περισσότερα ΑΕΙ της Ελλάδας δλδ με θεωρητικές παπαριές και λίγο focus σε edivence based πράγματα και εργαστήρια που κάνουν στον Αγγλοσαξωνικό κόσμο. Thats not to say οτι τα ΑΕΙ ψυχολογίας στην Ελλάδα είναι όλα αισχρά αλλά οκ τα κορυφαία UK unies , ούτε καν τα μέτρια δε μπορούν να τα πιάσουν.

Ισχύει πως το πρόγραμμα σπουδών του Στρασβούργου, μοιάζει αρκετά με το αντίστοιχο του ΕΚΠΑ. Γι'αυτό και το θεώρησα στα + του. 

Γενικά στην Ελλάδα κάθε μήνα -που λέει ο λόγος τα αλλάζουν-. Για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Εγώ πάντως σκέφτομαι να κάνω πρακτική με εποπτεία σε κάποιο γραφείο ψυχολόγου, καλού κακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, mitskitsamal said:

Ειδες γιατι ακομα βρισκομαι στην αναζητης μετα απο τοσο καιρο. Συνεχως μεταβαλλονται. Τα περισσοτερα απο αυτα που πηρα δεν μου μιλησαν για πρακτικη κτλ. αλλα μονο οτι δεν αναγνωριζουν τιποτα και μου προσφερουν διευκολυνσεις παρακολουθησης. Συμφωνα ομως με το φιρμανι αυτο τα παντα ειναι απο την αρχη συν τη πρακτικη που την εχει εισαγει ηδη μονο το icps. Η νεα κυβερνηση πιστευω οτι θα χαλαρωσει αρκετα πολλα κριτηρια, καλως η κακως. Για μενα κακως. Δεν ξερω γιατι αλλα ποστευω οτι οι Γαλλοι με την πολιτικη τους θα πιεσουν πολυ. Δεν νομιζω να μας αφησουν να κανουμε μεγαλο παιχνιδι με Αγγλια μετα το brexit σε αυτο τομεα. Χανουν ηδη πολλα λεφτα. Συν οτι το γαλλικο ινστιτουτο εχει μεγαλη ισχυ και απηχηση στην ελλαδα.

Επίσης να προσθέσω οτι τώρα όπως το διαβάζω καλύτερα φαίνεται αυτό το ΦΕΚ να προβλέπει τη νέα διαδικασία παράλληλα με τις αναγνωρίσεις από ΣΑΕΠ. Που σημαίνει οτι ενδεχομένως να έχει διευκολυντικό ρόλο το συγκεκριμένο ΦΕΚ για συγκεκριμένα επαγγέλματα, όπως πχ δικηγόροι που ίσως έχουν θέμα με τις αναγνωρίσεις από ΣΑΕΠ. 

Οπότε για να μην σας φρικάρω με τα διάφορα σενάρια που μπορεί να κάνω τώρα, καλύτερα να ζητήσετε κάποιες διευκρινήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Επίσης να προσθέσω οτι τώρα όπως το διαβάζω καλύτερα φαίνεται αυτό το ΦΕΚ να προβλέπει τη νέα διαδικασία παράλληλα με τις αναγνωρίσεις από ΣΑΕΠ. Που σημαίνει οτι ενδεχομένως να έχει διευκολυντικό ρόλο το συγκεκριμένο ΦΕΚ για συγκεκριμένα επαγγέλματα, όπως πχ δικηγόροι που ίσως έχουν θέμα με τις αναγνωρίσεις από ΣΑΕΠ. 

Οπότε για να μην σας φρικάρω με τα διάφορα σενάρια που μπορεί να κάνω τώρα, καλύτερα να ζητήσετε κάποιες διευκρινήσεις. 

Οπως προειπα εχω στειλει τα εγγραφα μου βιογραφικο, αναλυτικες πτυχιου, μεταπτυχιακου και περιμενω μετα τις 25 να ενημερωθω που θα ειναι η υπευθυνη. Το ασχημο ειναι οτι ιδεν μπορουμε να ενημερωθουμε απο επισημα στοματα. Δενβρισκεις κανεναν πουθενα στο τηλεφωνο κτλ. Ειναι ολοι σαν αορατοι. Θα κανω προσπαθεια και παλι να επικοινωνησω αλλα υπαρχει γενικη αοριστια, δυστυχως στη χωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά μην μείνεις σε όσα σου λένε από το κολλέγιο. Διασταύρωσε τα από ΣΑΕΠ επίσης. Προσωπικά θα πήγαινα και στο υπουργείο ώστε να ζητήσω διευκρινήσεις και για το νέο ΦΕΚ. Έτσι θα είσαι καλυμμένος από όλες τις πλευρές. Δεν είσαι να ρισκάρεις με τόσα χρόνια αποκλεισμού από την αδειοδότηση στη πλάτη σου.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Οπως προειπα εχω στειλει τα εγγραφα μου βιογραφικο, αναλυτικες πτυχιου, μεταπτυχιακου και περιμενω μετα τις 25 να ενημερωθω που θα ειναι η υπευθυνη. Το ασχημο ειναι οτι ιδεν μπορουμε να ενημερωθουμε απο επισημα στοματα. Δενβρισκεις κανεναν πουθενα στο τηλεφωνο κτλ. Ειναι ολοι σαν αορατοι. Θα κανω προσπαθεια και παλι να επικοινωνησω αλλα υπαρχει γενικη αοριστια, δυστυχως στη χωρα. 

Εγώ έπαιρνα το ΣΑΕΠ και δεν απαντούσε κανείς. Για Ιούνιο μιλάω. Τελικά μάλλον ισχύει αυτό που μου είχε πει ένας σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού, ότι η κατάσταση με τα δικαιώματα είναι ρευστή και ποτέ δεν ξέρεις στα σίγουρα αν θα λάβεις αναγνώριση. Όπως και να έχει η εγγραφή σε οποιοδήποτε κολλέγιο είναι ρίσκο. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Irene_97 είπε

Εγώ έπαιρνα το ΣΑΕΠ και δεν απαντούσε κανείς. Για Ιούνιο μιλάω. Τελικά μάλλον ισχύει αυτό που μου είχε πει ένας σύμβουλος επαγγελματικός προσανατολισμού, ότι η κατάσταση με τα δικαιώματα είναι ρευστή και ποτέ δεν ξέρεις στα σίγουρα αν θα λάβεις αναγνώριση. Όπως και να έχει η εγγραφή σε οποιοδήποτε κολλέγιο είναι ρίσκο. 

Δυστυχως τα ξερω, τραγικα πραγματα. Παντως στο site του πανεπιστημιου που μπηκα δεν το βρηκα και πολυ αξιοπιστο. Εχει να ανανεωθει απο το 2018. 

http://psychologie.unistra.fr/

5 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Απλά μην μείνεις σε όσα σου λένε από το κολλέγιο. Διασταύρωσε τα από ΣΑΕΠ επίσης. Προσωπικά θα πήγαινα και στο υπουργείο ώστε να ζητήσω διευκρινήσεις και για το νέο ΦΕΚ. Έτσι θα είσαι καλυμμένος από όλες τις πλευρές. Δεν είσαι να ρισκάρεις με τόσα χρόνια αποκλεισμού από την αδειοδότηση στη πλάτη σου.

Ευχαριστω, το ξερω για αυτο θελω να αποκλεισω σχεδον ολα τα αρνητικα ενδεχομενα. Τοξοβολε ριξε μια ματια και στο site μου φαινεται αρκετα περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...