Προς το περιεχόμενο

Ζητατε αποδειξεις;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, spectaculator είπε

1ον το σύστημα επιτρέπει πολλούς να μην πληρώνουν και ζητά από τον καθένα να το παίξει νόμος και τάξη σ' αυτό

2ον οι φόροι που πληρώνουμε δεν έχουν τόσο σχέση με την φοροδιαφυγή από τα καταστήματα μέσω των αποδείξεων όσο με την εξόφληση των τα αστρονομικών ποσών που δανείστηκε η χώρα και τη κίνηση μιας πανάκριβης κρατικής μηχανής που ούτως ή άλλως υπολειτουργεί.

3ον στο απώτερο μέλλον δύσκολα θα μπορείς να κρύψεις κάτι αφού κατα πάσα πιθανότητα θα κυριαρχεί το πλαστικό χρήμα.

1. Ορθώς, ειδάλλως θα είχαμε έναν εφοριακό πίσω από κάθε συναλλαγή, και μετά έναν εφοριακό να ελέγχει τον εφοριακό.

2. Οι φόροι που πληρώναμε, πληρώνουμε και θα πληρώνουμε έχουν άμεση σχέση με την φοροδιαφυγή γενικά. Και ειδικότερα με το γεγονός πως πληρώνουμε για τα λαμόγια που φοροδιαφεύγουν γιατί κατά βάση (οι περισσότεροι) δεν μπορούμε να κάνουμε το ίδιο.

3. Το οποίο βλέπεις θετικά ή αρνητικά, να καταλάβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dante80 είπε

2. Οι φόροι που πληρώναμε, πληρώνουμε και θα πληρώνουμε έχουν άμεση σχέση με την φοροδιαφυγή γενικά. Και ειδικότερα με το γεγονός πως πληρώνουμε για τα λαμόγια που φοροδιαφεύγουν γιατί κατά βάση (οι περισσότεροι) δεν μπορούμε να κάνουμε το ίδιο.

Αν και το θέμα έχει αναλυθεί πολλάκις, νομίζω ότι δε πρέπει να υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει φοροδιαφύγει ποτέ 

Όλοι μπορούν να το κάνουν, και το 99.9% το έχει κάνει σίγουρα στη ζωή του 

Ας μας πει κάποιος αν έχει βάψει σπίτι ποτέ με απόδειξη, αν πάντα παίρνει απόδειξη από συνεργείο αυτοκινήτων / ηλεκτρολόγο / υδραυλικό / γιατρό κλπ

Βασικά είμαι σίγουρος ότι θα πεταχτεί κάνας 20χρονος και θα πει "εγώ", αλλά προφανώς δεν πληρώνει από τη τσέπη του τα παραπάνω που έγραψα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ναι οταν ειναι τα ΜΟΝΑ στη περιοχη  πιστόλι στον κρόταφο βαζουν τι δε καταλαβαινεις ; Ελα εσυ με τη καρτα να σου πουν που να τη βαλεις :P

To αυτό :)

Πέρασα από ελληνικό νησί πρόσφατα  (για το που βρισκόντουσαν οι τιμές σε παραλία/εστίαση ανήκει σε άλλη κουβέντα) , ε, λοιπόν 9 μέρες στη συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών εκείνη μόλις τη στιγμή έπεσε το POS και δεν μπορεί να κάνει σύνδεση με την τράπεζα. Eπιπλέον το άλλο ποίημα που έλεγαν ήταν "ορίστε η απόδειξή σας" και ήταν πάντα δελτίο παραγγελίας. Σε αυτό το σημείο όταν ο άλλος σε θεωρεί χαζό και απόδειξη ζητάς και όποιο άλλο δικαίωμα σου δίνει ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αν και το θέμα έχει αναλυθεί πολλάκις, νομίζω ότι δε πρέπει να υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει φοροδιαφύγει ποτέ 

Όλοι μπορούν να το κάνουν, και το 99.9% το έχει κάνει σίγουρα στη ζωή του 

Ας μας πει κάποιος αν έχει βάψει σπίτι ποτέ με απόδειξη, αν πάντα παίρνει απόδειξη από συνεργείο αυτοκινήτων / ηλεκτρολόγο / υδραυλικό / γιατρό κλπ

Βασικά είμαι σίγουρος ότι θα πεταχτεί κάνας 20χρονος και θα πει "εγώ", αλλά προφανώς δεν πληρώνει από τη τσέπη του τα παραπάνω που έγραψα...

Φυσικά και όλοι έχουμε φοροδιαφύγει. Κάποια, ή πολλές φορές στην ζωή μας.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Dante80 είπε

1. Ορθώς, ειδάλλως θα είχαμε έναν εφοριακό πίσω από κάθε συναλλαγή, και μετά έναν εφοριακό να ελέγχει τον εφοριακό.

2. Οι φόροι που πληρώναμε, πληρώνουμε και θα πληρώνουμε έχουν άμεση σχέση με την φοροδιαφυγή γενικά. Και ειδικότερα με το γεγονός πως πληρώνουμε για τα λαμόγια που φοροδιαφεύγουν γιατί κατά βάση (οι περισσότεροι) δεν μπορούμε να κάνουμε το ίδιο.

3. Το οποίο βλέπεις θετικά ή αρνητικά, να καταλάβω..

1. Αυτό είναι θέμα αποκλειστικά μεταξύ οικονομικού φορέα και επαγγελματία-πωλητή. Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται έλεγχος του τι στοκάρει και τι πουλά και να φορολογείται ανάλογα.

2. Το λαμόγιο που δεν έκοψε απόδειξη για 1€ τσίχλα δεν έκαψε κανένα. Για μεγάλα ποσά πάντα κόβονται αποδείξεις, χώρια που πλέον από ένα ποσό και πάνω πληρώνεις μόνο με κάρτα. Οι φόροι που πληρώνουμε σήμερα δεν έχουν να κάνουν το παραμικρό με τη μικρο-φοροδιαφυγή που αποδίδει τα ελάχιστα. Αυτά που πληρώνουμε συσχετίζονται με το χρεοκοπημένο σύστημα που τόσες δεκαετίες τάιζε τζάμπα κόσμο χωρίς να είναι παραγωγικό, που το χρέωνε ο καθένας όσο ήθελε χωρίς να ελέγχει κανένας τίποτα πληρώνοντας μια μίζα σε κάποιον για να κάνει τα στραβά μάτια.

3. Ελάχιστα με νοιάζει. Δεν έχω θέμα πως να πληρώνω έτσι ή αλλιώς. Φυσικά, επειδή έχει καταντήσει η φορολόγηση νταβατζιλίκι, θα κάνω το παν για να γλιτώσω ότι μπορώ. Π.χ. όταν θα φέρω μάστορα στο σπίτι, αν δεν μου κόψει απόδειξη για μια καλή προσφορά θα του πω κι ευχαριστώ. Κι αυτό, επειδή ακόμα και με τις αποδείξεις δεν βλέπω να βελτιώνεται τίποτα. Κι επειδή δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, κάνω εγώ για μένα ότι νομίζω καλύτερο. Απλοί κανόνες επιβίωσης σε ένα αντίξοο οικονομικά περιβάλλον.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φοροδιαφυγη ζει και βασιλευει,ξερω κοσμο με καλες δουλειες,πολιτικο μηχανικο-αρχιτεκτονα ,γιατρο,ταξιτζη με δικο του ταξι και ολοι αυτοι δηλωνουν το ελαχιστο δυνατο περιπου 7000 το χρονο.Παραυτα εχουν σπιταρες,αμαξαρες και κανουν ζωαρα.Ο ενας εξ αυτων μου εχει πει δε οτι δεν αναλαμβανει πλεον δουλειες αν δεν κανονισει να τα παρει μαυρα.

Τωρα η εφορια αφου δεν υποχρεωνει αυτους που κανουν ζωαρα να δικαιολογουν πως γινονται αυτα με 7000 το χρονο δεν προκειται να αλαξει τιποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Η φοροδιαφυγη ζει και βασιλευει,

συγνώμη αλλά με την κατάσταση που επικρατεί, λογικό δεν είναι να βασιλεύει; και να θες να είσαι σωστός, τι θα κάνεις όταν όλοι γύρω σου κλέβουν;

θα δώσεις το καλό παράδειγμα; δώστο. οι άλλοι πάλι θα κλέβουν

Υ.Γ δε νομίζω να αργήσει το λουκέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιαούρτι είπε

συγνώμη αλλά με την κατάσταση που επικρατεί, λογικό δεν είναι να βασιλεύει; και να θες να είσαι σωστός, τι θα κάνεις όταν όλοι γύρω σου κλέβουν;

θα δώσεις το καλό παράδειγμα; δώστο. οι άλλοι πάλι θα κλέβουν

Υ.Γ δε νομίζω να αργήσει το λουκέτο

Δεν αντιλεγω,εγω ο ιδιος εχω ξαναγραψει να γινει δικαιο το φορολογικο συστημα ωστε να ειναι βιοσιμο και να γινει ποινικο αδικημα η φοροαποφυγη.

Κανενας δεν θελει να δινει το 70% απο αυτα που βγαζει στην εφορια και αν το κανει ειναι θεμα χρονου να βαλει λουκετο.

Υπαρχει ομως και η υπερβολη του να βγαζεις >50,000 αλλα να συνεχιζεις να δηλωνεις 7.000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Η φοροδιαφυγη ζει και βασιλευει,ξερω κοσμο με καλες δουλειες,πολιτικο μηχανικο-αρχιτεκτονα ,γιατρο,ταξιτζη με δικο του ταξι και ολοι αυτοι δηλωνουν το ελαχιστο δυνατο περιπου 7000 το χρονο.Παραυτα εχουν σπιταρες,αμαξαρες και κανουν ζωαρα.Ο ενας εξ αυτων μου εχει πει δε οτι δεν αναλαμβανει πλεον δουλειες αν δεν κανονισει να τα παρει μαυρα.

Τωρα η εφορια αφου δεν υποχρεωνει αυτους που κανουν ζωαρα να δικαιολογουν πως γινονται αυτα με 7000 το χρονο δεν προκειται να αλαξει τιποτα.

Τελικά τι είδους ελέγχους κάνει η ΑΑΔΕ; Είναι πολύ εύκολο είναι να δουν το εισόδημα σε συνδυασμό με την περιουσιακή κατάσταση (σπίτι-αυτοκίνητα κλπ.)

Πως δικαιολογούν την περιουσία με τόσο χαμηλά έσοδα; υπάρχει κανένα λογιστικό τρικ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές η κατάσταση της φοροδιαφυγής στην Ελλάδα είναι η αναμενόμενη: Λίγο πάνω από τον μέσο όρο της Ευρώπης. Οι μεγαλύτερες μπανανίες έχουν και μεγαλύτερη φοροδιαφυγή:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion#/media/File:Size_of_European_Shadow_Economy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τελικά τι είδους ελέγχους κάνει η ΑΑΔΕ; Είναι πολύ εύκολο είναι να δουν το εισόδημα σε συνδυασμό με την περιουσιακή κατάσταση (σπίτι-αυτοκίνητα κλπ.)

Πως δικαιολογούν την περιουσία με τόσο χαμηλά έσοδα; υπάρχει κανένα λογιστικό τρικ;

Τι να πω ,δεν ξερω τι κολπα γινονται .Υπαρχει ο σουβλατζης της γειτονιας που δεν κοβει αποδειξεις για να βγαλει ενα καλο μηνιατικο και η μπουτικ σουβλακερι στην Μυκονο που εχει βιλλα με πισινα ξερω γω.Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο στα δικα μου ματια αλλα υποτιθετε οτι ειναι δουλεια του κρατους να βρισκει τροπους να τα ελεγξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ζητάω ποτέ απόδειξη. Εαν πάει να μου κόψει του λέω οτι δε θέλω. Το κράτος έχει γ@μήσει και τους καταστηματάρχες με την υπέρογκη φορολόγηση, οπότε όσο μπορώ τους βοηθάω. Κερδίζουν αυτοί, κερδίζουν οι εργαζόμενοι, κερδίζει η αγορά. That simple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...