Προς το περιεχόμενο

Τα νέα Galaxy Note10 και Galaxy Note10+ είναι τα «απόλυτα εργαλεία για power users»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, crossmo είπε

Το ίδιο έλεγαν και για τον Τιτανικό

Πάλι καλά δλδ που δεν ξέρεις και για ποιό πράγμα ακριβώς λέει!

Γιατί (μιας και έχεις απαραίτητη νοημοσύνη) 

1)Με τον τρόπο που γράφεις υποτιμάς τις γνώσεις και την εμπειρία των άλλων χρηστών

2) Πετάχτηκες από το πουθενά σε ένα θέμα που αφορά την παρουσίαση των νεων notes και μας πλασάρεις μούρη με τη XIaomi

3)Μας λες αμαθείς και αγενείς...

Αυτά

Αγενείς ακριβώς. 

Και μη τι άλλο.

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας θέλει να σπαταλήσει τον χρόνο του να κάνει αυτά τα πράγματα. Προσωπικά θέλω αυτό που θα αγοράσω να παίζει Out of the box. Και που ξέρω να φλασάρω, δεν θα ασχοληθώ ποτέ. Έχω πολύ πιο σημαντικά πράγματα. Όταν ήμουν φοιτητής και είχα άπειρο χρόνο και όρεξη ασχολιόμουν.

Επίσης, το ότι εσύ και άλλοι 10 εδώ μέσα ξέρετε να φλασάρετε ROMs, δεν σημαίνει ότι ο κόσμος γενικά ξέρει τι είναι αυτό. Μιλάμε για ένα απίστευτα μικρό ποσοστό. Για κάθε άνθρωπο που ξέρω στον περίγυρό μου που ξέρει, έχω άλλους 40 που δεν ξέρουν.

Τότε να αγοράσεις iphone φίλε μου. Ποιο σταθερά και φιλικά από αυτά Out of the box δεν υπάρχει! Και εκεί που έχει καταντήσει η Samsung με τα ίδια σχεδόν χρήματα πας στην πλατφόρμα του iOS και ησυχάζεις. Αυτοί που ενδιαφέρονται για ευελιξία ταχύτητα παραμετροποίηση και  ΚΟΡΥΦΑΙΟ συντελεστή κόστους προς απόδοση πάνε σε Mi9.

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Screenshot 2019-08-09 at 12.26.44.png

Όπως τόνισα και τονίζω. Πλήρη άγνοια.

2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Δλδ εσυ που υποτιμας ολους τους αλλους επειδη εχουν διαφορετικες  επιλογες και καταναλωτικες αναγκες και μαλιστα αναφερεις πως γελας μαζι τους  με αυτες τις επιλογες τους  δεν εισαι ειρωνικος  και αγενης  τι εισαι ?

Σε κανένα μου μήνυμα δεν υποτίμησα κανέναν και κανέναν δεν ειρωνεύτηκα. Το άσχημο είναι ότι με παρασύρατε να απαντώ ενώ δεν θα έπρεπε να ασχολούμαι καθόλου.

Είπα απλά την γνώμη μου όπως αρμόζει σε κάθε φόρουμ με ελευθερία γραφής και διατύπωσης της γνώμης του καθένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Για τα Note θα πούμε τίποτα? 😛

Αμ εσύ φταις, ρίξε κάνα μπαν και σε κάνα χιαομακια, όλο εμένα μπαναρετε μόλις σχολιάσω σε θέμα με iPhone 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, JcD said:

Αμ εσύ φταις, ρίξε κάνα μπαν και σε κάνα χιαομακια, όλο εμένα μπαναρετε μόλις σχολιάσω σε θέμα με iPhone 😅

Θα κάνουμε το εξής:

από δω και κάτω ΜΟΝΟ σχόλια για Samung Note.  :) 

----------------------------------------------------------------------------------------

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Θα κάνουμε το εξής:

από δω και κάτω ΜΟΝΟ σχόλια για Samung Note.  :) 

----------------------------------------------------------------------------------------

Εδώ είναι το πρόβλημα, ζήτημα να έχουν διατυπωθεί 50 σχόλια για το εν λόγω κινητό στο συγκεκριμένο topic (και όχι εξ'αιτιας εκτροχιασμών  από αυτόκλητους σωτήρες-guru).

Γενικά οπου και να κοιτάξει κανεις επικρατεί μια ho-hum ατμόσφαιρα στα σχόλια για τα νέα Note (βασικά ένα είναι, το μικρο δεν λογίζεται καν ως ναυαρχίδα). Μικροβελτιωσεις αρκετές, αφαίρεση πολλών όμως χαρακτηριστικών που έδιναν στο κάθε Note το χαρακτήρα του: κανεις πια δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι το Note 10+ είναι η υπερναυαρχιδα που μπορεί να καλύψει κάθε πιθανό και απίθανο σενάριο χρήσης ακόμα και του πιο απαιτητικού κατοχου. Εξαιρετική συσκευή μεν αλλα όχι "everything and the kitchen sink" πλέον.

Έχω την αίσθηση ότι και η Samsung δεν έχει πλέον σαφή προσανατολισμό για το μέλλον της σειράς Note. Οι διαχωριστικές γραμμές  με τα Galaxy S όλο και θολώνουν και η εταιρία προσέθεσε features "for feature's sake" στη συσκευή για να δείξει ότι υπάρχει νόημα να πληρώσει κάποιος τη διαφορα τιμής από ένα S10+ (δείτε απλα το γεγονός ότι η Samsung έθεσε άμεσα το SDK του TOF camera scanner στη διάθεση των προγραμματιστών, προφανώς γιατί δεν ξέρει τι να κάνει με το hardware αυτό εκτος από κάτι doodles στα πρόσωπα των παρουσιαστών του event).

Νομίζω ότι πλησιάζουμε στο σημείο που θα έχει νόημα να παρουσιάζονται απλα 2-3 εκδόσεις του Galaxy S όπως φέτος, και η μια θα διαθέτει πενάκι για τους fan του είδους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Εδώ είναι το πρόβλημα, ζήτημα να έχουν διατυπωθεί 50 σχόλια για το εν λόγω κινητό στο συγκεκριμένο topic (και όχι εξ'αιτιας εκτροχιασμών  από αυτόκλητους σωτήρες-guru).

Γενικά οπου και να κοιτάξει κανεις επικρατεί μια ho-hum ατμόσφαιρα στα σχόλια για τα νέα Note (βασικά ένα είναι, το μικρο δεν λογίζεται καν ως ναυαρχίδα). Μικροβελτιωσεις αρκετές, αφαίρεση πολλών όμως χαρακτηριστικών που έδιναν στο κάθε Note το χαρακτήρα του: κανεις πια δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι το Note 10+ είναι η υπερναυαρχιδα που μπορεί να καλύψει κάθε πιθανό και απίθανο σενάριο χρήσης ακόμα και του πιο απαιτητικού κατοχου. Εξαιρετική συσκευή μεν αλλα όχι "everything and the kitchen sink" πλέον.

Έχω την αίσθηση ότι και η Samsung δεν έχει πλέον σαφή προσανατολισμό για το μέλλον της σειράς Note. Οι διαχωριστικές γραμμές  με τα Galaxy S όλο και θολώνουν και η εταιρία προσέθεσε features "for feature's sake" στη συσκευή για να δείξει ότι υπάρχει νόημα να πληρώσει κάποιος τη διαφορα τιμής από ένα S10+ (δείτε απλα το γεγονός ότι η Samsung έθεσε άμεσα το SDK του TOF camera scanner στη διάθεση των προγραμματιστών, προφανώς γιατί δεν ξέρει τι να κάνει με το hardware αυτό εκτος από κάτι doodles στα πρόσωπα των παρουσιαστών του event).

Νομίζω ότι πλησιάζουμε στο σημείο που θα έχει νόημα να παρουσιάζονται απλα 2-3 εκδόσεις του Galaxy S όπως φέτος, και η μια θα διαθέτει πενάκι για τους fan του είδους. 

Ε ας γίνει έτσι λοιπόν, S με πενακι no problem. Δεν καταλαβαίνω όμως τι παραπάνω παρουσίασε η σαμυ τα προηγούμενα χρόνια όσων αφορά τις διαφορές S με Note. Πάντα μικρές ήταν, αυτό που ξεχώριζε πάντα στο Note ήταν το πενάκι. Συν της άλλης πάντα είχαμε ίδιο επεξεργαστή μεταξύ s και note, φέτος έχουμε έστω και ελαφρώς βελτιωμένο.

Θέλω να σχολιάσω αυτό το άθλιο εναλασομενο χρώμα, η συγκεκριμένη συσκευή πρέπει να δείχνει σοβαρή, τι είναι αυτό? Γνωρίζω ανθρώπους που δεν θέλουν να φύγουν από την Apple διότι τα περισσότερα Android τηλέφωνα δείχνουν σαν παιχνίδια, κατ αυτούς. Ας βάλουν τους περίεργους χρωματισμούς στις άλλες σειρές όχι στα Note!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Άσχετο αλλά περιμένω reviews τώρα του note10+ στο οποίο θα τονίζεται στα αρνητικά το βάρος και ο όγκος του 

Καλα τωρα αυτο που λες δεν πολυ ισχυει.

Τα note ανεκαθεν ηταν συσκευες που τις δουλευες με τα 2 χερια,οχι μονο λογω των μεγαλων διαστασεων τους αλλα και λογω του....Spen.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JcD είπε

Ε ας γίνει έτσι λοιπόν, S με πενακι no problem. Δεν καταλαβαίνω όμως τι παραπάνω παρουσίασε η σαμυ τα προηγούμενα χρόνια όσων αφορά τις διαφορές S με Note. Πάντα μικρές ήταν, αυτό που ξεχώριζε πάντα στο Note ήταν το πενάκι. Συν της άλλης πάντα είχαμε ίδιο επεξεργαστή μεταξύ s και note, φέτος έχουμε έστω και ελαφρώς βελτιωμένο.

Με τη διαφορα ότι το Note πάντα είχε ό,τι διέθετε και το αντίστοιχης γενιάς S συν το πενάκι και κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά.

Φέτος πρωτη φορα στα ματια μου το S10+ μοιάζει το πιο πλήρες πακέτο.

 

Αναφορά σε κείμενο

Θέλω να σχολιάσω αυτό το άθλιο εναλασομενο χρώμα, η συγκεκριμένη συσκευή πρέπει να δείχνει σοβαρή, τι είναι αυτό? Γνωρίζω ανθρώπους που δεν θέλουν να φύγουν από την Apple διότι τα περισσότερα Android τηλέφωνα δείχνουν σαν παιχνίδια, κατ αυτούς. Ας βάλουν τους περίεργους χρωματισμούς στις άλλες σειρές όχι στα Note!

 

Συμφωνώ, όμως όπως προείπα μάλλον η Samsung δεν έχει αποφασίσει 100% ποιο θα είναι το μέλλον της σειράς. Ακούγαμε τους παρουσιαστές να μιλάνε για business χρήση, αλλα όλη την ώρα βλέπαμε κάτι χαζοβιόλες να ζωγραφιζουν μουτζούρες και κάτι skater να παίζουν call of duty στην οθόνη. 

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καλα τωρα αυτο που λες δεν πολυ ισχυει.

Τα note ανεκαθεν ηταν συσκευες που τις δουλευες με τα 2 χερια,οχι μονο λογω των μεγαλων διαστασεων τους αλλα και λογω του....Spen.

Και επειδή ήταν ανέκαθεν τέτοια συσκευή τι σημαίνει αυτό? Ότι πχ δεν είναι βαρύ ή δύσκολο στο κράτημα με ένα χέρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Για τα Note θα πούμε τίποτα? 😛

Ναι, ότι πρέπει να φύγω κάποια στιγμή από τις διακοπές μου για να πάω στην Αθήνα να ανταλλάξω στο Πλαίσιο της γειτονιάς μου το 9 με το 10+. Αν υπολογίσω τη βενζίνη, μειώνεται αρκετά το δώρο των 100 ευρώ. Προβληματίζομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Ακούγαμε τους παρουσιαστές να μιλάνε για business χρήση, αλλα όλη την ώρα βλέπαμε κάτι χαζοβιόλες να ζωφραφιζουν μουτζούρες και κάτι skater να παίζουν call of duty στην οθόνη. 

Όντως μέρος της παρουσίασης ήταν για τα πανυγηρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Και επειδή ήταν ανέκαθεν τέτοια συσκευή τι σημαίνει αυτό? Ότι πχ δεν είναι βαρύ ή δύσκολο στο κράτημα με ένα χέρι?

Οτι αυτους που πραγματικα αγοραζουν note για το πενακι,δεν τους ενδιαφερει τοσο πολυ το βαρος της συσκευης με το ενα χερι.

Η συσκευη αυτη ειναι που λεμε κυριολεκτικα ή να την δουλευεις με το πενακι ή να την λιωνεις σε video/ταινιες και παιχνιδια.Γιαυτο και τα note γενικα δεν ηταν μικρα κινητα και γιαυτο και φυσικα

Αυτους που δεν τους ενδιεφερε τοσο το πενακι αλλα η εργονομια πχ και ειχαν note9(που και αυτο ειναι αρκετα ογκωδες),γιαυτο το λογο με την μια πηγαν στο πιο μαζεμενο S10+.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Οτι αυτους που πραγματικα αγοραζουν note για το πενακι,δεν τους ενδιαφερει τοσο πολυ το βαρος της συσκευης με το ενα χερι.

Η συσκευη αυτη ειναι που λεμε κυριολεκτικα ή να την δουλευεις με το πενακι ή να την λιωνεις σε video/ταινιες και παιχνιδια.Γιαυτο και τα note γενικα δεν ηταν μικρα κινητα και γιαυτο και φυσικα

Αυτους που δεν τους ενδιεφερε τοσο το πενακι αλλα η εργονομια πχ και ειχαν note9(που και αυτο ειναι αρκετα ογκωδες),γιαυτο το λογο με την μια πηγαν στο πιο μαζεμενο S10+.

Στην ουσία το ίδιο πράγμα λέμε με διαφορετική οπτική γωνία, 200g είναι βαρύ αλλά δεν ενδιαφέρει το βάρος τον υποτιθέμενο αγοραστή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Συμφωνώ, όμως όπως προείπα μάλλον η Samsung δεν έχει αποφασίσει 100% ποιο θα είναι το μέλλον της σειράς. Ακούγαμε τους παρουσιαστές να μιλάνε για business χρήση, αλλα όλη την ώρα βλέπαμε κάτι χαζοβιόλες να ζωγραφιζουν μουτζούρες και κάτι skater να παίζουν call of duty στην οθόνη. 

Ε λογικο ειναι γιατι πως αλλιως θα προσπαθουσαν να δικαιολογησουν την τιμη του?Εντομεταξυ ακομα και στα παιχνιδια που αναφερθηκαν πχ το Note10+ τελικα δεν θα φοραει τον τελευταιο Snap855+ αλλα τον απλο Snap855.

Επισης απο καμερα σε επιπεδο φωτογραφιων,δεν αλλαξε τιποτα γιαυτο και εδωσαν περισσοτερο βαση στο video. Του χρονου που θα μπουν οι νεες καμερες,εκει θα μας ζαλισουν με αυτες.

Τελος και η αυξηση στην μπαταρια παρα πολυ μικρη σε σχεση με Note9/s10+,γιαυτο και ολως τυχαιως δεν αναφερθηκαν ουτε σε αυτη.

Γιαυτο και απο ενα σημειο και μετα το παρατησαν το note και αρχισαν να παρουσιαζουν και αλλα μοντελα,γιατι καπως πρεπει να περασει η ωρα.

Α και φυσικα ουτε λογος για την θυρα ακουστικων 😂

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Στην ουσία το ίδιο πράγμα λέμε με διαφορετική οπτική γωνία, 200g είναι βαρύ αλλά δεν ενδιαφέρει το βάρος τον υποτιθέμενο αγοραστή του.

Ειναι βαρυ δεν λεει κανεις το αντιθετο. Αυτο που σου λεω ομως ειναι οτι και τα προηγουμενα Note ουτε ελαφρια τα ελεγες,ουτε φυσικα και μαζεμενα σε διαστασεις.

Παντα τα Note ηταν συσκευες αρκετα ογκωδης σε σχεση πχ με τα S μοντελα της ιδιας της εταιρειας.

Στα Oneplus δεν ισχυε αυτο το πραγμα παλιοτερα μιας και παντα 1 Oneplus παρουσιαζαν καθε 6 μηνες,γιαυτο κακοφανηκε σε πολλους το μεγεθος και το βαρος στο 7pro.

9 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ναι, ότι πρέπει να φύγω κάποια στιγμή από τις διακοπές μου για να πάω στην Αθήνα να ανταλλάξω στο Πλαίσιο της γειτονιάς μου το 9 με το 10+. Αν υπολογίσω τη βενζίνη, μειώνεται αρκετά το δώρο των 100 ευρώ. Προβληματίζομαι!

Που να δεις ποσο πιο πολυ θα προβληματιστεις αν δεις ποσα χρηματα σου δινει το Πλαισιο για το Note 9 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...