Προς το περιεχόμενο

Τα νέα Galaxy Note10 και Galaxy Note10+ είναι τα «απόλυτα εργαλεία για power users»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Που να δεις ποσο πιο πολυ θα προβληματιστεις αν δεις ποσα χρηματα σου δινει το Πλαισιο για το Note 9 :P

Πριν από 3 μήνες έδινε 540. Τώρα να δίνει 400; Βάλε τα +100, βάλε και την χωρίς προβλήματα απαλλαγή ΦΠΑ, δεν βγαίνει μεγάλο το κόστος αγοράς day 1.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Που να δεις ποσο πιο πολυ θα προβληματιστεις αν δεις ποσα χρηματα σου δινει το Πλαισιο για το Note 9 :P

Κατι πηρε το μάτι μου για 300 ευρω + 100 για αγορα Ν10 ή ειναι η ιδέα μου? 

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Πριν από 3 μήνες έδινε 540. Τώρα να δίνει 400; Βάλε τα +100, βάλε και την χωρίς προβλήματα απαλλαγή ΦΠΑ, δεν βγαίνει μεγάλο το κόστος αγοράς day 1.

Ναι αλλα ειναι 500 συνολο ή ειναι 400?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stormrain είπε

Κατι πηρε το μάτι μου για 300 ευρω + 100 για αγορα Ν10 ή ειναι η ιδέα μου? 

Τοσο ειναι

https://www.public.gr/cat/corporate/ypiresies/trade-n-save/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Και 300 να το κοστολογεί +100=400, πάλι με βλέπω να το χτυπάω. Θα δώσω 526 ευρώ.

Ναι δε λεω, πολυ καλα βγαινει, απλως νομιζω πως μεσω αγγελιων μπορει κανεις να το πουλήσει καλυτερα.

Ανυπομονώ παντως να κανει κανενα review κανενα μελος που θα το παρει (ψήσου) για την ευχρηστία της θεσης της εμπροσθιας καμερας κατα τη γραφη και για τον αισθητήρα δακτυλικών. Ειδικα για το πρωτο, αναρωτιέμαι αν μπορεις να γράψεις γυρω απο την οθονη ή αν "νεκρωνει" εκει το touch, σα νοητο bezel...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Ότι σε βολεύει για να δικαιλογησεις τα 700-φεύγα€.η οθόνη στα 90hz έβαλαν να αλλάζει όπως στα ipad ή μένει κολλημένο και δεν βγάζει μέρα η μπαταρία;

Μια χαρά δεν βγάζει,εξ ου και τα τόσα update στη κάμερα.Επίσης σε διάφορα review λένε να βάλετε τη Gcam γιατί έχει ελλείψεις η μάνα εφαρμογή.Και δεν βγάζει σαν αιφον η σαμυ.δεν δικαιολογεί τα χρήματα που αξιώνει.

Κάτσε γιατί αυτοί οι φανμποι της 1+ είναι χειρότεροι από εσάς.

Δεν θέλω να δικαιολογήσω τίποτα και ειδικά σε εσένα. Αλλά εδώ θα βρεις τις απαντήσεις σου σε όλα!

Τα 90Hz τα έχω ενεργοποιήσει να δουλεύουν συνεχεια και παντου, με το joneplus tool. Force 90Hz δηλαδη. Γι'αυτο και δεν είναι επιλεγμένα στις ρυθμίσεις της συσκευής, ούτε τα 90, ούτε τα 60Hz όπως θα δεις παρακάτω. Αυτα σε συνδυασμό με την ανάλυση της οθόνης να είναι στο auto switch, μεταξύ FHD+ και QHD+. Κράτα το αυτο.

Η μπαταρία και η αυτονομία μιας συσκευής διαφέρει από χρήστη σε χρήστη. Οπότε ότι και αν σου δείξω, θα είναι υποκειμενικό. Έχω κλείσει πολλάκις 24ωρα, κυρίως στις διακοπές που δεν είχα κάτι άλλο μαζί μου, με βαριά σχετικά χρήση, τις 9 ώρες ενεργής οθόνης. Αυτή την στιγμή που γράφουμε όμως, δες τα δύο screenshots παρακάτω.

Όσο για την κάμερα, δεν ξέρω τι reviews παρακολουθείς και πόσους μήνες πριν τα παρακολούθησες, αλλά ναι η κάμερα έχει πάρει updates και σε κάποια σενάρια βελτιώθηκε. Λογικό βέβαια. Όλες οι εταιρείες δίνουν updates στις κάμερες τους. Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα σου λοιπόν. Ποτέ δεν ήταν κακη και ποτέ δεν χρειάστηκε Gcam η συσκευή. Παρακάτω και σύνδεσμος με βραδινές στο αυτόματο και με νυχτερινό τοπίο της stock εφαρμογής.

https://photos.app.goo.gl/D6aQXeXo7SVyNtcBA

Δύο από αυτές, δεν έχουν το watermark της OnePlus κάτω αριστερά. Είναι τραβηγμένες με Gcam την οποία δεν την έχω πλέον.

Οι υπόλοιπες είναι τραβηγμένες σε auto και σε νυχτερινό τοπίο. Από δύο για κάθε σενάριο. Θα καταλάβεις ποιες είναι ποιες πιστεύω ως ειδικός της φωτογραφίας!

Ζητώ συγγνώμη από τους υπόλοιπους συμφορουμιτεςγια όλο αυτό, αλλά τέτοιες ανακρίβειες από κάποιον που δεν έχει κάτι στα χέρια του, δεν μπορώ να τις διαβάζω και να τις αφήνω αναπάντητες.

Εύχομαι όσοι αγοράσετε, να χαρείτε τα Note 10 σας.

Screenshot_20190809-191241.jpg

Screenshot_20190809-191225.jpg

Screenshot_20190809-191205.jpg

Screenshot_20190809-191216.jpg

Επεξ/σία από baiosss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormrain είπε

Ανυπομονώ παντως να κανει κανενα review κανενα μελος που θα το παρει (ψήσου) για την ευχρηστία της θεσης της εμπροσθιας καμερας κατα τη γραφη και για τον αισθητήρα δακτυλικών. Ειδικα για το πρωτο, αναρωτιέμαι αν μπορεις να γράψεις γυρω απο την οθονη ή αν "νεκρωνει" εκει το touch, σα νοητο bezel...

Μη μου τη θυμίζεις την τρύπα, προσπαθώ να τη ξεχάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, οι παροιμίες είναι σοφές και πριν λίγο διάβαζα ότι τα νέα Pixel 4 θα έρθουν με 90hrz οθόνες..μέγα φάουλ η έλλειψη του από το Note 10 και μη μου πείτε είναι εργαλείο δουλειάς και δεν το χρειάζεται γιατί σαν εργαλείο δουλειάς δεν χρειάζεται και αυτά τα φαντεζί χρώματα αλλά μια χαρά τα δίνει η samsnung και σαν εργαλείο δουλειάς έπρεπε να έχει headphone jack αλλά το μάζεψε και αυτό, τέσπα, πιστεύω έγινε λόγω μπαταρίας αλλά τουλάχιστον δώσε μου την επιλογή να το κλείνω και να το ανοίγω όποτε θέλω.

Πίσω στο θέμα μας πάλι, η απουσία hardware button για το κλείσιμο της συσκευής είναι επίσης φάουλ, ας πούμε ότι κόλλησε το software, πως επανεκκινεί το λογισμικό,οεο?

Διαβάζω επίσης πως έχει αφαιρέσει και διάφορα καλούδια που είχε στο note 9 όπως π.χ. Iris scanner, heart rate, SpO2, είμαστε σίγουροι ότι είναι αναβάθμιση? 🤣

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να πηγαίνουμε μπροστά με τόσο ωραίες τεχνολογίες στον χώρο των smartphones πάμε προς τα πίσω. Έχει κάνει πατάτα εδώ η Samy και προφανώς έχει δημιουργήσει confusion σε μια σειρά που ήταν μια ζωή πάνω κάτω πολύ clear σε ποιος απευθύνεται και τι ζητάνε από την συσκευή.

Έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στην Note σειρά αλλά δεν βρίσκω κάποιον με ένα Note 9 (ή και το προηγούμενο) να θέλει να πάει στο Note 10+. Καλά για το κουτσουρεμένο ''απλό'' που είναι απλώς ένα marketing push της εταιρείας για να πας για το ''μεγάλο'' δεν θέλω να κάνω περαιτέρω σχόλια..

Anw, ένα βήμα μπροστά δέκα πίσω. Η Νote σειρά πάντα έβγαζε κάτι εντελώς μοναδικό και premium. Απλά και όμορφα τα περιείχε όλα και άλλα τόσα features... Τώρα ένας κάτοχος s10+ τι ακριβώς να ζηλέψει από το Note 10+; Το S-Pen; Καλά αυτά τα gimmicks με τα air gestures πόσες φορές ρε Samy θα προσπαθήσεις να τα πουλήσεις; Ποιος θα κάτσει να κουνάει το ραβδάκι σαν τον Harry Potter μέσα στην μέση του δρόμου χωρίς να κοκκινίζει η μάπα του; Έλεος..

Όσο αφορά περί power user και λοιπές υπερβολές, στο σημείο που έχουμε φτάσει όπου ο ανταγωνισμός από άλλες εταιρείες έχει χτυπήσει κόκκινο και σε πιο προσιτές τιμές, τι να κάτσουμε να συζητήσουμε;

Τέλος θέλω να αναφερθώ για το απαράδεκτο region περιορισμό που για άλλη μια φορά θα έχουμε. Exynos δυστυχώς για εμάς στην Ευρώπη, US παίρνουν τον τούμπανο SD 855. Εντάξει, πέρα απροόπτου δεν νομίζω ο 9825 να τα πάει τόσο πιο καλά από το σαπάκι τον 9820 οπότε απλώς περιμένω την επιβέβαιωση από έγκυρα benchmarks. 

ΥΓ. Μεγάλο φάουλ (και) αυτό με τον 45w charger που δεν περιλαμβάνεται στο κουτί με την συσκευή και πρέπει να τoν αγοράζουμε ξεχωριστά... Κοροϊδεύαμε μηλαράκια για τέτοιες τακτικές παλιότερα. Τα θυμάστε; ;)

 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα ολα αυτα ρε παιδια, συμφωνω και με αρκετα, οπως πχ τα jack, αισθητηρες κλπ, αλλα επειδη το εχω δει να αναφερεται πολλες φορες, πιστευετε πραγματικα πως σε καθημερινη χρηση, αν ειχατε δυο ιδιες συσκευες, μια με Snapdragon και μια με Exynos, θα βλεπατε διαφορα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stormrain είπε

Καλα ολα αυτα ρε παιδια, συμφωνω και με αρκετα, οπως πχ τα jack, αισθητηρες κλπ, αλλα επειδη το εχω δει να αναφερεται πολλες φορες, πιστευετε πραγματικα πως σε καθημερινη χρηση, αν ειχατε δυο ιδιες συσκευες, μια με Snapdragon και μια με Exynos, θα βλεπατε διαφορα? 

Σε μπαταρία έχουν μεγάλη διαφορά, επιβεβαιωμένο και από πολλούς χρήστες εδώ στην Ελλάδα που το τόλμησαν και πήραν Snapdragon S10+

Τώρα για την απόδοση σε day to day εφαρμογές πολύ αμφιβάλω αν υπάρχει ουσιαστικό κέρδος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Αντί να πηγαίνουμε μπροστά με τόσο ωραίες τεχνολογίες στον χώρο των smartphones πάμε προς τα πίσω. Έχει κάνει πατάτα εδώ η Samy και προφανώς έχει δημιουργήσει confusion σε μια σειρά που ήταν μια ζωή πάνω κάτω πολύ clear σε ποιος απευθύνεται και τι ζητάνε από την συσκευή.

Έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στην Note σειρά αλλά δεν βρίσκω κάποιον με ένα Note 9 (ή και το προηγούμενο) να θέλει να πάει στο Note 10+. Καλά για το κουτσουρεμένο ''απλό'' που είναι απλώς ένα marketing push της εταιρείας για να πας για το ''μεγάλο'' δεν θέλω να κάνω περαιτέρω σχόλια..

Anw, ένα βήμα μπροστά δέκα πίσω. Η Νote σειρά πάντα έβγαζε κάτι εντελώς μοναδικό και premium. Απλά και όμορφα τα περιείχε όλα και άλλα τόσα features... Τώρα ένας κάτοχος s10+ τι ακριβώς να ζηλέψει από το Note 10+; Το S-Pen; Καλά αυτά τα gimmicks με τα air gestures πόσες φορές ρε Samy θα προσπαθήσεις να τα πουλήσεις; Ποιος θα κάτσει να κουνάει το ραβδάκι σαν τον Harry Potter μέσα στην μέση του δρόμου χωρίς να κοκκινίζει η μάπα του; Έλεος..

Όσο αφορά περί power user και λοιπές υπερβολές, στο σημείο που έχουμε φτάσει όπου ο ανταγωνισμός από άλλες εταιρείες έχει χτυπήσει κόκκινο και σε πιο προσιτές τιμές, τι να κάτσουμε να συζητήσουμε;

Τέλος θέλω να αναφερθώ για το απαράδεκτο region περιορισμό που για άλλη μια φορά θα έχουμε. Exynos δυστυχώς για εμάς στην Ευρώπη, US παίρνουν τον τούμπανο SD 855. Εντάξει, πέρα απροόπτου δεν νομίζω ο 9825 να τα πάει τόσο πιο καλά από το σαπάκι τον 9820 οπότε απλώς περιμένω την επιβέβαιωση από έγκυρα benchmarks. 

ΥΓ. Μεγάλο φάουλ (και) αυτό με τον 45w charger που δεν περιλαμβάνεται στο κουτί με την συσκευή και πρέπει να τoν αγοράζουμε ξεχωριστά... Κοροϊδεύαμε μηλαράκια για τέτοιες τακτικές παλιότερα. Τα θυμάστε; ;)

Δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα! Πρίν λίγο καιρό όταν άρχισαν να σκάνε τα reviews για το LG G8 έπεσε το κράξιμο για τα air gestures που προσπάθησε να εφαρμόσει η LG σε αυτό με την διαφορά ότι είναι χωρίς πενάκι αλλά με το χέρι και λίγο καιρό μετά τα έφερε και η Sasmung με το spen, παντελώς gimmick φάση, πραγματικά harry potter. Είναι προς την σωστή κατεύθυνση, δεν λέω ότι δεν έπρενε να το έχουν, πως αλλιώς θα βελτιωθούν αλλά τουλάχιστον μην κράζεις την LG γιατί είναι της μόδας το κράξιμο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...