Προς το περιεχόμενο

Τα νέα Galaxy Note10 και Galaxy Note10+ είναι τα «απόλυτα εργαλεία για power users»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Δεν θυμάμαι να ζεστάθηκε ποτέ το δικό μου ,να σου πω μια και κυνηγάς την τεχνολογία ,να ξέρεις έχει βγει και η ασύρματη φόρτιση ,απλά μαγική χωρίς να βάζεις βυσματα και πάντα σε οπτική η οθόνη,μαγικό έχω πάνω από 3 χρόνια να βάλω βύσμα 

Δεν το συζητώ ότι η ασύρματη φόρτιση αξίζει, ειδικά όταν θα φτάσει τα 25 με 30 watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν το συζητώ ότι η ασύρματη φόρτιση αξίζει, ειδικά όταν θα φτάσει τα 25 με 30 watt.

Ένα στο κομοδίνο πριν πας για ύπνο το τοποθετείς (βλέπεις και την ώρα χωρίς να απλώνεις το χέρι σου ) και αν σου επιτρέπει η δουλειά και εκεί ένα και δεν χρειάζεται η ταχυφορτωση η οποία δεν κάνει καλό στην μπαταρια

Άσχετο,ωραίο σύστημα έχεις 

Επεξ/σία από slk200gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Κι εγώ θέλω να παρω ασύρματο φορτιστή, έχει η Samsung διπλό που κάνει και για το ρολοι αλλα όλο χαλάω τα πεφτα αλλού 😛

Πάρτο και θα με θυμηθείς,και το μονο να πάρεις με 30 ε είναι αρκετό και βάζεις όπως εγώ δίπλα το ασύρματο του ρολογιου που το έχεις , σαν ένα είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ευτυχως τόσα s10 στον κύκλο μου, κανενα δεν υπερθερμαίνεται. Ξερεις ποια ηταν ΥΠΑΡΚΤΑ (δε βολεύει το bold απο tablet) προβλήματα? Τα note που σκάγανε και οι πράσινες οθόνες των mate. Τα υπόλοιπα ειναι να είχαμε να λεγαμε. Και εγώ ειχα ρίξει πολυ κράξιμο στη Samsung για το θεμα αυτο. 

Αναφορικα με την ταχεία φόρτιση, προσωπικά δεν την προτιμώ κι οπου ακούω συσκευες να φορτίζουν τοσο γρήγορα, το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Να σκεφτείς για να φορτίσω το s10+ (Αλλα και όσα ειχα πριν απο αυτο) χρησιμοποιώ έναν φορτιστή Apple απο εποχής 5s. Τον ταχυφορτιστη της συσκευασίας τον χρησιμοποιώ μονο όταν βιάζομαι και πάντα η μπαταρία κρατά περισσότερο όταν έχει γίνει «αργή» φόρτιση. 

Με 850mA φορτίζω εγώ ακόμα, ταχυφορτιστες και σαχλαμάρες, 20 λεπτά διαφορά από τα 15w στα 40, ένα χρόνο μετά κλαίνε για τις μπαταρίες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2019 στις 7:29 ΜΜ, leonproniknidis είπε

Εντελώς τυχαία έπεσα σε μια συζήτηση και έπρεπε να διαβάσω το forbes... είπες ότι η Xiaomi δεν είναι καν στην 100άδα της λίστας...

Εγώ γιατί διάβασα ότι είναι στην θέση 74 η xiaomi και η samsung στην 94 στην Top 100 Digital Companies 2018??

Γιατί εκεί πρέπει να εστιάσουμε και όχι στα πόσα δις έχει η κάθε εταιρία αφού η Xiaomi είναι ανερχόμενη με τρομακτικούς ρυθμούς και η Samsung 10 φορές παλαιότερη.

Σωστός?

 

Οχι φιλε μου κανεις λαθος εδω. Το πόσο καλη παρουσία εχει στα digital media μια εταιρια και ποσο "ανερχόμενο αστέρι" ειναι (στα Digital media και παλι) δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το κοστος του προιοντος.  Η apple  βρίσκεται γυρω στην 40η θεση στη λιστα φαντάσου. Μου παραθέτεις αποτελέσματα τελειως άσχετα με το θεμα της τιμής ενός προιόντος.

Το brand value ομως παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην τιμή και η ΧΙΑΟΜΙ εχει value μερικα εκκατομυρια, απο την αλλη η Samsung εχει 53.5 δις. Ολο αυτο αποτυπωνεται στην τιμη φυσικα. Εχεις την εντύπωση οτι όσο ανεβαινει το brand value της ΧΙΑΟΜΙ οι τιμες θα μενουν χαμηλά?  Με τιποτα. Δεν υπάρχει κ λογική κ ολας, το οτι μπορει να κρατήσει μερικά φθηνά τηλεφωνα στη γκαμα της ισως, αλλα το high end τηλεφωνο της καθε χρονο θα ανεβαινει οσο ανεβαινει και η αξια της εταιριας. Να το ξερεις.

Επεξ/σία από sikla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sikla είπε

Οχι φιλε μου κανεις λαθος εδω. Το πόσο καλη παρουσία εχει στα digital media μια εταιρια και ποσο "ανερχόμενο αστέρι" ειναι (στα Digital media και παλι) δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το κοστος του προιοντος.  Η apple  βρίσκεται γυρω στην 40η θεση στη λιστα φαντάσου. Μου παραθέτεις αποτελέσματα τελειως άσχετα με το θεμα της τιμής ενός προιόντος.

Το brand value ομως παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην τιμή και η ΧΙΑΟΜΙ εχει value μερικα εκκατομυρια, απο την αλλη η Samsung εχει 53.5 δις. Ολο αυτο αποτυπωνεται στην τιμη φυσικα. Εχεις την εντύπωση οτι όσο ανεβαινει το brand value της ΧΙΑΟΜΙ οι τιμες θα μενουν χαμηλά?  Με τιποτα. Δεν υπάρχει κ λογική κ ολας, το οτι μπορει να κρατήσει μερικά φθηνά τηλεφωνα στη γκαμα της ισως, αλλα το high end τηλεφωνο της καθε χρονο θα ανεβαινει οσο ανεβαινει και η αξια της εταιριας. Να το ξερεις.

Θα το δούμε λοιπόν στο μέλλον. Προς το παρόν δεν έχει αντίπαλο (κόστος προς απόδοση).

6 ώρες πριν, JcD είπε

Με 850mA φορτίζω εγώ ακόμα, ταχυφορτιστες και σαχλαμάρες, 20 λεπτά διαφορά από τα 15w στα 40, ένα χρόνο μετά κλαίνε για τις μπαταρίες!

Oppo find 7 μόνο με τον φορτιστή του (δηλαδή μόνο ταχυφόρτιση και μάλιστα από τις ποιο γρήγορες τότε κάπου στα 1.8/2.2α) μετά από 4 χρόνια κοντά δεν έχει πέσει καθόλου η απόδοση της μπαταρίας του τουλάχιστον αισθητά.

20 ώρες πριν, slk200gr είπε

Δεν θυμάμαι να ζεστάθηκε ποτέ το δικό μου ,να σου πω μια και κυνηγάς την τεχνολογία ,να ξέρεις έχει βγει και η ασύρματη φόρτιση ,απλά μαγική χωρίς να βάζεις βυσματα και πάντα σε οπτική η οθόνη,μαγικό έχω πάνω από 3 χρόνια να βάλω βύσμα 

Όταν σε καλούν όμως (την ημέρα στο γραφείο η στην δουλειά και όχι την νύχτα) δυστυχώς κόβετε η φόρτιση που κάνει μεγαλύτερο κακό στην μπαταρία.

Πέραν αυτού η ταχυφόρτιση ρίχνει την μπαταρία μακρόχρονα αλλά είναι πλέον τέτοια τα υλικά και η τεχνολογία κατασκευής τους που οκ δεν κρατάει  το ίδιο με το να φορτίζεις ποιο αργά την μπαταρία αλλά δεν είναι και μεγάλη η διαφορά. Αντίθετα με την αργή φόρτιση αναγκαστικά πρέπει να το βγάλεις από την φόρτιση όταν κάποια στιγμή βιάζεσαι και αυτό μειώνει περισσότερο την ζωή της μπαταρίας από το να το φορτίζεις γρήγορα από το 20 έως το 80-90% που είναι και ότι καλύτερο στο θέμα υγείας της μπαταρίας.

Πιστεύω ότι μόνο όταν βγει ταχυφόρτιση ασύρματη 30-40w θα αξίζει να την υιοθετήσει κανείς. Τώρα ακόμη και τα 20w του mi9 Που είναι και το μόνο αν δεν απατώμαι μαζί με το mix3 με ενοχλούν τουλάχιστον την ημέρα. Οπότε προτιμώ να φορτίζω σε μισή με 3 τέταρτα της ώρας με ταχυφόρτιση παρά με ασύρματη. 

Επίσης είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ να φορτίζεις την νύχτα με ασύρματη διότι φορτίζει ανεξέλεγκτα την μπαταρία στο 100% και όπως είναι γνωστό είναι επίσης ένας πολύ σημαντικός παράγοντας μείωσης ζωής της μπαταρίας.

Συμπέρασμα. Φόρτιση μόνον την ημέρα κυρίως πρωί όσο της 100 και αν είναι για κάνα μισάωρο μέσος όρος (ετοιμασία πρωινό ντουζάκι κλπ) ημερησίως και δεν μένεις ποτέ από ενέργεια και η μπαταρία θα ζήσει 3-4 χρόνια για πλάκα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ευτυχως τόσα s10 στον κύκλο μου, κανενα δεν υπερθερμαίνεται. Ξερεις ποια ηταν ΥΠΑΡΚΤΑ (δε βολεύει το bold απο tablet) προβλήματα? Τα note που σκάγανε και οι πράσινες οθόνες των mate. Τα υπόλοιπα ειναι να είχαμε να λεγαμε. Και εγώ ειχα ρίξει πολυ κράξιμο στη Samsung για το θεμα αυτο. 

Αναφορικα με την ταχεία φόρτιση, προσωπικά δεν την προτιμώ κι οπου ακούω συσκευες να φορτίζουν τοσο γρήγορα, το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Να σκεφτείς για να φορτίσω το s10+ (Αλλα και όσα ειχα πριν απο αυτο) χρησιμοποιώ έναν φορτιστή Apple απο εποχής 5s. Τον ταχυφορτιστη της συσκευασίας τον χρησιμοποιώ μονο όταν βιάζομαι και πάντα η μπαταρία κρατά περισσότερο όταν έχει γίνει «αργή» φόρτιση. 

Καλησπερα ΜαργαριταΓρ παλι σε βλεπω εδω οπως σε καθε σειρα της samsung S και Note παρουσιαζεται καθε χρονο.
Εγω αρχικα πηρα το S10 6.1 οθονη οπου μου υπεθερμοταν δυστοιχως με δυο καρτες sim ενεργες καθως εκανα περιγηση στο fb με wifi ανοικτο μονο και καθομουν εξω στην αυλη του σπιτιου μου μεσα στην σκια το ιδιο και το S10 Plus. Ρωτησα για τα Note 10 Plus αν θα εχω τα ιδια θεματα και μου απαντησαν απο το καταστημα που το εκανα προπαραγγελεια οτι δεν υπαρχει θεμα ανησυχιας για υπεθερμαση μην φοβασαι !!!!!!!!!!. Τωρα να δουμε. Ειναι τοσο κακο να δουλευω το κινητο με δυο καρτες ενεργες ; Στο P30 Pro που εχω δεν εχω τετοια θεματα ουτε και στο Ρ20 Pro μου που εχω μια καρτα εκει.

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα είδα το plus απο κοντά. Καμία σχέση ακόμα και με το 9 που στο χέρι το ενιωθες βαρύ. Εξαιρετική δουλειά απο τη Samsung στο κομμάτι αυτο. Σε διαστάσεις πολυ μικρή διαφορά απο το s10+. Αμελητέα θα έλεγα. Η τρύπα ειναι πραγματικά μικρή, δεν ενοχλεί, εξακολουθώ να προτιμώ ομως την υλοποίηση των s10λ δηλ στο πλάι. Έγραφα γρήγορα στο notes με το pen πολλές λέξεις, μικρά, κεφαλαία, με τόνους και χωρίς, και τα μετέτρεψε ολα άμεσα σωστά σε κείμενο. Πραγματικά το τηλέφωνο μπορεί να γίνει εργαλείο δουλειάς και για όποιον θέλει πενάκι ειναι μονόδρομος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...