Προς το περιεχόμενο

Τα νέα Galaxy Note10 και Galaxy Note10+ είναι τα «απόλυτα εργαλεία για power users»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειπαμε μην το τερματισουμε κιολας.

Αν κοστιζε κατω απο 600ευρω,θα ειχε κλεισει η Xiaomi και ολες οι αλλες Κινεζικες εταιρειες.

Γιατί? Το Mi9 κοστίζει 400. 500 με 550 και θα ήταν τίμια αγορά. Και πολλά λέω. Ξέρω τι σου λέω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Μια από τα ίδια. Πλέον όσοι γνωρίζουν την μάρκα Xiaomi βλέπουν αυτές τις συσκευές και γελούν και τα μουστάκια τους. Μόνο αν κόστιζε κάτω από 600 ευρώ θα ήταν τίμια αγορά. 

Φιλε μου στην Forbes list με τα brand values η Xiaomi δεν υπαρχει καν στο top 100. Εχει αξια brand μερικων εκκατομυριων, πως ειναι δυνατον να περιμενεις ενα Brand τετοιας αξιας (53.5billion - Samsung) να εχει ιδια τιμη με ενα brand σαν την Xiaomi?

 

Αν ειναι δυνατον...εχει αξια το brand name κ αποτυπωνεται και στην τιμη. Ενα μερος της ειναι καθαρα brand equity. Ακου εκει 600Ε να εκανε.. οταν τοσο κανουν Xiaomi και αλλα brands με αξια 0.1% σε σχεση με samsung.  Αν εκανε 600Ε ενα τετοιο high end τηλεφωνο, τοτε αντιστοιχα τα xiaomi και τα υπολοιπα  high end τηλεφωνα αυτων των brands θα κοστιζαν 200-300, και θα παλι τα ιδια σχολια θα ακουγονταν.

Επεξ/σία από sikla
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Η xiaomi σου προσφέρει μόνο specs. Πρακτικά χρησιμοποιεί πλεον καλό hardware που απλά το "δένει" και στο πουλάει.

Μην περιμένεις πρακτικές ευκολίες σχετικά με τη χρήση, το ui, κλπ! :) 

Προσφέρει κει μεγάλη υποστήριξη και ευέλικτο UI. Αν δεις το GCAM θα καταλάβεις τι εννοώ. Όσο για το UI βελτιώνετε καθημερινά και σε σταθερότητα και σε ευελιξία / δυνατότητες προσωπικά πιστεύω ότι αφήνει πολύ πίσω τις άλλες εταιρίες. Φυσικά το φαινόμενο έχω Samsung  χρόνια και ξαφνικά πάω σε ένα εντελώς διαφορετικό UI και περιμένω από την πρώτη εβδομάδα να εξαντλήσω τις δυνατότητες του και τις ευκολίες του είναι συχνό και για αυτό κάποιες φορές διαβάζουμε αρνητικά σχόλια.

Αν το συνηθίσεις δίχως να υπερβάλω με λέξεις του στυλ δεν υπάρχει γυρισμός κλπ υπερβολές, θα σου πω απλά ότι έχει περισσότερες δυνατότητες από όλους στο σύνολο. Η εμφάνιση είναι στην άποψη του καθένα και δεν την σχολιάζω. Ευελιξία δυνατότητες και ταχύτητα είναι στην κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Federer είπε

Κανένας λόγος αναβάθμισης από το Note 3 μου. 

Μια χαρά είναι το Note 3....SD 800,3 g ram ,sd,3.5,στυλό ΚΑΙ αφαιρούμενη μπαταρία(τα ίδια πάνε κ στο 4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sikla είπε

Φιλε μου στην Forbes list με τα brand values η Xiaomi δεν υπαρχει καν στο top 100. Εχει αξια brand μερικων εκκατομυριων, πως ειναι δυνατον να περιμενεις ενα Brand τετοιας αξιας (53.5billion - Samsung) να εχει ιδια τιμη με ενα brand σαν την Xiaomi?

Αν ειναι δυνατον...εχει αξια το brand name κ αποτυπωνεται και στην τιμη. Ενα μερος της ειναι καθαρα brand equity. Ακου εκει 600Ε να εκανε.. οταν τοσο κανουν Xiaomi και αλλα brands με αξια 0.1% σε σχεση με samsung.  Αν εκανε 600Ε ενα τετοιο high end τηλεφωνο, τοτε αντιστοιχα τα xiaomi και τα υπολοιπα  high end τηλεφωνα αυτων των brands θα κοστιζαν 200-300, και θα παλι τα ιδια σχολια θα ακουγονταν.

Φίλε είπα "ΑΝ'". Που μπερδεύτηκες? Και συσχετίζεις το forbes με κόστος προς απόδοση και τιμιότητα? Δεν σε καταλαβαίνω.

Και όπως είπα που το διόρθωσα 500-550 και πολλά είναι. Από την στιγμή που υπάρχει το Xiaomi Mi9. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, leonproniknidis είπε

Moderator σε μεγάλο φόρουμ είσαι και ζητάς βοήθεια από ένα απλό μέλος? 

Καλα το ενα δεν αποκλειει το αλλο αφενος, οι διαχειριστές δεν ειναι walking Wikipedias :lol:

Αφετερου, επειδη ειμαι σιγουρος πως δεν υπαρχει αυτο που ανεφερα, ήθελα να δω κατα ποσο θα πιστευες ακομα πως εχει νόημα η σύγκριση του Note με καποια συσκευή της Xiaomi για να γελασουν κι εμενα τα μουστάκια μου :lol:

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η xiaomi σου προσφέρει μόνο specs. Πρακτικά χρησιμοποιεί πλεον καλό hardware που απλά το "δένει" και στο πουλάει.

Μην περιμένεις πρακτικές ευκολίες σχετικά με τη χρήση, το ui, κλπ! :) 

Αυτο ακριβώς λεω, απλα μου φαινεται ατοπο να υπαρχει σύγκριση σε καθε θεμα με συσκευές διαφορετικης εμβέλειας. :)

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Απλά και μόνο σύγκριση μεγεθών. Note 10 + 7.9mm 6.8 screen 4300 battery NO JACK. Mi Max3 7.9mm 6.99 screen WITH JACK 5500 battery.... Μιλάω για το σώμα της συσκευής. Επίσης η σειρά note δεν θα έπρεπε να είναι τόσο στενομακρη. Ένα 18/9 κάδρο θα ήταν ιδανικό. Θέλει χώρο το spen. Οι παλιοί κάτοχοι Note ξέρουν....

Άστοχη η σύγκριση .. Κάπου πρέπει να μπει και το πενάκι δεν συμφωνείς ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, leonproniknidis said:

Προσφέρει κει μεγάλη υποστήριξη και ευέλικτο UI. Αν δεις το GCAM θα καταλάβεις τι εννοώ. Όσο για το UI βελτιώνετε καθημερινά και σε σταθερότητα και σε ευελιξία / δυνατότητες προσωπικά πιστεύω ότι αφήνει πολύ πίσω τις άλλες εταιρίες. Φυσικά το φαινόμενο έχω Samsung  χρόνια και ξαφνικά πάω σε ένα εντελώς διαφορετικό UI και περιμένω από την πρώτη εβδομάδα να εξαντλήσω τις δυνατότητες του και τις ευκολίες του είναι συχνό και για αυτό κάποιες φορές διαβάζουμε αρνητικά σχόλια.

Αν το συνηθίσεις δίχως να υπερβάλω με λέξεις του στυλ δεν υπάρχει γυρισμός κλπ υπερβολές, θα σου πω απλά ότι έχει περισσότερες δυνατότητες από όλους στο σύνολο. Η εμφάνιση είναι στην άποψη του καθένα και δεν την σχολιάζω. Ευελιξία δυνατότητες και ταχύτητα είναι στην κορυφή.

Ναι αλλά όταν μπουτάρει ένα xiaomi και βλέπεις τα εικονίδια και το μενού, είναι σα να μπαίνεις μέσα σε μια φεράρι και βλέπεις ταμπλό από ...fiat! :) 

Ευτυχώς η Samsung με το νέο UI έχει κάνει σημαντικά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση. 

  • Like 1
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Φίλε είπα "ΑΝ'". Που μπερδεύτηκες? Και συσχετίζεις το forbes με κόστος προς απόδοση και τιμιότητα? Δεν σε καταλαβαίνω.

Και όπως είπα που το διόρθωσα 500-550 και πολλά είναι. Από την στιγμή που υπάρχει το Xiaomi Mi9. 

Δεν υπαρχει "ΑΝ" εδω περα. Υπαρχουν facts και τα facts σου εξηγουν γιατι κοστιζουν τοσο τα Apple - Samsung - Google pixel κτλ. Υπαρχει αξια στο brand, και την πληρωνουν οσοι θελουν αυτο το brand για χιλιους λογους.  Αν το ενα αν το αλλο.. δεν υπαρχει λογικη στο να κανουμε υποθεσεις και εικασιες οσον αφορα τις τιμες γιατι πολυ απλα, ποτε δεν θα κοστισει το high end τηλεφωνο του τοσο οσο λες ποτε... .ή μαλλον.. δεν θα υπαρξει ποτε τιμη κοντα σε τοσο "φθηνα" brands για να το πω πιο σωστα. 

Αν ηταν στα 600 λοιπον , ολα τα αλλα θα ηταν στα 200-300 που παλι λοιπον θα ελεγες το ιδιο εσυ κ οσοι αλλοι θεωρουν πως μια συσκευη κρινεται μονο απο τα χαρακτηριστικα της... 

Επεξ/σία από sikla
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Μια από τα ίδια. Πλέον όσοι γνωρίζουν την μάρκα Xiaomi βλέπουν αυτές τις συσκευές και γελούν και τα μουστάκια τους. Μόνο αν κόστιζε κάτω από 600 ευρώ θα ήταν τίμια αγορά. 

Eμας παντως γελανε και τα μουστακια  και τα μουσια μας  με τις "τσιν τσαν τσον"  συσκευες που εχετε .Επρεπε να κοστιζουν ολες αυτες 50 ευρω  να τις κανουμε δωρο στα παιδακια να παιζουν    ...

  • Like 5
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stormrain είπε

Καλα το ενα δεν αποκλειει το αλλο αφενος, οι διαχειριστές δεν ειναι walking Wikipedias :lol:

Αφετερου, επειδη ειμαι σιγουρος πως δεν υπαρχει αυτο που ανεφερα, ήθελα να δω κατα ποσο θα πιστευες ακομα πως εχει νόημα η σύγκριση του Note με καποια συσκευή της Xiaomi για να γελασουν κι εμενα τα μουστάκια μου :lol:

Δεν είναι καν μαζί σου είμαι. Αλλά είναι τουλάχιστον ντροπή να μην γνωρίζεις ότι σε θέματα κόστους προς απόδοση οι συσκευές της Xiaomi δεν έχουν αντίπαλο.

Τώρα το ότι η Xiaomi δεν ασχολείται με την τεχνολογία S-Pen σημαίνει ότι δεν έχει αξιόλογο κινητό να αντιμετωπίσει το note10?

χμμμ

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι αλλά όταν μπουτάρει ένα xiaomi και βλέπεις τα εικονίδια και το μενού, είναι σα να μπαίνεις μέσα σε μια φεράρι και βλέπεις ταμπλό από ...fiat! :) 

Ευτυχώς η Samsung με το νέο UI έχει κάνει σημαντικά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση. 

Παιδική η σύγκριση με τα αυτοκίνητα και θα σου απαντήσω (δυστυχώς) αναλόγως για να εμπεδώσεις την λογική μου.

Έχεις μπει ποτέ σε ferrari η bugatti ? Επειδή έχω μπει θα σου πω ότι είναι πολύ σπαρτιάτικα οχήματα και δεν έχουν σχέση με για παράδειγμα με ένα μερσέντες 2019 c400... Αυτό κάνει καλύτερο αυτοκίνητο το μερσέντες?

Και επειδή είναι προφανές ότι δεν έχεις δουλέψει ΚΑΛΑ συσκευή xiaomi αν δεις πόσο παρεμτροποιήσημα είναι στο θέμα της εμφάνισης θα αναθεωρήσεις αυτόματα την άποψη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Δεν είναι καν μαζί σου είμαι. Αλλά είναι τουλάχιστον ντροπή να μην γνωρίζεις ότι σε θέματα κόστους προς απόδοση οι συσκευές της Xiaomi δεν έχουν αντίπαλο.

Τώρα το ότι η Xiaomi δεν ασχολείται με την τεχνολογία S-Pen σημαίνει ότι δεν έχει αξιόλογο κινητό να αντιμετωπίσει το note10?

χμμμ

Βασικα αυτο ακριβως σημαίνει, πως δεν έχει αξιολογο κινητο για να χτυπήσει το Ν10.

Ο λογος ειναι απλος και το εχω επαναλάβει πολλακις σε σημειο να γίνομαι γραφικος. Λεγεται S Pen. Οτιδηποτε και να παρουσιάσει οποιαδήποτε εταιρεία, απο τη στιγμή που δεν εχει αναλογη υλοποίηση (που ειναι και το trademark της σειρας ε, δε σου μιλαω για τη σειρα Galaxy κλπ), το αποτέλεσμα θα είναι το ιδιο. Γιατι θα ερθω εγω να ρωτησω μετα "Wow φοβερα specs η Χ συσκευή, μπορω να γράψω στην οθονη της με κατι ενσωματωμένο με τρελα features, που ειναι και ο λόγος που προτιμω το Νote?" και προς το παρον η απάντηση θα ειναι "Οχι".

Οποτε ναι, οκ, καλα τα specs κλπ αλλα η σειρα Note παιζει δυστυχώς χωρίς αντίπαλο. Και λεω δυστυχώς, επειδη προφανως ολους μας θα συνέφερε η δυνατότητα επιλογών. 

Αυτα απο μενα, καλη συνέχεια :)

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...