Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με x 96 mini.


daPro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρέλαβα εχθές και έβαλα να δω 2 ταινίες με usb stick.στην δεύτερη πάγωσε 3 φορές δεν λειτουργούσε τπτ μόνο με ρεσταρτ.Σημερα το πρωί του έκανα factory reset εβαλα άλλο στικάκι κ μετά από 1:30 της ταινίας πάλι κόλλησε το σύμπαν.το box έχει ανεβάσει θερμοκρασία αρκετά αλλά τι θα γίνει δεν μπορω να δω μια ταινία?έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?να το επιστρέψω για αλλαγή..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τοσο φθηνο tv box δε θα περιμενα κατι αλλο. τι τυπου αρχεια ταινιες εβαλες να δεις; τι usb stick? τι αναληση/bitrate εχουν; μπορει να δυσκολευεται να παιξει ενα τοσο μεγαλο αρχειο, μπορει να μην εχει καλη συμβατοτητα με το φορματ η ακομα και το usb να ειναι υπερβολικα αργο και να μη προλαβαινει να διαβασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jackess είπε

με τοσο φθηνο tv box δε θα περιμενα κατι αλλο. τι τυπου αρχεια ταινιες εβαλες να δεις; τι usb stick? τι αναληση/bitrate εχουν; μπορει να δυσκολευεται να παιξει ενα τοσο μεγαλο αρχειο, μπορει να μην εχει καλη συμβατοτητα με το φορματ η ακομα και το usb να ειναι υπερβολικα αργο και να μη προλαβαινει να διαβασει

Επειδή είπα ότι ζεστάθηκε πολύ το box το έβαλα πάνω σε έναν cooler για λάπτοπ κ σαν να ηρέμησε..θα δω ακόμα 2-3 ταινίες και βλέπουμε..,

Και πήρα φθηνό γιατί δεν έχω απαιτήσεις..διάβασα στο Σκρουτζ ότι Kodi παίζει μια χαρά.. κυρίως για media player το πήρα..δεν το έψαξα πολύ..

Αν συνεχισει να κολλάει θα πάρει δρόμο..

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, daPro είπε

Επειδή είπα ότι ζεστάθηκε πολύ το box το έβαλα πάνω σε έναν cooler για λάπτοπ κ σαν να ηρέμησε..θα δω ακόμα 2-3 ταινίες και βλέπουμε..,

Και πήρα φθηνό γιατί δεν έχω απαιτήσεις..διάβασα στο Σκρουτζ ότι Kodi παίζει μια χαρά.. κυρίως για media player το πήρα..δεν το έψαξα πολύ..

Αν συνεχισει να κολλάει θα πάρει δρόμο..

αν ειναι μονο θεμα θερμοκρασιας (δηλαδη throttling) τοτε ισως υπαρχουν καποιες λυσεις ειδικα αν πιανουν τα χερια σου. στην χειροτερη δοκιμασε απλα να κατεβαζεις πιο ευκολα αρχεια (απο 1080 σε 720 πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πιανουν τα χερια σου και δε σε νοιαζει η εγγυηση δοκιμασε τοτε να το ανοιξεις να δεις τι παιζει με ψυξη μεσα, λογικα θα εχει καποια παθητικη. αλλαξε/βαλε λιγη παστα και βλεπεις πως θα παει

δες τι ανεμιστηρακι εχει μεσα, λογικα καποιο στο πλαστικο σασι. δες τι specs εχει και δες αν μπορεις να το αλλαξεις με καποιο μεγαλυτερο

 

σε εξωτερικο σκληρο lacie που ζεστενοταν καργα (ειχε και media player που το συνδεες στη tv) αλλαξα παστα σε 2 chip και το 40ρι ανεμιστηρακι με 80ρι και εκοψα το πλαστικο case βαζοντας το εκει

 

10χρονια τον κρατησα? αψογος σε ολα του και δροσερος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έστειλα πίσω κόλλησε σε Kodi..στο κατάστημα έχουν αυτά τα δύο https://www.skroutz.gr/comparelists/893?compare=10202627,13584406

Ποιο να πάρω και να μην κολλάει κ μλκιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2019 στις 11:05 ΠΜ, daPro είπε

Τελικά το έστειλα πίσω κόλλησε σε Kodi..στο κατάστημα έχουν αυτά τα δύο https://www.skroutz.gr/comparelists/893?compare=10202627,13584406

Ποιο να πάρω και να μην κολλάει κ μλκιες?

Θα σε γελάσω, δεν εχω προσωπική εμπειρία με κανένα απο τα δύο.
προσωπικά χρησιμοποιώ το ενσωματωμένο stripped down mibox της xiaomi στην xiaomi tv μου και για την ελάχιστη χρήση που του κάνω (youtube, mirroring, netflix) και ειμαι ευχαριστημενος. δεν εχει κολλήσει ΠΟΤΕ αλλα ισως επειδη η tv κλεινει εντελως (αρνητικό ότι κάνει καμιά 15ρια δευτερολεπτα να ανοιξει)

 

τωρα το mi box s παιζει στο 50ρικο και αν εξαιρέσεις οτι θελει sideloading για εφαρμογες θεωρω τη καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα κυριως λογο αξιοπιστιας, εχω ακουσει παρα πολυ καλα σχολια απο πολλους....ωραια τα φουρφουρια αλλα αμα δε το χρησημοποιεις εν τελη γιατι σου σπαει τα νευρα τι να το κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...