Προς το περιεχόμενο

Nikon d3500 vs Canon M100.


giasta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή μεταξύ των δύο: Nikon d3500 (€300) και Canon M100 (€329). Με ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος αλλά αν η Nikon προσφέρει καλύτερες εικόνες δεν είναι θέμα. Είχα μία Nikon d5100 αλλά ήταν αρκετά μεγαλύτερη και είχε καταλήξει να χρησιμοποιείται μόνο για τις ανάγκες της δουλειάς: Εκθεσιακά περίπτερα, καταστήματα, pack shots (ως αποτύπωση για τις ανάγκες γραφιστικού γραφείου και όχι ως επαγγελματική φωτογράφιση). Εκτός από τις παραπάνω ανάγκες θα ήθελα να την χρησιμοποιώ φυσικά και σε διακοπές, παιδιά κτλ.
Εναλλακτικά είχα δει και αυτές τις επιλογές:
Sony RX100 (€279)
Sony a5100 (€389)
Olympus OM-D E-M10 Mark II Kit 14-42 (€450)
Sony a6000 (€480)
Fujifilm x-t100 (€627)
Δεν ξέρω αν αξίζει να ανέβει το budget μέχρι εκεί, εκτός αν το αποτέλεσμα των φωτογραφιών το επιβάλει.
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Επεξ/σία από giasta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, giasta είπε

Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή μεταξύ των δύο: Nikon d3500 (€300) και Canon M100 (€329). Με ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος αλλά αν η Nikon προσφέρει καλύτερες εικόνες δεν είναι θέμα. Είχα μία Nikon d5100 αλλά ήταν αρκετά μεγαλύτερη και είχε καταλήξει να χρησιμοποιείται μόνο για τις ανάγκες της δουλειάς: Εκθεσιακά περίπτερα, καταστήματα, pack shots (ως αποτύπωση για τις ανάγκες γραφιστικού γραφείου και όχι ως επαγγελματική φωτογράφιση). Εκτός από τις παραπάνω ανάγκες θα ήθελα να την χρησιμοποιώ φυσικά και σε διακοπές, παιδιά κτλ.
Εναλλακτικά είχα δει και αυτές τις επιλογές:
Sony RX100 (€279)
Sony a5100 (€389)
Olympus OM-D E-M10 Mark II Kit 14-42 (€450)
Sony a6000 (€480)
Fujifilm x-t100 (€627)
Δεν ξέρω αν αξίζει να ανέβει το budget μέχρι εκεί, εκτός αν το αποτέλεσμα των φωτογραφιών το επιβάλει.
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

   Καλησπέρα και σε σας , δεν θα πάω καθόλου στο θέμα της επιλογής μεταξύ δύο διαφορετικών συστημάτων , άλλωστε και οι δύο επιλογές σας βγάζουν φωτογραφίες που είναι και το ζητούμενο .

  Αυτό που πρέπει να βάλετε μπροστά είναι οι πραγματικές σας φωτογραφικές ανάγκες . Αυτό θα καθορίσει και την κατεύθυνση σε ότι αφορά το τεχνικό μέρος δλδ την επιλογή κάποιου φωτογραφικού συνόλου .

  Παράδειγμα , βγάζω κάποιες φωτογραφίες όταν βγαίνω βόλτα την Κυριακή το πρωί μαζί με τα παιδιά σε κάποια εξοχή , θάλασσα κλπ . Αν ισχύει μια τέτοια συνθήκη , τότε ένα σχετικά νέο μοντέλο κινητού είναι παραπάνω από αρκετό .

   Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση , πλην της παραπάνω , δεν τίθεται θέμα μιας μηχανής η ενός συνόλου αλλά πολύ περισσότερων του ενός και πάει λέγοντας ........ πάντα σύμφωνα με τις φωτογραφικές σας συνήθειες τις οποίες ξεδιαλυνατε στην διάρκεια του χρόνου πχ ασχολείστε σε μεγάλο ποσοστό με την μακροφωτογραφία .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2019 στις 12:41 ΜΜ, giasta είπε

Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή μεταξύ των δύο: Nikon d3500 (€300) και Canon M100 (€329). Με ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος αλλά αν η Nikon προσφέρει καλύτερες εικόνες δεν είναι θέμα. Είχα μία Nikon d5100 αλλά ήταν αρκετά μεγαλύτερη και είχε καταλήξει να χρησιμοποιείται μόνο για τις ανάγκες της δουλειάς: Εκθεσιακά περίπτερα, καταστήματα, pack shots (ως αποτύπωση για τις ανάγκες γραφιστικού γραφείου και όχι ως επαγγελματική φωτογράφιση). Εκτός από τις παραπάνω ανάγκες θα ήθελα να την χρησιμοποιώ φυσικά και σε διακοπές, παιδιά κτλ.
Εναλλακτικά είχα δει και αυτές τις επιλογές:
Sony RX100 (€279)
Sony a5100 (€389)
Olympus OM-D E-M10 Mark II Kit 14-42 (€450)
Sony a6000 (€480)
Fujifilm x-t100 (€627)
Δεν ξέρω αν αξίζει να ανέβει το budget μέχρι εκεί, εκτός αν το αποτέλεσμα των φωτογραφιών το επιβάλει.
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Πάντως σίγουρα η Νικον 3500 δεν προσφέρει καλύτερες "εικόνες" από την Canon M100. Από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικής επιλογής ποιο σύστημα θα σε βολέψει περισσότερο, ποιο μέγεθος, αν θες στο μέλλον να πάρεις και άλλους φακούς κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skapits είπε

Canon M100 ή Panasonic Lumix GX800 ?

    Αυτό είναι πιο δύσκολο , η Canon είναι υποτιμημένη στο κομμάτι των mirrorless , έχει όμως χάριν ονόματος πολύ μεγάλη γκάμα σε ανταπτορες και σε πολύ οικονομικές τιμές αν πρόκειται για να χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με άλλους φακούς γενικά , οπότε σ' αυτό το κομμάτι είναι προτιμότερη σαν επιλογή . Θαβλεπα όμως περισσότερο την M50 , ψάχνοντας το ζήτημα της μπαταρίας , κάτι που πλέον δεν με ενδιαφέρει . 

  Για μένα η ζυγαριά γέρνει προς την Canon .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, skapits είπε

Σε τι είναι καλύτερη η Lumix? Μόνο στο 4K?

    Δεν ασχολούμαι με βίντεο , αν επρόκειτο για κάτι τέτοιο θα προσανατολιζομουν σε άλλου είδους συσκευές και όχι σε φωτογραφικές . Όσο για την έννοια του καλύτερου η άποψη ήταν πάντα πως είναι αυτό που τελικά καταλήξατε και λειτουργεί για σας . Η αναζήτηση του καλύτερου μέσα από specs και reviews , σε μένα δεν λειτουργεί . Είμαι πάντα ευχαριστημένος από τον Zuiko digital 40 - 150 f 3.5 - 4.5 , τον παλιό για 4/3 mount όταν άλλοι και μόνο στο άκουσμα του θα πέθαιναν στα γέλια . 

   Ότι λειτουργεί για σας καλύτερα , ένα συμπέρασμα στο οποίο καταλήγετε κάποια στιγμή συν τω χρόνω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια κι από εδώ.

Διάβασα διθυράμβους για την RX100 , για ποιότητα εικόνας σε μικρό όγκο κλπ. Την πήρα

Το γεγονός ότι για να βρεις κάποιες βασικές ρυθμίσεις καθημερινές , έχεις χάσει το θέμα σου, το γεγονός ότι ένα τόσο μικρό σώμα είναι δύσκολο να το σταθεροποιήσεις χωρίς τρίποδο κλπ, οι reviewers τα περνούν στα ..."ψιλά".

Με τη μηχανή αυτή, απλά ... δεν κάνω τη δουλειά μου.

Το καλλίτερο είναι να δεις μηχανές φίλων, να τις δοκιμάσεις με την ησυχία σου, χωρίς την πίεση ενός καταστήματος και να διαπιστώσεις ποια σε βολεύει εργονομικά και λειτουργικά. Οι αισθητήρες και τα jpg  σήμερα , στο σύνολό τους,  ξεπερνούν τις απαιτήσεις μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dnikonian είπε

Τα ίδια κι από εδώ.

Διάβασα διθυράμβους για την RX100 , για ποιότητα εικόνας σε μικρό όγκο κλπ. Την πήρα

Το γεγονός ότι για να βρεις κάποιες βασικές ρυθμίσεις καθημερινές , έχεις χάσει το θέμα σου, το γεγονός ότι ένα τόσο μικρό σώμα είναι δύσκολο να το σταθεροποιήσεις χωρίς τρίποδο κλπ, οι reviewers τα περνούν στα ..."ψιλά".

Με τη μηχανή αυτή, απλά ... δεν κάνω τη δουλειά μου.

Το καλλίτερο είναι να δεις μηχανές φίλων, να τις δοκιμάσεις με την ησυχία σου, χωρίς την πίεση ενός καταστήματος και να διαπιστώσεις ποια σε βολεύει εργονομικά και λειτουργικά. Οι αισθητήρες και τα jpg  σήμερα , στο σύνολό τους,  ξεπερνούν τις απαιτήσεις μας.

Ακριβώς για τους ίδιους λόγους με την 80D γουστάρω όγκο στο χέρι μου να γεμίζει την παλάμη μου και αμεσότητα σε πλήθος ρυθμίσεων. Όχι να κρατάς την μηχανή με τα δακτυλάκια και άντε να μην σου κουνηθεί...

Οι mirrorless (οι προσιτές πάντα), όπως το βλέπω εγώ προσωπικά, είναι για αραιή ερασιτεχνική χρήση, όχι για απαιτητική. Αντικαθιστούν δηλαδή τις compact και απευθύνονται εν δυνάμει στο ίδιο κοινό.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2019 στις 12:41 ΜΜ, giasta είπε

Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή μεταξύ των δύο: Nikon d3500 (€300) και Canon M100 (€329). Με ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος αλλά αν η Nikon προσφέρει καλύτερες εικόνες δεν είναι θέμα. Είχα μία Nikon d5100 αλλά ήταν αρκετά μεγαλύτερη και είχε καταλήξει να χρησιμοποιείται μόνο για τις ανάγκες της δουλειάς: Εκθεσιακά περίπτερα, καταστήματα, pack shots (ως αποτύπωση για τις ανάγκες γραφιστικού γραφείου και όχι ως επαγγελματική φωτογράφιση). Εκτός από τις παραπάνω ανάγκες θα ήθελα να την χρησιμοποιώ φυσικά και σε διακοπές, παιδιά κτλ.
Εναλλακτικά είχα δει και αυτές τις επιλογές:
Sony RX100 (€279)
Sony a5100 (€389)
Olympus OM-D E-M10 Mark II Kit 14-42 (€450)
Sony a6000 (€480)
Fujifilm x-t100 (€627)
Δεν ξέρω αν αξίζει να ανέβει το budget μέχρι εκεί, εκτός αν το αποτέλεσμα των φωτογραφιών το επιβάλει.
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Η Canon M100 ειναι απλα παιδικη με απουσια κουμπιων και πρεπει να μπαινεις στα μενου για το παραμικρο. Μια ταλαιπωρια εκτος κι αν αποφασισεις να τραβας μονο στο full auto κι οτι βγει.

Απο φακους το συστημα υπολειπεται πολυ. Και αν μιλησουμε για φακους με ανταπτορα παμε σε μηχανη εκτος ισορροπιας (μεγαλοι φακοιμε μικρο σωμα) αλλα κυριως παμε σε ενα Auto Focus που απο αργο γινεται ακομη πιο αργο και εκει ξεχνας φωτογραφιση παιδιων ή αλλων action θεματων σε εντονη κινηση που μπορει να θελεις.

Εκτος αυτου θεωρητικα η Nikon μπορει να σου προσφερει καλυτερες εικονες εαν ομως και εσυ μπορεις να εκμεταλευτεις το ευρος των δυνατοτητων που σου παρεχει. Ο αισθητηρας της Nikon ειναι καλυτερος ουτως ή αλλως.

Η RX100 ποια ομως; Σε καθε περιπτωση το εξαιρετικα μικρο μεγεθος της ειναι μεγαλο ατου για να την εχεις παντα μαζι σου σε ταξιδια και εκδηλωσεις. Εννοειται χανεις σε απολυτη ποιοτητα (εαν και οταν την ψαχνεις αλλα δεν νομιζω οτι λες κατι τετοιο) αλλα ο επισης φωτεινος φακος της (στο wide) βοηθαει πολυ σε low light καταστασεις χωρις να ψαχτεις πολυ και μειωνοντας την αναγκη για post processing raw αρχειων. Προσωπικη μου αποψη οτι ακομη και σαν δευτερη ή τριτη μηχανη αξιζει να υπαρχει. Το ζουμ της ειναι περιορισμενο φυσικα.

Η Sony A6000 ειναι πολυ καλη με ακριβους ομως φακους (εαν ξαι εφοσον χρειαστεις που δεν το βλεπω). Η Α5100 ειναι ιδιων δυνατοτητων αλλα χωρις οφθαλμοσκοπιο κατι που σε περιοριζει και σε δυνατο φως οπου δεν βλεπεις εως και καθολου την οθονη και σε μεγαλα ζουμ σου αφαιρει την σταθεροτητα στο χερι σου.

Προσωπικη μου αγαπημενη η OMD-EM10ii οπου και φακους βρισκεις και η εργονομια της και τα κουμπια της ειναι επαρκη για ερασιτεχνικη φωτογραφιση. Δεν με ενοχλει ο μικροτερος αισθητηρας που μου δινει το αβανταζ του μεγαλυτερου ζουμ (για τις δικες μου αναγκες).

Δεν βλεπω τον λογο να πας στην κατα πολυ ακριβοτερη Fuji.

Συνοψιζοντας:

M100: ουτε που θα το σκεφτομουν

A5100: παρε την Α6000 καλυτερα

X-T100: ακριβη

Προσωπικα θα επελεγα την OMD-EM100ii αλλα ολα εχουν να κανουν με τις επιμερους δικες σου αναγκες και χρηση.

Ειναι ολες υπεραρκετα καλες για τον μεσο φωτογραφο σαν ποιοτητα εικονας που μπορουν να σου δωσουν και οι φακοι σου αλλα κυριως η ικανοτητα του φωτογραφου θα θεσουν τα ορια και θα κανουν την διαφορα οταν η ποιοτητα θα ειναι το ζητουμενο. Οποτε νομιζω οτι η χρηστικοτητα σε σχεση με τα δικα σου κριτηρια ειναι το κλειδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει η Sony α6000 τα ίδια λεφτά με την Olympus E-M10 (και σκέτη - αλλά και σε kit) μου φαίνεται απλά λάθος η επιλογή της δεύτερης. Πέρα από το πιο "ελαφρύ" zoom (πράγμα το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω δεν "καίει" τον ts) δε κερδίζει πουθενά αλλού.

Μπορεί να τον καλύπτει στην "κύρια χρήση" (που συμφωνώ ότι θα τον καλύψει) αλλά γιατί να πάρει κάτι εμφανώς χειρότερο στα ίδια λεφτά; 

Μόνο αν είναι υπερ-φανατικός Olymp-άκιας. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Όταν έχει η Sony α6000 τα ίδια λεφτά με την Olympus E-M10 (και σκέτη - αλλά και σε kit) μου φαίνεται απλά λάθος η επιλογή της δεύτερης. Πέρα από το πιο "ελαφρύ" zoom (πράγμα το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω δεν "καίει" τον ts) δε κερδίζει πουθενά αλλού.

Μπορεί να τον καλύπτει στην "κύρια χρήση" (που συμφωνώ ότι θα τον καλύψει) αλλά γιατί να πάρει κάτι εμφανώς χειρότερο στα ίδια λεφτά; 

Μόνο αν είναι υπερ-φανατικός Olymp-άκιας. :P

    Πολύ σωστά τοποθετηθηκατε λέγοντας " σας φαίνεται " .......... όπως ειπώθηκε πριν , ότι λειτουργεί για σας , κι' αν είναι η Sony a6000  so be it !

    

   

IMG_20190816_203817_570.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 7:01 ΜΜ, Haldol είπε

Όταν έχει η Sony α6000 τα ίδια λεφτά με την Olympus E-M10 (και σκέτη - αλλά και σε kit) μου φαίνεται απλά λάθος η επιλογή της δεύτερης. Πέρα από το πιο "ελαφρύ" zoom (πράγμα το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω δεν "καίει" τον ts) δε κερδίζει πουθενά αλλού.

Μπορεί να τον καλύπτει στην "κύρια χρήση" (που συμφωνώ ότι θα τον καλύψει) αλλά γιατί να πάρει κάτι εμφανώς χειρότερο στα ίδια λεφτά; 

Μόνο αν είναι υπερ-φανατικός Olymp-άκιας. :P

Η Olympus κερδίζει σε εργονομία, οθόνη αφής, in-body stabilization, ποιότητα σκόπευτρου και φακούς (π.χ. στο σύστημα E-mount απλώς δεν υπάρχει φτηνός φακός μεγάλου εστιακού εύρους π.χ. 18-105 / 135 / 140 κλπ) βάρος / μέγεθος. Και δεν αναφέρομαι στο βάρος του σώματος αλλά στο βάρος και μέγεθος των φακών, αναγκαστικό επακόλουθο του μεγέθους του αισθητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Η Olympus κερδίζει σε εργονομία, οθόνη αφής, in-body stabilization, ποιότητα σκόπευτρου και φακούς (π.χ. στο σύστημα E-mount απλώς δεν υπάρχει φτηνός φακός μεγάλου εστιακού εύρους π.χ. 18-105 / 135 / 140 κλπ) βάρος / μέγεθος. Και δεν αναφέρομαι στο βάρος του σώματος αλλά στο βάρος και μέγεθος των φακών, αναγκαστικό επακόλουθο του μεγέθους του αισθητήρα.

    Δεν είμαι αρνητικός σε οτιδήποτε , άλλωστε χρησιμοποιώ τελείως ετερόκλητες μηχανές και σύνολα χάριν φυσικά της φωτογραφίας , κάτι σαν αναζήτηση όχι του τέλειου αλλά αυτού που με εξυπηρετεί καλύτερα , τεχνικά μιλώντας .

   Ναι , έχω καταλήξει στις Olympus αφού δοκίμασα κάμποσα πράγματα , δεν θα αλλάξω εύκολα την D1 , αν και το βάρος της έχει αρχίσει να γίνεται υπερβολικό για την ηλικία μου , ούτε υπόσχομαι σε μένα ότι δεν θα αρπάξω καμιά D7000 η καμιά EOS 5D ........ 

  Όλα είναι αποδεκτά , εφόσον βρίσκουν τον τρόπο να λειτουργούν για τον καθένα , φυσικά δεν λείπουν οι ευρέως παραδεκτές αποτυχίες και αστοχίες γύρω από τον εξοπλισμό γενικά .

  Εδώ αξίζει μια παρένθεση , ότι αφού ανακάλυψα ότι ο τάδε φακός της τάδε εταιρείας έχει γνωστό κατασκευαστικό ελάττωμα , παγκοσμίως γνωστό , δεν βλάπτει να το μοιραστώ μαζί σας , ώστε να έχετε την γνώση . 

   Αν το λέει η καρδιά σας , αρπαξτε έναν Nikkor 18 - 70 f 3.5 - 4.5 και κουμπωστε τον όπου μπορείτε η έναν Zuiko digital 40 - 150 για 4/3 mount με έναν ανταπτορα πάνω σε Canon EOS 100D , πραγματικά δεν θυμάμαι αν γίνεται λόγω flange distance , αν γίνεται όμως ........ ας με διορθώσει όποιος θέλει και ας συμπληρώσει ότι απαραίτητο ....... 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...