Προς το περιεχόμενο

Το Galaxy Book S της Samsung διαθέτει Snapdragon SoC και τρέχει Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 minutes ago, Nero55 said:

δε θελουμε τοσο λεπτα λαπτοπ... θελουμε καλη οθονη, ports και δυνατα specs, ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουν οι εταιρειες.

Έχουν για όλες τις ανάγκες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nero55 είπε

δε θελουμε τοσο λεπτα λαπτοπ... θελουμε καλη οθονη, ports και δυνατα specs, ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουν οι εταιρειες.

50 επιλογές έχεις. Για αρχή, κοίτα τη σειρά xps της Dell, Spectre της HP, MateBook X Pro της Huawei, Surface Book 2/laptop 2, apple macbook και η λίστα δεν έχει τέλος. 

Τα συγκεκριμένα είναι άλλη κατηγορία και ο στόχος ειναι να γίνουν πιο compact 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι η σαμυ ψάχνει να κάνει ότι η Apple με το οικοσύστημα της, τούτο δλδ θα δουλεύει αψογα σε συνεργασία με συσκευές galaxy και τουτέστιν θα μπορούμε όσοι δεν θέλαμε μέχρι τώρα για ποικίλους λόγους να γίνουμε πελάτες της απολ να κάνουμε την δουλειά μας μπάλα μεταξύ κινητού τηλεφώνου και υπολογιστή! Καλά τα λέω?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, JcD είπε

Υποθέτω ότι η σαμυ ψάχνει να κάνει ότι η Apple με το οικοσύστημα της, τούτο δλδ θα δουλεύει αψογα σε συνεργασία με συσκευές galaxy και τουτέστιν θα μπορούμε όσοι δεν θέλαμε μέχρι τώρα για ποικίλους λόγους να γίνουμε πελάτες της απολ να κάνουμε την δουλειά μας μπάλα μεταξύ κινητού τηλεφώνου και υπολογιστή! Καλά τα λέω?

Κατά τη γνώμη μου όχι. Δεν αφορά αποκλειστικά τη Samsung.

Θα κυκλοφορήσουν και άλλα laptop με το 8cx και τα Windows 10 Arm (έχει ανακοινωθεί από τη Lenovo, φημολογείται και tablet της σειράς Surface από τη  MS), και μάλλον και αναδιπλούμενες συσκευές (έχει παρουσιάσει τέτοιου τύπου πρόσφατα η Lenovo με άγνωστη ημερομηνία κυκλοφορίας).

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marios28 είπε

Κατά τη γνώμη μου όχι. Δεν αφορά αποκλειστικά τη Samsung.

Θα κυκλοφορήσουν και άλλα laptop με το 8cx και τα Windows 10 Arm (έχει ανακοινωθεί από τη Lenovo, φημολογείται και tablet της σειράς Surface από τη  MS), και μάλλον και αναδιπλούμενες συσκευές (έχει παρουσιάσει τέτοιου τύπου πρόσφατα η Lenovo με άγνωστη ημερομηνία κυκλοφορίας).

Για πείτε ρε παιδιά εσείς που το έχετε το πράμα, ένα απλό παιχνίδι όπως το civilization 5 θα παίζει σε ένα τέτοιο μηχάνημα? Μην με πάρετε με τις τομάτες είμαι τελείως άσχετος όσων αφορά τις συγκεκριμένες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, JcD είπε

Υποθέτω ότι η σαμυ ψάχνει να κάνει ότι η Apple με το οικοσύστημα της, τούτο δλδ θα δουλεύει αψογα σε συνεργασία με συσκευές galaxy και τουτέστιν θα μπορούμε όσοι δεν θέλαμε μέχρι τώρα για ποικίλους λόγους να γίνουμε πελάτες της απολ να κάνουμε την δουλειά μας μπάλα μεταξύ κινητού τηλεφώνου και υπολογιστή! Καλά τα λέω?

Ο στόχος είναι να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σχετικά άνετα (χωρίς lag) με μεγάλη αυτονομία. 

Όσοι ενδιαφέρονται για επιδόσεις κτλ θα πάνε προς Intel/Amd λύση.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JcD είπε

Για πείτε ρε παιδιά εσείς που το έχετε το πράμα, ένα απλό παιχνίδι όπως το civilization 5 θα παίζει σε ένα τέτοιο μηχάνημα? Μην με πάρετε με τις τομάτες είμαι τελείως άσχετος όσων αφορά τις συγκεκριμένες συσκευές.

Εγώ δε θα αγόραζα συσκευή με Windows 10 Arm για να παίζω (έστω και ένα) παιχνίδι.

Από κει και πέρα...

Οι περιορισμοί σχετικά με τα παιχνίδια (σύμφωνα με τη MS) είναι:

"Certain games and apps don’t work. Microsoft says that games and apps that use a version of OpenGL later than 1.1 or that require hardware-accelerated OpenGL won’t work on Windows 10 on ARM. Games that use anticheat technologies also won’t run on Windows 10 on ARM."

Ψάξε στο YouTube περισσότερα σχετικά με το gaming στα Windows 10 Arm, έχοντας υπόψιν ότι το 8cx είναι το πιο ισχυρό soc της Qualcomm και αναμένουμε να δούμε τις επιδόσεις σε ρεαλιστικά σενάρια.

 

Παλιό παιχνίδι (Fallout) στο 950 XL (τηλέφωνο 4ετίας)  με Windows 10 Arm και με τον 810.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον μηχάνημα, εκτός από το always on και τις 23 ώρες αυτονομία μην ξεχνάμε το χαμηλό βάρος και την έλλειψη θορύβου/θερμότητας σε συνδυασμό με καλές επιδόσεις εφάμιλλες φορητών συσκευών με Intel.. σύμφωνα πάντα με την Qualcomm. Αναμένω reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά με ενδιαφέρει πολύ να αποκτήσω ένα κομψό μηχάνημα ώστε να διαβάζω e-books (επενδύσω πολλές ώρες την ημέρα σε αυτή την ενασχόληση) και για την ώρα στο P20 Pro μου χρησιμοποιώ την εφαρμογή eReader Prestigio. 

Η συσκευή αυτή φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα λόγω μεγέθους οθόνης και φορητοτητας αλλά και αυτονομίας (23 ώρες είναι εκπληκτικές). 

Η κρίσιμη ερώτηση. Θα μπορώ σε περιβάλλον Windows να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή eReader Prestigio,μιας και είναι εφαρμογή για Android;

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Always on, 23 ώρες αυτονομία

Τρέχει ΟΛΕΣ τι εφαρμογες. Είτε native αν έχουν γίνει recompile σε arm, είτε με emulation.

Αυτό δεν το κατανοώ πληρως γιατί δεν είμαι τόσο γνώστης. Θα τρέχει το laptop αυτό Android apps όπως αυτή που αναφέρω στο αμέσως από πάνω σχόλιο μου; 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Παιδιά με ενδιαφέρει πολύ να αποκτήσω ένα κομψό μηχάνημα ώστε να διαβάζω e-books (επενδύσω πολλές ώρες την ημέρα σε αυτή την ενασχόληση) και για την ώρα στο P20 Pro μου χρησιμοποιώ την εφαρμογή eReader Prestigio. 

Η συσκευή αυτή φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα λόγω μεγέθους οθόνης και φορητοτητας αλλά και αυτονομίας (23 ώρες είναι εκπληκτικές). 

Η κρίσιμη ερώτηση. Θα μπορώ σε περιβάλλον Windows να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή eReader Prestigio,μιας και είναι εφαρμογή για Android;

Σκέφτηκες για Android tablet; Xiaomi mi pad 4 και Huawei Mediapad M5 για παράδειγμα. Μισό βάρος από το συγκεκριμένο λαπτοπ

Επεξ/σία από Skylined
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Παιδιά με ενδιαφέρει πολύ να αποκτήσω ένα κομψό μηχάνημα ώστε να διαβάζω e-books (επενδύσω πολλές ώρες την ημέρα σε αυτή την ενασχόληση) και για την ώρα στο P20 Pro μου χρησιμοποιώ την εφαρμογή eReader Prestigio. 

Η συσκευή αυτή φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα λόγω μεγέθους οθόνης και φορητοτητας αλλά και αυτονομίας (23 ώρες είναι εκπληκτικές). 

Η κρίσιμη ερώτηση. Θα μπορώ σε περιβάλλον Windows να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή eReader Prestigio,μιας και είναι εφαρμογή για Android;

Αυτό δεν το κατανοώ πληρως γιατί δεν είμαι τόσο γνωστής. Θα τρέχει το laptop αυτό Android apps όπως αυτή που αναφέρω στο αμέσως από πάνω σχόλιο μου; 

Θα τρέχει όλες τις windows εφαρμογές. Από την άλλη, emulators του Android που υπάρχουν για windows μπορεί να τρέχουν με καλύτερη ταχύτητα. Αλλά όπως λέει και ο skylined, ένα Android tablet θα σε βολεψει καλύτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Παιδιά με ενδιαφέρει πολύ να αποκτήσω ένα κομψό μηχάνημα ώστε να διαβάζω e-books (επενδύσω πολλές ώρες την ημέρα σε αυτή την ενασχόληση) και για την ώρα στο P20 Pro μου χρησιμοποιώ την εφαρμογή eReader Prestigio. 

Η συσκευή αυτή φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα λόγω μεγέθους οθόνης και φορητοτητας αλλά και αυτονομίας (23 ώρες είναι εκπληκτικές). 

Η κρίσιμη ερώτηση. Θα μπορώ σε περιβάλλον Windows να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή eReader Prestigio,μιας και είναι εφαρμογή για Android;

Αυτό δεν το κατανοώ πληρως γιατί δεν είμαι τόσο γνωστής. Θα τρέχει το laptop αυτό Android apps όπως αυτή που αναφέρω στο αμέσως από πάνω σχόλιο μου; 

Γιατί δεν παίρνεις dedicated ebook reader; Υποτίθεται η οθόνη τους με τεχνολογία e-ink είναι πιο ξεκούραστη για τα μάτια και μοιάζει σαν να διαβάζεις κανονικό βιβλίο. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Skylined είπε

Σκέφτηκες για Android tablet; Xiaomi mi pad 4 και Huawei Mediapad M5 για παράδειγμα. Μισό βάρος από το συγκεκριμένο λαπτοπ

Ναι ήμουν πολύ κοντά στο να αποκτήσω το Mediapad M5 όταν πριν από μερικές ημέρες κόστιζε 200 ευρώ από ένα amazon (δεν θυμάμαι πιο). Απλά της Samsung το πακέτο μου φάνηκε πιο ελκυστικό για τους εξής λόγους:

Ο sd 855 είναι καλύτερος από τον kirin του M5 8 με διπλάσια ram. Ο 855 διαβάζω τώρα πως έχει ίδιες επιδόσεις με τον i5 8250u (που έχει δικό μου πρόσωπο laptop με αυτό τον cpu και φαίνεται αρκετά future proof).

13 ίντσες

windows που με βολεύουν στην αρχειοθέτηση

αυτονομία/φορητότητα

έχει πληκτρολόγιο όπου ακουμπάς την συσκευή πάνω σου (καθιστός σε καρέκλα ή στο κρεβάτι/καναπέ) ή βάζοντάς την στο τραπέζι χωρίς να χρειάζεται να την κρατάς

bezelles και πολύ όμορφο

όλα αυτά με προβλημάτισαν,γιατί πήγαινα όντως για το M5 (που έχει καλύτερη ανάλυση).

25 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Θα τρέχει όλες τις windows εφαρμογές. Από την άλλη, emulators του Android που υπάρχουν για windows μπορεί να τρέχουν με καλύτερη ταχύτητα. Αλλά όπως λέει και ο skylined, ένα Android tablet θα σε βολεψει καλύτερα.

Εννοείς θα τρέχει ΟΛΕΣ τις εφαρμογές του android σε περιβάλλον windows;; αν ναι αυτό είναι απλά ότι χρειάζομαι. Τα θετικά των 2 λογισμικών. Γιατί εφαρμογή με tts reader της google (!!) σε windows δεν βρίσκω με τίποτα. To tts της microsoft δεν μου αρέσει καθόλου.

19 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Γιατί δεν παίρνεις dedicated ebook reader; Υποτίθεται η οθόνη τους με τεχνολογία e-ink είναι πιο ξεκούραστη για τα μάτια και μοιάζει σαν να διαβάζεις κανονικό βιβλίο. 

Το θέλω και σαν multimedia,να βλέπω videos,browsing κτλ. ότι κάνουν όλοι!

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Θα τρέχει όλες τις windows εφαρμογές. Από την άλλη, emulators του Android που υπάρχουν για windows μπορεί να τρέχουν με καλύτερη ταχύτητα. Αλλά όπως λέει και ο skylined, ένα Android tablet θα σε βολεψει καλύτερα.

Ok,έχω ήδη κατεβασμένο το bluestacks,δεν γνώριζα πως το πρόγραμμα αυτό ανήκει στην κατηγορία των emulators του android. Θενκς πάντως. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...