Προς το περιεχόμενο

Γίνεται να πάρω θέση πάρκινγκ έξω από το σπίτι μου


Arguris3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Arguris3 είπε

Nai κατακοιτος εννοώ απλώς δνε το έγραψα σωστά 

Αν έχει πάνω απο 80% αναπηρία στα κάτω άκρα, έχει το συγκεκριμένο αυτοκινητο που θα χρησιμοποιεί τη θέση  στο όνομά του, έχει την μπλέ κάρτα στάθμευσης του αυτοκινήτου και το σπίτι είναι στο όνομά του ή φαίνεται σαν ενοικιαστής, τότε μετά απο έγκριση του δημοτικού συμβουλίου μπορεί ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα νομίζω ότι ήδη απαιτείται ύπαρξη χώρων στάθμευσης στις νέες κατασκευές εδώ και χρόνια. Τουλάχιστον μία ανά διαμέρισμα.

Το πρόβλημα βρίσκεται στα:

Πολλές φορές αυτές οι θέσεις στάθμευσης, πυλωτής ή υπογείου, είναι τελείως οριακά σαν μέγεθος με αποτέλεσμα το μπες-βγες να γίνεται δύσκολα κι έτσι ακόμα και αυτοί που έχουν θέση να παρκάρουν τελικά έξω, για την ευκολία τους. Επίσης η επιθυμία πολλών τα τελευταία χρόνια για suv και παρεμφερούς όγκου οχήματα σίγουρα δεν βοηθάει το παρκάρισμα στις με παλαιά δεδομένα μεγέθους θέσεις.

Το βιοτικό μας επίπεδο τρέχει μπροστά ή οι κανονισμοί μένουν πίσω. Σε κάθε περίπτωση, όταν αποφασίστηκε ότι κάθε διαμέρισμα θα έχει μία θέση στάθμευσης οι οικογένειες είχαν ήδη (ή απέκτησαν) πολλαπλάσια αυτοκίνητα, όπως ανέφερε παραπάνω ο Γιάννης.

On-topic τώρα, όχι δεν μπορείς να έχεις δική σου θέση παρά μόνο στην περίπτωση που ήδη έχει αναφερθεί. Επιβεβαιωμένη αναπηρία, όχημα στο όνομα του αναπήρου και άδεια από το δήμο.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Όταν σε 20 διαμερίσματα υπαρχουν 40 και πλεον αμαξια κι αυτό είναι δυσκολο .

Εχουμε 4 αμαξια σε ένα σπιτι με 5 ενηλικες.

Φυσικα από το ..ολοτελα...!!!

Αν υπάρχει σχεδιασμός πριν την κατασκευή όλα γίνονται. 😉

Εντάξει δεν είπαμε να έχει κάθε οικογένεια 4 και 5 αμάξια αλλά μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις, αλλά ακόμα και έτσι, αν υπήρχε σχεδιασμός για πάρκινγκ 2 αμάξια ανά διαμέρισμα θα ήταν όλοι σχεδόν οι δρόμοι άδειοι. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Η πιο σωστή κουβέντα που έχει ειπωθεί. 👍👍

 Χρόνια το λέω και εγώ αυτό. 

Αν δεν υπάρχει πρόβλεψη για πάρκινγκ δεν παίρνεις άδεια και τελείωσε. Και να δεις για πότε αδειάζουν οι δρόμοι και τελειώνουν οι μανουρες με πάρκινγκ, κλείσιμο δρόμου με τελάρα, γλάστρες, καρέκλες που βάζουν μερικοι και λοιπές βλακειες. 

Ρε παιδιά αυτό ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια πλέον...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δύο βασικά πράγματα:

1. Εξαρτάται από τον Δήμο στον οποίο μένεις. Στον Δήμο Αθηναίων υπάρχει η δυνατότητα να μισθώσεις θέση στο δρόμο (με πινακίδα, διαγράμμιση κτλ). Τουλάχιστον μέχρι πριν 3-4 χρόνια. Με έγραψαν εμένα γιατί πάρκαρα σε τέτοια θέση δίπλα στον Πύργο Αθηνών για να πάρω καφέ (και ο μαγαζάτορας μου είπε επειδή είναι μισθωμένη και βγάζει φράγκα ο δήμος γράφουνε συνέχεια). Ρώτα στο δημαρχείο του δήμου σου λοιπόν.

2. Οι πολυκατοικίες και όλες πλέον οι κατοικίες είναι υποχρεωμένες για να πάρουν άδεια να έχουν α. Μία θέση πάρκινγκ άνα διαμέρισμα ή κατοικία β. Μία είσοδο-έξοδο για το πάρκινγκ (τέρμα οι κάθετες στο δρόμο παράλληλες θέσεις που έπιαναν μισό τετράγωνο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Η πιο σωστή κουβέντα που έχει ειπωθεί. 👍👍

 Χρόνια το λέω και εγώ αυτό. 

Αν δεν υπάρχει πρόβλεψη για πάρκινγκ δεν παίρνεις άδεια και τελείωσε. Και να δεις για πότε αδειάζουν οι δρόμοι και τελειώνουν οι μανουρες με πάρκινγκ, κλείσιμο δρόμου με τελάρα, γλάστρες, καρέκλες που βάζουν μερικοι και λοιπές βλακειες. 

Αυτο εδω ειναι νομος του κρατους τουλαχιστον απο το 1994 που αγορασαν οι γονεις μου το πρωτο τους σπιτι . δεν ειναι θεμα σωστης κουβεντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή βλέπεις συχνά πολυκατοικίες 15ετίας χωρίς πάρκινγκ ;;; 

Οι πιο πολλες όμως είναι πολύ πιο παλιες...Κοιτα κεντρο Αθιηνας και όχι μονο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Οι πιο πολλες όμως είναι πολύ πιο παλιες...Κοιτα κεντρο Αθιηνας και όχι μονο ...

Ναι, αλλά αυτό που μου λες δεν έχει σχέση με αυτό που απάντησα εγώ στον Στέλιο και στον Τοτάλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή βλέπεις συχνά πολυκατοικίες 15ετίας χωρίς πάρκινγκ ;;; 

Ναι αρκετές. 

Ειδικά Πειραιά που ειμαι καθημερινά. 

19 λεπτά πριν, conkal είπε

Αυτο εδω ειναι νομος του κρατους τουλαχιστον απο το 1994 που αγορασαν οι γονεις μου το πρωτο τους σπιτι . δεν ειναι θεμα σωστης κουβεντας.

Και είμαστε σίγουροι ότι τον ακολουθούν τον νόμο; γιατί βλέπω πολλά περίεργα σε πολυκατοικίες,  κατασκευής από 1999 και μετά. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ναι αρκετές. 

Ειδικά Πειραιά που ειμαι καθημερινά. 

Και είμαστε σίγουροι ότι τον ακολουθούν τον νόμο; γιατί βλέπω πολλά περίεργα σε πολυκατοικίες,  κατασκευής από 1999 και μετά. 

Δεν είναι αρκετές Στέλιο, ή τέλος πάντων είναι παλιότερες (σάμπως πόσες καινούργιες πολυκατοικίες έχει ο Πειραιάς ; Στο κέντρο ειδικά ελάχιστες)

Υπάρχει η δυνατότητα εξαγοράς θέσης στάθμευσης, αλλά δεν είναι φτηνό το σπορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Arguris3 είπε

Έχω μια τριοροφη πολυκατοικία που στο ισόγειο είναι ένα ξένικοιαστο μαγαζί γύρω στα 150 τμ στον πρώτο ενοικιαζομενα 2αρια και στον 2 και 3 μένουμε εμείς.Επειδή έχουμε πρόβλημα με το άραγμα γίνεται να πληρώσω κάποιο παράβολο και να λάβω θέση παργινγκ ξέρει κάποιος να με βοηθήσει. Το σπίτι είναι σε ένα παράδρομο καντρικου δρόμου. Α και έχω 2 αυτοκίνητα. Οποία βοήθεια ευχάριστη 😉

κανε το μαγαζι παρκινγκ. ολα γινοντε.ασε τις κουτοπονηριες να βγαλεις αδεια να πιασεις θεση στον δρομο.  Η' νοικιασε. Ααπλα ειναι τα πραγματα αλλα η πονηρια  ειναι να μην χασουμε το μαγαζι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Και είμαστε σίγουροι ότι τον ακολουθούν τον νόμο; γιατί βλέπω πολλά περίεργα σε πολυκατοικίες,  κατασκευής από 1999 και μετά. 

Είμαι σίγουρος οτι δεν βγαζεις αδεια χωρις να εχεις καποιους βασικους κανονες στην κατασκευη. Δεν ξερω αν εχεις υποψην σου σκληρες περιπτωσεις λαδωματος αλλα γενικα δεν γινεται να χτισεις οτι θες. Στο λεω γιατι το σπιτι που μενω το χτισαμε οικογενειακα και σοκαριστηκα απο το ποσο αυτστηρη ηταν η πολεοδομια. Μπορεις να κλεψεις πχ 5-10 ποντους απο το μπαλκονι και να γινει σαλονι ή να νομιμοποιησεις μια μικροπαρανομια στην ταρατσα αλλα να μην εχει παρκινγ/πυλωτη κτλ με τουλ. 1 αμαξι ανα διαμερισμα απλα δεν παιζει (τουλαχιστον οχι στον φυσιολογικο κοσμο). 

Πιθανοτατα οι πολυκατοικιες που βλεπεις να ειναι παλιοτερες του 1995 ή να εχουν υπογειο παρκινγκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...