Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αθήνα


akis_supernatural

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

πρόκειται να μετακομίσω αρχές Σεπτέμβρη στην Αθήνα λόγω εύρεσης εργασίας. Έχω 1 εβδομάδα που ψάχνω στο ίντερνετ για σπίτι (κυρίως στο xe.gr) και δυστηχώς ο αριθμός των σπιτιών είναι πολύ μικρός. Η εταιρεία μου βρίσκεται στην Κηφισιά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε ποια περιοχή να κοιτάξω? ενοίκιο μπορώ να διαθέσω το πολύ μέχρι 550 ευρω αλλά  φυσικά οσο το λιγότερο τόσο καλύτερα. Δεν ψάχνω για γκαρσονιέρα , από 55 τμ και πάνω και να είναι σε όροφο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Απλά να λάβεις υπόψιν σου στις επιλογές σου αν έχεις αμάξι, μηχανάκι ή θα κινείσαι με ΜΜΜ.

θα προτιμούσα με ΜΜΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κηφισια/Μαρουσι/Μελισσια δυσκολο, μπορει να βρεις ρετιρε/στουντιο σ'αυτα τα λεφτα αλλα διαμερισμα δυσκολο.

Δες Ηρακλειο/Πευκη και ακολουθα τον Ηλεκτρικο προς τα Νοτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Κηφισια/Μαρουσι/Μελισσια δυσκολο, μπορει να βρεις ρετιρε/στουντιο σ'αυτα τα λεφτα αλλα διαμερισμα δυσκολο.

Δες Ηρακλειο/Πευκη και ακολουθα τον Ηλεκτρικο προς τα Νοτια.

κατάλαβα...

1)εχω ακουσει καλα λογια για Αγια Παρασκευη. Αλλα βολεύει με ΜΜΜ?  

2) Άνω Πατήσια είναι καλή περιοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, akis_supernatural said:

 

2) Άνω Πατήσια είναι καλή περιοχή

Προς Αγιας Λαυρας ειδικα ναι, μια χαρα. Οσο κατεβαινεις την Πατησιων ομως εχει φασαρια και βρωμια. (Προσοχη! Μην τα μπερδεψεις με τα Κατω Πατησια που ειναι ααααλλη ιστορια και δεν νομιζω να σου προτεινε κανεις να πας να μεινεις εκει :P).

Επισης, υπαρχει σταθμος του τραινου (παρα πολυ βολικο αυτο) και πολλες γραμμες λεωφορειων/τρόλεϊ. 2-3 σουπερμαρκετ, πολλα καταστήματα, καφετεριες/μπαρ/φαγαδικα, γενικα διαφορες επιλογες. Μενω τα τελευταια 6 χρονια εδω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akis_supernatural είπε

κατάλαβα...

1)εχω ακουσει καλα λογια για Αγια Παρασκευη. Αλλα βολεύει με ΜΜΜ?  

2) Άνω Πατήσια είναι καλή περιοχή

1) οχι ιδιαιτερα

2) δεν ειναι μαυρο χαλι οπως τα κατω πατησια, γενικα νομιζω στην περιοχη οσο πιο βορεια εισαι τοσο καλυτερα.

 

Το προβλημα της αγιας παρασκευης ειναι οτι για να πας κηφισια παρεμβαλεται ο προαστιακος, που σημαινει αραια δρομολογια κλπ. Βολευει οσους δουλευουν κεντρο γιατι πας σφαιρα με μετρο, αλλα για κηφισια η πρεπει  να πας Δ. Πλακεντιας με μετρο, να ταιριαξεις προαστιακο για να πας Νερατζιωτισσα να παρεις ηλεκτρικο) 3 τρενα πηγαινε, αλλα τρια επιστροφη. Στην αρχη θα λες οκ, μετα απο κανα εξαμηνο εχω την αισθηση θα βριζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akis_supernatural said:

αρα αποκλειεται και η αγια παρασκευη. ειλικρινά εχω μπερδευτει παρα πολυ...

Γιατι μπερδευεσαι; Κοιτα στον χαρτη, γραμμη ηλεκτρικου μπορεις να δεις περιοχες Ανω Πατησια και πάνω (πχ Νεα Ιωνια, Ηρακλειο, Μαρουσι κλπ.) ωστε να φτανεις σχετικα γρηγορα Κηφισια. Εκτος αν η δουλεια σου ειναι κοντα σε σταση του προαστιακου, οποτε μετα κοιτας περιοχές με προαστιακο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άγιο Στέφανο δεν είναι καλά;

Γνωστή μου νοικιάζει πάντως στο Κεφαλάρι με 600 ευρώ σπίτι με θέα και γύρω στα 70 τ.μ. οπότε κοίτα και προς τα εκεί 

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Άγιο Στέφανο δεν είναι καλά;

Γνωστή μου νοικιάζει πάντως στο Κεφαλάρι με 600 ευρώ σπίτι με θέα και γύρω στα 70 τ.μ. οπότε κοίτα και προς τα εκεί 

Άγιος στέφανος και ΜΜΜ, όχι καλή ιδέα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου κοντά σε ηλεκτρικό ώστε να σε βολεύει να πας Κηφισιά  άνω Πατήσια καλά είναι σχετικά όπως αναφέρθηκε  , Μαρούσι κοντά στο ΚΑΤ  Ηράκλειο 

Κτλπ 

Απέφυγε πλατεία Αττικής. Όχι ότι έχει εγγληματιμοτητα τρομερή αλλά οκ δεν παίζει και ο καλύτερος κόσμος στα κάτω Πατήσια άγιο Νικόλαο άγιο ελευθέριο έχει πολλούς ξένους από διάφορες εθνικότητες  άμα βρεις καλό σπίτι εκεί γύρω στην θέση σου ίσως το ενοικιαζα δεν ενοχλούν δηλαδή δεν θα σε κλέψουν η να σου δημιουργούν προβλήματα απλά σαν εικόνα ίσως να μην είναι ότι καλύτερο.

Προσπάθησε να βρεις περιοχή που θα έχει προσιτή συγκοινωνία να πηγαίνεις εύκολα στην δουλειά σου 

Πχ άγιο στεφάνο που λες δεν νομίζω η συγκοινωνία να είναι προσιτη.

 Μεγάλο ρόλο στην καθημερινότητα σου θα παίζει η μετακίνηση.. εάν είναι να αλλάζεις 3 λεωφορεία για να πας στην δουλειά σου θα είναι δράμα η καθημερινή σου μετακίνηση.

 

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το μετρό είναι γρήγορα αλλά στην Αθήνα υπάρχουν  και τα αστικά λεωφορεία κορμοί που λέγονται, τα οποία έχουν σταθερά και συχνά δρομολόγια.

Δεν ξέρω ποιο είναι που κινείται στην Κηφησίας μέχρι πλαρεία Κηφησιάς (νομίζω το Χ14 Σύνταγμα Κηφησιά)   οπότε μπορείς να δεις και σπίτια π.χ. από Αμπελοκήπους Νέο Ψυχικό (το Παλαιό άστο είναι άλλη φάση) :P Χαλάνδρι - Μαρούσι που να βρίσκονται κοντά στη Λ. Κηφησίας.

Μένω Γέρακα η κόρη μου δουλεύει κέντρο δίπλα στη γραμμή του Α5 και κινείται μια χαρά και άνετα με το συγκεκριμένο λεωφορείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...