Προς το περιεχόμενο

SONY CYBERSHOT DSC-W810 για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους 

 

Θέλω να αγοράσω μια απλή φωτογραφική μηχανή για να βγάζω φωτογραφίες την οικογένεια. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα ούτε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα συνεπώς δεν έχω απαιτήσεις. 

 

Σε αυτή την τιμή που την έχει το eshop αξίζει; https://www.e-shop.gr/sony-cybershot-dsc-w830-silver-p-PER.567990

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμών;; 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anikologr είπε

Καλησπέρα σε όλους 

Θέλω να αγοράσω μια απλή φωτογραφική μηχανή για να βγάζω φωτογραφίες την οικογένεια. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα ούτε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα συνεπώς δεν έχω απαιτήσεις. 

Σε αυτή την τιμή που την έχει το eshop αξίζει; https://www.e-shop.gr/sony-cybershot-dsc-w830-silver-p-PER.567990

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμών;; 

Ευχαριστώ 

    Καλημέρα σας , πολύ σωστά θέσατε τις ανάγκες σας , μία compact έχει πάντα λόγο ύπαρξης , άλλωστε χρησιμοποιώ πάντα κι εγώ ακόμη κάνα δύο από δαυτες , το μόνο που σας λέω είναι πως υπάρχουν εδώ μέσα κάποιες αξιόλογες προτάσεις σ αυτή την κατηγορία , ως μεταχειρισμένες με τα μισά η και λιγότερα χρήματα .

   Όπου καταλήξετε , συμπληρωστε αργότερα με ένα οικονομικό τριποδακι γύρω στα 5 με 10 ευρώ κάτι που θα βρείτε χρήσιμο σε πολλές περιπτώσεις .

  Θα προτιμούσα κάτι σε Canon , ειδικά της σειράς PowerShot , με δεύτερη επιλογή την Sony . Ακόμη και με 8 μεγαπιξελ είστε μια χαρά .

  Κυκλοφορούσε κάτι εδώ μέσα στα 40 ευρώ περίπου και ο λόγος που δεν πήγα πιο πέρα ήταν ότι έχω ήδη αρκετές .

  Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Καλημέρα σας , πολύ σωστά θέσατε τις ανάγκες σας , μία compact έχει πάντα λόγο ύπαρξης , άλλωστε χρησιμοποιώ πάντα κι εγώ ακόμη κάνα δύο από δαυτες , το μόνο που σας λέω είναι πως υπάρχουν εδώ μέσα κάποιες αξιόλογες προτάσεις σ αυτή την κατηγορία , ως μεταχειρισμένες με τα μισά η και λιγότερα χρήματα .

   Όπου καταλήξετε , συμπληρωστε αργότερα με ένα οικονομικό τριποδακι γύρω στα 5 με 10 ευρώ κάτι που θα βρείτε χρήσιμο σε πολλές περιπτώσεις .

  Θα προτιμούσα κάτι σε Canon , ειδικά της σειράς PowerShot , με δεύτερη επιλογή την Sony . Ακόμη και με 8 μεγαπιξελ είστε μια χαρά .

  Κυκλοφορούσε κάτι εδώ μέσα στα 40 ευρώ περίπου και ο λόγος που δεν πήγα πιο πέρα ήταν ότι έχω ήδη αρκετές .

  Καλή επιτυχία .

Αν έχετε να προτείνετε κάτι από τις αγγελίες είμαι ανοιχτός... Όπως όλοι θέλω το καλύτερο value for money... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορεις να ανεβεις στα 200+ ευρω λεω να κοιταξεις για μεταχειρισμενες RX100

Kοιτα και για powershot αν θες λογικα θα ειναι πιο φθηνες και νομιζω τραβανε RAW

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, anikologr είπε

Καλησπέρα σε όλους 

Θέλω να αγοράσω μια απλή φωτογραφική μηχανή για να βγάζω φωτογραφίες την οικογένεια. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα ούτε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα συνεπώς δεν έχω απαιτήσεις. 

Σε αυτή την τιμή που την έχει το eshop αξίζει; https://www.e-shop.gr/sony-cybershot-dsc-w830-silver-p-PER.567990

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμών;; 

Ευχαριστώ 

Αν και δεν είμαι κατά των compact, ακόμα και με μικρούς αισθητήρες, τη συγκεκριμένη επειδή είχα την ατυχή έμπνευση να την κάνω δώρο, δεν αξίζει ούτε τσάμπα.

Θεωρώ πως το δεν έχω ασχοληθεί/δε με ενδιαφέρει/δεν έχω απαιτήσεις, σκιαγραφεί το προφίλ κάποιου που δεν έχει λόγο να πάρει κάτι άλλο εκτός από ένα smartphone που να βγάζει φωτογραφίες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2019 στις 11:38 ΜΜ, anikologr είπε

Σε αυτή την τιμή που την έχει το eshop αξίζει;

Μια χαρα μηχανουλα ειναι, που αξιζει τα χρηματα της. Την συγκεκριμενη ειχα την ευφυη εμπνευση να την αγορασω. Ειναι η λυση, αν αποφασισεις οτι θες να πας καπου αποδεσμευμενος απο τα ρημαδοτηλεφωνα που δεν μας αφηνουν σε ησυχια και τους ογκους των dslr. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ιστορία, την Sony αυτή την είχα πάρει στις κόρες μου το 2014 σε μια εποχή που είχαν το Samsung J5 (κάναμε συγκριτικά)  Ήταν μια απογοήτευση το γεγονός ότι έβγαζε χειρότερες φωτογραφίες από το κινητό ακόμα και σε συνθήκες καλού φωτισμού (όπου υποτίθεται θα είχε πλεονέκτημα λόγω πολλών mpixels). Οι ίδιες μου είπαν μετά ότι την παράτησαν για το λόγο αυτό. Σκέφτηκα τότε πως ίσως έπαιζε ρόλο και η γενικότερη ευκολία του smartphone γιατί ανέβαζαν εικόνες σε κοινωνικά δίκτυα κλπ. Όταν όμως τους έδωσα μια nikon d3400, τότε διαπίστωσα πως ούτε το μεγάλο μέγεθος της μηχανής ούτε η έλλειψη της ευκολίας της αμεσότητας του smartphone τις πτόησε: κόλλησαν με την ποιότητα εικόνας.
Ο ίδιος, την εποχή εκείνη είχα μια αρχαία Olympus FE-280 8mpixels και μια Canon Ixus 265HS 16mpixels που έβγαζαν καλύτερες φωτογραφίες. Σε συνθήκες καλού φωτισμού μάλιστα η Olympus δεν υπολείπονταν ούτε της πολύ νεότερης Canon αν και η τελευταία σε χαμηλό φωτισμό υπερτερούσε (παρά τον φορτωμένο με πολλά pixels αισθητήρα).
Ένα άλλο θέμα που έχει η Sony είναι η οθόνη της. Πέρα από το ότι είναι χάλια, είναι 2,7" αντί για 3" όπως π.χ. η IXUS 265HS. Αν δεν έχεις σκόπευτρο, το να προσπαθείς να καδράρεις μέσα από μια τόσο μικρή οθόνη δεν είναι ότι καλύτερο.
Ο φακός όταν έβγαινε, παρουσίαζε μια παράξενη κινητικότητα, σα να έπαιζε και σε άλλους άξονες πέρα από τον άξονα έκπτυξης αλλά αυτό δεν κατάλαβα ποτέ αν είχε επίπτωση στην εικόνα.
Τέλος, ο πολυεπιλογέας στο πίσω μέρος μας έκανε κάποια στιγμή προβλήματα.
Ένα πράγμα μου άρεσε σε αυτή τη μηχανή. Η λειτουργία πανοράματος. Όχι ότι έδινε τίποτα σπουδαίες εικόνες απλώς η συρραφή δούλευε πολύ καλά. Έχω στο αρχείο μου εικόνες από τη Sony και αν μπορέσω θα ανεβάσω

Εδώ δείγμα από την Sony (το πρόσωπο έχει αφαιρεθεί για λόγους προσωπικών δεδομένων):

 

Maria10 (2014 Nov).JPG

Και εδώ δείγμα από την ίδια μηχανή:

 

Elassonitis STD panoramic2 (2014 Nov).png

Εδώ, για να πάρουμε μια συγκριτική ιδέα, εικόνα από την Canon IXUS265HS:

 

Canon IXUS265HS.png

...και εδώ, μεγάλο crop από την παραπάνω:

 

Canon IXUS265HS crop.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2019 στις 12:54 ΠΜ, allpaple είπε

Μια χαρα μηχανουλα ειναι, που αξιζει τα χρηματα της. Την συγκεκριμενη ειχα την ευφυη εμπνευση να την αγορασω. Ειναι η λυση, αν αποφασισεις οτι θες να πας καπου αποδεσμευμενος απο τα ρημαδοτηλεφωνα που δεν μας αφηνουν σε ησυχια και τους ογκους των dslr. 

Aυτες οι μικρες compact που μπαινουν στο πετο απο το πουκαμισο δεν ειναι κακη επιλογη για φωτογραφιες ημερας...αρκει να εχουν premium φακο επανω τυπου zeiss κλπ (οπως οι παλιες κομπακτ φιλματες με premium prime φακους εδιναν καλα αποτελεσματα)...τετοιες περιπτωσεις βεβαια ειναι ακριβες συνηθως

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιπα να την ξεσκουριασω.

Να ειναι βραδυ, κακος φωτισμος, με λαμπες μεσα, με σκιες, να βγει ρε παιδακι μου αυτος ο κοκος που βγαινει σε μερικους και βγαζει ματι.:lol:

Δεν τα καταφερα. Μια χαρα τραβα η μηχανουλα.

Φωτο και κροπ λοιπον

DSC00035.jpg

DSC00035Crop.jpg

Επεξ/σία από allpaple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...