Προς το περιεχόμενο

Φορολογία για δουλειές μέσω internet


JimFit77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά, θέλω να ανοίξω μαγαζί στο ετσυ, όλοι οι πελάτες μου θα είναι ξένοι και τα εμπορεύματα θα στέλνονται απο κίνα, τις πληρωμές θα μου τις στέλνει το έτσυ στον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, τι ισχύει; Μέχρι τι ποσό φορολογούμαι; Αν είμαι ιδιώτης προς ιδιώτη γλυτώνω τίποτα;;;;

Επίσης ο Θείος μου που είναι συνταξιούχος θέλει να κάνει αμαζον και να πουλήσει μερικές παλιές φωτογραφίες που θα τις στέλενει απο εξωτερικό η κόρη του, τι ισχύει για εκείνον; Πρέπει να ανοίξει μαγαζί αν είναι πολλές π.χ 100;  Μέχρι τι ποσο φορολογείτε; Σας ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από JimFit77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To etsy δεν είναι για χειροποίητες κατασκευές; Πως θα στέλνονται τα εμπορεύματα από την Κίνα απευθείας στους πελάτες; Είσαι σίγουρος ότι το etsy είναι η κατάλληλη πλατφόρμα γι' αυτό που θέλεις να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, JimFit77 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά η ερώτηση είναι για την φορολογία, μπορεί να απαντήσει κανείς;

Να πας σε λογιστή.
Σου απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, donblunts είπε

Να πας σε λογιστή.
Σου απάντησα.

Πήγα αλλά ήταν γέρος και δεν ήξερε, πόσο πληρώνω για μερικές συμβουλές σε άλλο λογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι αν σκοπεύεις να ανοίξεις εταιρεία ή όχι. Αν σκοπεύεις να κινηθείς σαν ιδιώτης χωρίς τιμολόγια, invoices και λοιπά πρόσεξε με τα εμβάσματα αν είναι αξιόλογα τα ποσά μην τρέχεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimFit77 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά η ερώτηση είναι για την φορολογία, μπορεί να απαντήσει κανείς;

Φορολογία είναι κλασικό θέμα, ανοίγεις Εμπορική επιχείρηση και είσαι ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JimFit77 είπε

Γεια σας παιδιά, θέλω να ανοίξω μαγαζί στο ετσυ, όλοι οι πελάτες μου θα είναι ξένοι και τα εμπορεύματα θα στέλνονται απο κίνα, τις πληρωμές θα μου τις στέλνει το έτσυ στον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, τι ισχύει; Μέχρι τι ποσό φορολογούμαι; Αν είμαι ιδιώτης προς ιδιώτη γλυτώνω τίποτα;;;;

Επίσης ο Θείος μου που είναι συνταξιούχος θέλει να κάνει αμαζον και να πουλήσει μερικές παλιές φωτογραφίες που θα τις στέλενει απο εξωτερικό η κόρη του, τι ισχύει για εκείνον; Πρέπει να ανοίξει μαγαζί αν είναι πολλές π.χ 100;  Μέχρι τι ποσο φορολογείτε; Σας ευχαριστώ! 

 πηγαινε σε εναν καλο λογιστη να παρεις απαντησεις στα ερωτηματα που εχεις και που μπορει να σε κατευθυνει .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Το ζήτημα είναι αν σκοπεύεις να ανοίξεις εταιρεία ή όχι. Αν σκοπεύεις να κινηθείς σαν ιδιώτης χωρίς τιμολόγια, invoices και λοιπά πρόσεξε με τα εμβάσματα αν είναι αξιόλογα τα ποσά μην τρέχεις μετά.

Αν είναι πχ μέχρι 100 ευρώ το μήνα (φανταστικό ποσό);;; Και αν πουλάω αποκλειστικά στο εξωτερικό;; Ιδιώτης θα βάλω, ο θείος μου θα έχει πρόβλημα;; 

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

Ξεκινάς με την προοπτική να κλείσεις

Για ποιον λογο να κλεισω;;; 

Επεξ/σία από JimFit77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 10:54 ΠΜ, zio10 είπε

Για 100€ το μήνα δεν πιστεύω να ασχοληθεί κανείς. Ούτε συμφέρει να ανοίξεις κανονική επιχείρηση.

Σε ευχαριστώ! Στα πόσα σε πιάνουν τα "ραντάρ" ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JimFit77 είπε

Σε ευχαριστώ! Στα πόσα σε πιάνουν τα "ραντάρ" ;;; 

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά έχω διαβάσει ότι πρέπει να υπάρχει μια δραστηριότητα κάποιων χιλιάδων ευρώ για να ασχοληθούν...δε νομίζω ότι θεωρείται επαγγελματική δραστηριότητα καν αν μιλάμε για τέτοια ποσά. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου όμως, ρωτά και κάποιον λογιστή.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...