Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική κάρτα


poka333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Δηλαδή είχες πιστωτική και μπόρεσες και νοικιασες αμάξι ενώ με τη χρεωστική, ας πουμε, δε μπορούσες;

Εντάξει αυτό με την ενοικίαση είναι ίσως άχρηστο για πολλούς. για μένα όμως που νοικιάζω σχετικά συχνά αμάξι σε διάφορα ταξίδια μετράει.

Δοκίμασε να νοικιάσεις χωρίς πιστωτική κι έλα πες μου πόσα άκυρα θα φας. Πλέον σχεδόν όλες οι εταιρίες θέλουν πιστωτική. Και μετρητά να τους δώσεις σαν εγγύηση θα αρνηθούν. Κάνε ένα search στο google να δεις. Δε σου λέω ότι δε γίνεται χωρίς (Νοίκιασα τώρα για 4 μέρες χωρίς πιστωτική.) αλλά είναι δύσκολο. Ειδικά στις γνωστές αλυσίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Στα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ, εκτός από το παρακάτω:

Δηλαδή είχες πιστωτική και μπόρεσες και νοικιασες αμάξι ενώ με τη χρεωστική, ας πουμε, δε μπορούσες;

Όχι, πέρα από αυτό που είπαν οι άλλοι για συγκεκριμένη ετήσια κίνηση, παλιότερα έτρεχαν και προγράμματα που έπαιρνες την Yes Visa! με δωρεάν συνδρομή εφ' όρου ζωής (παράδειγμα φέρνω).

Σε μεγάλες εταιρίες, ζητούν πιστωτική γιατί κάνουν προέγκριση και νομίζω δε γίνεται σε χρεωστική, εκεί πρέπει να γίνει κανονική χρέωση. Ειδικά σε κράτηση χωρίς μικτή ασφάλεια. Επίσης ακόμα και να γίνει σε κάποια εταιρία κράτηση με χρεωστική, γιατί να σου δεσμεύσει δικά σου λεφτά και να περιμένεις να στα επιστρεψει μετά το πέρας του ταξιδιού σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gatoulis είπε

Έχει κάνει καμία ρύθμιση στην εφορία (ΕΝΦΙΑ )κτλπ?

Είχα πληρώσει εγώ τον ΟΓΑ του πατέρα μου 1300 ευρώ 10 δόσεις πριν 3 χρόνια.

Πλέον κάνουν μόνες τους οι υπηρεσίες ρυθμίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, natural_sgf είπε

 

Δηλαδή είχες πιστωτική και μπόρεσες και νοικιασες αμάξι ενώ με τη χρεωστική, ας πουμε, δε μπορούσες;

 

Εξωτερικό θες πιστωτική για να νοικιάσεις. Δύσκολα βρίσκεις με μετρητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tigergreg είπε

Ειχα   μεχρι   πριν   4-5  μηνες   12   συνολικα   πιστωτικες   ολες   χωρις   συνδρομη.

Οι   δυο   μαλιστα   ηταν   χρυσες   και   εχουν   ολες   απο   5.000-8,000   οριο   πλην  δυο   που  εχουν   1500.

Παρεδωσα   τις   6   γιατι   δεν  τις   χρησιμοποιουσα   και  μου   ζητηθηκαν   πισω   οι  2.

Μονο   οι   2   της   εθνικης   με  χρεωνουν   50   ευρω   συνδρομη   τα  τελευταια   16  χρονια   αλλα   πηγαινω   και  ζηταω  απαλοιφη   καθε   οκτωβριο

και  μου  τα   γυρνανε   πισω.

Μονο   κερδος   εχω   απο   τις   αγορες   μου   εκτος   τις   ευκολιες.

ΠΧ   την  black   friday    αγορασα   2  μεγαλες   τηλεορασεις   απο  γερμανο   με   επιστροφη   20%    και   κερδισα   250   ευρω!

Με   το  μπονους   δε   της   αλφα    εχω   βαλει   550   ευρω   βενζινη   συνολικα   χωρις   φπα   24%.

Οπως   σωστα   ειπωθηκε    οι  πιστωτικες   ειναι  εργαλεια   αν  χρησιμοποιουνται  σωστα.

Το έχω απορία γιατί σε έχω δει και σε άλλα posts. Έχει χαλάσει το space στο πληκτρολόγιο σου και αφήνεις τόσα κενά μεταξύ των λέξεων; Ένα κενό φτάνει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος λεει οτι οι πιστωτικες ειναι κακες, απλα δεν ξερει τι του γινεται. Οι πιστωτικες καρτες ειναι οτι πιο χρησιμο υπαρχει... για πολλους λογους.

Εχω/ειχα απειρες καρτες απο διαφορες χωρες για πολλα χρονια και δεν εχω πληρωσει ουτε 1 ευρω σε τοκο γιατι πολυ απλα κανω σωστη χρηση. Οποιος δεν εχει καθολου χρηματα και παει χρεωνει την πιστωτικη του με συνεπεια να μην μπορει να την αποπληρωσει στο φουλ εντος προθεσμιας, φυσικα και θα καταχρεωθει με τοκους. 

Εαν ξερω οτι εχω 500 ευρω για ξοδεμα, θα χρεωσω την πιστωτικη μου μεχρι 500 το πολυ ωστε να μπορεσω να την αποπληρωσω στο ΦΟΥΛ. Αλλιως να πληρωνετε τοκους και να κλαιτε σε φορουμς για το οτι οι πιστωτικες ειναι του Σατανα.

Εδω μονο με τα διαφορα προγραμματα επιβραβευσης εχω σωσει ποσα λεφτα.

 

ΥΓ: Σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου, ισχυει. Δεν θα σου δωσει καμια σοβαρη εταιρεια χωρις πιστωτικη! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με Eurobank , απροβλημάτιστα. Νομίζω μέσα σε μια εβδομάδα είχε εκδοθεί η κάρτα. Την χρησιμοποιώ για άτοκες δόσεις όταν θέλω να αγοράσω κάτι. 

Εχω δάνειο στην Εθνική , δεν είδα να κολλάνε σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στη Πειραιώς εχω ακόμα τη φοιτητική παρατημένη και ανενεργή . Κάποια στιγμή είχα χάσει το μπουσουλα από τι δόσεις πλήρωνα και συνδρομή πάντα έχει.  Επιτόκιο κοντά 17 τα εκατό αν θυμάμαι.  Την κρατούσα μόνο για αυτοκίνητο και ασφάλεια

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα πέρσι πιστωτική στη Πειραιώς με λογαριασμό μισθοδοσίας εκεί και εισόδημα γύρω στα 11.000. Άρα κάτι άλλο παίζει, δεν έχει να κάνει με το εισόδημα. Όσον αφορά για την πιστωτική είναι τρελό εργαλείο όπως είπαν αρκεί να ξέρεις να το χρησιμοποιείς για να μη ξεφύγεις. Εγώ για να ξέρω τι να περιμένω , έχω φτιάξει ένα excelάκι με τις συναλλαγές τη μέρα που τις πραγματοποιώ και στην ουσία βγάζω τα αντίστοιχα μετρητά στην άκρη έτσι ώστε να μη βρεθώ προ εκπλήξεως στο τέλος του μήνα. Έτσι στην ουσία αποφεύγω να κουβαλάω μετρητά μαζί μου, διευκολύνομαι γιατί δεν περιμένω ρέστα και τα σχετικά, και επωφελούμαι και από τα διάφορα προγράμματα επιστροφής που τρέχουν σε διάφορες κάρτες με αποτέλεσμα να μπορώ να πάρω πράγματα πιο φτηνά ή και τζάμπα. Προφανώς και είναι πολύ σημαντικό και για τις άτοκες δόσεις γιατί πολύ απλά είναι αλλιώς να σκάς πχ 300 ντούκου από το να σκάς 300 / 6 = 50 το μήνα. Επίσης δε θα ξεχάσω ότι ή Diners έχει πρόγραμμα προστασίας κλοπής και αποζημιώθηκα εξολοκλήρου όταν ενώ πλήρωνα τη 2η απο τίς 12 δόσεις που είχα βάλει σε τηλέοραση, μπούκαραν σε εξοχικό και μου τη βούτηξαν. Πήρα όλα τα λεφτά χωρίς μα μουσε διάστημα μιας εβδομάδας, με μιά δήλωση στην αστυνομία και φωτοτυπία από το βιβλίο συμβάντων.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2019 στις 1:07 ΜΜ, poka333 είπε

Καλησπέρα σας , πριν λίγες ημέρες η μητέρα μου έκανε αίτηση για πιστωτική κάρτα στην τράπεζα πειραιώς . Να επισημάνω πως δέν είχε κανένα βάρος πάνω της , είναι μισθωτή με ετήσιο εισόδημα 12000 περίπου ευρώ και τέλος δεν έχει κάποια άλλη πιστωτική κάρτα στο όνομά της . Η πιστωτική κάρτα δεν εγκρίθηκε και το πιο εκνευριστικό είναι ότι οι λόγοι δεν κοινοποιούνται. Γνωρίζετε κάποια άλλη τράπεζα που με αυτά τα κριτήρια θα έκανε δεκτό το αίτημα ; Βεβαια αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν δεν έγινε δεκτή η πιστωτική απο την τράπεζα μισθοδοσίας της , υπάρχει ελπίδα από κάποια άλλη ; 

Εγώ από την άλλη, πριν μερικά χρόνια ενώ είχα μισθοδωσία στην Εθνική και έκανα - ξαναέκανα αίτηση για πιστωτική, και μου την απορρίπταν,  μετέφερα την μισθοδοσία στην Πειραιώς και από την στιγμή της αίτησης σε 6 ημερολογιακές μέρες είχα την κάρτα στα χέρια μου (Παρασκευή έκανα την αίτηση, την επόμενη Πέμπτη την είχα).

Οπότε, Ναι, μπορεί κάλιστα να σας βγάλουν πιστωτική σε κάποια άλλη τράπεζα, (Εθνική, Alpha, Eurobank...) οπότε καλό είναι να πάει σε κάποιο-α κατάστημα και να μιλήσει με κάποιον υπάλληλο να δει τι μπορεί να γίνει

Όπως μου είχαν πει τότε κάποιοι τραπεζικοί υπάλληλοι είναι οποως τους βρεις, μπορεί το συγκεκριμένο διάστημα κάποια τράπεζα να μην ενδιφέρεται για έκδοση νέων πιστωτικών καρτών. 

Θα συμφωνήσω ότι αν χρησιμοποιείς σωστά την πιστωτική είναι πολύ καλό εργαλείο (πληρώνοντας εμπρόθεσμα είναι σαν ένα άτοκο δάνειο 1-1,5 μήνα όπως ανέφερε και ο @Γιαούρτι) 

Ακόμα  και την εφορία και τον ΕΝΦΙΑ τα βάζω σε 12 άτοκες δώσεις

επίσης και την ΔΕΗ μπορείς να την πληρώσεις σε δώσεις  

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Η κάθε τράπεζα ακολουθεί τη δική της πολιτική στο θέμα της έκδοσης πιστωτικής κάρτας. Δυστυχώς οι λόγοι απόρριψης δεν κοινοποιουνται. 

Μένει η μητέρα σου στο ενοίκιο; Χρωστά κάποιο δάνειο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση πανω στο θέμα της πιστωτικής για να μην ανοιξω καινούριο thread. Αν δεν εχεις μισθοδοσία αλλα εχεις στη τραπεζα καταθέσεις ενος μεγακου ποσου απο κληρονομια υπαρχει περιπτωση να εγκρινουν πιστωτικη? Γνωρίζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε πάλι τα ίδια...

100000 φορές να το γράψουμε, κάποιοι θα βρεθούν να ρωτήσουν το ίδιο.

Παίζουν πολλά ρόλο και δε μετράει μόνο ένας παράγοντας. μισθός, καταθέσεις, δάνεια, οικία, αυτοκίνητο.........

Επίσης το τι θεωρείς εσύ μεγάλο ποσό είναι σχετικό.

Κανείς δε μπορεί να ξέρει την οικονομική σου κατάσταση και φαντάζομαι δεν είσαι διατεθιμένη να την αναφέρεις. οπότε και να ξέρει κάποιος κάποια πράγματα παραπάνω, σε τι ακριβώς να σου απαντήσει;

στο γενικό αν μπορείς να βγάλεις κάρτα με μεγάλες καταθέσεις; 

κάνε μια αίτηση, δε χάνεις τίποτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...