Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική κάρτα


poka333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, helen2206 είπε

Παιδιά καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση πανω στο θέμα της πιστωτικής για να μην ανοιξω καινούριο thread. Αν δεν εχεις μισθοδοσία αλλα εχεις στη τραπεζα καταθέσεις ενος μεγακου ποσου απο κληρονομια υπαρχει περιπτωση να εγκρινουν πιστωτικη? Γνωρίζει κανεις?

οχι

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εννοείς να μην έχεις μισθοδοσία στη συγκεκριμένη τράπεζα ή γενικά;

γιατί αν είσαι άνεργη και το μόνο που έχεις είναι οι καταθέσεις, ξέχασε το

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

εννοείς να μην έχεις μισθοδοσία στη συγκεκριμένη τράπεζα ή γενικά;

γιατί αν είσαι άνεργη και το μόνο που έχεις είναι οι καταθέσεις, ξέχασε το

Ναι αυτο εννοουσα να εχω 100 χιλ ευρω κ να είμαι άνεργη ..οποτε το ξεχναω ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ τον χρονο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, helen2206 είπε

Ναι αυτο εννοουσα να εχω 100 χιλ ευρω κ να είμαι άνεργη ..οποτε το ξεχναω ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ τον χρονο σας. 

Με τέτοιο πόσο ίσως και να μην είναι αδύνατο καθώς μία πιστωτική με όριο 5.000€ εύκολα καλύπτεται εάν γίνει κάποια δέσμευση ποσού (δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται κάτι τέτοιο αλλά μου μοιάζει λογικό - αν ήμουν τράπεζα, λέμε τώρα.....). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chessplayer-alexis είπε

Με τέτοιο πόσο ίσως και να μην είναι αδύνατο καθώς μία πιστωτική με όριο 5.000€ εύκολα καλύπτεται εάν γίνει κάποια δέσμευση ποσού (δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται κάτι τέτοιο αλλά μου μοιάζει λογικό - αν ήμουν τράπεζα, λέμε τώρα.....). 

Μακαρι να ησουν εσυ η τραπεζα😂 αλλα ο γιαουρτι φαίνεται κατατοπισμενος οποτε για να μου λεει να το ξεχασω κατι θα ξερει παραπανω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, helen2206 είπε

Μακαρι να ησουν εσυ η τραπεζα😂 αλλα ο γιαουρτι φαίνεται κατατοπισμενος οποτε για να μου λεει να το ξεχασω κατι θα ξερει παραπανω

Ελένη, - αν αυτό είναι το όνομά σου - θα έλεγα να κάνεις μια ερώτηση σε ένα υποκατάστημα. Δεν ξέρω τι λέει ο @Γιαύρτι καθώς η δική μου κατανόηση είναι πως πλέον προσπαθούν να λειτουργούν λογικά.

Αρα, αν δεν κινδυνεύουν να χάσουν τα χρήματά τους γιατί να μην το κάνουν; 

Αν κάποιος έχει σημαντική περιουσία αυτό του δίνει πιστοληπτική ικανότητα. Σιγά μην μετράει περισσότερο ότι κάποιος έχει μισθό 1.500/μηνα. 

Αν δεν έχεις κακή οικονομική εικόνα σε άλλη τράπεζα, δημόσιο, εφορία μπορεί και η τράπεζα να δώσει το ΟΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Ελένη, - αν αυτό είναι το όνομά σου - θα έλεγα να κάνεις μια ερώτηση σε ένα υποκατάστημα. Δεν ξέρω τι λέει ο @Γιαύρτι καθώς η δική μου κατανόηση είναι πως πλέον προσπαθούν να λειτουργούν λογικά.

Αρα, αν δεν κινδυνεύουν να χάσουν τα χρήματά τους γιατί να μην το κάνουν; 

Αν κάποιος έχει σημαντική περιουσία αυτό του δίνει πιστοληπτική ικανότητα. Σιγά μην μετράει περισσότερο ότι κάποιος έχει μισθό 1.500/μηνα. 

Αν δεν έχεις κακή οικονομική εικόνα σε άλλη τράπεζα, δημόσιο, εφορία μπορεί και η τράπεζα να δώσει το ΟΚ. 

Οχι δεν εχω δανεια δεν χρωσταω σε καποιο δημοσιο φορεα εχω ακινητα οπως κ αυτοκινητο αυτη τη στιγμη δεν δουλεύω αλλα εχω αυτες τις καταθεσεις στον λογαριασμο μου που προηλθαν απο κληρονομια δεν γνωρίζω αν παιζει ρολο απλα το αναφερω.. γιαυτο ρωτησα καποιος που ξερει απο αυτα γιατι ξερω οτι επιμενουν στην βεβαιωση αποδοχων απο μισθοδοσια.. σε Ευχαριστώ για την απάντηση-ναι αυτο ειναι το ονομα Μου 😊 λογικη ναι αλλα δεν εχουν γινει ακομαπιο αυστηρες λογω των οικονομικων καταστασεων της χωρας?🤔

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, helen2206 είπε

Παιδιά καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση πανω στο θέμα της πιστωτικής για να μην ανοιξω καινούριο thread. Αν δεν εχεις μισθοδοσία αλλα εχεις στη τραπεζα καταθέσεις ενος μεγακου ποσου απο κληρονομια υπαρχει περιπτωση να εγκρινουν πιστωτικη? Γνωρίζει κανεις?

Τι να την κάνεις την πιστωτική, άμα έχεις μεγάλο ποσό ? Βγάλε μία χρεωστική.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Τι να την κάνεις την πιστωτική, άμα έχεις μεγάλο ποσό ? Βγάλε μία χρεωστική.

Πραγματικάη πιστωτική ειναι τρομερό εργαλείο αν το χειριζεσαι σωστά οπως ειπε κ ενας χρήστης πιο πανω.. σου λυνει χερια αν εισαι ευλαβικος στη χρηση της. Αλλο να δωσεις ντουκου ενα ποσο κ αλλο δοσεις.. χρεωστικη εχω ουτως η αλλως για τις συναλλαγές μου.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, helen2206 είπε

Πραγματικάη πιστωτική ειναι τρομερό εργαλείο αν το χειριζεσαι σωστά οπως ειπε κ ενας χρήστης πιο πανω.. σου λυνει χερια αν εισαι ευλαβικος στη χρηση της. Αλλο να δωσεις ντουκου ενα ποσο κ αλλο δοσεις.. χρεωστικη εχω ουτως η αλλως για τις συναλλαγές μου.

εγώ το είχα πει αυτό κάποτε 😋

οι καταθέσεις σήμερα είναι, αύριο δεν είναι οπότε οι τραπεζες δε μπορούν να βασιστούν σε αυτές και δε νομίζω να γίνεται δέσμευση ποσού όπως ειπώθηκε.

το ίδιο θα πείτε ότι γίνεται με τη δουλειά αλλά δεν είναι το ίδιο.

 

Spoiler

βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. εσύ έχεις 100κ, εγώ έχω πιστωτική. εσύ θέλεις πιστωτική, εγώ 100κ

είσαι παντρεμένη;

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, helen2206 είπε

Πραγματικάη πιστωτική ειναι τρομερό εργαλείο αν το χειριζεσαι σωστά οπως ειπε κ ενας χρήστης πιο πανω.. σου λυνει χερια αν εισαι ευλαβικος στη χρηση της. Αλλο να δωσεις ντουκου ενα ποσο κ αλλο δοσεις.. χρεωστικη εχω ουτως η αλλως για τις συναλλαγές μου.

Of topic, αλλά δεν το καταλαβαίνω. Αυτό βοηθά πχ κάποιον μισθωτό να κάνει διαχείριση των χρημάτων του. Αλλά καποιος-α με κεφαλαίο, τι να τις κάνει τις δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

εγώ το είχα πει αυτό κάποτε 😋

οι καταθέσεις σήμερα είναι, αύριο δεν είναι οπότε οι τραπεζες δε μπορούν να βασιστούν σε αυτές και δε νομίζω να γίνεται δέσμευση ποσού όπως ειπώθηκε.

το ίδιο θα πείτε ότι γίνεται με τη δουλειά αλλά δεν είναι το ίδιο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. εσύ έχεις 100κ, εγώ έχω πιστωτική. εσύ θέλεις πιστωτική, εγώ 100κ

είσαι παντρεμένη;

😂😂😂😂😂😂 ωραιο το deal αλλα ναι ειμαι παντρεμενη

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Of topic, αλλά δεν το καταλαβαίνω. Αυτό βοηθά πχ κάποιον μισθωτό να κάνει διαχείριση των χρημάτων του. Αλλά καποιος-α με κεφαλαίο, τι να τις κάνει τις δόσεις.

Γιατι καποιος με αλφα κεφαλαιο να πρεπει να το σπαταλησει μονομιας σε κατι που μπορει να βαλει δοσεις κ ισως μεσα σε αυτο το διαστημα των δοσεων να προκυψει καποιο αλλο εισοδημα κ να πληρωνονται απο εκει χωρις να μειωνονται οι καταθεσεις..οπως ειπεκ ο @Γιαούρτι οι καταθεσεις σημερα ειναι κ αυριο δεν ειναι ειδικα αν τις σπαταλησω απο δω κ απο κει σε αγορες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, helen2206 είπε

😂😂😂😂😂😂 ωραιο το deal αλλα ναι ειμαι παντρεμενη

Γιατι καποιος με αλφα κεφαλαιο να πρεπει να το σπαταλησει μονομιας σε κατι που μπορει να βαλει δοσεις κ ισως μεσα σε αυτο το διαστημα των δοσεων να προκυψει καποιο αλλο εισοδημα κ να πληρωνονται απο εκει χωρις να μειωνονται οι καταθεσεις..οπως ειπεκ ο @Γιαούρτι οι καταθεσεις σημερα ειναι κ αυριο δεν ειναι ειδικα αν τις σπαταλησω απο δω κ απο κει σε αγορες

Με την πιστωτική κανείς ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ των χρημάτων ΣΟΥ. Ούτε αυξάνονται ούτε μειώνονται. Τώρα, αν βρεις εργασία και πληρώνεις από εκεί δεν αλλάζει κάτι η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, helen2206 είπε

😂😂😂😂😂😂 ωραιο το deal αλλα ναι ειμαι παντρεμενη

Γιατι καποιος με αλφα κεφαλαιο να πρεπει να το σπαταλησει μονομιας σε κατι που μπορει να βαλει δοσεις κ ισως μεσα σε αυτο το διαστημα των δοσεων να προκυψει καποιο αλλο εισοδημα κ να πληρωνονται απο εκει χωρις να μειωνονται οι καταθεσεις..οπως ειπεκ ο @Γιαούρτι οι καταθεσεις σημερα ειναι κ αυριο δεν ειναι ειδικα αν τις σπαταλησω απο δω κ απο κει σε αγορες

Προφανώς οι δόσεις βολεύουν για πολλούς λόγους και με σωστή χρήση δεν αποτελούν εργαλεία του διαβόλου. 

Ουσιαστικά, η πιστωτική είναι ένα αναλυκλούμενο καταναλωτικό δάνειο μηδενικού επιτοκίου κι ο τόκος μοιάζει περισσότερο με τιμωρία πάρα είναι ρεαλιστικός. Αλλά that's the way it is! 

Παλιότερα υπήρχε ο εγγυητής στις πιστωτικές όταν ο πελάτης δεν διέθετε επαρκή πιστοληπτική βάση. Σήμερα δεν ξέρω πως είναι αφού προσωπικά έχω κρατήσει τις πιστωτικές που έχω εδώ και πάρα πολλά χρόνια (κάποιες σχεδόν 20). 

Με τα όσα αναφέρεις, 3χω την αίσθηση ότι το πιο λογικό ειναι να κάνεις μια ερώτηση εκεί που έχεις τις καταθέσεις. Μπορείς άλλωστε να τις χρησιμοποιησεις κι ως μέσον πίεσης διότι τα 100κ δεν ειναι αμελητέα και αν φύγουν από την τράπεζα (για να τα πας σε άλλη πχ) μπορεί να επηρεάσουν τις αντιδράσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, helen2206 είπε

Οχι δεν εχω δανεια δεν χρωσταω σε καποιο δημοσιο φορεα εχω ακινητα οπως κ αυτοκινητο αυτη τη στιγμη δεν δουλεύω αλλα εχω αυτες τις καταθεσεις στον λογαριασμο μου που προηλθαν απο κληρονομια δεν γνωρίζω αν παιζει ρολο απλα το αναφερω.. γιαυτο ρωτησα καποιος που ξερει απο αυτα γιατι ξερω οτι επιμενουν στην βεβαιωση αποδοχων απο μισθοδοσια.. σε Ευχαριστώ για την απάντηση-ναι αυτο ειναι το ονομα Μου 😊 λογικη ναι αλλα δεν εχουν γινει ακομαπιο αυστηρες λογω των οικονομικων καταστασεων της χωρας?🤔

Σαφως και θα σου δωσουν καρτα με την μια, αυτο ελειπε, αλλιως πες τους οτι θα μεταφέρεις τα χρηματα σου σε αλλη τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...