Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τους 2ης γενιάς επεξεργαστές EPYC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2019 στις 4:51 ΜΜ, leonproniknidis είπε

Μα εγώ δεν αναφέρομαι στον 3700x αλλά στον 3800x. Και δεν αναφέρομαι σε παιχνίδια που παίζουν άψογα σε 1080p με μια 1050ti αλλά σε 4k gaming monitor σε παιχνίδια με rtx τεχνολογία και συγκεκριμένα με κάρτα γραφικών την rtx2080 ti. 

Ο 3700x Που λες είναι για παλιά παιχνίδια και απλές κάρτες γραφικών. Όταν όμως μιλάμε για μέλλον και ακριβό rig τότε θα μιλάμε τουλάχιστον για 3800x η 3900x που είναι ίδιες τιμές με τον 9900k που δεν πιάνεται αυτή τη στιγμή σε τίποτε ότι έχει να κάνει με παιχνίδι και καθημερινή χρήση.

Κάποιο πρόβλημα έχει το στήσιμο που κάνεις στο εγγυώμαι και ψάξε το καλά.

Πέραν αυτού εγώ μιλάω για μέλλον και κάρτα γραφικών 2080ti η 2080 και 4k gaming. 

Όλα τα υπόλοιπα μπορείς να τα έχεις και με έναν i3/i5 και μια 1050ti σε 1080p gaming σύστημα. Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά χρήματα.

 

Απαντώ και σε σένα ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Αυτό αναρωτήθηκα επαναλαμβάνω. Έχει κανείς σέρβερ που θα βάλει επεξεργαστή 5-8 χιλιάδων ευρώ και υπάρχει τόση πώρωση ενάντια στην Intel? 

O 3900x είναι και ποιο ακριβός και ποιο ακριβά περιφερειακά πρέπει να του δώσεις για να αποδώσει και είναι ΠΟΙΟ ΑΡΓΟΣ με μια σύγχρονη κάρτα γραφικών όπως είναι η 2080/2080 ti σε 4k gaming. 

Έτσι είναι δυστυχώς. Τι να κάνουμε τώρα.

Φίλε το να έρχεσαι και λες ότι μια cpu του 2019 είναι για παλιά παιχνίδια πέραν του ότι αυτό σε κάνει τέρμα ασχετο αποδεδειγμένα, σε γελοιοποιει.

Καλό είναι άμα δε γνωρίζουμε να μην πετάμε ότι μας κατέβει. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Αναρωτιέμαι πραγματικά. Πρόκειται ποτέ κανείς να αγοράσει τέτοιον επεξεργαστή για καθημερινή οικιακή χρήση η έστω και ημιεπαγγελματική για την δουλειά του? 

Σίγουρα είναι ΕΠΙΚΗ η AMD με αυτό που προσφέρει αλλά σε πολύ περιορισμένο αγοραστικό κοινό. Σωστά? Οπότε γιατί τόσο πάθος?

Για εμάς τους κοινούς χρήστες ένας 9900k δεν είναι υπέρ αρκετός για να κάνει τα πάντα και κοστίζει 500 ευρώ όσο κοστίζει ο αντίστοιχος οκταπύρηνος της AMD αλλά είναι πολύ ποιο αργός από της Intel?

Επειδή δεν καταλαβαίνω που και γιατί υπάρχει τέτοιο πάθος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είμαι πολύ νέος στο φόρουμ?

:)

Δεν λανσαρουν τετοιες σειρές για οικιακή χρήση, ουτε καν ημιεπαγγελματική. Αυτα τα chipsets ειναι για υπερυπολογιστες και servers. Δεν απευθυνονται στον μεσο χρήστη. Ο ενθουσιασμός προκύπτει για δυο λόγους. Πρώτον και κυριότερο, είναι οντως επιτελους μια τεχνολογική πρόοδος. Η amd έχει κανει φοβερή δουλειά την τελευταια 3ετια. Και δεύτερον, εχει ανέβει ο ανταγωνισμός, πραγμα το οποίο θα ξυπνήσει εν τελει και την intel, η οποια, παρόλα τα άσχημα σχολια που λέγονται, προφανώς και δε θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια, και θα μας δώσει κατι αξιολογο στο κοντινο μελλον, ειτε ως καθαρή δύναμη είτε ως σχεση ποιότητας-τιμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Aprile είπε

Ούτε ο Conan the Barbarian δεν θα βάραγε έτσι την αδηφάγα Intel όπως κάνει η Κινέζα 😀

 

Και που είσαι ακόμα ....

Ηδη ανακοινώθηκε πως είναι έτοιμη η ΖΕΝ 3 αρχιτεκτονική.

Φήμες λένε για:

-Dual DDR5/DDR4 memory controller

- 4 way SMT

- Stacked memory εντός του I/O DIE το οποίο θα περάσει στα 7nm .

- Αύξηση ρολογιών ....

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, songokuy είπε

εχμμμ.

μια διορθωση, δεν πανε ολα τα κοριτσια με λιγους αρσενικους. αυτο συμβενει με τισ ιεροδουλες οχι με ολα τα κοριτσια :) τωρα αν εσυ την βρισκεισ με δαυτεσ εισαι μαγκας εγω  προτιμω να εχω 1 αξιολογη και σωστη παρα 100 απο αυτες που ξερσ :).

και να μου τον χαριζεσ τον αμδ θα τον πουλαγα για να παρω χειροτερο ιντελ.

" και να μου τον χαριζεσ τον αμδ θα τον πουλαγα για να παρω χειροτερο ιντελ " γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Αναρωτιέμαι πραγματικά. Πρόκειται ποτέ κανείς να αγοράσει τέτοιον επεξεργαστή για καθημερινή οικιακή χρήση η έστω και ημιεπαγγελματική για την δουλειά του? 

Σίγουρα είναι ΕΠΙΚΗ η AMD με αυτό που προσφέρει αλλά σε πολύ περιορισμένο αγοραστικό κοινό. Σωστά? Οπότε γιατί τόσο πάθος?

Για εμάς τους κοινούς χρήστες ένας 9900k δεν είναι υπέρ αρκετός για να κάνει τα πάντα και κοστίζει 500 ευρώ όσο κοστίζει ο αντίστοιχος οκταπύρηνος της AMD αλλά είναι πολύ ποιο αργός από της Intel?

Επειδή δεν καταλαβαίνω που και γιατί υπάρχει τέτοιο πάθος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είμαι πολύ νέος στο φόρουμ?

:)

Οι επεξεργαστές αυτοί προφανώς δνε είναι για home user. Για τους home user η amd εχει 12 πυρηνο στην τιμή του 9900k. Προφανώς βέβαια για τον home user μετράει περισσότερο το single thread performance πάρα οι πυρήνες οπότε περί ορέξεως 

Παντως καθαρά για τον μέσο χρήστη μιλώντας υπάρχει ο 3600 στα 200 ευρώ που δεν έχει ανταγωνισμό από τίποτα εκεί τριγύρω 

17 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Μα εγώ δεν αναφέρομαι στον 3700x αλλά στον 3800x. Και δεν αναφέρομαι σε παιχνίδια που παίζουν άψογα σε 1080p με μια 1050ti αλλά σε 4k gaming monitor σε παιχνίδια με rtx τεχνολογία και συγκεκριμένα με κάρτα γραφικών την rtx2080 ti. 

Ο 3700x Που λες είναι για παλιά παιχνίδια και απλές κάρτες γραφικών. Όταν όμως μιλάμε για μέλλον και ακριβό rig τότε θα μιλάμε τουλάχιστον για 3800x η 3900x που είναι ίδιες τιμές με τον 9900k που δεν πιάνεται αυτή τη στιγμή σε τίποτε ότι έχει να κάνει με παιχνίδι και καθημερινή χρήση.

Κάποιο πρόβλημα έχει το στήσιμο που κάνεις στο εγγυώμαι και ψάξε το καλά.

Πέραν αυτού εγώ μιλάω για μέλλον και κάρτα γραφικών 2080ti η 2080 και 4k gaming. 

Όλα τα υπόλοιπα μπορείς να τα έχεις και με έναν i3/i5 και μια 1050ti σε 1080p gaming σύστημα. Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά χρήματα.

Απαντώ και σε σένα ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Αυτό αναρωτήθηκα επαναλαμβάνω. Έχει κανείς σέρβερ που θα βάλει επεξεργαστή 5-8 χιλιάδων ευρώ και υπάρχει τόση πώρωση ενάντια στην Intel? 

O 3900x είναι και ποιο ακριβός και ποιο ακριβά περιφερειακά πρέπει να του δώσεις για να αποδώσει και είναι ΠΟΙΟ ΑΡΓΟΣ με μια σύγχρονη κάρτα γραφικών όπως είναι η 2080/2080 ti σε 4k gaming. 

Έτσι είναι δυστυχώς. Τι να κάνουμε τώρα.

Όλο το post σου μια παραπληροφορηση. Να ξεκινήσουμε από τα βασικά, σε 4k δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστης, ίσα ίσα κοιμάται ορθιως μιας και η 2080ti βγάζει κάτω από 60 fps

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, songokuy είπε

εχμμμ.

μια διορθωση, δεν πανε ολα τα κοριτσια με λιγους αρσενικους. αυτο συμβενει με τισ ιεροδουλες οχι με ολα τα κοριτσια :) τωρα αν εσυ την βρισκεισ με δαυτεσ εισαι μαγκας εγω  προτιμω να εχω 1 αξιολογη και σωστη παρα 100 απο αυτες που ξερσ :).

και να μου τον χαριζεσ τον αμδ θα τον πουλαγα για να παρω χειροτερο ιντελ.

Τωρα να γελασω μαζι σου? Να κλαψω? Να αρχισω να κυλιεμαι στο πατωμα?  Μενω στο οτι εισαι πολυ ειλικρινης, τουλαχιστον..... Κ σε αφηνω στην ησυχια σου να συνεχισεις ανενοχλητος. Ευχαριστω για την αμεσοτητα κ την αληθεια των σκεψεων σου. Ελπιζω να μην σε παρεξηγουν οι αλλοι γυρω σου κ να βρισκεις χαρα στην ζωη σου. (χωρις ειρωνια αυτα που σου λεω κ απ την καρδια μου). Φαινεσαι καλο παιδι.

3 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Οι επεξεργαστές αυτοί προφανώς δνε είναι για home user. Για τους home user η amd εχει 12 πυρηνο στην τιμή του 9900k. Προφανώς βέβαια για τον home user μετράει περισσότερο το single thread performance πάρα οι πυρήνες οπότε περί ορέξεως 

Παντως καθαρά για τον μέσο χρήστη μιλώντας υπάρχει ο 3600 στα 200 ευρώ που δεν έχει ανταγωνισμό από τίποτα εκεί τριγύρω 

Όλο το post σου μια παραπληροφορηση. Να ξεκινήσουμε από τα βασικά, σε 4k δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστης, ίσα ίσα κοιμάται ορθιως μιας και η 2080ti βγάζει κάτω από 60 fps

Εκαναν το "λαθος" να μπουν 2 ιντελακηδες στο τοπικ κ εχουν μαζεψει ανεμοθυελες.... Δεν τους αφηνουμε στην χαρα τους να μιλησουμε για τα τρελοτσιπακια που ερχονται (την δικια μας χαρα)???

Επισης ακουσα οτι η Λιζα ειναι σε συνομιλιες με την IΒΜ για μεταγραφη του χρονου !!! Εχεται ακουσει τιποτα?

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Οι επεξεργαστές αυτοί προφανώς δνε είναι για home user. Για τους home user η amd εχει 12 πυρηνο στην τιμή του 9900k. Προφανώς βέβαια για τον home user μετράει περισσότερο το single thread performance πάρα οι πυρήνες οπότε περί ορέξεως 

Παντως καθαρά για τον μέσο χρήστη μιλώντας υπάρχει ο 3600 στα 200 ευρώ που δεν έχει ανταγωνισμό από τίποτα εκεί τριγύρω 

Όλο το post σου μια παραπληροφορηση. Να ξεκινήσουμε από τα βασικά, σε 4k δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστης, ίσα ίσα κοιμάται ορθιως μιας και η 2080ti βγάζει κάτω από 60 fps

Παραπληροφόρηση?

Εγώ βλέπω τα benchmark Και το δικό μου μηχάνημα. 

Και όπως είπα. Και ποιο γρήγορη να είναι η AMD για κάποιο λόγο μόνο Intel.

 

5 ώρες πριν, pcmasteralex είπε

Δεν λανσαρουν τετοιες σειρές για οικιακή χρήση, ουτε καν ημιεπαγγελματική. Αυτα τα chipsets ειναι για υπερυπολογιστες και servers. Δεν απευθυνονται στον μεσο χρήστη. Ο ενθουσιασμός προκύπτει για δυο λόγους. Πρώτον και κυριότερο, είναι οντως επιτελους μια τεχνολογική πρόοδος. Η amd έχει κανει φοβερή δουλειά την τελευταια 3ετια. Και δεύτερον, εχει ανέβει ο ανταγωνισμός, πραγμα το οποίο θα ξυπνήσει εν τελει και την intel, η οποια, παρόλα τα άσχημα σχολια που λέγονται, προφανώς και δε θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια, και θα μας δώσει κατι αξιολογο στο κοντινο μελλον, ειτε ως καθαρή δύναμη είτε ως σχεση ποιότητας-τιμης.

Δεν διαφωνώ πουθενά. Πολύ σωστά τα λες. Στα desktop δεν βλέπω πρόοδο όμως καμία. Και συνεχίζω να πιστεύω ότι ο ενθουσιασμός είναι αστείος αφού πρόκειται για βελτίωση μόνον σε επαγγελματικά μηχανήματα. Και τονίζω επίσης ΜΟΝΟ στα χαρτά. Η πράξη θα δείξει μακρόχρονα. Είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου μια εταιρία που είχε τόσα πολλά προβλήματα. Δεν λέω ότι είναι αδύνατο αλλά πολύ δύσκολο

 

12 ώρες πριν, ii_die_4 είπε

https://wccftech.com/amd-scores-twitter-and-google-as-epyc-customers-shares-up-15/

Αν νομίζεις ότι το επαγγελματικό/server κομμάτι είναι μικρό, τότε κοίτα το άρθρο π έβαλα και σκέψου ποσα λεφτά έχει εάν έχεις για πελάτες, κυβερνήσεις, multinationals etc.

Δεν είναι μικρό. Εϊναι πολύ μικρό. Το ότι στήνει κάποιος μια εταιρία αγοράζοντας σέρβερ με 64 πυρήνες δεν σημαίνει ότι θα τον εκμεταλλευτεί ποτέ. Αλλά ας πούμε ότι θα τον εκμεταλευτεί. Παίζει ρόλο και το πόσο θα τον εκμεταλευτεί. 

Οπότε πάμε σε 2-3 γίγαντες όπως αυτοί του άρθρου. Και εμείς εδώ χτυπιόμαστε ποια εταιρία είναι καλύτερη. Αστείο.

13 ώρες πριν, SilverMachine είπε

ΕΙΣΑΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΣΤΑΡ !!!!!!!!!!!!!!!

Φιλε ευτυχως που στην ζωη δεν διαλεγουμε ολοι τα ιδια. Καποιοι δινουν 500 για 4 πυρηνες κ καποιοι δινουν 500 για 16 ! Καποιοι πληρωνουν ενα χιλιαρικο στο Πλαισιο κ καποιοι ενα διακοσαρι στο Ινσομνια. Ετσι ειναι τα πραγματα. Κ ειναι καλο αυτο γιατι τοτε δεν θα υπηρχε αυτο που λεμε "φυσικη επιλογη". Θα ειμασταν ολοι στα ισα. 

Αν αναρωτιεσαι γιατι ολα τα κοριτσια πανε σε ελαχιστους αρσενικους κ οι υπολοιποι απλα κοιτανε, αυτο ειναι-- φυσικη επιλογη των αξιολογων για αναπαραγωγη. Κ εδω στους επεγεργαστες αυτο γινεται. Καποιοι πανε με την μαζα κ καποιοι διαλεγουν να χρησιμοποιησουν το μυαλο τους. Αυτα σε επιπεδο gaming που αναφερεις (στις φαρμες παιζει το "παλιο τροπαρι" ακομα λογω software, αλλα αλλαζει κ αυτο σταδιακα). Χρονια χτυπιομαστε οτι τα benchmarks ειναι φτιαγμενα για την Ιντελα, οι reviewers πληρωμενοι, τα μαγαζια με συμβολαια κ συ μας λες να δουμε ποια νουμερα???? Σου λεει το παλικαρι οτι συγκρινει τα μηχανηματα του κ ειναι σχεδον τα ιδια κ τον βγαζεις βλακα για να αποδειξεις τι? Ολος ο πλανητης εχει πεσει με τα μουτρα στους ryzen γιατι εσυ ξερεις καλυτερα ε? Αυτοι δεν ειναι gamers δλδ... Με εναν 9900 θαταν καλυτερα...  Οταν σε προσπερασει η επομενη ξανθια εκει που ζεις, μην αναρωτηθεις γιατι. Θυμησου--> φυσικη επιλογη !!! Χαμογελασε, δεξου το αυτονοητο κ συνεχισε να προχωρας.

Κ μια συμβουλη απ τον μακαριτη τον παππου μου τον ψαρα (λεγε την στους ξανθουληδες εκει που γυρνοβολας ψηφιακα, να τους κανεις να αναρωτιουνται)---

Πετας μια χουφτα φελους κ μια χουφτα βαρυδια στην θαλασσα. Τα βαρυδια θα πανε κατω κ οι φελοι θα μεινουν στην επιφανεια. Οσο κ αν χτυπιομαστε, οι φελοι κατω δεν πανε. Ποτε δεν θα δουν το βαθος οι φελοι. Η κοινωνια μας λοιπον αγορι μου, ειναι σαν την θαλασσα. Με λιγα βαρυδια κ γεματη φελους... Εσυ διαλεξε τι θες να εισαι...

Κράτησα μόνον την φράση χρησιμοποιώντας το μυαλό. Για αυτό ακριβώς το λόγο χρησιμοποιώ Intel. Όλα τα άλλα...

18 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Ο 3700Χ και ο 3800Χ είναι ακριβώς το ίδιο chip, με το ζόρι να είναι 1/2% ανώτερος ο 3800Χ λόγω καλύτερου binning κάτι που δεν ισχύει ειδικά τώρα στις αρχές + δεν δικαιολογεί τα +100 ευρώ που κοστίζει.

Με αυτά τα χρήματα πας και αγοράζεις μία υδρόψυξη και λόγο PBO θα clockarei καλύτερα ο 3700Χ με λιγότερα χρήματα.

Κάνει λοιπόν και η AMD τις λαμογιές της? Δεν το ήξερα αυτό. Έχω χρόνια να ασχοληθώ (λόγο του  ότι δεν είμαι η Google προφανώς με τα "συμφέροντα τέρατα" που έχει βγάλει).

19 ώρες πριν, giotis7 είπε

Και παλι δεν ειναι standard αυτο. Ειναι κυριολεκτικα αναλογα το παιχνιδι, οποτε αν βγαλεις μεσο ορο ειναι στα ιδια και καλυτερα απο εναν 9900Κ. Επισης πρωτη φορα νομιζω βγαζει παραπανω FPS στο counter η AMD

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Το γέλιο χαρίζει χρόνια. Χαλάλι η γελοιότητα λοιπόν.

20 ώρες πριν, cmsvmylo είπε

Φίλε αν δε γνωρίζεις κάποια πράγματα μη γράφεις σαν να είσαι σχετικός. Υπάρχουν αξιόπιστα site για να δεις ποιες είναι οι διαφορές στις επιδόσεις των επεξεργαστών και γενικότερα να μάθεις πολλά σχετικά με τους υπολογιστές. Το να λες πχ ότι "ο 3700X είναι δήθεν για παλιά παιχνίδια" και για "απλες κάρτες γραφικών" είναι μεγάλο φάουλ. Όχι δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Επίσης επειδή ο 9900Κ κοστίζει 500 ευρώ δε σημαίνει ότι έχει 40% παραπάνω επιδόσεις από τον 3700Χ (Οι διαφορές του είναι γύρω στο 5%). Τέλος ο 3700Χ  έχει σχεδόν ίδιες επιδόσεις με τον 3800Χ. Είναι κρίμα γιατί αυτά που γράφεις τα διαβάζουν και διάφοροι άλλοι που δε ξέρουν και τα διαδίδουν σαν παπαγάλοι.

Έχεις 2080 ti με 9900k και μιλάς με τόση σιγουριά? Όλοι μου απαντούν το ίδιο σε αυτά που γράφω. Ότι είμαι άσχετος. Το να βλέπεις Youtube και να διαβάζεις αμέτρητες σελίδες δεν σε κάνουν απόλυτα σχετικό. Η εμπειρία και οι δοκιμές σε κάνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

Παραπληροφόρηση?

Εγώ βλέπω τα benchmark Και το δικό μου μηχάνημα. 

Και όπως είπα. Και ποιο γρήγορη να είναι η AMD για κάποιο λόγο μόνο Intel.

Δεν διαφωνώ πουθενά. Πολύ σωστά τα λες. Στα desktop δεν βλέπω πρόοδο όμως καμία. Και συνεχίζω να πιστεύω ότι ο ενθουσιασμός είναι αστείος αφού πρόκειται για βελτίωση μόνον σε επαγγελματικά μηχανήματα. Και τονίζω επίσης ΜΟΝΟ στα χαρτά. Η πράξη θα δείξει μακρόχρονα. Είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου μια εταιρία που είχε τόσα πολλά προβλήματα. Δεν λέω ότι είναι αδύνατο αλλά πολύ δύσκολο

Δεν είναι μικρό. Εϊναι πολύ μικρό. Το ότι στήνει κάποιος μια εταιρία αγοράζοντας σέρβερ με 64 πυρήνες δεν σημαίνει ότι θα τον εκμεταλλευτεί ποτέ. Αλλά ας πούμε ότι θα τον εκμεταλευτεί. Παίζει ρόλο και το πόσο θα τον εκμεταλευτεί. 

Οπότε πάμε σε 2-3 γίγαντες όπως αυτοί του άρθρου. Και εμείς εδώ χτυπιόμαστε ποια εταιρία είναι καλύτερη. Αστείο.

Κράτησα μόνον την φράση χρησιμοποιώντας το μυαλό. Για αυτό ακριβώς το λόγο χρησιμοποιώ Intel. Όλα τα άλλα...

Κάνει λοιπόν και η AMD τις λαμογιές της? Δεν το ήξερα αυτό. Έχω χρόνια να ασχοληθώ (λόγο του  ότι δεν είμαι η Google προφανώς με τα "συμφέροντα τέρατα" που έχει βγάλει).

Το γέλιο χαρίζει χρόνια. Χαλάλι η γελοιότητα λοιπόν.

Έχεις 2080 ti με 9900k και μιλάς με τόση σιγουριά? Όλοι μου απαντούν το ίδιο σε αυτά που γράφω. Ότι είμαι άσχετος. Το να βλέπεις Youtube και να διαβάζεις αμέτρητες σελίδες δεν σε κάνουν απόλυτα σχετικό. Η εμπειρία και οι δοκιμές σε κάνουν. 

Εσύ έχεις 3700x και μιλάς με τόση σιγουριά? 10 άτομα σου λέμε λες παπατζες, εσυ εκεί το βιολί σου. Ο 3700 για παλιά games... Ενώ ο 3800 που είναι έως και 2% πιο γρήγορος είναι για τα καινούργια. Και πάντα 4k ανάλυση γιατί εκεί παίζει ρόλο ο επεξεργαστής. Ότι να ναι δηλαδή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Εσύ έχεις 3700x και μιλάς με τόση σιγουριά? 10 άτομα σου λέμε λες παπατζες, εσυ εκεί το βιολί σου. Ο 3700 για παλιά games... Ενώ ο 3800 που είναι έως και 2% πιο γρήγορος είναι για τα καινούργια. Και πάντα 4k ανάλυση γιατί εκεί παίζει ρόλο ο επεξεργαστής. Ότι να ναι δηλαδή 

Οπότε τι ποιο απλό. Πες μου τι σκορ βγάζεις στο metro με rtx on να σου πω και εγώ το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Παραπληροφόρηση?

Εγώ βλέπω τα benchmark Και το δικό μου μηχάνημα. 

Και όπως είπα. Και ποιο γρήγορη να είναι η AMD για κάποιο λόγο μόνο Intel.

 

Δεν διαφωνώ πουθενά. Πολύ σωστά τα λες. Στα desktop δεν βλέπω πρόοδο όμως καμία. Και συνεχίζω να πιστεύω ότι ο ενθουσιασμός είναι αστείος αφού πρόκειται για βελτίωση μόνον σε επαγγελματικά μηχανήματα. Και τονίζω επίσης ΜΟΝΟ στα χαρτά. Η πράξη θα δείξει μακρόχρονα. Είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου μια εταιρία που είχε τόσα πολλά προβλήματα. Δεν λέω ότι είναι αδύνατο αλλά πολύ δύσκολο

 

Δεν είναι μικρό. Εϊναι πολύ μικρό. Το ότι στήνει κάποιος μια εταιρία αγοράζοντας σέρβερ με 64 πυρήνες δεν σημαίνει ότι θα τον εκμεταλλευτεί ποτέ. Αλλά ας πούμε ότι θα τον εκμεταλευτεί. Παίζει ρόλο και το πόσο θα τον εκμεταλευτεί. 

Οπότε πάμε σε 2-3 γίγαντες όπως αυτοί του άρθρου. Και εμείς εδώ χτυπιόμαστε ποια εταιρία είναι καλύτερη. Αστείο.

Κράτησα μόνον την φράση χρησιμοποιώντας το μυαλό. Για αυτό ακριβώς το λόγο χρησιμοποιώ Intel. Όλα τα άλλα...

Κάνει λοιπόν και η AMD τις λαμογιές της? Δεν το ήξερα αυτό. Έχω χρόνια να ασχοληθώ (λόγο του  ότι δεν είμαι η Google προφανώς με τα "συμφέροντα τέρατα" που έχει βγάλει).

Το γέλιο χαρίζει χρόνια. Χαλάλι η γελοιότητα λοιπόν.

Έχεις 2080 ti με 9900k και μιλάς με τόση σιγουριά? Όλοι μου απαντούν το ίδιο σε αυτά που γράφω. Ότι είμαι άσχετος. Το να βλέπεις Youtube και να διαβάζεις αμέτρητες σελίδες δεν σε κάνουν απόλυτα σχετικό. Η εμπειρία και οι δοκιμές σε κάνουν. 

Μιας και είμαι από κινητό πες μας σε παρακαλώ τι επεξεργαστή έχεις; Γιατί αν είναι κάποιος εξαπυρηνος και πάνω της intel υποθέτω ότι ξέρεις ότι τον πήρες σε σχετικά φυσιολογική τιμή γιατί η amd έφερε την πρόοδο που εσύ δεν βλέπεις πουθενά με τους ryzen...ε; Περιμένω επεξεργαστή αν έχεις την καλοσύνη... Υποθέτω ακόμη ότι δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι δεν έχουμε όλοι τους υπολογιστές μας μόνο για gaming ε; Όχι ρωτάω για να έχουμε μια βάση να συζητήσουμε...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

Οπότε τι ποιο απλό. Πες μου τι σκορ βγάζεις στο metro με rtx on να σου πω και εγώ το δικό μου.

Άρα συμφωνούμε ότι σύμφωνα με το ΔΙΚΌ σου επιχείρημα, δεν έχεις 3700x και όποτε δεν έχεις ιδέα για τι πράμα μιλας.

 

Εγω το παίζω και τζόγο άμα θες ότι και ένας fx8350 του 2012 βγάζει ακριβώς την ίδια επίδοση σε 4k με rtx on. Πόσο μάλλον ένας 3700x. Σοβαρεψου, διάφορες θα δεις μόνο σε 1080p και πάλι μόνο σε συγκεκριμένα παιχνίδια. Και όταν λέω διάφορες μιλάμε για 5-10%. Οταν είσαι σε 4k και μάλιστα με rtx on γονατίζει η καρτα, ότι επεξεργαστή και να εχεις ξυνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Παραπληροφόρηση?

Εγώ βλέπω τα benchmark Και το δικό μου μηχάνημα. 

Και όπως είπα. Και ποιο γρήγορη να είναι η AMD για κάποιο λόγο μόνο Intel.

Δεν διαφωνώ πουθενά. Πολύ σωστά τα λες. Στα desktop δεν βλέπω πρόοδο όμως καμία. Και συνεχίζω να πιστεύω ότι ο ενθουσιασμός είναι αστείος αφού πρόκειται για βελτίωση μόνον σε επαγγελματικά μηχανήματα. Και τονίζω επίσης ΜΟΝΟ στα χαρτά. Η πράξη θα δείξει μακρόχρονα. Είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου μια εταιρία που είχε τόσα πολλά προβλήματα. Δεν λέω ότι είναι αδύνατο αλλά πολύ δύσκολο

Δεν είναι μικρό. Εϊναι πολύ μικρό. Το ότι στήνει κάποιος μια εταιρία αγοράζοντας σέρβερ με 64 πυρήνες δεν σημαίνει ότι θα τον εκμεταλλευτεί ποτέ. Αλλά ας πούμε ότι θα τον εκμεταλευτεί. Παίζει ρόλο και το πόσο θα τον εκμεταλευτεί. 

Οπότε πάμε σε 2-3 γίγαντες όπως αυτοί του άρθρου. Και εμείς εδώ χτυπιόμαστε ποια εταιρία είναι καλύτερη. Αστείο.

Κράτησα μόνον την φράση χρησιμοποιώντας το μυαλό. Για αυτό ακριβώς το λόγο χρησιμοποιώ Intel. Όλα τα άλλα...

Κάνει λοιπόν και η AMD τις λαμογιές της? Δεν το ήξερα αυτό. Έχω χρόνια να ασχοληθώ (λόγο του  ότι δεν είμαι η Google προφανώς με τα "συμφέροντα τέρατα" που έχει βγάλει).

Το γέλιο χαρίζει χρόνια. Χαλάλι η γελοιότητα λοιπόν.

Έχεις 2080 ti με 9900k και μιλάς με τόση σιγουριά? Όλοι μου απαντούν το ίδιο σε αυτά που γράφω. Ότι είμαι άσχετος. Το να βλέπεις Youtube και να διαβάζεις αμέτρητες σελίδες δεν σε κάνουν απόλυτα σχετικό. Η εμπειρία και οι δοκιμές σε κάνουν. 

A καλά φιλε το τερμάτισες.
Αφού είσαι τόσο άσχετος με το θέμα, γιατί φωνάζεις το περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

 

Έχεις 2080 ti με 9900k και μιλάς με τόση σιγουριά? Όλοι μου απαντούν το ίδιο σε αυτά που γράφω. Ότι είμαι άσχετος. Το να βλέπεις Youtube και να διαβάζεις αμέτρητες σελίδες δεν σε κάνουν απόλυτα σχετικό. Η εμπειρία και οι δοκιμές σε κάνουν. 

Επιμένεις στην ημιμάθεια βλέπω. Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από το 1997. Και σαν χόμπι αλλά και επαγγελματικά αργότερα. Έχουν περάσει άπειροι υπολογιστές από τα χέρια μου. Έχω δει αρκετές φορές άτομα που δήθεν γνώριζαν. Παρόλο που και άλλοι εδώ σου λένε ότι είσαι λάθος εσύ επιμένεις. Θεωρείς  ότι είσαι απόλυτα σχετικός; Σου είπε κάποιος ένα παραμύθι και εσύ επιμένεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Intel έχασε την πρωτιά της στους επεξεργαστές με την έλευση των Ryzen της AMD. Αυτή την στιγμή ένας Ryzen 3600 των 220 ευρώ κατουράει intel επεξεργαστές των 400-500 ευρώ (!)

Πχ κάντε μία σύγκριση με τον intel 9700k.

Η AMD με τις τρομερές επιδόσεις σε χαμηλή τιμή μόνο καλό θα μας κάνει αφού για να μην χάσει μεγάλο μερίδιο της αγοράς η Intel, θα αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές της.

Επεξ/σία από MrHavoC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το slashdot πάντως:

Αναφορά σε κείμενο

Besides Google and Twitter, AMD's event also included announcements from Hewlett-Packard Enterprise, Dell, Cray, Lenovo, and Microsoft Azure. For example, Hewlett Packard Enterprise has three systems immediately available with AMD's new processor, the article reports, with plan to have 9 more within the next 12 months. And their CTO told the audience that their new systems have already broken 37 world performance records, and "attested to the fact that some of the most powerful supercomputers coming to market will use this processor, because it is higher performing," calling them the most secure in the industry and the highest-performing.

Σε datacenters θα μοσχοπουλήσει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...