Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Redmi 7A Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατηγορία των budget συσκευών έχει πραγματοποιήσει άλματα προόδου τα τελευταία χρόνια. Τα τηλέφωνα που μέχρι και πριν λίγα χρόνια ήταν σε θέση να προσφέρουν απλώς βασικές υπηρεσίες επικοινωνίας έχουν δώσει πλέον τη θέση τους σε πανίσχυρα smartphones, ικανά να καλύψουν –και με το παραπάνω- τον καθημερινό χρήστη που αναζητά μία all around συσκευή, ικανή να ανταποκριθεί στα “θέλω” του.

Το Redmi 7A έρχεται να επιβεβαιώσει στο ακέραιο το παραπάνω θεώρημα. Μιλάμε για ένα μοντέλο με κόστος ελάχιστα περισσότερο από 100€ αλλά με χαρακτηριστικά και λειτουργίες smartphone που εύκολα θα έβρισκε θέση στη mid-range κατηγορία –έστω οριακά. Με όπλο του την άψογη σχέση τιμής/απόδοσης (απόρροια των βελτιώσεων σε σχέση με το περυσινό μοντέλο, 6A) το Redmi 7A θέτει εκ νέου τα στάνταρ της κατηγορίας του.

Ας ρίξουμε μια ματιά στο πώς… 

Το design του Redmi 7A δεν παραπέμπει σε budget συσκευή. Με στρογγυλεμένες γωνίες και μοντέρνες γραμμές, προσφέρει άνετο κράτημα όντας καλαίσθητο και προσεγμένο. Το πλαστικό που έχει χρησιμοποιηθεί για την πλάτη του δεν είναι και το πιο ανθεκτικό υλικό στον κόσμο, όμως ο λιτός της χαρακτήρας είναι αρκετά ευχάριστος στο μάτι. Η αλήθεια είναι ότι το Redmi 7A μας έφερε μνήμες φθηνών Lumia συσκευών με Windows Phone όπως το Lumia 620.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 7:08 ΜΜ, Skylined είπε

Για 85 δολάρια από Κίνα δεν είναι πολύ άσχημο. Τεράστιο μείον που δεν έχει USB-C υποδοχή. Το microUSB είναι νεκρό στάνταρ. 

Εγω και παλι προτιμω το micro usb μου εχει γινει συνηθεια και εχω εκατο καλωδια microusb οποτε δεν χρειαζεται να κουβαλαω παντα το δικο του. Γνωμη μου βεβαια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 7:08 ΜΜ, Skylined είπε

Για 85 δολάρια από Κίνα δεν είναι πολύ άσχημο. Τεράστιο μείον που δεν έχει USB-C υποδοχή. Το microUSB είναι νεκρό στάνταρ. 

γιατί ρε μάγκες νεκρό;

μπορεί να είναι το μέλλον το C αλλά αν εγώ έπαιρνα κινητό αυτή τη στιγμή θα επέλεγα με MicroUSB.

Όπου και να είσαι ένα φορτιστή MicroUSB θα τον βρεις να κάνεις τη δουλειά σου αν ξεχάσεις τον δικό σου.

Το MicroUSB θα εξαφανιστεί σταδιακά. έχει ακόμα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το C είναι παρόν και μέλλον. Το microUSB παρόν και παρελθόν. Πέρα από αυτό το δεύτερο είναι δύσχρηστο, ενοχλητικό και χαλάει πιο εύκολα. Ασυζητητί δεν αγοράζω ποτέ ξανά Micro και δε βρίσκω κανένα λόγο να συνεχίσει να υπάρχει σε καινούριες συσκευές. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...