Προς το περιεχόμενο

Σπουδές??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τελειώσει επαλ πληροφορική και συγκεκριμένα τεχνικός δικτύων και υπολογιστών με βαθμό 15 παρόλο που δεν το έπαιρνα σοβαρά σχεδον ποτέ και δεν ασχολουμουν.Να πω την αλήθεια το μετάνιωσα γιατί πέρα από τα βασικά και κάτι ακόμη δεν γνωριζω τίποτε άλλο.Τωρα έχω μια δουλειά δουλεύω ως γεωργός με τους γονείς μου είμαι καλά από άποψη δουλειάς αλλά δεν μου αρέσει καθόλου να πω την αλήθεια.Οπως είπα το έχω μετανιώσει και θέλω να σπουδάσω ξανά ίσως σε άλλο τομέα από αυτόν που τελείωσα αλλά δεν είμαι σίγουρος γιαυτο ακόμη.Τεσπα θέλω να μου πείτε σκέφτομαι να πάω να γραφτώ σε ΙΕΚ μιας και μου έχει γίνει καλή πρόταση αλλά πείτε μου αξίζει? Τι μαθαίνεις ακριβώς αν πχ επιλέξω πληροφορικη? Τα βασικά μόνο? Κάτι παραπάνω? Αυτό που θέλω είναι να μάθω τα πάντα πάνω στο αντικείμενο.Φυσικα πρέπει να χάνεσαι και εσύ από εδώ από εκεί και παίζει ρόλο αν ασχολείσαι αρκετά πραγμα που εγώ προσωπικά θα το κάνω.Αυτο πείτε μου αν αξίζει κάτι τέτοιο? Αν υπάρχει κάτι διαφορετικό? Για ΙΕΚ να τονίσω μιλάω για ιδιωτικό αλλά και για το δημόσιο δεν έχω πρόβλημα και δεν το έχω ψάξει αρκετά όπως το άλλο.Επεισης αν θέλεις να πας υποτροφία πρέπει να έχεις κάποια Α' γνώση για να σε πάρουν (μιλάω για συγκεκριμένα κολλέγια.ΟΧΙ όλα γιατί κάπου το διάβασα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ertypo είπε

Έχω τελειώσει επαλ πληροφορική και συγκεκριμένα τεχνικός δικτύων και υπολογιστών με βαθμό 15 παρόλο που δεν το έπαιρνα σοβαρά σχεδον ποτέ και δεν ασχολουμουν.Να πω την αλήθεια το μετάνιωσα γιατί πέρα από τα βασικά και κάτι ακόμη δεν γνωριζω τίποτε άλλο.Τωρα έχω μια δουλειά δουλεύω ως γεωργός με τους γονείς μου είμαι καλά από άποψη δουλειάς αλλά δεν μου αρέσει καθόλου να πω την αλήθεια.Οπως είπα το έχω μετανιώσει και θέλω να σπουδάσω ξανά ίσως σε άλλο τομέα από αυτόν που τελείωσα αλλά δεν είμαι σίγουρος γιαυτο ακόμη.Τεσπα θέλω να μου πείτε σκέφτομαι να πάω να γραφτώ σε ΙΕΚ μιας και μου έχει γίνει καλή πρόταση αλλά πείτε μου αξίζει? Τι μαθαίνεις ακριβώς αν πχ επιλέξω πληροφορικη? Τα βασικά μόνο? Κάτι παραπάνω? Αυτό που θέλω είναι να μάθω τα πάντα πάνω στο αντικείμενο.Φυσικα πρέπει να χάνεσαι και εσύ από εδώ από εκεί και παίζει ρόλο αν ασχολείσαι αρκετά πραγμα που εγώ προσωπικά θα το κάνω.Αυτο πείτε μου αν αξίζει κάτι τέτοιο? Αν υπάρχει κάτι διαφορετικό? Για ΙΕΚ να τονίσω μιλάω για ιδιωτικό αλλά και για το δημόσιο δεν έχω πρόβλημα και δεν το έχω ψάξει αρκετά όπως το άλλο.Επεισης αν θέλεις να πας υποτροφία πρέπει να έχεις κάποια Α' γνώση για να σε πάρουν (μιλάω για συγκεκριμένα κολλέγια.ΟΧΙ όλα γιατί κάπου το διάβασα)?

Έχοντας τελειώσει την ίδια ειδικότητα με εσένα θα σε συμβούλευα να έδινες πανελλήνιες του χρόνου, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Με λίγο διάβασμα (προϋποθέτοντας πως έχεις βάσεις από τα δίκτυα υπολογιστών και ψηφιακά συστήμα τα οποία έχουν μεγαλύτερο συντελεστή από την έκθεση και τα μαθηματικά)  θα περάσεις 100% σε κάποια σχολή που θα σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, axouu είπε

Έχοντας τελειώσει την ίδια ειδικότητα με εσένα θα σε συμβούλευα να έδινες πανελλήνιες του χρόνου, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Με λίγο διάβασμα (προϋποθέτοντας πως έχεις βάσεις από τα δίκτυα υπολογιστών και ψηφιακά συστήμα τα οποία έχουν μεγαλύτερο συντελεστή από την έκθεση και τα μαθηματικά)  θα περάσεις 100% σε κάποια σχολή που θα σε ενδιαφέρει.

Έχεις δίκιο αλλά πέρασε η χρονιά και δεν έδωσα τώρα όμως είμαι στρατό και τελειώνω με τον Απρίλιο με το καλό οπότε χρονικά δεν βγαίνει για ούτε του χρόνου! Εσύ αλήθεια τι έκανες πέρασες αν ναι που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 09/08/2019 at 19:04, Ertypo said:

Έχω τελειώσει επαλ πληροφορική και συγκεκριμένα τεχνικός δικτύων και υπολογιστών με βαθμό 15 παρόλο που δεν το έπαιρνα σοβαρά σχεδον ποτέ και δεν ασχολουμουν.Να πω την αλήθεια το μετάνιωσα γιατί πέρα από τα βασικά και κάτι ακόμη δεν γνωριζω τίποτε άλλο.Τωρα έχω μια δουλειά δουλεύω ως γεωργός με τους γονείς μου είμαι καλά από άποψη δουλειάς αλλά δεν μου αρέσει καθόλου να πω την αλήθεια.Οπως είπα το έχω μετανιώσει και θέλω να σπουδάσω ξανά ίσως σε άλλο τομέα από αυτόν που τελείωσα αλλά δεν είμαι σίγουρος γιαυτο ακόμη.Τεσπα θέλω να μου πείτε σκέφτομαι να πάω να γραφτώ σε ΙΕΚ μιας και μου έχει γίνει καλή πρόταση αλλά πείτε μου αξίζει? Τι μαθαίνεις ακριβώς αν πχ επιλέξω πληροφορικη? Τα βασικά μόνο? Κάτι παραπάνω? Αυτό που θέλω είναι να μάθω τα πάντα πάνω στο αντικείμενο.Φυσικα πρέπει να χάνεσαι και εσύ από εδώ από εκεί και παίζει ρόλο αν ασχολείσαι αρκετά πραγμα που εγώ προσωπικά θα το κάνω.Αυτο πείτε μου αν αξίζει κάτι τέτοιο? Αν υπάρχει κάτι διαφορετικό? Για ΙΕΚ να τονίσω μιλάω για ιδιωτικό αλλά και για το δημόσιο δεν έχω πρόβλημα και δεν το έχω ψάξει αρκετά όπως το άλλο.Επεισης αν θέλεις να πας υποτροφία πρέπει να έχεις κάποια Α' γνώση για να σε πάρουν (μιλάω για συγκεκριμένα κολλέγια.ΟΧΙ όλα γιατί κάπου το διάβασα)?

Έχω τελειώσει ΕΠΑΛ πληροφορικής και έχω πάει και σε ΙΕΚ πληροφορικής. Αν θες να μάθεις τα ΠΑΝΤΑ όπως λες στην πληροφορικη σίγουρα πρέπει να πας να σπουδάσεις σε κάνα πανεπιστήμιο. Αλλά μην σκεφτόμαστε μακροπρόθεσμα. Αρχικά προετοιμάσουν για πανελλήνιες και αν δεις πως δεν βαριέσαι να διαβάσεις και ότι με τα μόρια που έβγαλες περνάς σε κάποια σχολή, τότε το ξανά συζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχοντας μόλις τελειώσει τις "σπουδές" σε ΙΕΚ και έχοντας περάσει και από ΑΕΙ θα σε συμβούλευα να μην μπλέξεις με δαύτους . 
Τα λεφτά είναι αρκετά , μην κοιτάξεις μόνο αυτά των εξαμήνων ...Υπάρχουν και άλλα κατά τη διάρκεια της φοίτησης όπως πχ 50 ευρώ για αισχρά βιβλία , και γενικά ότι κάνεις εκεί το πληρώνεις . 
Χίλιες φορές να δώσεις πανελλήνιες ξανά και ξανά παρά να πας σε ΙΕΚ . Έχεις καλύτερες προοπτικές και καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης . 
Αν πάλι δεν σε πειράζει τίποτα από τα παραπάνω τότε οκ , πάσο , πας και το ζεις . 

Οπως και να έχει , καλή τύχη σε όποια απόφαση κι αν πάρεις .
Και να θυμάσαι , καμία ηλικία δεν είναι "κακή" για να δώσεις πανελλήνιες και να σπουδάσεις . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...