Προς το περιεχόμενο

Σκούπα ρομπότ


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, easyridergiorgos είπε

Καλησπερα σημερα μου ηρθε η blitzwolf  αλλα δεν μπορω να την συνδεσω με τπτ.Το app ειναι χαλια. Μηπως ειναι global china και δεν μπορω να την συνδεσω ?

Συνήθως αυτές για συνδεθούν πρέπει το ρούτερ να είναι στα 2.4G . Αν το ρούτερ έχει και τις δύο μπάντες ενεργές πολλές φορές κάνει νούμερα στην σύνδεση . Γύρνα το ρούτερ στα 2.4  κάνε την σύνδεση και μετά το ξαναγυρνας και στις δύο μπάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή vc2????? Ειδες το βίντεο του γαλλου μήπως δείχνει πως συνδέει?

 

Δοκίμασε China region κ τέτοια

Επεξ/σία από F117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/6/2020 στις 7:41 ΜΜ, easyridergiorgos είπε

Καλησπερα σημερα μου ηρθε η blitzwolf  αλλα δεν μπορω να την συνδεσω με τπτ.Το app ειναι χαλια. Μηπως ειναι global china και δεν μπορω να την συνδεσω ?

Μόλις την παρέλαβε φίλος και έχει το ίδιο θέμα...

Μήπως έβγαλες ακρη και τον βγάλουμε από τον κόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα χτες την Mi Robot Vacuum SKV4022GL.

Όταν την άνοιξα και την συνέδεσα με το app έκανε αμέσως firmware update.

Έχει 4 ταχύτητες (silent, standard, turbo και max). Στην standard, που είναι και η προεπιλογή, τα επίπεδα θορύβου είναι απόλυτα αποδεκτά, ενώ ακόμα και στο max είναι σαφώς πιο αθόρυβη από την κλασσική σκούπα.

Εάν χωράει να περάσει ανάμεσα και κάτω από έπιπλα θα χωθεί οπωσδήποτε. Πέρασε ανάμεσα στα πόδια καρέκλας που κυριολεκτικά ήταν ελάχιστα χιλιοστά πλατύτερα της διαμέτρου της.

Με τα χαλιά δεν έχει κανένα πρόβλημα να τα ανέβει. Αναμενόμενα, εκείνα που δεν παλεύει είναι οι κουρελούδες τα οποία ζαρώνουν εύκολα.

Στον χάρτη του σπιτιού βλέπεις ανά πάσα στιγμή ποια σημεία έχει καθαρίσει, που βρίσκεται στον χώρο και που βρίσκεται η βάση της. Δεν μπορείς να "γκριζάρεις" περιοχές ώστε να μην πάει εκεί, αλλά τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Κάνει γενικό σκούπισμα ή μπορείς να επιλέξεις συγκεκριμένους χώρους, μεταβάλλοντας τις διαστάσεις ενός τετραγώνου πάνω στον χάρτη. Σφουγγάρισμα δεν κάνει.

Αυτά σε γενικές γραμμές μετά την πρώτη χρήση της.

So far δηλώνω happy που λένε και στο χωριό μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Παρέλαβα χτες την Mi Robot Vacuum SKV4022GL.

Όταν την άνοιξα και την συνέδεσα με το app έκανε αμέσως firmware update.

Έχει 4 ταχύτητες (silent, standard, turbo και max). Στην standard, που είναι και η προεπιλογή, τα επίπεδα θορύβου είναι απόλυτα αποδεκτά, ενώ ακόμα και στο max είναι σαφώς πιο αθόρυβη από την κλασσική σκούπα.

Εάν χωράει να περάσει ανάμεσα και κάτω από έπιπλα θα χωθεί οπωσδήποτε. Πέρασε ανάμεσα στα πόδια καρέκλας που κυριολεκτικά ήταν ελάχιστα χιλιοστά πλατύτερα της διαμέτρου της.

Με τα χαλιά δεν έχει κανένα πρόβλημα να τα ανέβει. Αναμενόμενα, εκείνα που δεν παλεύει είναι οι κουρελούδες τα οποία ζαρώνουν εύκολα.

Στον χάρτη του σπιτιού βλέπεις ανά πάσα στιγμή ποια σημεία έχει καθαρίσει, που βρίσκεται στον χώρο και που βρίσκεται η βάση της. Δεν μπορείς να "γκριζάρεις" περιοχές ώστε να μην πάει εκεί, αλλά τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Κάνει γενικό σκούπισμα ή μπορείς να επιλέξεις συγκεκριμένους χώρους, μεταβάλλοντας τις διαστάσεις ενός τετραγώνου πάνω στον χάρτη. Σφουγγάρισμα δεν κάνει.

Αυτά σε γενικές γραμμές μετά την πρώτη χρήση της.

So far δηλώνω happy που λένε και στο χωριό μου.

Καταρχάς καλορίζικη και καλοδούλευτη 😁 ! Στην εφαρμογή πατώντας τις τρείς τελείες σε "βγάζει" σε διάφορα μενού . Σ' ένα από αυτά μπορείς να ορίσεις τόσο virtual wall όσο και restricted area .  Εδώ έχω ανοίξει θέμα για την συγκεκριμένη σκούπα , είμαστε ακόμα λίγοι αλλά σιγά σιγά , βλέπω ότι γινόμαστε περισσότεροι 😃 !

Screenshot_2020-06-24-12-07-46-491_com.xiaomi.smarthome.jpg

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως έχουμε διαφορετικό μοντέλο γιατί δεν έχω κάτι τέτοιο στο μενού με τις 3 τελείες.

Τσέκαρα όμως κάτι στο app. Εκεί που επιλέγεις ποιον χώρο να σκουπίσει μπορείς να προσθέσεις κι άλλο τετράγωνο (όσα θες), οπότε ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο δημιουργείς virtual wall και restricted areas.

Μια απορία έχω σχετικά με την εφαρμογή. Μου ζήτησε να έχει πρόσβαση στην "Τοποθεσία" αλλά έτσι μου καταναλώνει μπαταρία και το είχα πάντα κλειστό.

Αν λοιπόν το αφήσω κλειστό, τι δυσλειτουργία θα υπάρξει σε ότι αφορά στη σκούπα;

 

 

Edit:

Τώρα είδα την εικόνα της εφαρμογής που ανέβασες. Στην δική μου δεν έχω αυτό το μενού.

Το mi home app εγκατέστησα όπως γράφει στο εγχειρίδιο.

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Ίσως έχουμε διαφορετικό μοντέλο γιατί δεν έχω κάτι τέτοιο στο μενού με τις 3 τελείες.

Τσέκαρα όμως κάτι στο app. Εκεί που επιλέγεις ποιον χώρο να σκουπίσει μπορείς να προσθέσεις κι άλλο τετράγωνο (όσα θες), οπότε ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο δημιουργείς virtual wall και restricted areas.

Μια απορία έχω σχετικά με την εφαρμογή. Μου ζήτησε να έχει πρόσβαση στην "Τοποθεσία" αλλά έτσι μου καταναλώνει μπαταρία και το είχα πάντα κλειστό.

Αν λοιπόν το αφήσω κλειστό, τι δυσλειτουργία θα υπάρξει σε ότι αφορά στη σκούπα;

Edit:

Τώρα είδα την εικόνα της εφαρμογής που ανέβασες. Στην δική μου δεν έχω αυτό το μενού.

Το mi home app εγκατέστησα όπως γράφει στο εγχειρίδιο.

Δίκιο έχεις , διαφορετικό μοντέλο έχουμε τώρα άνοιξα το link που είχες βάλει. Σχετικά με την απορία σου για το app , λυπάμαι δεν γνωρίζω , οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

αφιχθη η μαυρη χηρα....

εχουμε καποια τιπ πριν ξεκινησουμε???

καθάρισε καλά πρώτα εσύ το δωμάτιο και μην αφήνεις κάτω κάλτσες και τέτοια και μετά...θα τα κάνει όλα αυτήηηηη 

@kostasbm ποια πήρεςς?

Επεξ/σία από F117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, F117 είπε

καθάρισε καλά πρώτα εσύ το δωμάτιο και μην αφήνεις κάτω κάλτσες και τέτοια και μετά...θα τα κάνει όλα αυτήηηηη 

@kostasbm ποια πήρεςς?

tτα δωματια ειναι ετοιμα περιμενω να φορτισει

mi vacuum mop

 

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

tτα δωματια ειναι ετοιμα περιμενω να φορτισει

mi vacuum mop

Για πρώτη φορά πάτα την επιλογή vacuum along the edges , έτσι θα γίνει η χαρτογράφηση στον μισό χρόνο . Στη συνέχεια βάλτη να σκουπίσει κανονικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση σχετικά με την μπαταρία τους.

Η δική μου καταναλώνει περίπου 30% για να καθαρίσει τον χώρο. Μετά επιστρέφει στην βάση, φορτίζει στο φουλ και μένει εκεί μέχρι την επόμενη φορά που θα την χρησιμοποιήσω. Η επόμενη φορά συνήθως είναι η επόμενη ή ίσως και η μεθεπόμενη μέρα.

Στο εγχειρίδιο γράφει ότι για την καλύτερη απόδοσή της, να την αφήνεις συνδεδεμένη στη βάση και να απενεργοποιείς την σκούπα όταν λείπεις για μεγάλα διαστήματα.

Έτσι όμως, δεν καταστρέφεται η μπαταρία; Δεν είναι σαν να φορτίζουμε ένα κινητό τηλέφωνο και να το αφήνουμε συνέχεια στον φορτιστή του μέχρι να βγούμε;

Από την άλλη δοκίμασα να την μετακινήσω από τη βάση μετά από πλήρη φόρτιση, αλλά στο standby καταναλώνει σημαντικό ποσοστό ενέργειας. Έχω την εντύπωση ότι είναι κάπου 1% την ώρα.

Εσείς τι κάνετε με τις δικές σας; Τις αφήνετε μόνιμα στη βάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, F117 είπε

Εγώ την έχω πάνω μόνιμα ανοιχτή

Μόνιμα πάνω ε; Τι να πω... Πάντα ήμουν λίγο ψείρας με τις μπαταρίες (κινητών) και μου κακοφαίνεται να την αφήσω μόνιμα στη φόρτιση.

Από την άλλη βέβαια ίσως και να είμαι λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 17/10/2019 στις 1:47 ΜΜ, smpt είπε

εμένα με έχει σώσει.

Τώρα με έχει βάλει η γυναίκα μου να βρω ένα drone μου να ξεσκονίζει ράφια

Αν βρεις ζηταει και η δικια μου γυναικα ενα 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...