Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, thepcbest είπε

................................

Δεν θέλω να στείλω το παιδί μου στο εξωτερικό γιατί δεν έχουμε καλή οικονομική κατάσταση, αλλά γιατί θέλω να δει πως ζούνε σε όλον τον άλλον κόσμο. Εδώ να σημειώσω ότι και γω θέλω να πάνε στον Καναδά κυρίως, αν και ξέρω πως θα είναι πιο δυσκολη η μετακόμιση σε χώρα εκτός ε.ε. Και για όσους ρωτάνε γιατί να αποχωριστεί το παιδί από τον πατέρα του, είναι γιατί εγώ, δουλεύοντας ως ελεύθερος επαγγελματίας σε μια από τις καλύτερες εταιρίες της ελλαδος, με αρκετά υψηλό μισθό , δεν γίνεται να τα παρατήσω όλα για ένα νέο ξεκίνημα . Δε θα το αντεχε αυτό ούτε η τσέπη μου αλλά ούτε η καριέρα μου. Το λάθος έγινε πριν χρόνια, όταν έπρεπε όντως να μετακομίσουμε , την εποχή βλέπαμε την Ελλάδα στα καλύτερα της ( αλλά αυτό είναι μια αλλη ιστορία ).

Είναι πολύ ευαίσθητο το θέμα και πολύ οικογενειακό, έτσι όπως το έβαλες στην τελευταία παράγραφο.  Ωστόσο, αφού υπάρχει η δική σου καριέρα που θα κρατήσει αρκετά χρόνια, δημιουργούνται συνθήκες μακροχρόνιου χωρισμού. Αυτό πως σκέφτεσαι να το αντιμετωπίσεις;;;

Πιο λογικό θα μου φαινόταν, να σκεφτόσουν ότι με τα προσόντα που έχεις και την πορεία που έχεις κάνει μέχρι τώρα, θα μπορούσες εκεί να ψάξεις και εσύ μία ευκαιρία. Τώρα ή αργότερα.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, thepcbest είπε

όχι σε σχολεία όπως της Ελλάδας που είναι γεμάτα από ρατσισμό και μπουλινγκ.

Ξενόφερτος όρος μπούλινγκ, γιατί νομίζεις; Λες στα έξω σχολεία να μην παίζει και μάλιστα σε χειρότερο βαθμό, όπως άλλωστε και ο ρατσισμός. Και εκεί το παιδάκι θα είναι και το "ξένο" που δε θα μιλάει καλά τη γλώσσαα κλπ.

Απορώ που δε σκέφτεσαι καθόλου πως ξαφνικά το παιδάκι θα μεγαλώσει μόνο με τη μητέρα του και εσύ πουθενά στην καθημερινότητα του... Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Μια χαρά πάντως διαπρέπουν οι έχοντες την ελληνική εκπαίδευση στο εξωτερικό. Και μια χαρά μπορεί να προετοιμαστεί και στην Ελλάδα για να σπουδάσει σε τοπ πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ικανότητες να έχει το παιδάκι, στήριξη από τους γονείς και χρήμα και όλα γίνονται.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vercis είπε

Εαν υπαρχει η δυνατοτητα τοτε εκτος Ευρωπης. Καναδας και Αυστραλια ειναι οτι καλυτερο υπαρχει, συν το οτι μιλατε Αγγλικα θα σας ειναι μεγαλη βοηθεια. 

Ευρωπη εχω ζησει Γερμανια και Ολλανδια και εχω φιλους που ζουν Ελβετια και Αγγλια, ενω ο ιδιος εχω ταξιδεψει σχεδον παντου μεσα στην ΕΕ. Πιστεψε με οτι το μονο θετικο της Ευρωπης ειναι η αποσταση απο την Ελλαδα. 

Εζησα 1 χρονο Καναδα και ηταν οτι καλυτερο. 

Αν μπορούσες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γω δεν κατάλαβα. Γιατί να πάει η γυναίκα στα εξωτερικά με το παιδί; 

Για τα μόρια; τι να τα κάνει; κυνηγάει καριέρα ως πρέσβης;

Και αν πάνε στον Καναδά και εσύ μείνεις εδώ πως θα βλέπετε ο ένας τον άλλο;..... Κάτι δε μου κολλάει... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thepcbest είπε

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου. Ξέρετε όλοι εσείς που λέτε ότι θα κάνει κακό στο παιδί πρέπει να το δείτε και από την άλλη πλευρά. Γιατί να μετακομίσει μόνο η γυναίκα μου και το παιδί μου σε μια ξένη χώρα ενώ είμαστε πολύ καλά οικονομικά; Ας το πάρουμε απ'την αρχή.

Το σχολείο του παιδιού μπορεί να το δυσκολέψει . Αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Εκτός από τις εκατομμύρια περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες που θα του δοθούν , ο κύριος λόγος που στέλνω το παιδί είναι για να μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον αξιοκρατικό, και όχι σε σχολεία όπως της Ελλάδας που είναι γεμάτα από ρατσισμό και μπουλινγκ. Ξερετε, μπορεί το παιδί μου να μην έχει δεχθεί ούτε ρατσισμό ούτε μπουλινγκ ,αλλά δεν θέλω όμως να περαστεί στο μυαλό του αυτή η ελληνική νοοτροπία του ότι επειδή ο άλλος είναι χοντρός , μουσουλμάνος , επειδή δεν είναι έξυπνος ή έχει κάποια πάθηση δεν είναι άνθρωπος. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από τα λόγια μας. Όλοι ξέρουμε ότι σε αυτό το περιβάλλον ζούμε. Ώντας μεγαλωμένος στην Ελλάδα δεν θέλω το παιδί μου να αποκτήσει προκαταλήψεις που και εγώ έχω από τότε και προσπαθώ σταδιακά να τις αφανισω. 

Επιπλέον τα εκπαιδευτικά συστήματα στο εξωτερικό είναι πολύ πιο καλά. Δεν είναι σαν το δικό μας, όπου ολοι είναι εξαρτημένοι από το αν θα πάρουν 20 στο διαγώνισμα  ή που κάνουμε μαθήματα που δεν πρόκειται να μας χρησιμεύσουν στο μέλλον. Εκεί , οι άνθρωποι βλέπουν τις δυνατότητες του παιδιού και το προωθούν ανάλογα , και δεν το αφήνουν να κρέμεται η ζωή του από τις πανελλήνιες.

Δεν θέλω να στείλω το παιδί μου στο εξωτερικό γιατί δεν έχουμε καλή οικονομική κατάσταση, αλλά γιατί θέλω να δει πως ζούνε σε όλον τον άλλον κόσμο. Εδώ να σημειώσω ότι και γω θέλω να πάνε στον Καναδά κυρίως, αν και ξέρω πως θα είναι πιο δυσκολη η μετακόμιση σε χώρα εκτός ε.ε. Και για όσους ρωτάνε γιατί να αποχωριστεί το παιδί από τον πατέρα του, είναι γιατί εγώ, δουλεύοντας ως ελεύθερος επαγγελματίας σε μια από τις καλύτερες εταιρίες της ελλαδος, με αρκετά υψηλό μισθό , δεν γίνεται να τα παρατήσω όλα για ένα νέο ξεκίνημα . Δε θα το αντεχε αυτό ούτε η τσέπη μου αλλά ούτε η καριέρα μου. Το λάθος έγινε πριν χρόνια, όταν έπρεπε όντως να μετακομίσουμε , την εποχή βλέπαμε την Ελλάδα στα καλύτερα της ( αλλά αυτό είναι μια αλλη ιστορία ).

Αν νομιζεις πως μονο στα σχολεια της Ελλαδας γινεται bullying...

 

Αστο

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και πάλι το κόβεις από φίλους και από μια Χ ρουτίνα και για να ξαναμπεί σε μια ψ ρουτίνα θα πάρει καιρό.

το πιθανό όφελος που θα έχει απο την προσαρμογή σε μια ξένη χώρα είναι πολύ μεγαλύτερο απο το να χάσει φίλους στα 12 του. Γενικα το να ζήσει κάποιο παιδί στο εξωτερικό για μένα είναι εφόδιο ζωής, η αδερφή μου θεώρησε τελείως φυσιολογικό να φύγει εξω μόνης της στα 18 της επειδή ήταν καλύτερες εκεί οι συνθήκες κι η προοπτική κι άλλοι στα 25 φοβούνται να βγουν απο το πατρικό τους και ακόμα και να ζήσουν κανα χρόνο εξω για μεταπτυχιακό, παίρνουν το πρώτο αεροπλάνο μετά για πίσω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

το πιθανό όφελος που θα έχει απο την προσαρμογή σε μια ξένη χώρα είναι πολύ μεγαλύτερο απο το να χάσει φίλους στα 12 του. Γενικα το να ζήσει κάποιο παιδί στο εξωτερικό για μένα είναι εφόδιο ζωής, η αδερφή μου θεώρησε τελείως φυσιολογικό να φύγει εξω μόνης της στα 18 της επειδή ήταν καλύτερες εκεί οι συνθήκες κι η προοπτική κι άλλοι στα 25 φοβούνται να βγουν απο το πατρικό τους και ακόμα και να ζήσουν κανα χρόνο εξω για μεταπτυχιακό, παίρνουν το πρώτο αεροπλάνο μετά για πίσω...

13 χρονών είναι το παιδάκι, όχι 18.

Με τη μαμά του θα μείνει και θα αφήσουν στην απέξω το μπαμπά.

Δε νομίζω πως έχει καμία σχέση η περίπτωση της αδερφής σου με το συγκεκριμένο που θέλουν να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, djcat είπε

13 χρονών είναι το παιδάκι, όχι 18.

Με τη μαμά του θα μείνει και θα αφήσουν στην απέξω το μπαμπά.

Δε νομίζω πως έχει καμία σχέση η περίπτωση της αδερφής σου με το συγκεκριμένο που θέλουν να κάνουν.

Δεν έχεις διαβάσει το προηγούμενο μου μήνυμα. Η αδερφή μου πήγε σχολείο έξω, σε παρόμοια κατάσταση με το παιδί του φίλου, σε χώρα της οποίας τη γλώσσα γνώριζε τα βασικά. Μετά απο 3 χρόνια γύρισε στην Ελλάδα και όταν έφτασε 18 αποφάσισε να ξαναφύγει και να επιστρέψει εκεί που είχαμε πάει τότε, γιατί ένιωθε πολύ οικείο το περιβάλλον και εν τω μεταξύ είχε μάθει τη γλώσσα άψογα. 

Πριν γράψετε κάτι, κάντε ένα κόπο να διαβάσετε πιο πριν. Δυο σελίδες είναι το θέμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ετσι εύκολα θα χωρίσει μια οικογένεια;Αλλος στην δυση και άλλος στην ανατολή;Δεν το βρίσκω σωστό.Αλλο να πηγαίνατε όλοι μαζί .

Έχω δει γνωστούς μου δασκάλους οι οποίοι πήγαν μόνοι με τα παιδια τους και άφησαν τους συζύγους τους πίσω. Από την στιγμή που το παιδί θέλει , ποιος ο λόγος να τον κόψω από τα όνειρα του; Άλλωστε αν πάνε στην Ευρώπη , δεν είναι πολύ μακριά , μπορώ και μια ή δύο φορές το μηνα να πηγαίνω ή να έρχονται για να βλεπομαστε . Μπορεί στην τελική να πάω και γω αν βρω κάτι που να μπορώ να δουλέψω, γιατί στην ιδιότητα μου, μόνο με γνώση αγγλικών είναι δύσκολο να δουλέψεις στο εξωτερικό. 3 χρόνια είναι, θα αντέξουμε .

Επεξ/σία από thepcbest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που επιμένω αλλά ποιο ακριβώς το όφελος του να πάει σε άλλο σχολείο για 3 χρόνια;

Και όταν/αν γυρίσει Ελλάδα, άντε πάλι από την αρχή προσαρμογή για το λύκειο ίσως και να χάσει μια χρονιά και θα έρθει η ώρα να δώσει πανελλήνιες και τι ακριβώς πιστεύετε ότι θα καταφέρει;

Λογικά πιο χαμηλούς βαθμούς από ότι θα πετύχαινε αν ήταν εδώ.

Είμαι υπέρ του να πάει σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού γιατί και οι διασύνδεσεις εκεί παίζουν άλλο ρόλο. Αλλά μόνο για 3 χρόνια απλά αλλαγή σχολείου σε τελείως άλλη χώρα μου φαίνεται ακραίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thepcbest είπε

Έχω δει γνωστούς μου δασκάλους οι οποίοι πήγαν μόνοι με τα παιδια τους και άφησαν τους συζύγους τους πίσω. Από την στιγμή που το παιδί θέλει , ποιος ο λόγος να τον κόψω από τα όνειρα του; Άλλωστε αν πάνε στην Ευρώπη , δεν είναι πολύ μακριά , μπορώ και μια ή δύο φορές το μηνα να πηγαίνω ή να έρχονται για να βλεπομαστε . Μπορεί στην τελική να πάω και γω αν βρω κάτι που να μπορώ να δουλέψω, γιατί στην ιδιότητα μου, μόνο με γνώση αγγλικών είναι δύσκολο να δουλέψεις στο εξωτερικό. 3 χρόνια είναι, θα αντέξουμε .

Πριν κατι διάβαζα για ΚΑναδά και για αυτό έγραψα.Αν και εδώ που τα λέμε μια αοριστία που έχει το όλο ζήτημα δεν επιτρέπει να μιλήσουμε σε σοβαρή βάση.Πρώτα βρες που θα πάει η οικογένεια και μετά το ψάχνεις.Αλλο να πάνε Αγγλία και άλλο ΚΑναδά.Το ένα το κάνεις ΣΚ το άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Πριν κατι διάβαζα για ΚΑναδά και για αυτό έγραψα.Αν και εδώ που τα λέμε μια αοριστία που έχει το όλο ζήτημα δεν επιτρέπει να μιλήσουμε σε σοβαρή βάση.Πρώτα βρες που θα πάει η οικογένεια και μετά το ψάχνεις.Αλλο να πάνε Αγγλία και άλλο ΚΑναδά.Το ένα το κάνεις ΣΚ το άλλο;

Οντως θα ήθελα τον Καναδά πολυ , αλλά θέλω να βλέπω τον γιο μου όπως και αυτος γι'αυτο και θα προτιμούσα Ευρώπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν νομίζεις οτι στο εξωτερικό δεν υπάρχει bullying ή ρατσισμός είσαι χοντρά γελασμένος.

Δεν τα αποφεύγεις σχεδόν πουθενά, απλά, όσο περισσότερο πολυπολιτισμικές οι κοινωνίες, τόσο λιγότερο πρόβλημα θα έχεις όσον αφορά τον ρατσισμό τόσο σε εσάς όσο και στο παιδί. Ακόμα κι έτσι όμως, το bullying υπάρχει παντού, αλλού μεγαλύτερο και αλλού μικρότερο.

2. Αν νομίζεις οτι στο εξωτερικό το παιδί θα αποφύγει ταλαιπωρία επειδή δεν υπάρχει θεσμός κοινών εξετάσεων σε εθνικό επίπεδο όπως τις έχουμε εδώ, είσαι χοντρά γελασμένος.

Υπάρχουν χώρες που έχουν εξετάσεις σε εθνικό επίπεδο, αλλά το εκπαιδευτικό τους σύστημα είναι καλύτερο απ' το δικό μας. Ακόμα όμως κι αν δεν υπάρχουν τέτοιες εξετάσεις, σε όλα τα πανεπιστήμια θα ζητήσουν βαθμούς και το απολυτήριο του μαθητή, κοιτάνε τις επιδόσεις του μαθητή και φτιάχνουν σειρά κατάταξης. Επίσης, μην το δένεις κόμπο επειδή το παιδί είναι άριστος μαθητής εδώ θα είναι το ίδιο και στο εξωτερικό. Το οτι γνωρίζει άριστα την γλώσσα είναι μεν κάτι πολύ καλό και ένα σημαντικό εφόδιο, ας δοκιμάσει όμως να διαβάσει ένα βιβλίο ιστορίας, μαθηματικών, φυσικής, χημείας ή λογοτεχνικό στην γλώσσα της χώρας που θα πάει. 

3. Το οτι το ζήτησε το ίδιο το παιδί, είναι κάτι σημαντικό, αλλά μην νομίζεις επειδή στο ζητάει σημαίνει οτι έχει λάβει υπόψη του παράγοντες και καταστάσεις. Μπορεί να φαντάζεται στο μυαλό του οτι πηγαίνετε έξω για να κάνετε κάτι σε στυλ διακοπών να γνωρίσει το μέρος και παράλληλα να πηγαίνει σχολείο σε μια φάση χαλαρουϊτας.  

4. Η παρουσία του πατέρα μαζί με την μητέρα και το παιδί και η βοήθειά του/συνεισφορά στην οικογένεια, είτε οικονομική είτε υλική και ψυχολογική, είναι πράγμα μοναδικό και αναντικατάστατο. Είσαι βέβαιος οτι η γυναίκα σου θα τα βγάλει πέρα, θα συντονίσει την κατάσταση έξω και δεν θα πελαγώσει ενώ εσύ θα βρίσκεσαι εδώ; Είσαι σίγουρος οτι το παιδί είναι προετοιμασμένο και εξοικειωμένο με την απουσία του πατέρα επί πολύ μεγάλου χρονικού διαστήματος σε περιβάλλον χώρας εκτός Ελλάδας; Καλά τα ταξίδια και οι συναντήσεις αλλά δεν αναπληρώνουν το παραπάνω. Και μην ακούσω οτι και η τάδε οικογένεια το κατάφερε, οτι τα νέα παιδιά σήμερα είναι αλλιώς, οτι άλλοι μένουν μέχρι τα 40 και φοβούνται να φύγουν απ' το πατρικό και πως έφυγαν οικογένειες προσφύγων από τις εστίες πολέμου με χωρισμένη την οικογένεια για να συναντηθούν στην Ευρώπη και διάφορα άλλα.

Διότι αυτό που κάνετε εσείς εξ' όσων αναφέρεις δεν το κάνετε από ανάγκη αλλά από επιλογή/πειραματισμό.

5. Είσαι βέβαιος οτι το παιδί σου, ακόμα κι αν τα πάει περίφημα αυτή την 3ετία στο εκπαιδευτικό σύστημα του εξωτερικού, μετά όταν γυρίσει για να ολοκληρώσει το λύκειο εδώ θα μπορεί να προσαρμοστεί χωρίς προβλήματα; Στο εξωτερικό θα πάει σε ελληνικό σχολείο που πηγαίνουν κάποιοι ομογενείς ή όχι; Αν όχι, σκέψου μόνο αν απουσιάσει 3 έτη πως θα τα βγάλει πέρα εδώ με μαθήματα όπως τα αρχαία ελληνικά στο λύκειο. Με την έκφραση έκθεση. Με την ύλη και τον τρόπο που εξετάζονται/διδάσκονται τα μαθήματα στο σύστημα που έχουμε εδώ. Πιστεύω θα υπάρχουν σημαντικές διαφορές που θα του δημιουργήσουν πρόβλημα. Διότι καλός μαθητής σε ένα Α εκπαιδευτικό σύστημα δεν συνεπάγεται κατ' ανάγκη και καλός μαθητής σε ένα Β εκπαιδευτικό σύστημα, αυτό ισχύει και αντιστρόφως. Εν ολίγοις, μπορεί να τα πας μια χαρά σε ένα καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα μιας χώρας και όταν επιστρέψει στο σύστημα που είναι μπ.....  να επιδεινωθούν οι επιδόσεις του.

Η γνώμη μου είναι να μείνετε εδώ που είστε, δεν αξίζει όλο αυτό για το παιδί για 3 χρόνια να πάει και να γυρίσει πριν φτάσει τα 18 του, αν είναι να πάτε ας πάτε αλλά για να μείνει το παιδί εκεί να τελειώσει το σχολείο να σπουδάσει και να ακολουθήσει οτι θέλει, αλλιώς ας μείνει εδώ και να φύγει για σπουδές εξωτερικό όταν τελειώσει το σχολείο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...