Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, mylo είπε

Γω δεν κατάλαβα. Γιατί να πάει η γυναίκα στα εξωτερικά με το παιδί; 

Για τα μόρια; τι να τα κάνει; κυνηγάει καριέρα ως πρέσβης;

Και αν πάνε στον Καναδά και εσύ μείνεις εδώ πως θα βλέπετε ο ένας τον άλλο;..... Κάτι δε μου κολλάει... 

Ρε φίλε διάβασε λίγο τα σχόλια μου,τα ίδια λέμε πάντα...συμφωνούμε σε όλα δηλαδή!Αν θελεις κάνε με φολο κι ελα να τα πούμε στο dm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το βασικό ερώτημα είναι τι θα κερδίσει σε τρία χρόνια ;

Επισης αν φοβάται ότι θα γαλουχηθεί με την φιλοσοφία του Ελληναρα και θέλει να το αποφύγει αυτό στη χειρότερη ψάχνει κάποιο άλλο σχολείο η ιδιωτικό η όχι εντός Ελλάδας που ίσως να Έχει πιο περιορισμένο αυτό το φαινόμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ συμφωνώ στο ή πάτε όλοι για μόνιμα ή μην πάτε καθόλου. Επίσης όσο έξυπνο και ώριμο να νομίζεις το παιδί σου, μην ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα παιδί 13 χρόνων!!  Εάν πάτε και μετά το παιδί δεν του αρέσει ή «ξενερώσει» και θέλει να γυρίσετε πίσω τι θα κάνετε;;

Μαλλον η γυναίκα σου πρέπει να είναι στρατιωτικός, και επειδή έχω και εγώ φίλο στρατιωτικό που μου έχει εξηγήσει τι και πως με το εξωτερικό, σου προτείνω να φύγετε!

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορεί η γυναίκα του νηματοθετη να πάρει μετάθεση σε υπηρεσία εξωτερικού, ανήκει είτε σε υπουργείο εσωτερικών/εξωτερικών ή οικονομικών συνήθως.

Ο συνήθης προορισμός είναι στις Βρυξέλλες, σε κάποια υπηρεσία της Κομισιόν, είτε σε κάποιο ανεξάρτητο EU agency.

Σε κάθε περίπτωση είναι μια σπουδαία περίπτωση, όπου η σύζυγός θα βγάλει από 5k μισθό και πάνω (αν ανήκει σε επιστημονικό προσωπικό ad5 και πάνω).

Το ωράριο σαφώς και δεν είναι σαν το Ελληνικό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πάει πάνω από 9-10 ώρες σε περιόδους δουλειάς.

Άδεια 55-60 εργάσιμες το χρόνο και επίπεδο ζωής υψηλό. Ευρωπαϊκό σχολείο για τα παιδιά, εγώ θα πήγαινα χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προοπτικες για σπουδες στο εξωτερικο προκυπτουν απο το εαν το παιδι θα μεινει απο τα 13 μεχρι και τα 16 του εξω;

Ποση αντιληψη και κριτικη ικανοτητα εχει ενα παιδι 13 ετων; Δεν θεωρειται καν ωριμη προσωπικοτητα στα 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 12:14 ΠΜ, thepcbest είπε

Καλησπέρα,

Πρόσφατα αποφασίσαμε με την γυναίκα μου (δημόσιος υπάλληλος ) να μετανάστευσει εκείνη στο εξωτερικό μαζί με τον γιο μας 13 ετών στο εξωτερικό. Έχει σκοπό να δουλέψει έξω για 3 χρόνια και όταν επιστρέψει να έχει μόρια αλλά και το παιδί να έχει προοπτικές για σπουδές στο εξωτερικό. Ωστόσο δυσκολευόμαστε να επιλέξουμε την χώρα για την οποία θα είναι καλύτερα για την γυναίκα μου και το παιδί μου.

1. Το παιδί είναι άριστος μαθητής, τώρα θα πάει 2ρα γυμνασίου, μιλάει άπταιστα Αγγλικά και Γαλλικά, και είναι αρκετά κοινωνικοποιημενο. 

2. Έχουμε μια αρκετά καλή οικονομική κατάσταση

3. Θέλουμε ένα life και work balance, χωρίς να δουλεύει η γυναίκα μου 15 ώρες την ημέρα.

Οποιαδήποτε συμβουλή για αυτό το νέο ξεκίνημα θα ήταν πολύ καλή για εμάς. 

Είχε φύγει ο αδελφός μου για 3 χρόνια με απόσπαση στη Γαλλία, με 3 παιδιά (12, 11 και 6 χρονών).
Τα λεφτά ήταν διπλάσια από εδώ αλλά το κόστος ζωής στο εξωτερικό (ενοίκια κ.λπ.) σχεδόν τα εξανέμιζε.
Τα παιδιά πολύ καλοί μαθητές, ήξεραν αγγλικά, έμαθαν με εντατικά και γαλλικά και δεν είχαν πρόβλημα στο σχολείο, δεν έχασαν τάξη.
Όταν γύρισαν, δυσκολεύτηκαν λιγάκι να προσαρμοστούν στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, καθώς το επίπεδο ήταν χαμηλότερο αλλά με τα μαθήματα δεν είχαν πρόβλημα, καθώς η μητέρα τους τα 3 χρόνια που ήταν Γαλλία, φρόντιζε να τους βάζει να διαβάζουν και τα αντίστοιχα μαθήματα των ελληνικών τάξεων για να μην έχουν κενά.
Το μεγάλο παιδί δεν ήθελε να πάει πανεπιστήμιο και προτίμησε ένα ιδιωτικό κολέγιο για τουριστικά.
Το δεύτερο παιδί πέρασε στη σχολή που ήθελε με πολύ υψηλή βαθμολογία και τώρα κάνει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
Το τρίτο παιδί σπουδάζει και αυτό στη σχολή που ήθελε, πάλι με υψηλή βαθμολογία και θα φύγει για μεταπτυχιακό μόλις τελειώσει.

Δεν κέρδισαν κάτι ιδιαίτερο τα παιδιά από αυτό, εκτός ίσως την εμπειρία του πώς λειτουργεί το σχολείο έξω και πώς λειτουργεί εδώ!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, -Dimitris- είπε

Οι προοπτικες για σπουδες στο εξωτερικο προκυπτουν απο το εαν το παιδι θα μεινει απο τα 13 μεχρι και τα 16 του εξω;

Ποση αντιληψη και κριτικη ικανοτητα εχει ενα παιδι 13 ετων; Δεν θεωρειται καν ωριμη προσωπικοτητα στα 13.

Τα παιδια των αποσπασμενων ΔΥ στο εξωτερικο μπαινουν στα ελληνικα πανεπιστημια με ειδικη κατηγορια ομογενων. Ειναι δε χαρακτηριστικά ευκολοτερη αποτι καθε αλλης κατηγορίας. 

Αγαπημενη επιλογη η Ιατρικη. 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Τα παιδια των αποσπασμενων ΔΥ στο εξωτερικο μπαινουν στα ελληνικα πανεπιστημια με ειδικη κατηγορια ομογενων. Ειναι δε χαρακτηριστικά ευκολοτερη αποτι καθε αλλης κατηγορίας. 

Αγαπημενη επιλογη η Ιατρικη. 

Σωστό! Φαίνεται πως δεν ισχύει στην περίπτωση το ts, επειδή η απόσπαση είναι 3 χρόνια και το παιδί τότε θα είναι 16 χρονών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Τα παιδια των αποσπασμενων ΔΥ στο εξωτερικο μπαινουν στα ελληνικα πανεπιστημια με ειδικη κατηγορια ομογενων. Ειναι δε χαρακτηριστικά ευκολοτερη αποτι καθε αλλης κατηγορίας. 

Αγαπημενη επιλογη η Ιατρικη. 

Ο ts ειπε οτι ειναι για 3 χρονια.

Απο τα 13 μεχρι να τελειωσει ιατρικη ειναι τουλαχιστον 11-15 χρονια συνεχους παραμονης στο εξωτερικο.

Εδω μιλαμε για 3 χρονια εξω και μετα ξανα μεσα. Οχι για μονιμη μεταναστευση.

Επεξ/σία από -Dimitris-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν προυποθεσεις. Αν το παιδι φοιτησει σε σχολειο στο εξωτερικο για >=3 χρονια, δικαιουται να δωσει με ειδικη κατηγορια ομογενων για ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. Αν το παιδι παρει απολυτηριο απο σχολειο στο εξωτερικο ειναι αλλη κατηγορια. Αν κανει τρια χρονια και επιστρέψει πισω στα 16 ειναι αλλβ κατηγορια. Μιλαμε για παιδια ΔΥ αποσπασμενων στο εξωτερικο ή δασκαλων/καθηγητων. Για αυτο και βλεπετε τοση ζέση απο καθηγητες ενω τα παιδια τους ειναι 15 ετων να φεύγουν για Γερμανια. Γιατι περνουν σε σχολες με υψηλο ανταγωνισμο.. εχοντας τελικα μικροτερο ανταγωνισμο. 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Υπαρχουν προυποθεσεις. Αν το παιδι φοιτησει σε σχολειο στο εξωτερικο για >=3 χρονια, δικαιουται να δωσει με ειδικη κατηγορια ομογενων. Αν το παιδι παρει απολυτηριο απο σχολειο στο εξωτερικο ειναι αλλη κατηγορια. Αν κανει τρια χρονια και επιστρέψει πισω στα 16 ειναι αλλβ κατηγορια. Μιλαμε για παιδια ΔΥ αποσπασμενων στο εξωτερικο ή δασκαλων/καθηγητων. Για αυτο και βλεπετε τοση ζέση απο καθηγητες ενω τα παιδια τους ειναι 15 ετων να φεύγουν για Γερμανια. Γιατι περνουν σε σχολες με υψηλο ανταγωνισμο.. με χαμηλοτερο

Σωστα, μονο που ο ts ανεφερε κατι πολυ ειδικα.

3 χρονια εξωτερικο (δηλαδη μονο το γυμνασιο του παιδιου) και μορια ΔΥ (ενδεχομενως για καλυτερη μεταθεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Σωστα, μονο που ο ts ανεφερε κατι πολυ ειδικα.

3 χρονια εξωτερικο (δηλαδη μονο το γυμνασιο του παιδιου) και μορια ΔΥ (ενδεχομενως για καλυτερη μεταθεση).

Απλα προσπαθησα να παραθεσω ακομα ενα πλεονεκτημα για τον ts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...