Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το ρατσισμό. Φίλος που μετακόμισε πρόσφατα σε μικρή πόλη της Δανίας μου μεταφέρει τα καλύτερα για τη συμπεριφορά και το επίπεδο των ντόπιων. Ισως βέβαια να είναι και λίγο νωρίς για να κρίνει...

O ρατσισμός είναι γενικά κρυμμένος και χαμηλού επιπέδου, δεν θα το δεις εύκολα εάν δεν μείνεις χρόνια και δεν έχεις φίλους/συναδέλφους/γνωστούς ντόπιους. 

Επίσης δεν φαίνεται πολλές φορές εάν δεν ξέρεις την γλώσσα καλά, οι εκφράσεις είναι κάποιες φορές ενδεικτικές του τι σκέφτεται αυτό που σε μιλάει.

Καμία σχέση με περιπτώσεις, π.χ. Βαυαρία που με την έλεγαν στα μούτρα επειδή είμαι Έλληνας (επί των μεγάλων μαλακιών που δημοσίευε η Bild για "οι έλληνες κλέβουν τα λεφτά μας και τεμπελιάζουν" πριν μερικά χρόνια).

Τεσπα, είναι πταίσματα σε μια κατά τα άλλα εξαιρετική χώρα. Εάν η Δανία είχε και φυσικό τοπίο εκτός από χωράφια και γρούνια, θα ήταν τέλεια.:P

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2019 στις 10:01 ΜΜ, efo355 είπε

Απλά τα πράγματα,  η κυρία θέλει να πάει έξω γιατι θα παίρνει διπλό μισθό και το παιδί θα επωφεληθεί στις πανελλαδικές όπου ως Έλληνας του εξωτερικού θα μπει γιατρός με 11. Neeeextttt

Ως τέκνο υπαλλήλου σε ελληνική υπηρεσία του εξωτερικού, με 11 δε περνάει ούτε ΤΕΙ επιστημών υγείας, όχι γιατρός. Αμέσως να πετάξετε χολή...

14 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Αν επιτρέπεται φίλε, μετακομίζεις για επαγγελματικούς λόγους; Σε ποιο κλάδο ανήκεις;

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το ρατσισμό. Φίλος που μετακόμισε πρόσφατα σε μικρή πόλη της Δανίας μου μεταφέρει τα καλύτερα για τη συμπεριφορά και το επίπεδο των ντόπιων. Ισως βέβαια να είναι και λίγο νωρίς για να κρίνει...

Κοίτα να δεις, αυτό που υπάρχει στο εξωτερικό στις περισσότερες χώρες είναι "ρατσισμός" στον μη-ενταγμένο στην κοινωνία, με εξαιρέσεις βέβαια όπως η οπισθοδρομική Βαυαρία (η υπόλοιπη Γερμανία δεν είναι ετσι). Έστω πας σε μια δουλειά και είναι όλοι οι συνάδελφοι Δανοι/Γερμανοί/Σουηδοί/Ολλανδοί. Ακόμα και γλώσσα εργασίας να είναι τα αγγλικά, είναι πολύ πιθανόν να είσαι στην απέξω. Όχι γιατί ειναι στο default settings να μη γουστάρουν Έλληνες αλλά γιατί είσαι πάντα ο +1. Θα βγουν έξω μετά τη δουλειά και θα μιλάνε τη γλώσσα τους, αν εσύ δεν την ξέρεις θα είσαι σπίτι σου, δε θα μιλάνε αγγλικά μεταξύ τους για να βολέψουν και τον ξένο. Άλλωστε εσύ είσαι στη χώρα τους και πρέπει να προσαρμοστείς, όχι αυτοί σε σενα. 

Στο πανεπιστήμιο της αδερφής μου, στο multi-culti Βερολίνο, οι Γερμανοί κατά κύριο λόγο κάνουν παρέες μεταξύ τους και οχι με τα παιδιά απο το εξωτερικό (που είναι περίπου 40%). Κι ο λόγος είναι απλος: οι περισσότεροι δε μιλανε γερμανικά fluently. Κάποιοι τραβάνε φώτο τον πίνακα για να τον βάλουν στο Google Translate. Η αδερφή μου κάνει παρέα και με Γερμανούς και μάλιστα σε παρέες που είναι η μοναδική μελαχρινη. Κι αυτό γιατί μιλάει γερμανικά σε επίπεδο μητρικής ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η αποφαση επρεπε να παρθει λιγα χρονια νωριτερα,για μενα αφηνεις το νεο να τελειωσει εδω αφου ειναι αριστος και αν περασει εκει που θελει

ας φοιτησει και μολις τελειωσει εξεταζεις το ενδεχομενο να παει καπου για κατι καλυτερο και σεις μαζι αφου εχετε τη δυνατοτητα αλλα καλυτερα να ειναι

υπερατλαντικο το ταξιδι ....για μενα ας αρχισει γιαπωνεζικα  , η Ιαπωνια ειναι μια χωρα που μας πανε .......... η Αυστραλια αν αντεχεις την αποσταση.....οπου οποιος ειναι καλος θα παρει τις ευκαιριες του

τις χωρες της Βαλτικης για μενα ξεχασε τες...μεγαλη περιοδος προσαρμογης,καιρικες συνθηκες και ψιλορατσισμος υπαρχει και δε μας πανε και πολυ τους Ελληνες..

ολα αυτα απο προσωπικες εμπειριες με τη δουλεια μου και απο μαρτυριες ντοπιων ποου ζουνε εκει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, LongTom said:

Τεσπα, είναι πταίσματα σε μια κατά τα άλλα εξαιρετική χώρα. Εάν η Δανία είχε και φυσικό τοπίο εκτός από χωράφια και γρούνια, θα ήταν τέλεια.:P

Εντάξει, αυτός ο φίλος είναι τόσο ενθουσιασμένος με τη Δανία, που ακόμη και το φυσικό τοπίο τον έχει ενθουσιάσει (ακόμη κι εν συγκρίσει με της Ελλάδας).

Αντίθετα πράγματα έχω ακούσει για την Ελβετία από άλλο φίλο, ο οποίος αναγνωρίζει στη χώρα μόνο την οργάνωση και το οικονομικό κομμάτι, αλλά δε τον ενθουσιάζει κάτι παραπάνω.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, LongTom said:

Τεσπα, είναι πταίσματα σε μια κατά τα άλλα εξαιρετική χώρα. Εάν η Δανία είχε και φυσικό τοπίο εκτός από χωράφια και γρούνια, θα ήταν τέλεια.:P

Για τη Νορβηγία ποια είναι η γνώμη σου;

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αυτη η αποφαση επρεπε να παρθει λιγα χρονια νωριτερα,για μενα αφηνεις το νεο να τελειωσει εδω αφου ειναι αριστος και αν περασει εκει που θελει

ας φοιτησει και μολις τελειωσει εξεταζεις το ενδεχομενο να παει καπου για κατι καλυτερο και σεις μαζι αφου εχετε τη δυνατοτητα αλλα καλυτερα να ειναι

υπερατλαντικο το ταξιδι ....για μενα ας αρχισει γιαπωνεζικα  , η Ιαπωνια ειναι μια χωρα που μας πανε .......... η Αυστραλια αν αντεχεις την αποσταση.....οπου οποιος ειναι καλος θα παρει τις ευκαιριες του

τις χωρες της Βαλτικης για μενα ξεχασε τες...μεγαλη περιοδος προσαρμογης,καιρικες συνθηκες και ψιλορατσισμος υπαρχει και δε μας πανε και πολυ τους Ελληνες..

ολα αυτα απο προσωπικες εμπειριες με τη δουλεια μου και απο μαρτυριες ντοπιων ποου ζουνε εκει 

Ενδιαφέρον η αναφορά σου στην Ιαπωνία εάν έχεις να προσθέσεις κάτι σε αυτό από θέμα εμπειριών.

Είναι μέσα στις προσωπικές μου επιλογές αλλά σε τελείως δεύτερη μοίρα από Ολλανδία,Καναδά, Αυστραλία.

Όσον αφορά την παραπάνω κουβέντα νομίζω ότι είναι σχεδόν απαραίτητο η εκμάθηση της γλώσσας τουλάχιστον σε βασικό επίπεδο. Για μένα είναι αυτονόητο σε οποιαδήποτε χώρα και αν επιλέξω.

Στην Ολλανδία πάντως που μιλάνε οι περισσότεροι αγγλικά, οι διακρίσεις είναι εμφανείς σε μικρότερες κοινωνίες και πόλεις εκτός τον μεγάλων(Άμστερνταμ, Ρότερνταμ και συναφή)

Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυχθεί αρκετά ελληνικα communities και ο αριθμός μας υπολογίζεται στους 30.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κανείς εμπειρία ή γνώση από μετανάστευση στη Γαλλία ; (ναι ξέρω δεν είναι καθόλου δημοφιλής προορισμός για Έλληνες αλλά λέω μήπως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasbm είπε

υπερατλαντικο το ταξιδι ....για μενα ας αρχισει γιαπωνεζικα  , η Ιαπωνια ειναι μια χωρα που μας πανε .......... η Αυστραλια αν αντεχεις την αποσταση.....οπου οποιος ειναι καλος θα παρει τις ευκαιριες του

τις χωρες της Βαλτικης για μενα ξεχασε τες...μεγαλη περιοδος προσαρμογης,καιρικες συνθηκες και ψιλορατσισμος υπαρχει και δε μας πανε και πολυ τους Ελληνες..

ολα αυτα απο προσωπικες εμπειριες με τη δουλεια μου και απο μαρτυριες ντοπιων ποου ζουνε εκει 

Έτσι ακριβώς, Ιαπωνία, στην πιο ρατσιστική και συντηρητική χώρα του κόσμου, πολύ διαβασμένο σε βρίσκω 😜 . Μην με παρεξηγείς, για ταξίδι, η έστω και κάνα 2 χρόνια δουλειά μια άρα είναι, αλλά για περισσότερο με την καμία. Από εκεί και πέρα, σε οποία χώρα σχεδόν και να πας, εφόσον μάθεις πολύ καλά την γλώσσα και εγκλιματίσεις, δεν θα έχεις θέμα. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Papakaliati είπε

Έτσι ακριβώς, Ιαπωνία, στην πιο ρατσιστική και συντηρητική χώρα του κόσμου, πολύ διαβασμένο σε βρίσκω 😜 . Μην με παρεξηγείς, για ταξίδι, η έστω και κάνα 2 χρόνια δουλειά μια άρα είναι, αλλά για περισσότερο με την καμία. Από εκεί και πέρα, σε οποία χώρα σχεδόν και να πας, εφόσον μάθεις πολύ καλά την γλώσσα και εγκλιματίσεις, δεν θα έχεις θέμα. 

καλα μη κολλας προσωπικη εμπειρια,2 χρονια Τοκυο 1 Οσακα δεν πηγα για να παντρευτω...δεν αντιμετωπισα προβληματα ρατσισμου.....αλλωστε δεν ειπα να παει να μεινει προξενος αλλα για θεμα σπουδων.....αλλα επειδη εχω γεννηθει Αυστραλια θα ελεγα εκει μονο για οικογενειακη μονιμη μετακομιση σε συνδυασμο με σπουδες υιου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kostasbm είπε

καλα μη κολλας προσωπικη εμπειρια,2 χρονια Τοκυο 1 Οσακα δεν πηγα για να παντρευτω...δεν αντιμετωπισα προβληματα ρατσισμου.....αλλωστε δεν ειπα να παει να μεινει προξενος αλλα για θεμα σπουδων.....αλλα επειδη εχω γεννηθει Αυστραλια θα ελεγα εκει μονο για οικογενειακη μονιμη μετακομιση σε συνδυασμο με σπουδες υιου..

Για λιγα χρονια να ζησεις, δεν υπαρχει κανενα θεμα (που και παλι δεν εχεις το θεμα της επικοινωνιας, επειδη δεν πετανε τα αγγλικα τους.). Αλλα δεν προκειται να σε αποδεχτουνε ποτε σαν μελος της κοινωνιας τους και παντα θα σε θεωρουνε υποδεέστερο. 

Ακομη και ατομα που ειναι γεννημενα εκει με εναν Ιαπωνα γονιο που μιλανε απταιστα την γλωσσα δεν αποδεχονται. Τουλαχιστον αυτα ειναι προφανως αυτα που εχω διαβασει, δεν γνωρισα κανεναν που ναναι σε αυτην την φαση. 

 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνω

δεν ειναι ευκολα πουθενα....ειχα συμμαθητη στο πανεπιστημιο απο Οσακα και ημουν φιλοξενουμενος αρκετο διαστημα και ειχα την ευκαιρια να ειμαι με εργαζομενη οικογενεια

εχουν τα αρκετα κοινα στοιχεια στα ηθη και στα εθιμα κυριως επαρχια οπου ειναι ποιο δυσκολη η προσαρμογη....στις μεγαλες πολεις αλλη εικονα

εγω την ανεφερα περισσοτερο σαν τοπο σπουδων και ταυτοχρονης εκμαθηση της γλωσσας ειναι ενα σημαντικο εφοδιο

οπως και τα κινεζικα ..........μη ξεχναμε οτι στις 3 πρωτες που προτιμω οδηγανε αριστερα χαχαχαχαχαχαχααχαχαα

αλλα οπως ειπαμε ειναι τα προσωπικα μας βιωματα που καμμια φορα μας κανει να βλεπουμε τα πραγματα λιγο υποκειμενικα,προσωπικα ειμαι υπερ της Απω ανατολης παρα

Βορεια Ευρωπη μετα Αυστραλια Καναδα γιατι εκει καποιος μπορει να μεινει και μονιμα αν υπαρχουν οι προυποθεσεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άλλη μία περίπτωση ολόιδια με το θέμα. Οικογένεια με παιδιά, ο σύζυγος με δικαίωμα μετάθεσης στο εξωτερικό, με παιδιά στην ηλικία των 14, πάνε για 3 χρόνια.

Αυτό το 3 χρόνια, μόνο τυχαίο δεν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lanike71 said:

Άλλη μία περίπτωση ολόιδια με το θέμα. Οικογένεια με παιδιά, ο σύζυγος με δικαίωμα μετάθεσης στο εξωτερικό, με παιδιά στην ηλικία των 14, πάνε για 3 χρόνια.

Αυτό το 3 χρόνια, μόνο τυχαίο δεν είναι...

Το επιλέγουν σαν διάρκεια; Θα μπορούσε να ήταν 2 ή 4 έτη ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...