Προς το περιεχόμενο

Επιλογή θέρμανσης


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Μπάνια και κουζίνες Χ (δε βάζει κανείς)

Για τα υπόλοιπα, τι να σου πω εγώ κι ο οποιοσδήποτε χωρίς να έχουμε ιδέα για τους χώρους, την περιοχή, τη μόνωση κλπ κλπ

Αν χρειαστούν ας πούμε 8 a/c θα τα πληρώσεις όλα εσύ;

Ε ναι, ποιος θα τα πληρώσει; 😜 

Για αυτο λέω ότι το ac για μένα δεν είναι τρόπος θέρμανσης μόνιμος. Να εχω ζέστη στο κάθε δωμάτιο ξεχωριστά και κάθε φορά που θα θέλω να πάω από το ένα στο άλλο να πρέπει να ανάβω το αντίστοιχο ac δεν στέκει. Ούτε να θέλω Ν κάνω ένα μπάνιο και να κοιτάω αερόθερμο κλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω το είπατε μέχρι τώρα αλλά σε αντίστοιχη κουβέντα με άνθρωπο γνώστη και υπολγισμένα σε χαρτί και έχοντας εγώ 5 χρόνια θερμαστής (πολύ φτηνό ξύλο εδώ) συν ένα χρόνο επιτυχημένη μετατροπή σε πέλλετ τα συμπεράσματα με βάση οικονομία+βραχνάς αν θυμάμαι καλά είναι:

1. αντλίες θερμότητας συνδυασμένες με γεωθερμία, πανάκριβες και κάνουν απόσβεση σε χρόνια λόγω μεγάλης οικονομίας, βέλτιστη λύση αν μπορείς να τις αγοράσεις-εγκαταστήσεις

2. ατομικοί λέβητες πετρελαίου συμπήκνωσης, τρομερή απόδοση αλλά ??? όταν αρχίσει και γερνάει το σύστημα ειδικά με τα ελληνικά πετρέλαια

3. φυσικό αέριο, τελειότης αλλά ακριβότερο από τα παραπάνω

4. υγραέριο, τελειότης αλλά ακριβότερο και θέματα αναλογιών βουτανίου-προπανίου στις αρνητικές θερμοκρασίες

5. πέλλετ, ταλαιπωρία και θέλει μελέτη χρήσης για να μη κλινκερώσεις τη σόμπα και να ρυθμίσεις σωστά το λέβητα (ρυθμίζω με αντιθλιψιόμετρο μετά από κάθε καθάρισμα εβδομαδιαίως και έχω 20-25% χαμηλότερη κατανάλωση, προσοχή στην ποιότητα του πέλλετ! το φτηνό μπορεί να βγαίνει ακριβότερα στην πορεία

6. ξύλο, θερμαστής, πίσες, αργεί να πάρει, αργεί να σβήσει, καθάρισμα συνέχεια, κουβάλημα συνέχεια, κίνδυνος σε διακοπή ρεύματος, ρυθμίζεις συνέχεια κλαπέτα να μην πετάς την οικονομία στην καμινάδα αναλόγως φόρτου & ξύλου, ψυ-χο-βγά-λτης

7. κλασσικό πετρέλαιο, πήρε φωτία η κ@λότσεπη και άντε να τη σβήσεις

8. air-con, τα ίδια και χειρότερα με την ξήρανση του αέρα

γκρινιάζει η κυρά, ώρα για ύπνο

Επεξ/σία από Mi_ka
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου έλεγα ξανακοίτα μήπως μπορείς να Φτιάξεις το Τζάκι αν γίνεται και βάλε πάνω τις Harley εξατμίσεις και οικονομικό θα είναι και φούρνος θα γίνετε το σπίτι 👍spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

μαζι σου αλλα με απλα νουμερ συνολο για ολους τους χωρους

4 μπανια

2 κουζινες

3 μεγαλες σαλονοτραπεζαριες

5 δωματια

συν κάποιοι βοηθητικοί χώροι τύπου είσοδος κλπ. Μιλάμε για 14 κλιματιστικά

Για 60μτμ σπίτι όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, pano είπε

Για 60μτμ σπίτι όλα αυτά;

350 αν δούμε την θέρμανση σε όλοκληρη την οικοδομή ή 55 τμ περίπου αν δούμε θέρμανση μόνο στο σπίτι που βρίσκεται στο υπόγειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πέλλετ βρωμάει και θέλει φροντίδα.

Βάλε σύγχρονο επώνυμο κλιματιστικό inverter καταναλώνει ψίχουλα και δεν χρειάζεται να το κλείνεις (150-200w), έτσι θα έχεις ομοιόμορφη ζεστή όλη τη διάρκεια της ημερας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, Spect~ said:

Να εχω ζέστη στο κάθε δωμάτιο ξεχωριστά και κάθε φορά που θα θέλω να πάω από το ένα στο άλλο να πρέπει να ανάβω το αντίστοιχο ac δεν στέκει.

Αυτή η λογική το ανάβω/σβήνω στα inverter κλιματιστικά είναι λάθος, δεν θα τα σβήνεις, έτσι δουλεύουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ε ναι, ποιος θα τα πληρώσει; 😜 

Για αυτο λέω ότι το ac για μένα δεν είναι τρόπος θέρμανσης μόνιμος. Να εχω ζέστη στο κάθε δωμάτιο ξεχωριστά και κάθε φορά που θα θέλω να πάω από το ένα στο άλλο να πρέπει να ανάβω το αντίστοιχο ac δεν στέκει. Ούτε να θέλω Ν κάνω ένα μπάνιο και να κοιτάω αερόθερμο κλο

8 κλιματιστικά είναι για 4 μεγάλα και 4 μικρά είναι 7200€.

Με συνέχεια ανοιχτά που θα έχεις , μιας και έτσι αποδίδουν στο βέλτιστο τα inventer, θα έχεις σταθερά πχ 22 σε όλο το σπίτι (χώρια η δυνατότητα ψύξης το καλοκαίρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπερνώντας όλες τις απαντήσεις που δόθηκαν λέω ότι μακράν η πιο οικονομική θέρμανση είναι η αντλία θερμότητας, είτε είναι αέρα/νερού, είτε αέρα/αέρα (τυπικό air condition).

Αν είναι να μπει κάτι σε μικρό χώρο ας μπει ac.

Αν είναι να γίνει μεγαλύτερη δαπάνη για να καλύψει 2 χώρους που υπάρχει σύστημα καλοριφέρ, επιβάλλεται η αντλία θερμότητας. Μπορεί να τοποθετηθεί χαμηλών θερμοκρασιών με μεγαλύτερη οικονομία και αντικατάσταση κάποιων η όλων των σωμάτων, ή υψηλών θερμοκρασιών, με τα ίδια σώματα.

Ξύλο λέβητας αν μπει, χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση, να μπει οπωσδήποτε ανοικτό κυκλώμα (ανοικτό δοχείο διαστολής) και μια σερπαντίνα μονωμένη μαζί με την σωλήνωση προς το δοχείο, για αποφυγή παγώματος του κυκλοφορούντος νερού, και εξασφάλιση της εκτόνωσης της πίεσης του δικτύου σε κάθε περίπτωση. Δεν είναι κακή λύση, αν υπάρχει πρόσβαση σε φτηνή ξυλεία, και διάθεση για ενασχόληση με τροφοδοσία και καθάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Προσπερνώντας όλες τις απαντήσεις που δόθηκαν λέω ότι μακράν η πιο οικονομική θέρμανση είναι η αντλία θερμότητας, είτε είναι αέρα/νερού, είτε αέρα/αέρα (τυπικό air condition).

Αν είναι να μπει κάτι σε μικρό χώρο ας μπει ac.

Αν είναι να γίνει μεγαλύτερη δαπάνη για να καλύψει 2 χώρους που υπάρχει σύστημα καλοριφέρ, επιβάλλεται η αντλία θερμότητας. Μπορεί να τοποθετηθεί χαμηλών θερμοκρασιών με μεγαλύτερη οικονομία και αντικατάσταση κάποιων η όλων των σωμάτων, ή υψηλών θερμοκρασιών, με τα ίδια σώματα.

Ξύλο λέβητας αν μπει, χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση, να μπει οπωσδήποτε ανοικτό κυκλώμα (ανοικτό δοχείο διαστολής) και μια σερπαντίνα μονωμένη μαζί με την σωλήνωση προς το δοχείο, για αποφυγή παγώματος του κυκλοφορούντος νερού, και εξασφάλιση της εκτόνωσης της πίεσης του δικτύου σε κάθε περίπτωση. Δεν είναι κακή λύση, αν υπάρχει πρόσβαση σε φτηνή ξυλεία, και διάθεση για ενασχόληση με τροφοδοσία και καθάρισμα.

Αρχικά κοιτούσα για να καλύψω μόνο το ένα σπιτι που είναι στα 55 τμ περίπου αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν Είναι να μπω σε έξοδά αξίζει να δώσω παραπάνω για να φτιάξω τη θέρμανση σε ολόκληρο το σπίτι, 350τμ περίπου (3 σπίτια, στο ένα εγώ, στο άλλο οι γονείς και το άλλο νοικιασμένο). 

Αντλία θερμότητας για τοσο μεγάλο χώρο δεν ξέρω αν υπάρχει και με τι κόστος ακόμη για για το δικό μου στα 55τμ νομίζω η αντλία θερμότητας θέλει 2000+

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αρχικά κοιτούσα για να καλύψω μόνο το ένα σπιτι που είναι στα 55 τμ περίπου αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν Είναι να μπω σε έξοδά αξίζει να δώσω παραπάνω για να φτιάξω τη θέρμανση σε ολόκληρο το σπίτι, 350τμ περίπου (3 σπίτια, στο ένα εγώ, στο άλλο οι γονείς και το άλλο νοικιασμένο). 

Αντλία θερμότητας για τοσο μεγάλο χώρο δεν ξέρω αν υπάρχει και με τι κόστος ακόμη για για το δικό μου στα 55τμ νομίζω η αντλία θερμότητας θέλει 2000+

Όλα υπάρχουν, αλλά τι κόστος έχουν...

Δεδομένου πάντως ότι είσαι σε νησί (φαντάζομαι δε θα έχει και τόσο άγριο χειμώνα), εγώ θα σου πρότεινα και το ενδεχόμενο να ξανασκεφτείς το θέμα πετρέλαιο

Τι ετήσια κατανάλωση είχες όταν το χρησιμοποιούσες, θυμάσαι ; 

Θα μπεις σε μια διαδικασία να δώσεις ένα σωρό λεφτά, με τι ορίζοντα απόσβεσης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Όλα υπάρχουν, αλλά τι κόστος έχουν...

Δεδομένου πάντως ότι είσαι σε νησί (φαντάζομαι δε θα έχει και τόσο άγριο χειμώνα), εγώ θα σου πρότεινα και το ενδεχόμενο να ξανασκεφτείς το θέμα πετρέλαιο

Τι ετήσια κατανάλωση είχες όταν το χρησιμοποιούσες, θυμάσαι ; 

Θα μπεις σε μια διαδικασία να δώσεις ένα σωρό λεφτά, με τι ορίζοντα απόσβεσης ;

Δεν θυμάμαι σίγουρα πόσο πήγαινε το πετρέλαιο αλλά σκέψου ότι είναι πιο ακριβό από ότι Αθήνα πχ άρα απαγορευτικό..

Δεδομένου ότι είναι δικό μου σπίτι και δεν θα φύγω σύντομα έχουμε καιρό για απόσβεση απλά πρέπει να ληφθεί υπόψη και το κεφάλαιο που χρειάζεται για να φτιαχτεί ότι είναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Spect~ said:

Αντλία θερμότητας για τοσο μεγάλο χώρο δεν ξέρω αν υπάρχει και με τι κόστος ακόμη για για το δικό μου στα 55τμ νομίζω η αντλία θερμότητας θέλει 2000+

Εδώ υπάρχουν για να καλύπτουν, ξενοδοχεία/νοσοκομεία κτλπ, για 350τμ δεν θα υπήρχαν? 😛

Αλλά ναι ετοιμάσου για τιμή 10000+

1 hour ago, Spect~ said:

Δεδομένου ότι είναι δικό μου σπίτι και δεν θα φύγω σύντομα έχουμε καιρό για απόσβεση απλά πρέπει να ληφθεί υπόψη και το κεφάλαιο που χρειάζεται για να φτιαχτεί ότι είναι.. 

Και θα έχεις "για πάντα" όρεξη να κάνεις manual refill και καθάρισμα λέβητα πέλετ/ξύλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Δεν θυμάμαι σίγουρα πόσο πήγαινε το πετρέλαιο αλλά σκέψου ότι είναι πιο ακριβό από ότι Αθήνα πχ άρα απαγορευτικό..

Δεδομένου ότι είναι δικό μου σπίτι και δεν θα φύγω σύντομα έχουμε καιρό για απόσβεση απλά πρέπει να ληφθεί υπόψη και το κεφάλαιο που χρειάζεται για να φτιαχτεί ότι είναι.. 

Μακροχρόνια όπως σου είπε ο Πάνος, και με βάση τις τρέχουσες τιμές ενέργειας, οι αντλίες (είτε κεντρική είτε τοπική - aka split) είναι ενεργειακά ότι πιο φτηνό

Αν θες την προσωπική μου γνώμη, εγώ τα split δε τα μπορώ για (μόνιμη) θέρμανση

Γιατί δε ξεκινάς να στήσεις για αρχή το μικρό σπίτι με αντλία να δεις πως θα σου πάει ; 

Εξάλλου η λύση κεντρικής αντλίας και για τα 3 σπίτια δεν συνίσταται, μπλέκεις πολύ, γιατί αφενός θα ανεβάσεις πάρα πολύ τη κατανάλωση σε ένα ρολόι, αφετέρου αν έχεις και νοικάρη, θα είναι και περίεργη ιστορία ο επιμερισμός των καταναλώσεων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Εδώ υπάρχουν για να καλύπτουν, ξενοδοχεία/νοσοκομεία κτλπ, για 350τμ δεν θα υπήρχαν? 😛

Αλλά ναι ετοιμάσου για τιμή 10000+

Και θα έχεις "για πάντα" όρεξη να κάνεις manual refill και καθάρισμα λέβητα πέλετ/ξύλου?

Ε ναι το αρχικό κόστος είναι απαγορευτικό στην παρούσα φαση. Στα δύο σπίτια ήδη γίνεται καθάρισμα λόγω τζακιών οπότε αυτοί οι δύο Θα καθαρίζουν τον λέβητα αλλά θα έχουν όλοι μόνιμοι θέρμανση. 

14 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μακροχρόνια όπως σου είπε ο Πάνος, και με βάση τις τρέχουσες τιμές ενέργειας, οι αντλίες (είτε κεντρική είτε τοπική - aka split) είναι ενεργειακά ότι πιο φτηνό

Αν θες την προσωπική μου γνώμη, εγώ τα split δε τα μπορώ για (μόνιμη) θέρμανση

Γιατί δε ξεκινάς να στήσεις για αρχή το μικρό σπίτι με αντλία να δεις πως θα σου πάει ; 

Εξάλλου η λύση κεντρικής αντλίας και για τα 3 σπίτια δεν συνίσταται, μπλέκεις πολύ, γιατί αφενός θα ανεβάσεις πάρα πολύ τη κατανάλωση σε ένα ρολόι, αφετέρου αν έχεις και νοικάρη, θα είναι και περίεργη ιστορία ο επιμερισμός των καταναλώσεων... 

Γιατι η λογική μου λέει καλύτερα να βρω να ζεστάνω ολόκληρο το κτήριο και όχι μόνο το ένα σπίτι. 

Αν στο τέλος αναφέρεσαι σε ρευμα είναι το λιγότερο. Είναι κοντά 15χρονια νοικαρης οπότε τα συννεονηση και επικοινωνία υπάρχει.. Δεν είναι σε πολυκατοικία που δεν μιλάει ο ένας με τον άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...