Προς το περιεχόμενο

Επιλογή θέρμανσης


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ε ναι το αρχικό κόστος είναι απαγορευτικό στην παρούσα φαση. Στα δύο σπίτια ήδη γίνεται καθάρισμα λόγω τζακιών οπότε αυτοί οι δύο Θα καθαρίζουν τον λέβητα αλλά θα έχουν όλοι μόνιμοι θέρμανση. 

Γιατι η λογική μου λέει καλύτερα να βρω να ζεστάνω ολόκληρο το κτήριο και όχι μόνο το ένα σπίτι. 

Αν στο τέλος αναφέρεσαι σε ρευμα είναι το λιγότερο. Είναι κοντά 15χρονια νοικαρης οπότε τα συννεονηση και επικοινωνία υπάρχει.. Δεν είναι σε πολυκατοικία που δεν μιλάει ο ένας με τον άλλο 

Δεν είναι το λιγότερο, πίστεψέ με :)

Καταρχήν, και αν θες άκου με, βρες έναν σοβαρό μηχανολόγο να σου κάνει μια κανονική μελέτη φορτίων, και από εκεί και πέρα θα έχει βάση να μιλήσετε (μιλήσουμε) με οικονομοτεχνικά στοιχεία, τώρα όλα θεωρία είναι 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν είναι το λιγότερο, πίστεψέ με :)

Καταρχήν, και αν θες άκου με, βρες έναν σοβαρό μηχανολόγο να σου κάνει μια κανονική μελέτη φορτίων, και από εκεί και πέρα θα έχει βάση να μιλήσετε (μιλήσουμε) με οικονομοτεχνικά στοιχεία, τώρα όλα θεωρία είναι 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

Χαίρομαι που το έχεις κατά νου :)

Πάλι θα εκφέρω προσωπική άποψη, αλλά πιστεύω ότι εν έτει 2019 η πλήρης αυτονόμηση στα συστήματα θέρμανσης είναι μονόδρομος, για αυτό σου είπα να πας δοκιμαστικά σε μια αντλία 

Σε ποιο μένεις εσύ αν επιτρέπεται ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Χαίρομαι που το έχεις κατά νου :)

Πάλι θα εκφέρω προσωπική άποψη, αλλά πιστεύω ότι εν έτει 2019 η πλήρης αυτονόμηση στα συστήματα θέρμανσης είναι μονόδρομος, για αυτό σου είπα να πας δοκιμαστικά σε μια αντλία 

Σε ποιο μένεις εσύ αν επιτρέπεται ; 

Τώρα είναι στο μικρό (55τμ) με προοπτική να πάω στα 110 η στα 180 τα επόμενα χρόνια. Αλλά όπως είπα είναι όλο δικό μου όποτε η λογική μου λέει να το φτιάξω μια φορά, ότι επιτρέπει και η τσέπη πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Τώρα είναι στο μικρό (55τμ) με προοπτική να πάω στα 110 η στα 180 τα επόμενα χρόνια. Αλλά όπως είπα είναι όλο δικό μου όποτε η λογική μου λέει να το φτιάξω μια φορά, ότι επιτρέπει και η τσέπη πάντα 

Για αυτό στο είπα 

Ξεκίνα με μια αντλία στο μικρό, που και το κόστος θα είναι πιο μαζεμένο, θα δεις εντυπώσεις, κόστος χρήσης κλπ κπλ, και μετά αν είσαι ΟΚ, βάζεις άλλη μία σε ένα πιο μεγάλο, και αφήνεις το πετρέλαιο στο 3ο (που λογικά θα είναι νοικιασμένο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Για αυτό στο είπα 

Ξεκίνα με μια αντλία στο μικρό, που και το κόστος θα είναι πιο μαζεμένο, θα δεις εντυπώσεις, κόστος χρήσης κλπ κπλ, και μετά αν είσαι ΟΚ, βάζεις άλλη μία σε ένα πιο μεγάλο, και αφήνεις το πετρέλαιο στο 3ο (που λογικά θα είναι νοικιασμένο) 

Υπάρχει και αυτή η σκέψη απλά οι δικοί μου που είναι στα 180τμ έχουν ac στο δωμάτιο και ενεργειακό τζάκι στο σαλόνι που λόγω μεγάλου χώρου δεν κάνει και πολλά με αποτέλεσμα το περισσότερο σπιτι είναι κρυο οπότε έλεγα να τα βολέψουμε όλα μαζί. Ενδεικτικα αντλία θερμότητας για το μικρό σε τι τιμές κυμαίνεται; μιλάμε για νερού ή όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Υπάρχει και αυτή η σκέψη απλά οι δικοί μου που είναι στα 180τμ έχουν ac στο δωμάτιο και ενεργειακό τζάκι στο σαλόνι που λόγω μεγάλου χώρου δεν κάνει και πολλά με αποτέλεσμα το περισσότερο σπιτι είναι κρυο οπότε έλεγα να τα βολέψουμε όλα μαζί. Ενδεικτικα αντλία θερμότητας για το μικρό σε τι τιμές κυμαίνεται; μιλάμε για νερού ή όχι; 

Θα βάλεις μόνο για θέρμανση ή σκέφτεσαι και ψύξη ; 

Σου είπα, όταν έχεις νούμερα να μιλήσουμε για λεφτά, μην προτρέχεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Θα βάλεις μόνο για θέρμανση ή σκέφτεσαι και ψύξη ; 

Σου είπα, όταν έχεις νούμερα να μιλήσουμε για λεφτά, μην προτρέχεις :P

Θερμναση μιας και ac υπάρχει, αλλά αν η διαφορά είναι μικρή το συζητάω. 

Για νούμερα δεν ξέρω αλλά γενικά το μικρό είναι χωμένο οπότε οι 3 πλευρές του είναι μέσα στο έδαφος και η μπροστά μόνο ένα πολύ μικρό μέρος το χτυπάει ο αέρας και γενικά είναι προστάτευμενο από παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Λοιπόν, αποφασίσαμε να βάλουμε κεντρική θέρμανση και να μπει άμεσα. Είμαστε μεταξύ υγραερίου, πέλλετ και πέλλετ - ξύλου. 

Θεωρητικά μας βολεύει λέβητας που να καίει και ξύλο και πέλλετ επειδή για φέτος υπάρχουν ξύλα, αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη αξίζουν.

Έχει κανείς τέτοιο σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελλετ ξύλο να υπολογίζεις 250 - 300 ευρώ ο τόνος, αν είσαι σε χωριό η επαρχία μπορεί να βρεις φθηνότερα ακόμα και 150ευρω ο τονος, τωρα όμως που έπιασε χειμώνας ανεβάζουν τιμές ενώ σημαντικό είναι αν το ξύλο έχει βραχεί και μπήκε υγρασία τότε πέφτει η θερμογονος δύναμη. Το υγραέριο για κεντρική θέρμανση χεστο, θα πρέπει να έχετε 3 4 φιάλες συνδεμένες ταυτόχρονα και θα τελειώνουν γρήγορα μετά παλι κουβάλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Λοιπόν, αποφασίσαμε να βάλουμε κεντρική θέρμανση και να μπει άμεσα. Είμαστε μεταξύ υγραερίου, πέλλετ και πέλλετ - ξύλου. 

Θεωρητικά μας βολεύει λέβητας που να καίει και ξύλο και πέλλετ επειδή για φέτος υπάρχουν ξύλα, αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη αξίζουν.

Έχει κανείς τέτοιο σύστημα;

 

Δεν ξερω τι παιζει με την πολυκατοικια(υποθετω πολυκατοικια μιας και ειπες κεντρικη θερμανση) απο αποψη δεξαμενης υγραεριου αλλα το υγραεριο ειναι η καλυτερη επιλογη απο αυτα που ανεφερες.Ξυλολεβητα βαλε ΜΟΝΟ αν εχεις την δυνατοτητα να βρισκεις τα ξυλα τσαμπα(να τα κοβεις μονος σου δλδ),αλλιως ξεχνα το.Απο την αλλη μια σωστη εγκατασταση ενος επωνυμου ξυλολεβητα (αναλογα και τις θερμιδες βεβαια) μπορει να φτασει και τα 5 χιλιαρικα.Θα δωσεις τοσα χρηματα για να καις ξυλα?Τι να σου πω,μου φαινεται πολυ λαθος.Να πω οτι απο το 2012 μεχρι το 2016 εκαιγα το ενεργειακο τζακι και απο το 2016 μεχρι σημερα δουλευω ξυλολεβητα και τα ξυλα τα κοβω μονος μου.Εχω φαει πολυ καυσοξυλο στη μαπα γι αυτο λεω μακρια απο ξυλολεβητα.

Τι θελω να πω.Εχω μονοκατοικια 130 τμ,με πετρελαιο ηθελα 2000€,με τον ξυλολεβητα θελω 10 τονους ξυλα(λιαν επιεικως 10 τονοι).10 τονοι εχουν 1400-1500€ και μιλαμε επαρχια,αλλου ζητανε και 200€ ο τονος.Τεσπα,τι θα γλιτωσω εγω,500€ τον χρονο για να κανω τον χαμαλη 4 μηνες και να με φαει η καπνια?Πως το βλεπεις,αξιζει?Απλως εμενα με "συμφερει" (το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι αμα βαλω και τα λεφτα για τα αλυσοπριονα και το αγροτικο που το εχω ξεπλατισει δεν συμφερει με τιποτα) γιατι τα κοβω μονος μου και δεν τα πληρωνω.Για πελλετ δεν εχω ασχοληθει και δεν εχω γνωμη,παντως απο ξυλολεβητα λεω μακρια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Λοιπόν, αποφασίσαμε να βάλουμε κεντρική θέρμανση και να μπει άμεσα. Είμαστε μεταξύ υγραερίου, πέλλετ και πέλλετ - ξύλου. 

Θεωρητικά μας βολεύει λέβητας που να καίει και ξύλο και πέλλετ επειδή για φέτος υπάρχουν ξύλα, αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη αξίζουν.

Έχει κανείς τέτοιο σύστημα;

Σε συντηρηση το υγραεριο ειναι καλυτερο και πιο καθαρο πιστευω... ουτε σταχτες κτλ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν ξερω τι παιζει με την πολυκατοικια(υποθετω πολυκατοικια μιας και ειπες κεντρικη θερμανση) απο αποψη δεξαμενης υγραεριου αλλα το υγραεριο ειναι η καλυτερη επιλογη απο αυτα που ανεφερες.Ξυλολεβητα βαλε ΜΟΝΟ αν εχεις την δυνατοτητα να βρισκεις τα ξυλα τσαμπα(να τα κοβεις μονος σου δλδ),αλλιως ξεχνα το.Απο την αλλη μια σωστη εγκατασταση ενος επωνυμου ξυλολεβητα (αναλογα και τις θερμιδες βεβαια) μπορει να φτασει και τα 5 χιλιαρικα.Θα δωσεις τοσα χρηματα για να καις ξυλα?Τι να σου πω,μου φαινεται πολυ λαθος.Να πω οτι απο το 2012 μεχρι το 2016 εκαιγα το ενεργειακο τζακι και απο το 2016 μεχρι σημερα δουλευω ξυλολεβητα και τα ξυλα τα κοβω μονος μου.Εχω φαει πολυ καυσοξυλο στη μαπα γι αυτο λεω μακρια απο ξυλολεβητα.

Τι θελω να πω.Εχω μονοκατοικια 130 τμ,με πετρελαιο ηθελα 2000€,με τον ξυλολεβητα θελω 10 τονους ξυλα(λιαν επιεικως 10 τονοι).10 τονοι εχουν 1400-1500€ και μιλαμε επαρχια,αλλου ζητανε και 200€ ο τονος.Τεσπα,τι θα γλιτωσω εγω,500€ τον χρονο για να κανω τον χαμαλη 4 μηνες και να με φαει η καπνια?Πως το βλεπεις,αξιζει?Απλως εμενα με "συμφερει" (το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι αμα βαλω και τα λεφτα για τα αλυσοπριονα και το αγροτικο που το εχω ξεπλατισει δεν συμφερει με τιποτα) γιατι τα κοβω μονος μου και δεν τα πληρωνω.Για πελλετ δεν εχω ασχοληθει και δεν εχω γνωμη,παντως απο ξυλολεβητα λεω μακρια.

Μονοκατοικία είναι, σε ορεινό χωριό. Κεντρική θέρμανση εννοώ κάποιο σύστημα με σώματα γιατί μέχρι τώρα έχει ξυλόσομπες. Για πέλλετ σκεφτόμουν κυρίως, αλλά λέω για ξύλο - πέλλετ για να μη πάνε χαμένα τα φετινά ξύλα και για να μη χρειάζεται έξτρα καύσιμο για φέτος.

Θα δω και για πετρέλαιο, απλά μας ενδιαφέρει η οικονομία γιατί μιλάμε για ορεινό χωριό στα βόρεια που καίμε θέρμανση αρκετούς μήνες.

7 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Σε συντηρηση το υγραεριο ειναι καλυτερο και πιο καθαρο πιστευω... ουτε σταχτες κτλ

Θα το δω κι αυτό, για υγραέριο ξεκινήσαμε αλλά δεν ξέρω κάποιον που έχει. Ενώ με πέλλετ ξέρω κάποιου και είναι ευχαριστημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zio10 είπε

Λοιπόν, αποφασίσαμε να βάλουμε κεντρική θέρμανση και να μπει άμεσα. Είμαστε μεταξύ υγραερίου, πέλλετ και πέλλετ - ξύλου. 

Θεωρητικά μας βολεύει λέβητας που να καίει και ξύλο και πέλλετ επειδή για φέτος υπάρχουν ξύλα, αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη αξίζουν.

Έχει κανείς τέτοιο σύστημα;

Έχω εγω λέβητα ξυλου πέλλετ (πρός το παρόν καίω ) μόνο ξυλα , ειμαι σε ορεινο χωριό 

Ας κάνει μια μελέτη μηχανολόγος για τις θερμιδες να πάρετε όσο πρέπει.

Δέν ξέρω πώς το έχετε τωρα εγώ έχω κρατήσει και το πετρέλαιο ή δεξαμενή είναι σε άλλο χώρο.

Υλικά να υπολογίσεις 400-500€ χωρίς να βάλεις δοχείο αδράνειας .

πολυ βασικός παράγοντας η καμινάδα για το ξυλο-πέλλετ , τι διατομή έχει τώρα , θα κρατήσετε την ίδια ; θα βάλεις άλλη ανοξείδωτη .

Προτίμησε την εξωτερική καπνοδόχο με μόνωση για να μην έχεις υγροποιήσεις.

 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Έχω εγω λέβητα ξυλου πέλλετ (πρός το παρόν καίω ) μόνο ξυλα , ειμαι σε ορεινο χωριό 

Ας κάνει μια μελέτη μηχανολόγος για τις θερμιδες να πάρετε όσο πρέπει.

Δέν ξέρω πώς το έχετε τωρα εγώ έχω κρατήσει και το πετρέλαιο ή δεξαμενή είναι σε άλλο χώρο.

Υλικά να υπολογίσεις 400-500€ χωρίς να βάλεις δοχείο αδράνειας .

πολυ βασικός παράγοντας η καμινάδα για το ξυλο-πέλλετ , τι διατομή έχει τώρα , θα κρατήσετε την ίδια ; θα βάλεις άλλη ανοξείδωτη .

Προτίμησε την εξωτερική καπνοδόχο με μόνωση για να μην έχεις υγροποιήσεις.

Υπάρχουν μόνο οι σωλήνες, τίποτα άλλο. Οπότε θέλουμε λέβητα, σώματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...