Προς το περιεχόμενο

Επιλογή θέρμανσης


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δεν ξερω τι παιζει με την πολυκατοικια(υποθετω πολυκατοικια μιας και ειπες κεντρικη θερμανση) απο αποψη δεξαμενης υγραεριου αλλα το υγραεριο ειναι η καλυτερη επιλογη απο αυτα που ανεφερες.Ξυλολεβητα βαλε ΜΟΝΟ αν εχεις την δυνατοτητα να βρισκεις τα ξυλα τσαμπα(να τα κοβεις μονος σου δλδ),αλλιως ξεχνα το.Απο την αλλη μια σωστη εγκατασταση ενος επωνυμου ξυλολεβητα (αναλογα και τις θερμιδες βεβαια) μπορει να φτασει και τα 5 χιλιαρικα.Θα δωσεις τοσα χρηματα για να καις ξυλα?Τι να σου πω,μου φαινεται πολυ λαθος.Να πω οτι απο το 2012 μεχρι το 2016 εκαιγα το ενεργειακο τζακι και απο το 2016 μεχρι σημερα δουλευω ξυλολεβητα και τα ξυλα τα κοβω μονος μου.Εχω φαει πολυ καυσοξυλο στη μαπα γι αυτο λεω μακρια απο ξυλολεβητα.

Τι θελω να πω.Εχω μονοκατοικια 130 τμ,με πετρελαιο ηθελα 2000€,με τον ξυλολεβητα θελω 10 τονους ξυλα(λιαν επιεικως 10 τονοι).10 τονοι εχουν 1400-1500€ και μιλαμε επαρχια,αλλου ζητανε και 200€ ο τονος.Τεσπα,τι θα γλιτωσω εγω,500€ τον χρονο για να κανω τον χαμαλη 4 μηνες και να με φαει η καπνια?Πως το βλεπεις,αξιζει?Απλως εμενα με "συμφερει" (το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι αμα βαλω και τα λεφτα για τα αλυσοπριονα και το αγροτικο που το εχω ξεπλατισει δεν συμφερει με τιποτα) γιατι τα κοβω μονος μου και δεν τα πληρωνω.Για πελλετ δεν εχω ασχοληθει και δεν εχω γνωμη,παντως απο ξυλολεβητα λεω μακρια.

Το πελλετ το παραγγέλνεις έτοιμο και έρχεται σε σάκους κάποιων κιλών, αν έχεις λέβητα η σομπα πελλετ το μόνο που κάνεις είναι να κατεβαίνεις τουλάχιστον μια φορά την μέρα να αδειάζεις τον σάκο στην δεξαμενη και μετά αυτή τροφοδοτεί σιγά σιγά τον θάλαμο καύσης με πελλετ ανάλογα της ρύθμισης. Στους λέβητες ξύλου η ξυλόσομπες πρέπει εσύ να πετάς τα κούτσουρα μέσα οπότε γλιτώνεις σε σημαντικό βαθμό τα χαμαλικια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Το πελλετ το παραγγέλνεις έτοιμο και έρχεται σε σάκους κάποιων κιλών, αν έχεις λέβητα η σομπα πελλετ το μόνο που κάνεις είναι να κατεβαίνεις τουλάχιστον μια φορά την μέρα να αδειάζεις τον σάκο στην δεξαμενη και μετά αυτή τροφοδοτεί σιγά σιγά τον θάλαμο καύσης με πελλετ ανάλογα της ρύθμισης. Στους λέβητες ξύλου η ξυλόσομπες πρέπει εσύ να πετάς τα κούτσουρα μέσα οπότε γλιτώνεις σε σημαντικό βαθμό τα χαμαλικια. 

Αν εχει χρονο οκ. Αν δουλευει πχ 10 ωρες τη μερα και εχει υποχρεωσεις δε ξερω ποσο ορεξη θα εχει να βαζει/καθαριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Αν εχει χρονο οκ. Αν δουλευει πχ 10 ωρες τη μερα και εχει υποχρεωσεις δε ξερω ποσο ορεξη θα εχει να βαζει/καθαριζει

Ναι σύμφωνοι, εγώ αυτό που θέλω να θίξω είναι ότι το πελλετ είναι λίγο καλύτερο από το σκέτο ξύλο και τα κουτσουρα σε θέμα ταλαιπωρίας. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι σύμφωνοι, εγώ αυτό που θέλω να θίξω είναι ότι το πελλετ είναι λίγο καλύτερο από το σκέτο ξύλο και τα κουτσουρα σε θέμα ταλαιπωρίας. 

Έχει τα θετικά του το πέλλετ. Ο Γείτονας που έχει λέβητα με βιομάζα το χωνί το έχει φτιάξει και με ρόδες και καθαρίζεται πιο ευκολα. Ρίχνει 200kg  περνάει αναλόγως το καιρό- χρήση.

Εάν όμως έχει αρνητικές θερμοκρασίες , πολύ το γυρίζουν στο ξύλο εκείνες τις ημέρες .

Επιπλέον εάν βάλεις πέλλετ να είσαι σίγουρος οτι το πρώτο καιρό θα πρέπει να ασχοληθείς και να μάθεις και το πίνακα ελέγχου για ρυθμίσεις αναλόγως και τη μάρκα.

Εγω που έχω ρωτήσει για μετατροπή ~1200€ πηγαίνει . Έχω μόνο ξυλολέβητα τώρα εδώ και 6 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Καθάρισμα κάθε πότε θέλει το πέλλετ; Μάλλον το πιο καθαρό είναι το πετρέλαιο και το υγραέριο.

1 φορά την εβδομάδα πηγαίνει . 

Εχω και άλλο γείτονα που καίει ελαιοπυρήνα. Αλλά που είχα πάει να το δω , ναι μέν έχει απόδοση αλλά βρωμάει ο τόπος .

Εγώ το σκέφτομαι για υγραέριο του χρόνου γιατι δεν έχω και εύκολη πρόσβαση μέχρι ενα σημείο πηγαίνει το αμάξι.

1500€ πηγαίνει λέβητας + υλικά και τη δεξαμενή για 1500 λίτρα μπορείς να την τοποθετήσεις εάν έχει απόσταση περιμετρικά 3 μέτρα απο τους γείτονες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zio10 είπε

Καθάρισμα κάθε πότε θέλει το πέλλετ; Μάλλον το πιο καθαρό είναι το πετρέλαιο και το υγραέριο.

Δεν ξέρω πόση τέφρα αφήνει το πετρέλαιο σε σύγκριση με το ξύλο, αλλά σε αυτό το θέμα μακράν καλύτερο είναι το φυσικό αέριο, εκπέμπει μόνο υδρατμούς και διοξειδίο του άνθρακα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

1 φορά την εβδομάδα πηγαίνει . 

Εχω και άλλο γείτονα που καίει ελαιοπυρήνα. Αλλά που είχα πάει να το δω , ναι μέν έχει απόδοση αλλά βρωμάει ο τόπος .

Εγώ το σκέφτομαι για υγραέριο του χρόνου γιατι δεν έχω και εύκολη πρόσβαση μέχρι ενα σημείο πηγαίνει το αμάξι.

1500€ πηγαίνει λέβητας + υλικά και τη δεξαμενή για 1500 λίτρα μπορείς να την τοποθετήσεις εάν έχει απόσταση περιμετρικά 3 μέτρα απο τους γείτονες.

Χώρος υπάρχει αρκετός, αλλά κάτι έχω ακούσει ότι σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν λειτουργεί καλά και το φοβάμαι... ενώ το πέλλετ και το πετρέλαιο δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Αν το καθάρισμα είναι μια φορά τη βδομάδα οκ μου φαίνεται.

54 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ξέρω πόση τέφρα αφήνει το πετρέλαιο σε σύγκριση με το ξύλο, αλλά σε αυτό το θέμα μακράν καλύτερο είναι το φυσικό αέριο, εκπέμπει μόνο υδρατμούς και διοξειδίο του άνθρακα. 

Το ξύλο ξέρω ότι αφήνει πολύ, μόνο ξύλο δεν το σκέφτομαι. Όλη η φασαρία γίνεται για να γλιτώσουμε από τα ξύλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Χώρος υπάρχει αρκετός, αλλά κάτι έχω ακούσει ότι σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν λειτουργεί καλά και το φοβάμαι... ενώ το πέλλετ και το πετρέλαιο δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Αν το καθάρισμα είναι μια φορά τη βδομάδα οκ μου φαίνεται.

Το ξύλο ξέρω ότι αφήνει πολύ, μόνο ξύλο δεν το σκέφτομαι. Όλη η φασαρία γίνεται για να γλιτώσουμε από τα ξύλα. 

Αν ίσχυε αυτό με το αεριο θα είχε πρόβλημα η Ρωσία και αρκετές βόρειες χώρες. Τώρα λογικά θα το άκουσες με τα προβλήματα που έσκασαν πέρσι με διάφορους καυστήρες αεριου που όταν ήρθε η κακοκαιρία και τα χιόνια υπήρχαν προβλήματα, αυτό είναι άλλο θέμα ας κρατούσαν μονομενες τις σωλήνες. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Αν ίσχυε αυτό με το αεριο θα είχε πρόβλημα η Ρωσία και αρκετές βόρειες χώρες. Τώρα λογικά θα το άκουσες με τα προβλήματα που έσκασαν πέρσι με διάφορους καυστήρες αεριου που όταν ήρθε η κακοκαιρία και τα χιόνια υπήρχαν προβλήματα, αυτό είναι άλλο θέμα ας κρατούσαν μονομενες τις σωλήνες. 

Κάτι μου λέει ότι ο zio μιλάει για υγραέριο κι εσύ για φυσικό αέριο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζωντας το thread καταλαβαίνω πόσο τυχερός είμαι που έχω ατομικό λέβητα φυσικού αερίου.

Στα νησιά είναι δύσκολο να πάει το φυσικό αέριο;

12 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν ίσχυε αυτό με το αεριο θα είχε πρόβλημα η Ρωσία και αρκετές βόρειες χώρες. Τώρα λογικά θα το άκουσες με τα προβλήματα που έσκασαν πέρσι με διάφορους καυστήρες αεριου που όταν ήρθε η κακοκαιρία και τα χιόνια υπήρχαν προβλήματα, αυτό είναι άλλο θέμα ας κρατούσαν μονομενες τις σωλήνες. 

Εγώ μονωμένες σωλήνες έχω εκτός από ένα κομματάκι πριν τη βρύση 10 εκατοστών που πάγωσε.

Οπότε πήγα πήρα μόνος μου υαλοβάμβακα χοντρό και το τύλιξα!

Οπότε πλέον το δικό μου σύστημα έχει τεσταριστεί επιτυχώς ακόμα και στους -13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν ίσχυε αυτό με το αεριο θα είχε πρόβλημα η Ρωσία και αρκετές βόρειες χώρες. Τώρα λογικά θα το άκουσες με τα προβλήματα που έσκασαν πέρσι με διάφορους καυστήρες αεριου που όταν ήρθε η κακοκαιρία και τα χιόνια υπήρχαν προβλήματα, αυτό είναι άλλο θέμα ας κρατούσαν μονομενες τις σωλήνες. 

Αυτό που λέει ο @ThReSh. Ίσως δεν το διευκρίνισα. Φυσικό αέριο δεν υπάρχει. Υγραέριο, πετρέλαιο, πέλλετ είναι οι επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, guzel είπε

2020 και ο κόσμος χρησιμοποιεί ακόμη πέλλετ ; Ο Χριστός και η Παναγία δλδ

Χρησιμοποιούν πάρα πολλοί όχι μόνο Ελλάδα αλλά και εξωτερικό, κύριος λόγος οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και κόστος πετρελαιου ενώ φυσικό αέριο μπορεί να μην έχει φτάσει ακόμα. 

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Κάτι μου λέει ότι ο zio μιλάει για υγραέριο κι εσύ για φυσικό αέριο...

Ε το ίδιο είναι σχεδόν, το ένα είναι σε φιαλη υπό πίεση και μπορεί να περιλαμβάνει μίγμα προπανιου βουτανιου ενώ το άλλο ρέει μέσα σε σωληνα. 

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Αυτό που λέει ο @ThReSh. Ίσως δεν το διευκρίνισα. Φυσικό αέριο δεν υπάρχει. Υγραέριο, πετρέλαιο, πέλλετ είναι οι επιλογές.

Αν έχεις φιάλες υγραερίου και είναι εκτεθειμένες μπορείς να κανονίσεις να τις βάζεις σε ντουλαπάκι αλλά όπως και να έχει δεν παίζει να σου δημιουργήσει θέμα το κρύο εκτός αν μιλάμε ξέρω γω -  10. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Ε το ίδιο είναι σχεδόν, το ένα είναι σε φιαλη υπό πίεση και μπορεί να περιλαμβάνει μίγμα προπανιου βουτανιου ενώ το άλλο ρέει μέσα σε σωληνα. 

Αυτό το "σχεδόν" πχ στα αυτοκίνητα έχει μεγάλη διαφορά στο κόστος. Δλδ άλλα πληρώνεις για να κάνεις την μετατροπή σε LNG κι άλλα για CNG. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...