Προς το περιεχόμενο

Επιλογή θέρμανσης


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι προτείνεις; Εκτός από φυσικό αέριο που δεβ υπάρχει.

Κάνει συχνά -10 και πιο κάτω. Πρέπει κάπου να είναι προστατευμένο το υγραέριο νομίζω αν πάμε σε αυτό.

Άρα λες να πάμε σε υγραέριο ή πετρέλαιο;

Άμα έχετε -10 επένδυσε όσο μπορείς στην μόνωση γιατί με το κομμάτι της θέρμανσης θα πελαγωνετε κάθε έτος ειδικά αν το σπίτι είναι μεγάλο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Άμα έχετε -10 επένδυσε όσο μπορείς στην μόνωση γιατί με το κομμάτι της θέρμανσης θα πελαγωνετε κάθε έτος ειδικά αν το σπίτι είναι μεγάλο. 

Δεν γίνονται όλα μαζί δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να δωσουν 10-15 χιλιαρικα για μονωση και κουφωματα.Δεν το λεω για εσενα Axelq,γενικα το λεω.Συμφωνω οτι αν δεν μονωσεις το σπιτι οικονομια δεν θα κανεις οτι και να βαλεις.Μακαρι βεβαια να ειχαν ολοι την δυνατοτητα αλλα δεν την εχουν.Ειναι και το εξοικονομω αλλα δυστυχως θελεις κανενα 5χιλιαρο για την τακτοποιηση.Πολλοι εχουν οτι να ναι στην αδεια.Τεσπα,κουβεντα να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Μερικοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να δωσουν 10-15 χιλιαρικα για μονωση και κουφωματα.Δεν το λεω για εσενα Axelq,γενικα το λεω.Συμφωνω οτι αν δεν μονωσεις το σπιτι οικονομια δεν θα κανεις οτι και να βαλεις.Μακαρι βεβαια να ειχαν ολοι την δυνατοτητα αλλα δεν την εχουν.Ειναι και το εξοικονομω αλλα δυστυχως θελεις κανενα 5χιλιαρο για την τακτοποιηση.Πολλοι εχουν οτι να ναι στην αδεια.Τεσπα,κουβεντα να γινεται.

Αν εχει 5 χιλιαρικα απο το να αλλαξει συστημα θερμανσης καλυτερα να επενδυση σε μονωση ομως η κουφωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα αντλία θερμότητας, αλλά αν πιάνει συχνά -11, η αντλία θα κάνει συνέχεια defrosting και δεν θα υπάρχει ούτε καλή θέρμανση, ούτε οικονομική (ο βαθμός απόδοσης των Α.Θ. πέφτει δραματικά στις χαμηλές θερμοκρασίες!). Οπότε σε τέτοιες συνθήκες πραγματικά η καλύτερη επένδυση είναι στην θερμομόνωση.

Τώρα σαν σύστημα θέρμανσης, πετρελαιάκι καλό και άγιο, σε τέτοιες περιπτώσεις.

Το καλύτερο είναι αφού πάρεις τις γνώμες από εδώ, και αφού τις θεωρήσεις σαν γνώμες επιπέδου ίδιο με αυτό που ακούς στο καφενείο από τον κυρ-Μπάμπη και τον μπαρμπα-Μήτσο, να πας και σε κάποιον Μηχανολόγο έμπειρο σε τέτοια θέματα, που να μην το δει από την εμπορική πλευρά, να σου προτείνει αυτός ποια είναι η ενδεδειγμένη λύση, με βάση τις ανάγκες και τα κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι έχει κουφώματα αλουμινίου και μια μέτρια μόνωση. Δεν υπάρχει δυνατότητα να γίνει κάτι άλλο σε αυτό το κομμάτι γιατί προέχει να φύγουν οι ξυλόσομπες και να μπει μια πιο <<καθαρή>> θέρμανση.

Είμαι ακόμα μεταξύ πέλλετ και υγραερίου, νομίζω και τα δύο είναι πιο οικονομικά από το πετρέλαιο και το υγραέριο υπερτερεί στο ότι είναι πιο καθαρό πιστεύω.

Τις επόμενες μέρες περιμένουμε να δούμε τι τιμές θα μας πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 1:37 ΜΜ, zio10 είπε

Το σπίτι έχει κουφώματα αλουμινίου και μια μέτρια μόνωση. Δεν υπάρχει δυνατότητα να γίνει κάτι άλλο σε αυτό το κομμάτι γιατί προέχει να φύγουν οι ξυλόσομπες και να μπει μια πιο <<καθαρή>> θέρμανση.

Είμαι ακόμα μεταξύ πέλλετ και υγραερίου, νομίζω και τα δύο είναι πιο οικονομικά από το πετρέλαιο και το υγραέριο υπερτερεί στο ότι είναι πιο καθαρό πιστεύω.

Τις επόμενες μέρες περιμένουμε να δούμε τι τιμές θα μας πουν.

Έτσι είναι. Υγραέριο κάνε υπόγεια την δεξαμενή σου για λόγους ασφαλείας. Τόσα έχουμε δει να γίνονται, ζούμε στην Ελλάδα με υψηλούς καύσωνες, πυρκαγιές. Δεν αξίζει το ρίσκο να βάλεις υπέργεια δίπλα στο σπίτι. Και να μπουν όλα τα ασφαλιστικά, ανιχνευτές κλπ από πιστοποιημένους τεχνίτες.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έτσι είναι. Υγραέριο κάνε υπόγεια την δεξαμενή σου για λόγους ασφαλείας. Τόσα έχουμε δει να γίνονται, ζούμε στην Ελλάδα με υψηλούς καύσωνες, πυρκαγιές. Δεν αξίζει το ρίσκο να βάλεις υπέργεια δίπλα στο σπίτι. Και να μπουν όλα τα ασφαλιστικά, ανιχνευτές κλπ από πιστοποιημένους τεχνίτες.

Κατάλαβα...άρα πάμε σίγουρα σε έξτρα κόστος. Θα τα δούμε και τα δύο, σ' ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2019 στις 10:34 ΜΜ, LouCi4er είπε

Μερικοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να δωσουν 10-15 χιλιαρικα για μονωση και κουφωματα.Δεν το λεω για εσενα Axelq,γενικα το λεω.Συμφωνω οτι αν δεν μονωσεις το σπιτι οικονομια δεν θα κανεις οτι και να βαλεις.Μακαρι βεβαια να ειχαν ολοι την δυνατοτητα αλλα δεν την εχουν.Ειναι και το εξοικονομω αλλα δυστυχως θελεις κανενα 5χιλιαρο για την τακτοποιηση.Πολλοι εχουν οτι να ναι στην αδεια.Τεσπα,κουβεντα να γινεται.

τι σπίτια έχετε που θέλουν 15.000 για μόνωση και κουφώματα; 

Εγώ στο εξοικονομώ έβαλα 3 μεγάλες δίφυλλες ανακλινόμενες πόρτες kommerling PVC + 2 μικρά παράθυρα + τα ρολά/παντζούρια με 2000 ευρώ. 

Η θερμοπρόσοψη πάει αναλόγως την εξωτερική επιφάνεια του σπιτιού. 

Νομίζω ότι αν μιλάμε για ένα απλό σπίτι σε πολυκατοικία εκεί πάνε οι τιμές.

Αν μιλάμε για μονοκατοικία εξοχικό (ή σπίτι σε χωριό) που είναι εκτεθειμένο από όλες τις πλευρές, εκεί πράγματι ανεβαίνει το κόστος.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 1:37 ΜΜ, zio10 είπε

Το σπίτι έχει κουφώματα αλουμινίου και μια μέτρια μόνωση. Δεν υπάρχει δυνατότητα να γίνει κάτι άλλο σε αυτό το κομμάτι γιατί προέχει να φύγουν οι ξυλόσομπες και να μπει μια πιο <<καθαρή>> θέρμανση.

Είμαι ακόμα μεταξύ πέλλετ και υγραερίου, νομίζω και τα δύο είναι πιο οικονομικά από το πετρέλαιο και το υγραέριο υπερτερεί στο ότι είναι πιο καθαρό πιστεύω.

Τις επόμενες μέρες περιμένουμε να δούμε τι τιμές θα μας πουν.

Χωρίς να το εχω διαβασει ολο το threat παρα μονο την τελευταία σελιδα να πω οτι εκτος απο εξωτερικο θερμοπρόσοψη μπορει να γινει και εσωτερικη θερμομόνωση με θερμο-γυψισανίδα για καπως ποιο οικονομικα (θελει προσοχη ομως για τις υγρασίες). τώρα για το υγραέριο/αέριο νομίζω πως είναι αρκετά καλή επιλογή απλά υπόψη (κάπου το διάβασα και στο forum) ότι για το υγραέριο / πετρέλαιο και γενικά οι μη ανανεώσιμες πήγες ενέργειας από το 2026 θα έχουν υποχρεωτικό επιπλέον φόρο ανά έτος, 1% εάν θυμάμαι καλά.

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά μόνωση και πάλι μόνωση, προσωπικά είμαι με αντλία θερμότητας στα ΒΠ αττικής και με 1βαθμό έξω έχω αρκετά μεγάλες καταναλώσεις και είναι και υβριδικό το σύστημα με πετρέλαιο μαζί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lionheart82 είπε

Χωρίς να το εχω διαβασει ολο το threat παρα μονο την τελευταία σελιδα να πω οτι εκτος απο εξωτερικο θερμοπρόσοψη μπορει να γινει και εσωτερικη θερμομόνωση με θερμο-γυψισανίδα για καπως ποιο οικονομικα (θελει προσοχη ομως για τις υγρασίες). τώρα για το υγραέριο/αέριο νομίζω πως είναι αρκετά καλή επιλογή απλά υπόψη (κάπου το διάβασα και στο forum) ότι για το υγραέριο / πετρέλαιο και γενικά οι μη ανανεώσιμες πήγες ενέργειας από το 2026 θα έχουν υποχρεωτικό επιπλέον φόρο ανά έτος, 1% εάν θυμάμαι καλά.

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά μόνωση και πάλι μόνωση, προσωπικά είμαι με αντλία θερμότητας στα ΒΠ αττικής και με 1βαθμό έξω έχω αρκετά μεγάλες καταναλώσεις και είναι και υβριδικό το σύστημα με πετρέλαιο μαζί.

Ευχαριστώ για την απάντηση, όπως έγραψα μόνωση έξτρα δεν θα μπει σε αυτή τη φάση. Μόνο σύστημα θέρμανσης που θα είναι υγραέριο ή πέλλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, The_Judas είπε

τι σπίτια έχετε που θέλουν 15.000 για μόνωση και κουφώματα; 

Εγώ στο εξοικονομώ έβαλα 3 μεγάλες δίφυλλες ανακλινόμενες πόρτες kommerling PVC + 2 μικρά παράθυρα + τα ρολά/παντζούρια με 2000 ευρώ. 

Η θερμοπρόσοψη πάει αναλόγως την εξωτερική επιφάνεια του σπιτιού. 

Νομίζω ότι αν μιλάμε για ένα απλό σπίτι σε πολυκατοικία εκεί πάνε οι τιμές.

Αν μιλάμε για μονοκατοικία εξοχικό (ή σπίτι σε χωριό) που είναι εκτεθειμένο από όλες τις πλευρές, εκεί πράγματι ανεβαίνει το κόστος.

 

Εμενα το σπιτι ειναι μονοκατοικια 130τμ σε επαρχια,3 διπλες μπαλκονοπορτες (133Χ234 περιπου),3 πορτες (μια σαλονι,μια καθιστικο και μια κουζινοπορτα),3 παραθυρα (114Χ133) και ενα μικρο στο μπανιο.Εκτεθειμενο απ ολες τις πλευρες ειναι,δυστυχως.Μπορει να μην θελω 15 χιλιαρικα,παντως με 2 χιλιαρικα ουτε να κλασει δεν ερχεται ο αλουμινας.Με το εξοικονομω εννοειτε οτι συμφερει.Τεσπα,εμενα δεν με νοιαζει καθολου,κατω απο 25 βαθμους δεν πεφτω μεσα στο σπιτι.Μονο το 2017 που ειχε κατι -15 ζοριστηκα λιγο αλλα ας ειναι καλα ο ξυλολεβητας και η πλατη η δικια μου.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...