Προς το περιεχόμενο

Επιλογή θέρμανσης


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, 12180 είπε

Ferroli με πέλετ έχει κανείς; Ο δικός μου μόλις δουλέψει λίγο, βγάζει σφάλμα Α04 , ιδιαίτερα τη νύχτα

Συνήθως παίζει ρόλο και η ποιότητα πέλλετ εάν έχει υγρασία. Καυστήρα πέλλετ δεν έχω .

Ψάξε και στη κοινότητα energ.gr για περισσότερα θεματα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, 12180 είπε

Ferroli με πέλετ έχει κανείς; Ο δικός μου μόλις δουλέψει λίγο, βγάζει σφάλμα Α04 , ιδιαίτερα τη νύχτα

 Manual δεν ειχε οταν τον αγορασες?Τεσπα,η συγκεκριμενη βλαβη λεει οτι οφειλεται σε "εμπλοκη θερμοστατη ασφαλειας κοχλια".Πολυ πιθανο να εχεις λαθος παραμετρους εναυσης.Ψαξτο λιγο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
11 λεπτά πριν, bjj-p είπε

@Doubt  φανταζομαι θα εχει  υποβοηθηση απο πετρελαιο/αεριο/ αντλια θερμοτητας.

αλλα γιαυτο ρωταω. δεν το ξερω.

Ούτε κι εγώ ξέρω.

Μπορώ να φανταστώ πάντως πως η τιμή του μάλλον εξωφρενική θα είναι, οπότε δεν πολυκαίγομαι να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, Doubt said:

Κι όταν έχει συννεφιά;;

  Reveal hidden contents

26731621_2042860545949676_18242320059726

Οι σωλήνες κενού παίζουν αρκετά καλά και με συννεφιά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!
Μπαίνω στο νέο μου σπίτι και θα ήθελα αν μπορεί και έχει την διάεση κάποιος να μου πει χοντρικά πόσο θα κοστίζει ο μήνας για την θέρμανση του σπιτιού ανάλογα με την μέθοδο που θα επιλέξω.
Το σπίτι είναι 65τμ με ικανοποιητικά αλουμίνια σε πολυκατοικία.
Οι εναλλακτικές μου είναι το καλοριφέρ (πετρέλαιο -αυτόνομη-5 σώματα καλοριφέρ) ή τα air condition (2 καινουργια ac 9000btu κρεβατοκάμαρα 14000btu κουζινοσαλόνι).


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plds είπε

Καλησπέρα!
Μπαίνω στο νέο μου σπίτι και θα ήθελα αν μπορεί και έχει την διάεση κάποιος να μου πει χοντρικά πόσο θα κοστίζει ο μήνας για την θέρμανση του σπιτιού ανάλογα με την μέθοδο που θα επιλέξω.
Το σπίτι είναι 65τμ με ικανοποιητικά αλουμίνια σε πολυκατοικία.
Οι εναλλακτικές μου είναι το καλοριφέρ (πετρέλαιο -αυτόνομη-5 σώματα καλοριφέρ) ή τα air condition (2 καινουργια ac 9000btu κρεβατοκάμαρα 14000btu κουζινοσαλόνι).


 

Δεν πάει έτσι. Εξαρτάται την λειτουργία, πόσο θα το καις, τι απώλειες έχεις, πόσο κρύο θα κάνει κλπ. Τι εκτίμηση κόστους να σου κάνει κάποιος!!!
Μια προσέγγιση θα μπορούσε να γίνει από κάποιον μηχανολόγο, που θα σου εκπονούσε την αντίστοιχη μελέτη, με την αντίστοιχη ΑΜΟΙΒΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Καλά κάνετε και ψάχνετε για καυστήρα αλλά δεν δώσατε βάση σε κάποια σχόλια τα οποία είναι σημαντικά.

Η ΜΟΝΩΣΗ είναι το πρώτο βήμα που κάνουμε.  Για να καταλάβετε πόσο σημαντικό είναι, είναι κάτι αντίστοιχο σαν να έχεις ένα βαρέλι με τρύπα στον πάτο. Οπότε όποιον καυστήρα και να βάλεις δεν σώζεις την κατάσταση απλά θα μειώσεις ελαφρά την αιμορραγία που έχεις. Δυστυχώς όλοι ξεκινάμε ανάποδα και έχουν γεμίσει τα ελληνικά σπίτια με 3-4 διαφορετικούς καυστήρες.

Όπως και στο πατρικό μου είχε πετρέλαιο μετά χωρίς να ρωτήσει έβαλε τζάκι μετά αιρκοντίσιον και τώρα τελικά βάζουμε μόνωση μέσω του εξοικονομώ και υγραέριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Είχα ξαναγράψει τις σκέψεις μου για θέρμανση σε ένα παρόμοιο θέμα πριν μήνες αλλά ξαναήρθα να πάρω και άλλες απόψεις. Σπίτι 50+ τετραγωνικά. Σαλόνι-κουζίνα-μπανιο-κρεβατοκάμαρα. Υπάρχει κλιματιστικό στο σαλόνι. Η ζέστη όμως στην κρεβατοκάμαρα δε φτάνει, με αποτέλεσμα πέρυσι να μένει κλειστή η πόρτα της και φυσικά στους υπόλοιπους χώρους γινόταν φούρνος(25 βαθμοί). Φέτος θέλω να έχω ανοιχτή την πόρτα του δωματιου. Τι μου προτείνετε; Είχα αποφασίσει να βάλω κλιματιστικό και στην κρεβατοκάμαρα και κανά δυο άτομα μου είπαν ότι το θεωρούν υπερβολή σε μέγεθος τέτοιου σπιτιού δύο κλιματιστικά. Να πω ότι είμαι άτομο της ζέστης γενικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariariw22 είπε

Η ζέστη όμως στην κρεβατοκάμαρα δε φτάνει, με αποτέλεσμα πέρυσι να μένει κλειστή η πόρτα της και φυσικά στους υπόλοιπους χώρους γινόταν φούρνος(25 βαθμοί). Φέτος θέλω να έχω ανοιχτή την πόρτα του δωματιου. Τι μου προτείνετε; Είχα αποφασίσει να βάλω κλιματιστικό και στην κρεβατοκάμαρα και κανά δυο άτομα μου είπαν ότι το θεωρούν υπερβολή σε μέγεθος τέτοιου σπιτιού δύο κλιματιστικά. Να πω ότι είμαι άτομο της ζέστης γενικά... 

Το "25 βαθμοί" δεν το καταλαβαίνω, το μηχάνημα έχει ρύθμιση επιθυμητής θερμοκρασίας, το ρυθμίζεις πιο χαμηλά απλά.

Βάλε ένα 9αρι στο υπνοδωμάτιο, έτσι κι αλλιώς το καλοκαίρι χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Σπίτι 50+ τετραγωνικά. Σαλόνι-κουζίνα-μπανιο-κρεβατοκάμαρα. Υπάρχει κλιματιστικό στο σαλόνι. Η ζέστη όμως στην κρεβατοκάμαρα δε φτάνει, με αποτέλεσμα πέρυσι να μένει κλειστή η πόρτα της και φυσικά στους υπόλοιπους χώρους γινόταν φούρνος(25 βαθμοί).

λογικό  είναι να είναι φούρνος το σαλόνι καθ όσον οι περσίδες στην θέρμανση στέλνουν τον αέρα κάθετα και δεν τον διαχέουν στο χώρο όπως στην ψύξη. 25 βαθμοί ? 21 θέλει για διάφορους λόγους

2 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Φέτος θέλω να έχω ανοιχτή την πόρτα του δωματιου. Τι μου προτείνετε; Είχα αποφασίσει να βάλω κλιματιστικό και στην κρεβατοκάμαρα και κανά δυο άτομα μου είπαν ότι το θεωρούν υπερβολή σε μέγεθος τέτοιου σπιτιού δύο κλιματιστικά.

δοκίμασε το αλλά θα πρέπει οι περσίδες να είναι σε θέση  swing  flow η  air flow direction η κάπως έτσι δεν ξέρω τι γράφει το κοντρολ σου, και να πηγαίνει η ροή προς την κρεβατοκάμαρα αν η διαρρύθμιση το επιτρέπει Η δική μου θέση κάθε ανεξάρτητος χώρος το δικό του Τα άλλα είναι ........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Το "25 βαθμοί" δεν το καταλαβαίνω, το μηχάνημα έχει ρύθμιση επιθυμητής θερμοκρασίας, το ρυθμίζεις πιο χαμηλά απλά.

Βάλε ένα 9αρι στο υπνοδωμάτιο, έτσι κι αλλιώς το καλοκαίρι χρειάζεται.

Μα θέλω να έχει 25 γιατί μου αρέσει η ζέστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...