Προς το περιεχόμενο

Πυρκαγιές στην Ελλάδα


spy_vlsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα γενικα τα ποσα που διδονται στην πυροσβεση ειναι ελλειπεστατα σε σχεση με αλλες αμυντικες δαπανες. Ισως το να πραγματοποιουμε αγωνα αμυντικου εξοπλισμου με τους γειτονες ειναι πιο σημαντικο για καποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενδιαφέροντα αυτά που λεει για την αγορά πυροσβεστικών σκαφών :

https://www.in.gr/2019/08/14/greece/giati-den-agorazei-ellada-perissotera-aeroskafi-pyrosvesis/

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ με την ευκολία που σκέφτεται κάποιος και πραγματοποιεί την σκέψη του να κάψει ένα δάσος. Πράξη η οποία μπορεί άμεσα να οδηγήσει σε νεκρούς, σε καταστροφές περιουσιών και σε οικολογική-περιβαλλοντική καταστροφή. Επίσης πέρα από την πρόθεση υπάρχει και η έλλειψη ενημέρωσης ή η ηλιθιότητα αρκετών ανθρώπων.

Συζητούσα με έναν φίλο εχτές, αυτός είχε πάει στην Καρδίτσα σε έναν γάμο, εκεί κοντά τους έρχεται ένας τσοπάνης τοποθετεί αρκετά κοντά σε ένα πεύκο ένα βουνό από ξερά χόρτα και τα βάζει φωτιά να τα κάψει. Ορισμένοι καλεσμένοι που βρισκόντουσαν εκεί φοβήθηκαν, πήρανε τηλέφωνο έναν κάτοικο στην περιοχή να του πουν μήπως πρέπει να ειδοποιήσουν πυροσβεστική και γίνει καμιά μαλακία, τους λέει αυτός οτι τον γνωρίζουν τον τσοπάνη κάθε μέρα πηγαίνει και καίει χόρτα κοντά στο πεύκο, πως και δεν άρπαξε ακόμα το πεύκο...... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AllNatural είπε

Παντως ο στρατος κανει δασοπεριπολα με αυτοκινητα οταν ο δεικτης επικινδυνοτητας ειναι 4 και πανω. Βεβαια οπως ολα στον στρατο δεν γινονται και 100% σωστα αλλα τουλαχιστον υπαρχει μια κινηση

Σε περιοχές της Αττικής, γίνεται και από 3, μάλιστα μικτή περιπολος με πυροσβέστη. Και γίνονται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Βασίλης_29 said:

τους λέει αυτός οτι τον γνωρίζουν τον τσοπάνη κάθε μέρα πηγαίνει και καίει χόρτα

Και δεν του κανει κανενας τιποτα ε; Ε μολις αρπαξει ΜΙΑ το πευκο θα βριζουμε παλι για τα πυροσβεστικα που δεν υπαρχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτιά για το κλίμα της Ελλάδας ειναι ενα φυσικό φαινόμενο που θα υπάρχει όσο υπάρχει καλοκαίρι, η φωτιά δεν ειναι μόνο καταστροφή για το δάσος, είναι κι αναγέννηση. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι χώρες/περιοχές με το ίδιο κλίμα έχουν πρόβλημα με τις πυρκαγιές (Πορτογαλία, Ισπανία, Αυστραλία, Ν. Αφρική, Καλιφόρνια). 

Τα σημαντικά είναι

  • Να βελτιώσουμε την πρόληψη όσο γίνεται. Ο μεγαλύτερος εμπρηστής στην Ελλάδα είναι η ΔΕΗ απο παρατημένα καλώδια
  • Να υπάρχει σχέδιο και καταμερισμός αρμοδιοτήτων έτσι ώστε σε περίπτωση πυρκαγιάς να μη κινδυνευουν ζωές, το δημόσιο εκτός των άλλων υποφέρει κι απο την επικάλυψη αρμοδιοτήτων μεταξύ συναφών υπηρεσίων...

Τα άλλα για οργανωμένα σχέδια εμπρησμών, αόρατες δυνάμεις, αντικυβερνητικούς κλπ είναι απλά για λαϊκή κατανάλωση. Απλά πάντα μας αρέσει να κατασκευάζουμε εχθρούς γιατί ειναι εύπεπτο. Είναι πολύ πιο εύκολο να τα ρίξεις σε ενα αόρατο εχθρό/εμπρηστή και να δικαιολογήσεις τα δικά σου shortcomings παρά να αποδεχτείς οτι είναι ένα φυσικό φαινόμενο κι ο μόνος υπεύθυνος για την έκταση μιας τραγωδίας είσαι εσύ που δεν έκανες ούτε τα απαραίτητα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα χρησιμο στατιστικο για πυρκαγιες 1983-2008 http://www.oikoskopio.gr/pyroskopio/pdfs/pyrkagies-ellada.pdf

εγω παρατηρησα αυξηση 1990-2000 τοτε που έπεφτε χρημα για εξοχικες κατοικιες ,, τυχαιο ..δεν νομίζω !!!!

περα απο τυχαιους  κεραυνους - απροσεξίες - πυρομανεις ,κτλ , εχουμε και πολλα ''γαιδουρια'' που εκμεταλευονται τις αδυναμιες του κρατους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τα άλλα για οργανωμένα σχέδια εμπρησμών, αόρατες δυνάμεις, αντικυβερνητικούς κλπ είναι απλά για λαϊκή κατανάλωση

Του καναπέ, κυριολεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι λίγο άσχετο. Εσάς σας ήρθε ειδοποίηση; Εμένα μου ήρθε σε ένα κινητό που δεν είχε Sim, τοποθεσία και WI-FI.

Κάπου στον Ιούλιο μου είχε πει ενας γνωστός ότι του ήρθε ειδοποίηση, ενώ σε όλους τους υπολοίπους της παρέας δεν είχε έρθει. Εσείς τι γνωρίζετε;

Επίσης, στη περιοχή μου (Σταυρό) μέσα σε 10 χρόνια έχουν πάρει φωτιά 2 οικόπεδα από τσιγάρο, αλλά λόγω του ότι είμαστε δίπλα το αντιληφθήκαμε αμέσως και σβήσαμε τις φωτιές, με πυροσβεστήρα αυτοκινήτου, μέχρι να έρθει η πυροσβεστική .

Screenshot_20190810-150939.png

Screenshot_20190810-150956.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα που στο Ιονιο εχει 4αρι σταδιο εχουμε φωτια στη Ζακυνθο,οι πυρκαγιες ξεκινουν οπου υπαρχει υψηλος κινδυνος λογω ανεμων.

Δυστυχως η ενημερωση ειναι εργαλειο και των εμπρηστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ρε συ προπονητη του καναπε  3 τη νυχτα φωτια μεσα σε φαραγκι τοσο αποκρυμνο και χωρις καλωδια της Δεη να περνανε τι λες να ειναι ;; 

Eγώ λέω πως θα είναι:

ή τυχαίο, ή σύμπτωση (γιατί ξαναμπήκε πέρυσι ίδια ημέρα και ώρα), ή συνήθεια κάποιων που ξέρουν πως είναι untouchables.

Σε όποιον δεν αρέσει η παραπάνω "θεωρία" υπάρχει και μια άλλη:

Γύφτοι θα ’ναι ή Εβραίοι
ή ο κύριος Κανείς
.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπορει να μου εξηγησει καποιος το φαινομενο που πιανουν εμπρηστες και τους αφηνουν ελευθερους; Νομικα τι στο κορακα συμβαινει και μενουν ελευθεροι ολοι τους;

Περυσι στην Ευβοια ειχαν πιασει εναν που τελικα καταδικαστηκε για εμπρησμους στην ιδια περιοχη με φετος και ο οποιος εμεινε ελευθερος εντος μερικων ημερων (και περυσι η Ευβοια κατακαηκε για οσους δε θυμουνται, μαλιστα κινδυνευσαν και ζωες) . Τον υποψιαζονται φυσικα και για τη φετινη καταστροφη. ΓΙΑΤΙ εμεινε ελευθερος;

Στο Ματι, 100 ζωες, ελευθερος αυτος που εβαλε τη φωτια, εστω και απο (απεριγραπτη) αμελεια.

Τη Ζακυνθο που την κανανε παραναλωμα του πυρος, ολοι λεγανε οτι ξερουν ποιοι το εχουν κανει και ειναι θεμα χρονου να ολοκληρωθει η προανακριση κλπ, τιποτα κι απο εκει ομως.

Και γενικως ειμαι βεβαιος οτι εχω διαβασει απειρες φορες που αφηνονται ελευθεροι εμπρηστες ή που ειναι ετοιμοι να τους πιασουν, αλλα ξαφνικα κολλαει η υποθεση...

ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ?

Καλα λετε για προληψη και συμφωνω, αλλα εδω πιανουν εμπρηστες και δεν τους ακουμπανε και τους αμολανε ξανα στα δαση να συνεχισουν το παρτι ή στα σπιτια τους για να ξανακαψουν ανενοχλητοι ξεροχορτα με 15 μποφορ. Τι να σου κανει η προληψη οταν δεν τιμωρεις ή οταν δεν παραδειγματιζεις; Κοντευει να γινει μοδα να καις δαση, το μονο που δεν εχουν κανει ακομα οι εμπρηστες ειναι να αναβεζουν selfies στο instagram απο την ωρα που εναποθετουν τον εμπρηστικο μηχανισμο...Αλλα θαρρω οτι δεν απεχουμε πολυ κι απο αυτο, αμα το κρατος συνεχιζει να τους αντιμετωπιζει ετσι οπως του αντιμετωπιζει αυτη τη στιγμη. Χρειαζονται ισοβια ειτε η πυρκαγια καψει 1 τετραγωνικο μετρο, ειτε ολη τη χωρα. Μονο λογω προθεσης (ή εγκληματικης αμελειας) επρεπε να καταδικαζονται οι συγκεκριμενοι. Και ο λογος ειναι προφανης. Οτι αν το κακο δεν βγει με την πρωτη ή την δευτερη, καποια στιγμη θα τους βγει. Το να κυκλοφορουν ελευθεροι οι εμπρηστες, για εμενα, ισοδυναμει με το να επιτραπει σε εναν παιδεραστη να εργαζεται σε νηπιαγωγειο.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...