Προς το περιεχόμενο

Πυρκαγιές στην Ελλάδα


spy_vlsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπορείς να μου πεις τι είναι το "Τυχαία" αλλά όχι "Φυσική" ή "Αμέλια" ή "Πρόθεση" κλπ

Γινεται ας πούμε κάπου κλήρωση και αν βγει το νούμερο της φωτιάς παίρνει φωτιά ένα δάσος ή είναι κάτι σαν το big bang ?

Δεν είμαι ανακριτικός υπάλληλος για να κάνω προανάκριση αλλά τυχαία θα μπορούσε να είναι σπινθήρας από καλώδια της ΔΕΗ ή συρμό τραίνου , από κάτι γιάλινο που λειτουργεί ως φακός και συγκεντρώνει την ηλιακή ακτινοβολία,βραχυκύκλωμα κλπ.

Για τα υπόλοιπα απευθύνσου στη ΔΑΕΕ ή στο συνάδελφό σου και πρώην δικό μου Ανδριανό Γκουρμπάτση http://andrianos-firedepartment.blogspot.com/p/blog-page_2582.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

Το να υπάρχουν πυρκαγιές το καλοκαίρι είναι γενικά μια απόλυτα φυσική διεργασία σε όλο το κόσμο. 

Σε αυτή προστίθεται τα σκουπίδια/μπάζα που πετιούνται χύμα στην και η ανοησία μερικών ανθρώπων που προκαλούν φωτιές επειδή είναι απλά βλάκες.

Οι εμπρισμοί με την έννοια του να βάλει κάποιος φωτιά επι τούτου είναι εξαιρετικά μκρή μειοψηφία.

Οι πυρκαγιες ειναι οντως φυσικη διεργασια, ιδιαιτερα τα πευκοδαση εχουν αυτο το χαρακτηριστικο (της αυτοαναφλεξης με σκοπο την μετεπειτα αναγεννηση τους).

Ωστοσο η σημαντικη αυξηση τους τα τελευταια χρονια δε γινεται να οφειλεται σε φυσικα αιτια.

* Ανησυχητική είναι η ανοδική τάση στην εκδήλωση δασικών πυρκαγιών τις τελευταίες δεκαετίες, όπως καταγράφεται στην προαναφερθείσα έρευνα του κ. Γκουρμπάτση. Συγκεκριμένα, τη δεκαετία 1980-1989 ο μέσος αριθμός δασικών πυρκαγιών ήταν 1.263, τη δεκαετία 1990-1999 ο μέσος αριθμός ανέβηκε στις 1.728, ενώ τη δεκαετία 2000-2009 έφτασε τις 1.732.

Πηγη: https://www.kathimerini.gr/923284/article/epikairothta/ellada/500000-stremmata-kaigontai-ka8e-xrono-sthn-ellada

Συνεπως αμελεια και εμπρησμοι ειναι οι βασικες αιτιες και λογω της οικοπεδοφαγιας οι εμπρησμοι σιγουρα δεν ειναι μειοψηφια και ειδικα συντριπτικη οπως υποστηριζεις (στοιχεια; ).

Επισης δεν γινεται απο φυσικα αιτια να επηρεαζεται κατα συντριπτικο ποσοστο η Αττικη, η Ευβοια, η Χαλκιδικη, η Κρητη, η Αχαια, τα νησια Ιονιου και νησια του ΝΑ Αιγαιου. Και πχ τα φυσικα αιτια σχεδον να μην αγγιζουν (πλην Χαλκιδικης) την Μακεδονια, την Θρακη και την Ηπειρο... Εχουν καποια κοινα στοιχεια οι περιοχες που καιγονται, τα οποια προφανως δεν εχουν οι περιοχες που καιγονται σπανιως. Και δεν ειναι τα φυσικα αιτια η διαφοροποιηση των μεν περιοχων με τις δε... Ουτε γινεται οι κατοικοι σε αυτες τις περιοχες να ειναι τοσο συντριπτικα πιο ηλιθιοι απο τους κατοικους των περιοχων που δεν καιγονται, για να πουμε τοσο ευκολα οτι αμελεια & φυσικα αιτια ειναι οι βασικοτεροι λογοι που καιγονται καθε καλοκαιρι οι ιδιες περιοχες...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπορείς να μου πεις τι είναι το "Τυχαία" αλλά όχι "Φυσική" ή "Αμέλια" ή "Πρόθεση" κλπ

Γινεται ας πούμε κάπου κλήρωση και αν βγει το νούμερο της φωτιάς παίρνει φωτιά ένα δάσος ή είναι κάτι σαν το big bang ?

Το να βάλει κάποιος φωτιά στο χωράφι του επι τούτου (πχ στο Μάτι) για να κάψει χόρτα είναι "Αμέλεια" ή "Πρόθεση"?

Γιατί από τη μία θα μπροούσε να πει κάποιος οτι η φωτιά μπήκε "από πρόθεση" αλλά το να καεί το δάσος δεν ήταν στη πρόθεσή του.

τέλος ο πινακας αναφέρεται σε "αγροτοδασικές" πυρκαγιές.

Ποιά είναι "αγροτοδασική" πυρκαγιά.

Μια πυρκαγιά που καίει είτε δάσος είται χωράφια πχ.

Γιατί αν μετράμε μια φωτιά που βάζει κάποιος στα ξερά χόρτα ενός χωραφιού σαν "αγροτοδασική" πυρκαγιά τότε μου φαίνονται εξαιρετικά λίγες.

Γίνεται κάποια ζημιά σε κάποιο σπίτι μέσα στο δάσος ή δίπλα σε δέντρα η οποία προκαλεί κάποια μικρή έκρηξη.... Τυχαία δημιουργείται πυρκαγιά χωρίς πρόθεση και χωρίς κάποια συγκεκριμένη αμέλεια απ'τον κάτοχο του σπιτιού.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, opera είπε

Δεν είμαι ανακριτικός υπάλληλος για να κάνω προανάκριση αλλά τυχαία θα μπορούσε να είναι σπινθήρας από καλώδια της ΔΕΗ ή συρμό τραίνου , από κάτι γιάλινο που λειτουργεί ως φακός και συγκεντρώνει την ηλιακή ακτινοβολία,βραχυκύκλωμα κλπ.

Για τα υπόλοιπα απευθύνσου στη ΔΑΕΕ ή στο συνάδελφό σου και πρώην δικό μου Ανδριανό Γκουρμπάτση http://andrianos-firedepartment.blogspot.com/p/blog-page_2582.html

Τη περίπτωση του σπινθήρα (ή πχ από ένα ατύχημα τύπου πέφτει ένα αεροπλάνο και πιάνει φωτιά) μπορώ να το καταλάβω αλλά μάλλον αδοκιμος ο όρος "τυχαία".

Το γυαλί είναι φυσικά αμέλεια.

Anyway

Το όλο point μου είναι ότι το να βάλει κάποιος φωτιά για να κάνει οικόπεδα το δάσος, να βάλει ανεμογεννήτριες και άλλα ευφάνταστα σενάρια είναι εξαιρετικά μικρός αριθμός.

Το να βάλει κάποιος φωτιά στο χωράφι του όταν φυσάνε 10 μπορφόρ είναι εκλγηματική αμέλεια.

8 λεπτά πριν, adversus είπε

Γίνεται κάποια ζημιά σε κάποιο σπίτι μέσα στο δάσος ή δίπλα σε δέντρα η οποία προκαλεί κάποια μικρή έκρηξη.... Τυχαία δημιουργείται πυρκαγιά χωρίς πρόθεση και χωρίς κάποια συγκεκριμένη αμέλεια απ'τον κάτοχο του σπιτιού.
 

Επειδή είμαι λίγο "ψείρας" με τους τεχνικούς όρους, technically, δεν είναι τυχαίο γεγονός, αλλά καταλαβαίνω το νόημα.

Θα περίμενα τον όρο "ατύχημα" ή κάτι σε αστοχία, όπως πχ αν πέσει ένα αεροπλάνο από αστοχία υλικό η το ατύψημα δεν καταγράφεται ως "τυχαίο".

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το όλο point μου είναι ότι το να βάλει κάποιος φωτιά για να κάνει οικόπεδα το δάσος, να βάλει ανεμογεννήτριες και άλλα ευφάνταστα σενάρια είναι εξαιρετικά μικρός αριθμός.

Στα μαθηματικά που ξέρει ο άνθρωπος σήμερα, το σχεδόν 50%, είναι ένα σημαντικά μεγάλο ποσοστό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Mπορει να μου εξηγησει καποιος το φαινομενο που πιανουν εμπρηστες και τους αφηνουν ελευθερους; Νομικα τι στο κορακα συμβαινει και μενουν ελευθεροι ολοι τους;

Περυσι στην Ευβοια ειχαν πιασει εναν που τελικα καταδικαστηκε για εμπρησμους στην ιδια περιοχη με φετος και ο οποιος εμεινε ελευθερος εντος μερικων ημερων (και περυσι η Ευβοια κατακαηκε για οσους δε θυμουνται, μαλιστα κινδυνευσαν και ζωες) . Τον υποψιαζονται φυσικα και για τη φετινη καταστροφη. ΓΙΑΤΙ εμεινε ελευθερος;

Στο Ματι, 100 ζωες, ελευθερος αυτος που εβαλε τη φωτια, εστω και απο (απεριγραπτη) αμελεια.

Τη Ζακυνθο που την κανανε παραναλωμα του πυρος, ολοι λεγανε οτι ξερουν ποιοι το εχουν κανει και ειναι θεμα χρονου να ολοκληρωθει η προανακριση κλπ, τιποτα κι απο εκει ομως.

Και γενικως ειμαι βεβαιος οτι εχω διαβασει απειρες φορες που αφηνονται ελευθεροι εμπρηστες ή που ειναι ετοιμοι να τους πιασουν, αλλα ξαφνικα κολλαει η υποθεση...

ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ?

Καλα λετε για προληψη και συμφωνω, αλλα εδω πιανουν εμπρηστες και δεν τους ακουμπανε και τους αμολανε ξανα στα δαση να συνεχισουν το παρτι ή στα σπιτια τους για να ξανακαψουν ανενοχλητοι ξεροχορτα με 15 μποφορ. Τι να σου κανει η προληψη οταν δεν τιμωρεις ή οταν δεν παραδειγματιζεις; Κοντευει να γινει μοδα να καις δαση, το μονο που δεν εχουν κανει ακομα οι εμπρηστες ειναι να αναβεζουν selfies στο instagram απο την ωρα που εναποθετουν τον εμπρηστικο μηχανισμο...Αλλα θαρρω οτι δεν απεχουμε πολυ κι απο αυτο, αμα το κρατος συνεχιζει να τους αντιμετωπιζει ετσι οπως του αντιμετωπιζει αυτη τη στιγμη. Χρειαζονται ισοβια ειτε η πυρκαγια καψει 1 τετραγωνικο μετρο, ειτε ολη τη χωρα. Μονο λογω προθεσης (ή εγκληματικης αμελειας) επρεπε να καταδικαζονται οι συγκεκριμενοι. Και ο λογος ειναι προφανης. Οτι αν το κακο δεν βγει με την πρωτη ή την δευτερη, καποια στιγμη θα τους βγει. Το να κυκλοφορουν ελευθεροι οι εμπρηστες, για εμενα, ισοδυναμει με το να επιτραπει σε εναν παιδεραστη να εργαζεται σε νηπιαγωγειο.

Ο ποινικός κώδικας κάνει διακρίσεις μεταξύ αμέλειας, πρόθεσης και πολλών άλλων περιπτώσεων. Αυτό που θέλω να πω είναι το φαινόμενο να αφήνονται ελεύθεροι διάφοροι οι οποίοι έχουν κάνει κάτι παράνομο, είτε φωτιά είτε κλοπή είτε 1002 άλλα πράγματα είναι γενικό, συνήθως το δικαστήριο τους καταδικάζει και τους βάζει να πληρώσουν πρόστιμα, εγγυήσεις, περιοριστικά μέτρα. Αν έμπαινε φυλακή ο καθένας για αυτά τα 1002 πράγματα ή έστω και για τα μισά από αυτά, θα έπρεπε να είχε γεμίσει όλη η χώρα φυλακές.

Θα μου πεις και τι θα γίνει ρε μεγάλε θα είναι έξω όλοι όσοι μας καίνε μας σφάζουν ή μας κλέβουν; Είναι ένα θέμα που πρέπει να το διαχειριστεί και να το λύσει η πολιτική εξουσία. Είναι πανεύκολο να λέμε οτι όσοι προκαλούν κάτι κακό πρέπει να κλειστούν μέσα και να σαπίσουν σαν σκυλιά, το θέμα είναι αν αυτό μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη. Είμαι από τα άτομα που πιστεύουν οτι η καταστολή και οι ποινές ενάντια στην παρανομία πρέπει να είναι όσο πιο σκληρές και βαριές γίνεται για να αποτελέσουν παράδειγμα προς αποφυγή σε οποιονδήποτε σκέφτεται να κάνει το ίδιο. Από το τι πιστεύω εγώ ή εμείς όμως μέχρι του τι ισχύει στην πραγματικότητα και του τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθούν διάφορες καταστάσεις, υπάρχει χαώδης απόσταση.

54 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπορείς να μου πεις τι είναι το "Τυχαία" αλλά όχι "Φυσική" ή "Αμέλια" ή "Πρόθεση" κλπ

Γινεται ας πούμε κάπου κλήρωση και αν βγει το νούμερο της φωτιάς παίρνει φωτιά ένα δάσος ή είναι κάτι σαν το big bang ?

Το να βάλει κάποιος φωτιά στο χωράφι του επι τούτου (πχ στο Μάτι) για να κάψει χόρτα είναι "Αμέλεια" ή "Πρόθεση"?

Γιατί από τη μία θα μπροούσε να πει κάποιος οτι η φωτιά μπήκε "από πρόθεση" αλλά το να καεί το δάσος δεν ήταν στη πρόθεσή του.

τέλος ο πινακας αναφέρεται σε "αγροτοδασικές" πυρκαγιές.

Ποιά είναι "αγροτοδασική" πυρκαγιά.

Μια πυρκαγιά που καίει είτε δάσος είται χωράφια πχ.

Γιατί αν μετράμε μια φωτιά που βάζει κάποιος στα ξερά χόρτα ενός χωραφιού σαν "αγροτοδασική" πυρκαγιά τότε μου φαίνονται εξαιρετικά λίγες.

Δύσκολο ερώτημα, αυτά τα εξετάζουν στα δικαστήρια, με μαρτυρίες στοιχεία κτλ.

Εγώ θα πω μόνο αυτό που πιστεύω.

Η φωτιά σε συγκεκριμένο μέρος του χωραφιού σου για να κάψεις τα χόρτα (χωρίς να μεταδοθεί αλλού) είναι από πρόθεση. Αν η φωτιά μεταδοθεί σε μέρος του χωραφιού ή και εκτός αυτού σε άλλα χωράφια ή δάσος είναι αμέλεια. Είναι προφανές οτι αν ο επίδοξος εμπρηστής θέλει να κάψει το δάσος δεν θα βάλει την φωτιά μέσα από το χωράφι του και την περιουσία του. 

Αγροτοδασικές πυρκαγιές εννοούν αυτές που καίνε και δάση και χωράφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 8:58 ΜΜ, Dakonblackblade είπε

Πολλοί βάζουν φωτιές για να γίνουν μόνιμοι στην πυροσβεστική

Μπορείς να το εξηγήσεις, δε ξέρω τι ισχυεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Jeiko_22 είπε

Μπορείς να το εξηγήσεις, δε ξέρω τι ισχυεί.

Κάτι είχα ακούσει και εγώ αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει. Αφορούσε όσους ήταν εθελοντές δασοπυροσβέστες. Η επιλογή τους για μόνιμους εξαρτιόταν από το πόσες φωτιές πήγαιναν να σβήσουν και διάφορες επιδόσεις. Κάποιο καλοκαίρι θυμάμαι είχανε συλλάβει κάποιους μετά από παρακολούθηση της αστυνομίας, έβαζαν φωτιές μόνοι τους σε κάποια μέρη που επέβλεπαν, ειδοποιούσαν τις αρχές και πήγαιναν και τις έσβηναν. Τους υποπτεύθηκαν από τους χρόνους που έκαναν να επέμβουν καθώς και τους χρόνους κατάσβεσης της φωτιάς.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ο ποινικός κώδικας κάνει διακρίσεις μεταξύ αμέλειας, πρόθεσης και πολλών άλλων περιπτώσεων. Αυτό που θέλω να πω είναι το φαινόμενο να αφήνονται ελεύθεροι διάφοροι οι οποίοι έχουν κάνει κάτι παράνομο, είτε φωτιά είτε κλοπή είτε 1002 άλλα πράγματα είναι γενικό, συνήθως το δικαστήριο τους καταδικάζει και τους βάζει να πληρώσουν πρόστιμα, εγγυήσεις, περιοριστικά μέτρα. Αν έμπαινε φυλακή ο καθένας για αυτά τα 1002 πράγματα ή έστω και για τα μισά από αυτά, θα έπρεπε να είχε γεμίσει όλη η χώρα φυλακές.

Θα μου πεις και τι θα γίνει ρε μεγάλε θα είναι έξω όλοι όσοι μας καίνε μας σφάζουν ή μας κλέβουν; Είναι ένα θέμα που πρέπει να το διαχειριστεί και να το λύσει η πολιτική εξουσία. Είναι πανεύκολο να λέμε οτι όσοι προκαλούν κάτι κακό πρέπει να κλειστούν μέσα και να σαπίσουν σαν σκυλιά, το θέμα είναι αν αυτό μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη. Είμαι από τα άτομα που πιστεύουν οτι η καταστολή και οι ποινές ενάντια στην παρανομία πρέπει να είναι όσο πιο σκληρές και βαριές γίνεται για να αποτελέσουν παράδειγμα προς αποφυγή σε οποιονδήποτε σκέφτεται να κάνει το ίδιο. Από το τι πιστεύω εγώ ή εμείς όμως μέχρι του τι ισχύει στην πραγματικότητα και του τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθούν διάφορες καταστάσεις, υπάρχει χαώδης απόσταση.

Δύσκολο ερώτημα, αυτά τα εξετάζουν στα δικαστήρια, με μαρτυρίες στοιχεία κτλ.

Εγώ θα πω μόνο αυτό που πιστεύω.

Η φωτιά σε συγκεκριμένο μέρος του χωραφιού σου για να κάψεις τα χόρτα (χωρίς να μεταδοθεί αλλού) είναι από πρόθεση. Αν η φωτιά μεταδοθεί σε μέρος του χωραφιού ή και εκτός αυτού σε άλλα χωράφια ή δάσος είναι αμέλεια. Είναι προφανές οτι αν ο επίδοξος εμπρηστής θέλει να κάψει το δάσος δεν θα βάλει την φωτιά μέσα από το χωράφι του και την περιουσία του. 

Αγροτοδασικές πυρκαγιές εννοούν αυτές που καίνε και δάση και χωράφια.

Έβαλα φωτιά να κάψω χόρτα και εξαπλώθηκε : αμέλεια

Πέταξα τσιγάρο : αμέλεια

Πήγα και έβαλα φωτιά οπουδήποτε για να καεί ο τόπος : πρόθεση

Ανατιναχθηκε ο μετασχηματιστής της ΔΕΗ : τυχαία

Ο ήλιος μέσα από σπασμένο γυαλί : τυχαία

Έπεσε κεραυνός : φυσική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Κάτι είχα ακούσει και εγώ αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει. Αφορούσε όσους ήταν εθελοντές δασοπυροσβέστες. Η επιλογή τους για μόνιμους εξαρτιόταν από το πόσες φωτιές πήγαιναν να σβήσουν και διάφορες επιδόσεις. Κάποιο καλοκαίρι θυμάμαι είχανε συλλάβει κάποιους μετά από παρακολούθηση της αστυνομίας, έβαζαν φωτιές μόνοι τους σε κάποια μέρη που επέβλεπαν, ειδοποιούσαν τις αρχές και πήγαιναν και τις έσβηναν. Τους υποπτεύθηκαν από τους χρόνους που έκαναν να επέμβουν καθώς και τους χρόνους κατάσβεσης της φωτιάς.

Έτσι μάλλον θα είναι..τι να πει κανένας με αυτά που βλέπουμε και ακούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το πως λειτουργεί η δικαιοσύνη στη χώρα μας ίσως και αλλού, τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνήγορος υπεράσπισης: Κύριε μάρτυς ,με τι μέσο άναψε τη φωτιά ο κατηγορούμενος,σπίρτα ή αναπτήρα;

Μάρτυς: Δεν είδα ,δε μπόρεσα να διακρίνω.

Πρόεδρος: Αθώος ο κατηγορούμενος.

Από τους εμπρησμούς δηλαδή στους οποίους κατέληξαν τα πορίσματα της ΔΑΕΕ της πλέον αρμόδιας υπηρεσίας οι περιπτώσεις που καταλήγουν σε καταδίκη και αυστηρή τιμωρία είναι ένα μικρό μόνο κλάσμα,οι περισσότεροι μένουν ατιμώρητοι λόγω του δικαστικού συστήματος και της νομοθεσίας που ισχύει. 

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, liakjim είπε

Έβαλα φωτιά να κάψω χόρτα και εξαπλώθηκε : αμέλεια

Πέταξα τσιγάρο : αμέλεια

Πήγα και έβαλα φωτιά οπουδήποτε για να καεί ο τόπος : πρόθεση

Ανατιναχθηκε ο μετασχηματιστής της ΔΕΗ : τυχαία

Ο ήλιος μέσα από σπασμένο γυαλί : τυχαία

Έπεσε κεραυνός : φυσική

Μπράβο! Θα μπορούσαν τα δύο τελευταία και να αντιστραφούν, σπασμένο γυαλί + ήλιος: φυσική δημοτικού. Έπεσε κεραυνός στο δάσος: τυχαία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ οι άλλοι πάνε για BBQ στο δάσος 15αυγουστο ενώ η μισή Ελλάδα καίγεται..

https://www.google.com/amp/s/www.in.gr/2019/08/15/greece/anapsan-psistaria-sto-dasos-tou-seix-sou/amp/

Επεξ/σία από xrist0s4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...