Προς το περιεχόμενο

Λύση για γρήγορο internet εκτός vdsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πλέον δεν υπάρχει  νόημα να το ψάχνω παραπάνω έχω κάνει κάνει τα πάντα το μόνο που μου μένει για γρήγορο internet είναι κάποια υπηρεσία- εταιρία που έχει μισθωμένα κυκλώματα η γενικότερα άλλους τρόπους εκτός από vdsl.

Είμαι 2000μ περίπου καλωδιακα  απο καμπίνα και αυτο δεν αλλάζει . Δεν πρόκειται να μπει καμπίνα πιο κοντά.  

Άρα πρέπει να βρω άλλη λύση ακόμα και αν πρόκειται για λύση για εταιρίες. 

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι για γρήγορο internet ; κυνηγάμε περισσότερο το upload.  Θα ήθελα από 5 και πάνω και επίσης καλό ping. 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από mihalis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mihalis19 είπε

Είμαι 2000 χλμ περίπου καλωδιακα  απο καμπίνα και αυτο δεν αλλάζει . Δεν πρόκειται να μπει καμπίνα πιο κοντά. 

Αρχικά, σε ποιά χώρα είσαι; 2096 χλμ από Ελλάδα είναι το Παρίσι. Αλλά Παρίσι θα έχουν καμπίνες. Άρα ή κάπου στην Σιβηρία είσαι, ή στην Αφρική, ή στα βάθη της Τουρκίας. Ή έχεις κάνει typo και εννοείς 2000 μέτρα (2 χιλιόμετρα) απόσταση από καμπίνα.

Θα σου έλεγα για την Inalan που έχει δικό της δίκτυο με καλές ταχύτητες/τιμές σε συγκεκριμένες περιοχές Αθήνα/Θεσσαλονίκη, αλλά δεν μας λες που είσαι.

Αλλιώς ίσως μια bonding υπηρεσία σαν το COSMOTE Home Speed Booster του ΟΤΕ που χρησιμοποιεί την aDSL σου μαζί με 4G αθροιστικά ώστε να έχεις όσο το δυνατόν γρηγορότερη σύνδεση με αυτόν τον μπάσταρδο συνδυασμό. Και καλά είναι για απεριόριστα GB αλλά φυσικά έχει πολιτική ορθής χρήσης στα 100GB/μήνα, μετά πέφτει η ταχύτητα του 4G. Λογικά θα παίζουν αντίστοιχα πακέτα και από τους εναλλακτικούς αλλά αν είσαι σε περίεργη περιοχή έχεις περισσότερες πιθανότητες να πιάνεις 4G Cosmote από τους άλλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα ρε αδερφε εννοειται λαθάκι έκανα 2000m ήθελα να πω. χαχαχα

Το booster είναι μακράν η πιο σάπια υπηρεσία στην περίπτωσή μου . Αντιμετωπίζω ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα. 

Με το adsl έχω συνεχόμενα Ping spikes είτε σε fast path είτε σε interleaved. Επίσης το booster Πολλές φορές δεν ανοίγει και max μετρήσεις είναι 10 down 0,6 up. 

Προφανώς όλα προέρχονται από τα προβλήματα της adsl αφού είμαι σε τέτοια απόσταση και οι @@@@ με κλειδώνουν σε vdsl προφιλ. 

Ζητάω να αλλάξει το βλέπουν ότι πρέπει να αλλάξει η μετά η καμπίνα μάλλον με κάποια ρουτίνα με γυρνάει σε vdsl. 

Είμαι στο Πόρτο Ράφτη. 

Το θέμα είναι ότι ψάχνω κάποια πιο εξιδικευμένη λύση γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο και στο σημείο που είμαι ΔΕΝ πρόκειται να μπει κοντά καμπίνα. 

Ξέρω ότι υπάρχουν εταιρίες που κάνουν πιο ψαγμένα πράγματα αλλά δεν ξέρω ονόματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ψαγμενα πραγματα ειναι ακριβα πραγματα .οποτε τα ξεχνας.βγαλε το vdsl profile αν μπορεις απο το ρουτερ για να κλειδωσει σε adsl. μετα ενωνεις γραμμες adsl/vdsl και παιζεις.μισθωμενα ινες,μικροκυματικα τα ξεχνας.εναλλακτικα βαζει καποιος φιλος σου vdsl 50ara και στηνεις link εσυ με αυτον αν εχετε οπτικη επαφη.

On 11/08/2019 at 14:10, mihalis19 said:

Επειδή πλέον δεν υπάρχει  νόημα να το ψάχνω παραπάνω έχω κάνει κάνει τα πάντα το μόνο που μου μένει για γρήγορο internet είναι κάποια υπηρεσία- εταιρία που έχει μισθωμένα κυκλώματα η γενικότερα άλλους τρόπους εκτός από vdsl.

Είμαι 2000μ περίπου καλωδιακα  απο καμπίνα και αυτο δεν αλλάζει . Δεν πρόκειται να μπει καμπίνα πιο κοντά.  

Άρα πρέπει να βρω άλλη λύση ακόμα και αν πρόκειται για λύση για εταιρίες. 

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι για γρήγορο internet ; κυνηγάμε περισσότερο το upload.  Θα ήθελα από 5 και πάνω και επίσης καλό ping. 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω και εγώ για εταιρίες τύπου inalan κτλ αν έχουν κάλυψη στην περιοχή σου ή τίποτε για δορυφορικό ιντερνετ κτλ. Αλλά απο εκει και πέρα αν το καλό upload το θέλεις για περιστασιακή χρήση, δες την λύση του 4g data απο τους 3 παρόχους στην Ελλάδα.. Δε μπορώ να πω πολλά εδώ αλλά αν το ψάξεις, υπάρχουν λύσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, bbbb said:

Δε ξέρω και εγώ για εταιρίες τύπου inalan κτλ αν έχουν κάλυψη στην περιοχή σου ή τίποτε για δορυφορικό ιντερνετ κτλ. Αλλά απο εκει και πέρα αν το καλό upload το θέλεις για περιστασιακή χρήση, δες την λύση του 4g data απο τους 3 παρόχους στην Ελλάδα.. Δε μπορώ να πω πολλά εδώ αλλά αν το ψάξεις, υπάρχουν λύσεις

το δορυφορικο δινει καλη ταχυτητα αλλα εχει μεγαλο Ping και εχει και Cap.το βραδυ βεβαια το cap δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δορυφορικό αποκλείεται λόγω Ping. Το ξέρω ότι τα ψαγμένα είναι ακριβά αλλά είναι η μόνη λύση. 

Διστυχώς παρόλο που έχω αποκλείσει το vdsl από το προφιλ στο ρουτερ, το @@@  συνδέεται πάλι. Και το κακό είναι ότι με τόσα λάθη μου κολλάει και το booster. 

Έτσι λοιπόν δεν έχω ούτε bonding. Συγκεκριμένα μόνο με το bonding πιάνω 2-4 mbps με το 4g μόνο χωρίς dsl πιάνω 30. 

To Τελευταίο που δοκίμασα ήταν να γυρίσω στο AK. Όπου εκεί γέλασε ο κάθε πικραμένος. ping Μόνιμα πάνω από 100 σε Ελληνικό server της cosmote. (στον server Που κάνει test η okla. 

Οπότε θα γυρίσω πάλι σε καμπίνα. Το θέμα είναι ότι ξεκάθαρα είναι καλωδιακό και παρόλο που έχουν αντικαταστήσει αρκετά κομμάτι καλωδίου το θέμα δεν έχει λυθεί. 

Στην επόμενη βλάβη θα το βγάλουν ανέφικτο και τέλος. 

Η μόνη λύση που βρήκα είναι επειδή έχω 2 γραμμές στο σημείο να πάρω το ζέυγος της άλλης που και εκείνη κάνει spikes από 7ms σε 30 ή και λίγο παραπάνω αλλά το κάνει λιγότερο. 

Η μια από τις 2 γραμμές δεν με πειράζει αν δεν παίζει τόσο καλά. 

Όμως ξεκάθαρα είναι καλωδικό. Και η άλλη σύνδεση εντωμεταξύ δεν γυρνάει από μόνη της σε vdsl . Άρα θα κρατήσω αυτό. 

Και πάλι θα ήθελα κάποιος να μου πει εταιρίες για πιο εξιδικευμένες συνδέσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mihalis19 said:

Το δορυφορικό αποκλείεται λόγω Ping. Το ξέρω ότι τα ψαγμένα είναι ακριβά αλλά είναι η μόνη λύση. 

Διστυχώς παρόλο που έχω αποκλείσει το vdsl από το προφιλ στο ρουτερ, το @@@  συνδέεται πάλι. Και το κακό είναι ότι με τόσα λάθη μου κολλάει και το booster. 

Έτσι λοιπόν δεν έχω ούτε bonding. Συγκεκριμένα μόνο με το bonding πιάνω 2-4 mbps με το 4g μόνο χωρίς dsl πιάνω 30. 

To Τελευταίο που δοκίμασα ήταν να γυρίσω στο AK. Όπου εκεί γέλασε ο κάθε πικραμένος. ping Μόνιμα πάνω από 100 σε Ελληνικό server της cosmote. (στον server Που κάνει test η okla. 

Οπότε θα γυρίσω πάλι σε καμπίνα. Το θέμα είναι ότι ξεκάθαρα είναι καλωδιακό και παρόλο που έχουν αντικαταστήσει αρκετά κομμάτι καλωδίου το θέμα δεν έχει λυθεί. 

Στην επόμενη βλάβη θα το βγάλουν ανέφικτο και τέλος. 

Η μόνη λύση που βρήκα είναι επειδή έχω 2 γραμμές στο σημείο να πάρω το ζέυγος της άλλης που και εκείνη κάνει spikes από 7ms σε 30 ή και λίγο παραπάνω αλλά το κάνει λιγότερο. 

Η μια από τις 2 γραμμές δεν με πειράζει αν δεν παίζει τόσο καλά. 

Όμως ξεκάθαρα είναι καλωδικό. Και η άλλη σύνδεση εντωμεταξύ δεν γυρνάει από μόνη της σε vdsl . Άρα θα κρατήσω αυτό. 

Και πάλι θα ήθελα κάποιος να μου πει εταιρίες για πιο εξιδικευμένες συνδέσεις. 

σε μικρο κοστος υπαρχει

adsl/vdsl/δορυφορικο/4g.

σε μεγαλο κοστος υπαρχει 

shdsl,microwave,fiber.

οποτε εισαι στα πρωτα εκτος αν θες να πας σε 3ψηφια και 4ψηφια νουμερα.

κανα bug πρεπει να ειναι να κλεινεις το vdsl και να συγχρονιζει εκει.και κανονικα θα πρεπε απο το ακ να εχεις κανονικο Ping αφου το μηκος του χαλκου δεν επηρεαζει το Ping εκτος αν σηκωνεις απειρα errors λογω ποιοτητας χαλκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...