Προς το περιεχόμενο

Οπτικη η bluetooth συνδεση ηχου με SAMSUNG UE48H6400


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

 

εχω τη συγκεκριμενη τηλεοραση και θελω να αγορασω ενα soundbar. Το προβλημα ειναι το εξης, η τηλεοραση δεν εχει audio out. Εχει μονο optical out, το οποιο ομως δε ξερω αν βγαζει τον ηχο απο αυτο που βλεπω εκεινη την ωρα η μονο του καναλιου της tv. Και το λεω αυτο, γιατι δοκιμασα παρω ηχο απο τη scart θυρα που εχει, σε ενα μικρο στερεο που εχω και ακουγα τον ηχο του καναλιου που επαιζε απο πισω ενω εγω εβλεπα κατι αλλο απο hdmi source. Δεν εχω καποια συσκευη με optical in να δοκιμασω να δω τι βγαζει, οποτε αν εχει κανεις το ιδιο μοντελο με οπτικη συνδεση ας μου πει τι παιζει..

Εναλλακτικα, βλεπω οτι υποστηριζει ασυρματη συνδεση με "soundlink" αλλα τα δικα της sounbars ειναι λιγο ακριβα. Εχει χρησιμοποιησει κανεις αλλης μαρκας soundbar με ασυρματη/bluetooth συνδεση σε μοντελο αυτης της σειρας?

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, σαχλαμάρες. Δεν υποστηρίζει το Bluetooth τα codecs που μπορεί να δεχτεί ενσύρματα και να αποκωδικοποιήσει o συνδυασμός ηχομπάρας και tv. Ένα DD σίγουρα θα το υποστηρίζει,  επομένως αυτό από μόνο του αρκεί για να προτιμήσεις την ενσύρματη σύνδεση με την tv.

Με οπτική ή με HDMI arc για να έχεις και έλεγχο μέσω CEC. Τα υπόλοιπα είναι φλυαρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Έλα, σαχλαμάρες. Δεν υποστηρίζει το Bluetooth τα codecs που μπορεί να δεχτεί ενσύρματα και να αποκωδικοποιήσει o συνδυασμός ηχομπάρας και tv. Ένα DD σίγουρα θα το υποστηρίζει,  επομένως αυτό από μόνο του αρκεί για να προτιμήσεις την ενσύρματη σύνδεση με την tv.

Με οπτική ή με HDMI arc για να έχεις και έλεγχο μέσω CEC. Τα υπόλοιπα είναι φλυαρίες.

Εδώ έχω μια διαφωνία μαζί σου από ένα άλλο νήμα στο οποίο δεν θυμάμαι και δεν σου απάντησα.

HDMI  (ΑRC) vs Optical.

Αυτό που το στηρίζεις γιατί είναι γνωστό ότι το HDMI έχει πολύ μεγαλύτερο bandwidth ακόμα και στην ARC.

Στο AVS διάβασα ότι αυτό που λες - έλεγες οφείλεται στο ότι πολλοί κατασκευαστές τηλεόρασης στην ουσία ρουτάρουν την optical μέσω του ARC και έτσι καμία διαφορά (λογικό).

Και όμως το ARC είναι αρκετό να περάσει DD HD και τα λοιπά advanced formats.

Μου διαφεύγει κάτι?

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sir_Teraflop είπε

Εδώ έχω μια διαφωνία μαζί σου από ένα άλλο νήμα στο οποίο δεν θυμάμαι και δεν σου απάντησα.

HDMI vs Optical.

Αυτό που το στηρίζεις γιατί είναι γνωστό ότι το HDMI έχει πολύ μεγαλύτερο bandwidth ακόμα και στην ARC.

Στο AVS διάβασα ότι αυτό που λες - έλεγες οφείλεται στο ότι πολύ κατασκευαστές τηλεόρασης στην ουσία ρουτάρουν την optical μέσω του ARC.

Και όμως το ARC είναι αρκετό να περάσει DD HD και τα λοιπά advanced formats.

Μου διαφεύγει κάτι?

Ούτε κι εγώ θυμάμαι σε τι ακριβώς αναφέρεσαι απλά για καθαρά hd formats από επιστροφή ήχου της tv δια μέσω HDMI θες eARC. Στο σκέτο ARC παίζει εκτός του CEC που δεν έχεις μέσω οπτικής, και κάποιο επιπλέον format εάν πρόκειται για σκέτο ARC που όμως είναι dual link τύπου.

Χαμέ ένας σχετικός σύνδεσμος:

https://community.cedia.net/blogs/david-meyer/2018/06/25/dolby-atmos-over-hdmi-arc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Ούτε κι εγώ θυμάμαι σε τι ακριβώς αναφέρεσαι απλά για καθαρά hd formats από επιστροφή ήχου της tv δια μέσω HDMI θες eARC. Στο σκέτο ARC παίζει εκτός του CEC που δεν έχεις μέσω οπτικής, και κάποιο επιπλέον format εάν πρόκειται για σκέτο ARC που όμως είναι dual link τύπου.

Χαμέ ένας σχετικός σύνδεσμος:

https://community.cedia.net/blogs/david-meyer/2018/06/25/dolby-atmos-over-hdmi-arc

Μιλάω για τα DD THD/DTS MA HD.

Στο Atmos θα παίζει συμπίεση λογικό.

Για το eARC είμαι πλήρως ενήμερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Μιλάω για τα DD THD/DTS MA HD.

Στο Atmos θα παίζει συμπίεση λογικό.

Για το eARC είμαι πλήρως ενήμερος.

Ναι, Atmos όμως παίζει και με DD+ όπως είναι στο νετφλιξ επομένως εκεί ενδέχεται και να παίζει με σκέτο arc όπως λέει το link που σου έδειξα.

Για DD thd και dts hd ma, θέλεις eARC και... ακριβή tv παρεμπιπτόντως. Αλλά ποιος νοιάζεται... ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να παίζει όντως αυτό που διάβασα.

Αρκετοί τσίπηδες κατασκευαστές τηλεοράσεων Samsung γκουχ, αλλά και άλλοι ρουτάρουν στην πραγματικότητα την Οπτική στην Arc και δεν δίνουν bandwidth στην Hdmi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Πρέπει να παίζει όντως αυτό που διάβασα.

Αρκετοί τσίπηδες κατασκευαστές τηλεοράσεων Samsung γκουχ, αλλά και άλλοι ρουτάρουν στην πραγματικότητα την Οπτική στην Arc και δεν δίνουν bandwidth στην Hdmi...

Κάπου διάβασα κι εγώ το ίδιο για τη samsωχ όντως. Δεν θα δώσουν λέει ακόμα eARC λέει φέτος. Γιατί λέει μπορεί ο αγοραστής να καλυφθεί με το απλό arc και αν πάρει λέει και ηχομπαρα samsωχ θα του είναι αρκετή ως εμπειρία και διάφορα άλλα παλαβά.

Ε ναι δε βαριέσαι. Ούτε dts ούτε eARC, στο τέλος να καταργήσουν και οτιδήποτε σχετικό με ηχητικό φόρμα στις τηλεοράσεις τους να μην αγχώνονται τα παιδιά... . Να μπερδεύονται με ψιψιψινια και κοκοψοψαρα τώρα... ; 😂😂😂

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...