Προς το περιεχόμενο

τηλέφωνο για παράνομο λογισμικό από Ινδία


lefta_yparxoun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε φίλο καλούν καθημερινά διαφορετικά πρόσωπα από Ινδία που ισχυρίζονται ότι εργάζονται για την microsoft. Κάθε φορά είναι από άλλο αριθμό αλλά το τελευταίο τηλέφωνο ήταν 003491161026. Πιθανά είναι απάτη αλλά ήθελα να δω αν συμβαίνει και σε άλλους. Μιλάνε αγγλικά καλά αλλά με ινδική προφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτά που βλέπαμε πριν χρόνια στο Youtube με τις απάτες. Τώρα άρχισαν κι εδώ. Εμένα πήραν και ξεκινούσε με 0032. Γενικά απ'όσο έψαξα χρησιμοποιούν κωδικούς να μοιάζουν με της χώρας όπου καλούν για να μην υποψιάζονται και τόσο οι δέκτες της κλήσης. 

Απλά το κλείνουμε και δεν ασχολούμαστε να μιλήσουμε μαζί τους. Προσωπικά ανέφερα το περιστατικό και τον αριθμό στη ΔΗΕ και μου είπαν πως έλαβαν πολλές καταγγελίες και ερευνούν το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 80 χρονών και έχει κάτι ενοικιαζόμενα, αλλά φοβήθηκε πολύ. Τους μεγάλους ανθρώπους δεν μπορείς εύκολα να τους πείσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

Σε φίλο καλούν καθημερινά διαφορετικά πρόσωπα από Ινδία που ισχυρίζονται ότι εργάζονται για την microsoft. Κάθε φορά είναι από άλλο αριθμό αλλά το τελευταίο τηλέφωνο ήταν 003491161026. Πιθανά είναι απάτη αλλά ήθελα να δω αν συμβαίνει και σε άλλους. Μιλάνε αγγλικά καλά αλλά με ινδική προφορά. 

100% απάτη. Υπάρχουν άπειρα βίντεο για τέτοιες απάτες στο youtube.

Μέχρι τώρα η Ελλάδα μάλλον τη γλίτωνε γιατί στόχευαν κυρίως ΗΠΑ / UK λόγω γλώσσας.

Και εμάς μας ήρθε πρόσφατα phishing mail να "επιβεβαιώσουμε" τους κωδικούς των Mail μας στη δουλειά από .in email

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παρανομο λογσμικο η microsoft, autodesk, adobe εχουν εξουσιοδοτησει-συστησει στην ελλαδα την BSA και συνηθως στελνουν δικαστικο επιμελητη (αν θυμαμε καλα) μαζι με τεχνικους να κανουν καταγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με είχαν πάρει δύο-τρεις φορές με απόκρυψη στο κινητό της δουλειάς. πήραν και άλλους συναδέλφους. 

"Hello Sir, I am calling from the Windows support, because your computer has a serious problem" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια είχανε τηλεφωνήσει στον κολλητό μου, του είπαν οτι είχε σταλεί αναφορά στην microsoft για πρόβλημα σε κάποιο λογισμικό των windows ένα aero και αν ήθελε να ανοίξει τον υπολογιστή ή να συνδεθεί κάπου για να το ελέγξουν. Αυτός τους είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και μάλλον λάθος κάνουν, αυτοί τον ρώτησαν αν ήταν ο τάδε (κανονικό όνομα στον λογαριασμό του ΟΤΕ) και αυτός απάντησε επίτηδες οτι δεν ήταν αυτοί και του το κλείσανε. 

Η φωνή φαινόταν σαν να ακουγόταν από ρομπότ αλλά πλησίαζε αρκετά μια πραγματική φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα με είχαν πάρει και το έπαιζα θύμα να δω μέχρι που θα το τραβήξουν βέβαια πιο πολύ με Κινέζο μου έκανε ή Φιλιππινέζο, ε μέχρι που άρχισα τα Chinese madafaka , I give you 5 euro you clean ma house , και μετά μου χωνανε και αυτοί κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περα απο τα πακι / ινδα /asian accent που χτυπανε αμεσως off μπορει να καλουνε και δηθεν απο λουγκανο ελβετιας :P Οτι σκ@τα scams κανανε πριν 10 χρονια στο Us / UK . Προσπαθουν να παρoυν στοιχεια τραπεζικων λογαριασμων και να βαλουν teamviewer 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...