Προς το περιεχόμενο

τηλέφωνο για παράνομο λογισμικό από Ινδία


lefta_yparxoun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Σήμερα έλαβα κλήση σε χώρο εργασίας,σε εταιρικό τηλέφωνο, από υποτιθέμενη "υπάλληλο της Microsoft" σχετικά με "κρίτικαλ κομ-πιού-τερ ίσσιουζ" και "ιμπόρταντ μέσσατζις" (με χαρακτηριστική ινδική προφορά) που υποτίθεται εμφανίστηκαν στον υπολογιστή μου. Της είπα αμέσως να μην καλέσει ξανά.

Από την εμπειρία μου και την παρακολούθηση video στυλ Scammer Payback γνωρίζω ότι για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να τους καλέσεις εσύ, αφού φας το bait μέσω e-mail συνήθως για χρεώσεις που δεν γνωρίζεις, προβλήματα στον υπολογιστή κλπ.

Από πότε παίρνουν τηλέφωνα ξεκάρφωτα οι ίδιοι; Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

Επεξ/σία από QuantumDot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Η Microsoft έχει γραφεία σε πολλά μέρη του κόσμου. Δεν αποκλείεται να σε καλέσανε από Ινδία.

Πιστεύεις δηλαδή ότι ενδέχεται να με πήραν από τη Microsoft γιατί "είδαν" ότι έχω λάβει "προειδοποιητικά μηνύματα" και έχει "προβλήματα" ο υπολογιστής μου; Το λες σοβαρά ή τρολάρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουμε ακουσει. Το εχουμε ζησει κιολας. Και μαλιστα απο Ελληνικο νουμερο καπου στην λαρισσα, το οποιο το καλεσα πισω και ηταν καφετεριας. Ειχαν καταφέρει να βγαλουν voip με ψευτικο caller id.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν να κατεβάσεις το anydesk και θα ψάξουν τραπεζες κλπ.Θα σου πουν ότι σου έβαλαν παραπάνω λεφτά και θα πρέπει να τους τα επιστρέψεις.

Γενικά δεν υπάρχει ανάγκη να μπλέξεις με το πως το κάνουν και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ινδικά scammer call centers. Σε καλούν γιατί λένε ότι είδαν περίεργα μηνύματα, σε βάζουν να δεις κάτι μέσω του event viewer των Windows για να σε πείσουν, και μετά επιχειρούν να πάρουν πρόσβαση με κάποιο remote control app τύπου Teamviewer. Έφαγα μια ωραία πρωία ένα μισάωρο από την εργάσιμη ημέρα κάποιου από αυτούς παίζοντας με ένα windows virtual machine, αλλά επειδή πέρναγε η ώρα, βαριόμουν και είχα να ξεκινήσω και δουλειά, του'πα στο τέλος ότι τρέχω linux και του κάνω πλάκα και μου το'κλεισε, χωρίς έστω ένα γεια...αγενέστατος...τσκ-τσκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Είναι ινδικά scammer call centers. Σε καλούν γιατί λένε ότι είδαν περίεργα μηνύματα, σε βάζουν να δεις κάτι μέσω του event viewer των Windows για να σε πείσουν, και μετά επιχειρούν να πάρουν πρόσβαση με κάποιο remote control app τύπου Teamviewer. Έφαγα μια ωραία πρωία ένα μισάωρο από την εργάσιμη ημέρα κάποιου από αυτούς παίζοντας με ένα windows virtual machine, αλλά επειδή πέρναγε η ώρα, βαριόμουν και είχα να ξεκινήσω και δουλειά, του'πα στο τέλος ότι τρέχω linux και του κάνω πλάκα και μου το'κλεισε, χωρίς έστω ένα γεια...αγενέστατος...τσκ-τσκ.

Έγινες και εσύ κάτι σαν το Scammer Payback. Το πραγματικό μου ερώτημα είναι από πότε παίρνουν οι ίδιοι τηλέφωνο. Εξελίχθηκαν και δεν περιμένουν την κλήση από το υποψήφιο θύμα. Παίρνουν οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει πολύς καιρός. Εμένα έγινε πέρυσι, και έγινε και σε πολύ άλλον κόσμο. Απλά το φράγμα τους εδώ είναι η γλώσσα. Είναι δύσκολο να συννενοηθούν με τον πολύ κόσμο. Στις ΗΠΑ, που είναι και συνηθισμένοι και στο outsourcing των τεχνικών υπηρεσιών προς Ινδία μεριά, περπάτησε πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε με καλεσαν για προβλημα στον υπολογιστη μου ...τους ειπα να ερθουν απο το σπιτι να το φτιαξουν και να τους κερασω καφε.....δεν ξαναπηραν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...