Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με το ανεξάρτητο εργαστήριο AV-Test, το Windows Defender είναι το καλύτερο antivirus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Eλληνας είπε

Το καλύτερο set antivirus extreme combo greek είναι Avast με AVG και με Avira η Norton για τέλεια Ελληνική θωράκιση 

Για τους λίγους που ξέρουν..

Αν εννοεις ολα αυτα ταυτοχρονα να μας πεις και σε ποση ωρα να περιμενουμε τη BSOD 

Επεξ/σία από tapitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η βάση δεδομένων για Benchmarks του εργαστηρίου είναι το αντίστοιχα ενημερωμένη με αυτή του Defender.

Πάντως πέρα των κακιών :P έχει γίνει καλή δουλεια στο συγκεκριμένο όπως και το firewall. Οι εποχές με την "αθάνατη" προστασία MIcrosοft, έχουν περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mετα απο 30 χρονια ενασχολησης με τους υπολογιστες θεωρω τα antivirus πεταμενα λεφτα...αν ''κολλησεις '' εναν ισχυρο virus δε σε σωζει τιποτα μονο το format...αρα τo backup ειναι το καλυτερο antivirus! Στοιχιζει και λιγωτερο...πλεον με τα win10 και με εναν καλο ssd η επανεγκατασταση ειναι παιχνιδακι δε βλεπω το λογο για antivirus πλεον με ενσωματωμενο τοσο βελτιωμενο defender...

Επεξ/σία από koutport
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, koutport είπε

Mετα απο 30 χρονια ενασχολησης με τους υπολογιστες θεωρω τα adivirus πεταμενα λεφτα...αν ''κολλησεις '' εναν ισχυρο virus δε σε σωζει τιποτα μονο το format...αρα τo backup ειναι το καλυτερο adivirus! Στοιχιζει και λιγωτερο...πλεον με τα win10 και με εναν καλο ssd η επανεγκατασταση ειναι παιχνιδακι δε βλεπω το λογο για adivirus πλεον με ενσωματωμενο τοσο βελτιωμενο defender...

στα 30 αυτα χρονια ποτε δεν ειδες οτι γραφεται antivirus και οχι adivirus? στο...idernet ας πουμε? ☺

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι πάρα πολύ που ακούστηκε αυτή η είδηση, μιας κι έχω αγορασμένα 10άρια, αλλά κι όσα χρόνια είχα τα 7 ποτέ δεν αγόρασα antivirus, το ντιφέντερ με ένα καλό πρόγραμμα σάρωσης, και τώρα ειδικά στα 10άρια κάνει πολύ καλή δουλειά, πολύ καλό live monitoring, warnings. To να βάλεις φρι αβαστ, φρι ειβιτζι φρι το ενα φρι το αλλο απλα καθυστερείς το σύστημά σου.  Δεν κατακρίνω τις ετήσιες άδειες, μη μπερδευόμαστε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Suzumebachi είπε

στα 30 αυτα χρονια ποτε δεν ειδες οτι γραφεται antivirus και οχι adivirus? στο...idernet ας πουμε? ☺

Θυμήθηκα όταν πρωτοέμπαινα internet που έγραφα το antispam ως andispam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο ρευστά είναι αυτά τα αποτελέσματα δείχνει πόσο άκυρα είναι για τον απλό χρήστη.

Εγώ προσωπικά Windows Defender για να ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποιος που παίζει με το λειτουργικό μου βάζοντας διάφορους kernel drivers και κάνοντας patch τον kernel με απρόβλεπτες συνέπειες. Θέλω να τρέχω Windows kernel, όχι Windows kernel με λίγο κώδικα της Avast μέσα.

Κανένα πρόβλημα στις επιδόσεις, και το Defender δεν έχει εκείνο το πρόβλημα με τα άλλα antivirus που όσο πάνε κάνουν το σύστημα πιο αργό (μου συνέβη αυτό με BitDefender και σύστημα που στο μεταξύ δεν εγκαταστάθηκε τίποτα άλλο πάνω του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Alex-V είπε

Αν τα λάπτοπ που κάνεις φορμάτ έχουνε κανέναν σάπιο AMD E series στα 1.4ghz επεξεργαστη η κανέναν μονοπύρινο, δεν σου φταίει το Defender. Φιλικά.

Εύκολα σε όλα τα i3. Μόνο με ssd σώνονται.. Προφανώς και δεν μιλάω μόνο για σάπια Ε.

Άλλωστε όταν λέω όλα τα λάπτοπ που κάνω φορμάτ θα εννοώ οτι εμένα μου δίνουν μόνο τα παλιά και φθηνά. Αντί να ρωτήσεις για ποια λάπτοπ μιλάω. Άστοχη απάντηση.. Όταν λέω όλα εννοώ ΟΛΑ.

Edit* Και για να σε προλάβω με τους ssd, ξέρεις, τα μισά καινούργια λάπτοπ φοράνε ακόμα συμβατικό δίσκο. Πόσο μάλλον τα πιο παλιά και να ξανά διευκρινίσω... core i3-5-7. 

Και δεν έχουν όλοι λεφτά για αναβάθμιση. Αυτό που ξέρω είναι οτι πολλοί μου τα δίνουν και λένε οτι κολλάνε και απλώς φταίει το defender σε πολλές περιπτώσεις. Βέβαια αν είσαι τεχνικός και κάνεις μία δουλειά μπορείς να αφήσεις το defender, τσάμπα είναι, αλλά θα είναι πολύ άσχημο να δώσεις ένα φρεσκοφορμαρισμένο λάπτοπ και να κολλάει εξ αρχής. Αν εσύ το βλέπεις να πάει μια χαρά οκ απο εμένα. Δεν θα εκτεθώ εγώ 😂

(Αν βέβαια σου δώσουν κάποιο λάπτοπ με Ε μην βάλεις κάτι ελαφρύ, αλλά πες οτι είναι σάπιο να το πετάξουν)

Επεξ/σία από patentas11
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zx1234r είπε

LOL! Υποτίθεται δοκίμασαν και το ESET και ξέχασαν να το βάλουν στην λίστα εκτός και αν έπεσε τελευταίο στην κατάταξη. Εντάξει και γαμώ τις δοκιμές. Μάλλον όντως πέφτει λάδι.

H τελευταία φορά που δοκίμασαν το ESET ήταν πριν από 2 χρόνια πάντως.

https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/manufacturer/eset/

 

O τίτλος του άρθρου είναι clickbait.
Μαζί με το Defender ισοβάθμισαν και άλλα 3 προγράμματα οπότε αν θέλουμε να είμαστε σωστοί ο κανονικός τίτλος θα ήταν:

Σύμφωνα με το ανεξάρτητο εργαστήριο AV-Test, το Windows Defender το βρίσκεται ανάμεσα στα 4 καλύτερα antivirus.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...