Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με το ανεξάρτητο εργαστήριο AV-Test, το Windows Defender είναι το καλύτερο antivirus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, vagosd είπε

Επίσης όταν σου δώσουν λάπτοπ για φορμάτ θυμήσου να απενεργοποιήσεις το defender για να είναι πιο γρήγορο το μηχάνημα Φυσικά.  Έτσι τον επόμενο μήνα θα έχεις πάλι δουλειά 😉

έξυπνο business plan 

Δεν διάβασες το πρώτο μήνυμα επίσης που λέω KASPERSKY FREE. Δεν πειράζει. Διάβασέ το τώρα.

 

Επεξ/σία από patentas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Δεν διάβασες το πρώτο μήνυμα επίσης που λέω KASPERSKY FREE. Δεν πειράζει. Διάβασέ το τώρα.

πλάκα κάνω προφανώς,  ο καθένας βάζει ότι του αρέσει.  άλλος μπορεί και να τα βάλει όλα για να είναι σίγουρος (ότι δε θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το pc του) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να ήξερα όλοι εσείς που κράζετε για αυτούς που χρησιμοποιούν antivirus ενώ εσείς επειδή είστε pro χρήστες και ξέρετε δε χρησιμοποιείτε, λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ; Χρησιμοποιείται σπασμένα προγράμματα; αν ναι μη μου απαντήσει κανείς σας να έχετε λίγο τσίπα μη το πείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vagosd είπε

πλάκα κάνω προφανώς,  ο καθένας βάζει ότι του αρέσει.  άλλος μπορεί και να τα βάλει όλα για να είναι σίγουρος (ότι δε θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το pc του) . 

Για την πλάκα δεν κατάλαβα, αλλά αυτό που είπες τώρα μου θύμισε κάτι καλές περιπτώσεις που είχαν Avast και Avira ή Avg ή ληγμένο Eset  μαζί.

Λύνονται οι περισσότερες απορίες με την πρώτη ματιά..

Γενικά αν θυμάμαι καλά η Microsoft έχει εξαγοράσει την McAfee. Οπότε ξέρουμε τι είναι το Defender κατα βάθος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο antivirus είμαστε εμείς οι ίδιοι. Αν ξέρουμε που μπαίνουμε και τι κατεβάζουμε, δεν θα υπάρξει σχεδόν ποτέ θέμα. Αν πάλι δεν νιώθετε και τόσο ασφαλής χωρίς antivirus, τότε όντως το Windows Defender είναι πολύ καλή επιλογή. Το χρησιμοποιώ στην δουλειά μου, σε έναν κεντρικό υπολογιστή και σε άλλα δύο τερματικά PC καθώς και στο προσωπικό home PC και είναι όλα κομπλέ. Ποτέ δεν είδα το παραμικρό πρόβλημα ή κόλλημα.

Τώρα, όσον αφορά τις θεωρίες συνωμοσίας περί χρηματοδότησης της συγκεκριμένης έρευνας, τις θεωρώ για κλάματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zx1234r είπε

Guys ξηλωστε όλοι τα antivirus για να κινηθούν και λίγο τα ransomware. Μπας και ανέβει και η ισοτιμία του Bitcoin.

Αι ντε.. Αυτοί που τα φτιαχνουνε τα ransomware κλέφτες θα γίνουνε?!  Δείξτε λίγο μπέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Το καλύτερο antivirus είμαστε εμείς οι ίδιοι. Αν ξέρουμε που μπαίνουμε και τι κατεβάζουμε, δεν θα υπάρξει σχεδόν ποτέ θέμα. Αν πάλι δεν νιώθετε και τόσο ασφαλής χωρίς antivirus, τότε όντως το Windows Defender είναι πολύ καλή επιλογή. Το χρησιμοποιώ στην δουλειά μου, σε έναν κεντρικό υπολογιστή και σε άλλα δύο τερματικά PC καθώς και στο προσωπικό home PC και είναι όλα κομπλέ. Ποτέ δεν είδα το παραμικρό πρόβλημα ή κόλλημα.

Τώρα, όσον αφορά τις θεωρίες συνωμοσίας περί χρηματοδότησης της συγκεκριμένης έρευνας, τις θεωρώ για κλάματα.

ενώ εσύ που χρησιμοποιείς επαγγελματικά το defender είσαι οκ; οι συνωμοσίες σε πείραξαν.. Φιλικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχεις ότι θες executable αρχεία μέσα από sandboxie και ούτε antivirus, ούτε firewall.

Απλά όταν τελειώσεις αυτό που έκανες, αρχικοποιείς πάλι το sandbox. 

Having said that, αυτοί που κάνουν online συναλλαγές με το pc καλό είναι να πάρουν μια ετήσια συνδρομή KIS ή  NIS ή ακόμα καλύτερα μέσω smartphone πλέον !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, La_MoRt είπε

ενώ εσύ που χρησιμοποιείς επαγγελματικά το defender είσαι οκ; οι συνωμοσίες σε πείραξαν.. Φιλικά!!!

Αυτό ακριβώς γράφω. Ναι, είμαι οκ. Και το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια, νομίζω από τότε που βγήκαν τα Windows 10. Και η καλύτερη γνώμη που μπορεί να έχει κάποιος είναι η προσωπική εμπειρία. Και από την δικιά μου, προσωπική εμπειρία, είναι από τα καλύτερα anivirus. Αλλά φυσικά, όπως γίνεται εδώ μέσα στο forum, πάντα θα υπάρχει κάποιος ή κάποια που ξέρει καλύτερα και είναι γνώστης των πάντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παιδιά δεν έπεσε ελαιόλαδο. Ο windows defender τα τελευταία χρόνια βελτιώθηκε πολύ και παίρνει καλές βαθμολογίες και αλλού https://www.av-comparatives.org/consumer/.

Τον είχα ως κύριο antivirus για περίπου 2 χρόνια και δεν είχα κάποιο θέμα. Μετά είπα να δοκιμάσω το Kaspersky free που είναι και αυτό πολύ δυνατό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσωπικά δεν θα ήθελα να πάρω συγκεκριμένη θέση στο θέμα, γιατί εδώ και χρόνια έχει πάψει να με απασχολεί. Από το 2006 δουλεύω με ένα iMac. Στην αρχή έτρεχε Tiger OSX και ύστερα Leopard.  Κάποια στιγμή τα περισσότερα δημοφιλή προγράμματα έπαψαν να υποστηρίζουν το Snow Leopard κι έπρεπε αναγκαστικά ν' αλλάξω λειτουργικό σύστημα. Κατέφυγα στο Lubuntu Linux και μέχρι πριν από λίγο καιρό ήμουν μια χαρά. Ώσπου οι περισσότερες διανομές Linux σταματήσανε να υποστηρίζουν τους επεξεργαστές των 32bit.
Τώρα τι κάνουμε ; Πάμε πάλι σε PC ; Σε άλλο νεότερο iMac ; Τη γνώμη σας τη θέλω.
Εκείνο που έχω να πω γενικά είναι ότι όσοι εγκαταλείψουνε τα Windows για κάποιο άλλο λειτουργικό σύστημα, σίγουρα θα βρούνε την υγειά τους.
Μέσα σε τόσα χρόνια, άντε να 'χω κάνει 5-6 φορές format, κάθε φορά που χρειαζότανε ν' αλλάξω λειτουργικό.

Να είστε καλά,

Ο Άσπρος Γάτος

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά ο κύριος υπολογιστής μου (ένας από τους πέντε που δουλεύουν στο σπίτι μου) έχει εγκατάσταση windows 7 εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια χωρίς format και χωρίς κανένα πρόβλημα από ιούς, απλά με χρήση windows defender. ο υπολογιστής είναι always on.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...