Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με το ανεξάρτητο εργαστήριο AV-Test, το Windows Defender είναι το καλύτερο antivirus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Αυτό ακριβώς γράφω. Ναι, είμαι οκ. Και το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια, νομίζω από τότε που βγήκαν τα Windows 10. Και η καλύτερη γνώμη που μπορεί να έχει κάποιος είναι η προσωπική εμπειρία. Και από την δικιά μου, προσωπική εμπειρία, είναι από τα καλύτερα anivirus. Αλλά φυσικά, όπως γίνεται εδώ μέσα στο forum, πάντα θα υπάρχει κάποιος ή κάποια που ξέρει καλύτερα και είναι γνώστης των πάντων.

δεν είπα σε καμία περίπτωση πως κάτι παραπάνω ξέρω από εσένα ή από οποιονδήποτε εδώ μέσα... Δε μπορώ όμως να διαβάζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που επαγγελματικά μπορούν να εμπιστευτούν μια τέτοια λύση. Δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κάποιον για αυτό άλλωστε πρόσθεσα στο τέλος το φιλικά... Όμως νομίζω το πήρες σα προσωπική επίθεση... Ξανά λέω φιλικά πάντα λοιπόν και από προσωπική εμπειρία ετών από το χώρο καθώς είναι και η δουλειά μου δεν επαρκεί σε επαγγελματικό κομμάτι... Αν το θες για χρήση στο σπίτι και είσαι προσεκτικός τότε οκ αλλά και στο σπίτι εγώ προσωπικά πάλι έχω αγορασμένο BitDefender. Ποτέ δεν είσαι 100% προστατευμένος απλά προσπαθείς να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να γίνει η πατάτα... Στο επαγγελματικό κομμάτι δε χωράνε ρίσκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, La_MoRt είπε

δεν είπα σε καμία περίπτωση πως κάτι παραπάνω ξέρω από εσένα ή από οποιονδήποτε εδώ μέσα... Δε μπορώ όμως να διαβάζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που επαγγελματικά μπορούν να εμπιστευτούν μια τέτοια λύση. Δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κάποιον για αυτό άλλωστε πρόσθεσα στο τέλος το φιλικά... Όμως νομίζω το πήρες σα προσωπική επίθεση... Ξανά λέω φιλικά πάντα λοιπόν και από προσωπική εμπειρία ετών από το χώρο καθώς είναι και η δουλειά μου δεν επαρκεί σε επαγγελματικό κομμάτι... Αν το θες για χρήση στο σπίτι και είσαι προσεκτικός τότε οκ αλλά και στο σπίτι εγώ προσωπικά πάλι έχω αγορασμένο BitDefender. Ποτέ δεν είσαι 100% προστατευμένος απλά προσπαθείς να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να γίνει η πατάτα... Στο επαγγελματικό κομμάτι δε χωράνε ρίσκα...

Μα δεν ρισκάρω κάπου. Ξέρω που μπαίνω και τί δουλειά κάνω. Το είπα και στο πρώτο σχόλιό μου. Δεν χρειάζεται anivirus αν γνωρίζεις τι κάνεις. Απλώς, με ένα antivirus έχεις το κεφάλι λίγο πιο ήσυχο. Επίσης, παίρνω backup κάθε εβδομάδα αν αυτό θεωρείται επιχείρημα. Τέλος το ξαναγράφω γιατί, εκτός από εσένα, σίγουρα θα σχολιάσουν και άλλοι. Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο εδώ και μια 5ετία-6ετία με μηδέν προβλήματα. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξω antivirus εφόσον δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Παλιότερα είχα το Nod32 (ένα από τα καλύτερα antivirus τότε) αγορασμένο αλλά πλέον δεν βρίσκω το λόγο να ξαναγυρίσω σε αυτό. Έχω τα ίδια αποτελέσματα, είτε με Nod32 είτε με Windows Defender.

Ελπίζω να σε κάλυψα διότι δεν μπορώ να γράψω κάτι άλλο. Η προσωπική μου εμπειρία είναι 100% θετική οπότε γιατί να αλλάξω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Μα δεν ρισκάρω κάπου. Ξέρω που μπαίνω και τί δουλειά κάνω. Το είπα και στο πρώτο σχόλιό μου. Δεν χρειάζεται anivirus αν γνωρίζεις τι κάνεις. Απλώς, με ένα antivirus έχεις το κεφάλι λίγο πιο ήσυχο. Επίσης, παίρνω backup κάθε εβδομάδα αν αυτό θεωρείται επιχείρημα. Τέλος το ξαναγράφω γιατί, εκτός από εσένα, σίγουρα θα σχολιάσουν και άλλοι. Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο εδώ και μια 5ετία-6ετία με μηδέν προβλήματα. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξω antivirus εφόσον δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Παλιότερα είχα το Nod32 (ένα από τα καλύτερα antivirus τότε) αγορασμένο αλλά πλέον δεν βρίσκω το λόγο να ξαναγυρίσω σε αυτό. Έχω τα ίδια αποτελέσματα, είτε με Nod32 είτε με Windows Defender.

Ελπίζω να σε κάλυψα διότι δεν μπορώ να γράψω κάτι άλλο. Η προσωπική μου εμπειρία είναι 100% θετική οπότε γιατί να αλλάξω;

Επειδή έχουμε λίγο φύγει από το θέμα και είναι κρίμα να το χαλάμε καλά κάνεις και το χρησιμοποιείς, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει...Αν θες να είσαι σωστός επαγγελματικά είσαι πίσω από ένα firewall, με ένα αξιόπιστο antivirus Eset,Norton ή της ίδιας συνομοταξίας και καθημερινό backup με εναλλαγές σε δίσκους ανά ημέρα... Τότε η προσωπική σου εμπειρία και όλων επαγγελματικά θα είναι 99% θετική γιατί 100% δε μπορεί να είναι... Αν θες 100% τράβα το καλώδιο του internet!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kaspersky Free κατ' εμέ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο χωρίς false positives, ελαφρύ πλέον με τις τελευταίες εκδόσεις, επαρκής προστασία (κανένα anti-virus δεν σε προστατεύει 100%) και καλό θα ήταν να μην συνδυάζετε anti-virus ορισμένοι, το μόνο που καταφέρνετε είναι να καταναλώνετε περισσότερους πόρους, προσωπική άποψη την οποία όμως θεωρώ εμπεριστατωμένη διότι έχω δοκιμάσει πληθώρα αυτών, σε διάφορα λειτουργικά και ασχολούμαι ερασιτεχνικά δεκαετίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, patentas11 είπε

Είναι το Defender TOP σε Performance???

Κοίτα να δεις που για ένα περίεργο λόγο ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ όλα τα λάπτοπ που κάνω φορμάτ. Ούτε αντιγραφή των αρχείων μου απο το στικάκι δεν μπορώ να κάνω! Θέλει 30 δευτερόλεπτα να ξεκινήσει την αντιγραφή και αυτή να γίνεται με ~10mb/s αντί για 130 που φτάνει μόλις το κλείσω.

Μπορεί να προστατεύει όντως απ' οτι έχω παρατηρήσει, αλλά απο απόδοση κλαύτα!!!

Πλέον το πρώτο πράγμα που κάνω μετά το φορμάτ είναι απενεργοποίηση της προστασίας μπάς και πάρει μπρος το λάπτοπ (για να βάλω τα προγράμματα που πρέπει). Ακόμα και τα windows updates τα καθυστερεί!

Kaspersky free όποιος θέλει να την βγάλει τσάμπα..

Περίεργο γιατί εγώ με 128άρι patriot ότι copy και αν κάνω από οπουδήποτε ακόμη και από usb σε usb βλέπω 180mb (εγγραφή)-380mb (ανάγνωση) Μέσο όρο... με core i5 είμαι 8ης και 16Gb ram...  Κάποιο πρόβλημα έχει το PC σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, leonproniknidis said:

Περίεργο γιατί εγώ με 128άρι patriot ότι copy και αν κάνω από οπουδήποτε ακόμη και από usb σε usb βλέπω 180mb (εγγραφή)-380mb (ανάγνωση) Μέσο όρο... με core i5 είμαι 8ης και 16Gb ram...  Κάποιο πρόβλημα έχει το PC σου...

Και μένα μου φάνηκε περίεργο αλλά απ’ ό,τι κατάλαβα, μιλάει για laptops με HDD. Εγώ με C2D, SSD 250 και 8GB RAM στα 800, μια χαρά ταχύτητες βλέπω με τον Defender ενεργοποιημένο. Μάλιστα έχω ανοίξει και το ransomware protection (χρειάστηκε να του δώσω 7-8 exceptions) αλλά το πραγματικό protection είναι το 24ωρο backup μου από Acronis (κι αυτό με ransomware protection για τους HDD με τα data).  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, patentas11 είπε

Είναι το Defender TOP σε Performance???

Κοίτα να δεις που για ένα περίεργο λόγο ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ όλα τα λάπτοπ που κάνω φορμάτ. Ούτε αντιγραφή των αρχείων μου απο το στικάκι δεν μπορώ να κάνω! Θέλει 30 δευτερόλεπτα να ξεκινήσει την αντιγραφή και αυτή να γίνεται με ~10mb/s αντί για 130 που φτάνει μόλις το κλείσω.

Μπορεί να προστατεύει όντως απ' οτι έχω παρατηρήσει, αλλά απο απόδοση κλαύτα!!!

Πλέον το πρώτο πράγμα που κάνω μετά το φορμάτ είναι απενεργοποίηση της προστασίας μπάς και πάρει μπρος το λάπτοπ (για να βάλω τα προγράμματα που πρέπει). Ακόμα και τα windows updates τα καθυστερεί!

Kaspersky free όποιος θέλει να την βγάλει τσάμπα..

Το laptop σου είναι του 2000;. Θα μας κουφανεις τελείως εσύ. Το windows defender πηγαινει πολύ καλά στα τεστ εδώ και καιρό και από το vb100. Όσο αναφορά το eset απλά η ίδια η εταιρεία δε το έστειλε για δοκιμή για δικούς της λόγους. Το ίδιο και με άλλες σουίτες όπως το bullguard.

Οι δοκιμές γίνονται πάντα με συγκατάθεση των εταιρειών. Αν δε συμπεριλαμβάνονται προϊόντα τους τότε κάτι άλλο παίζει και δε φτάiει κανένα site που κάνει τεστ.

Γι'αυτό σταματήστε να γράφετε γιατί δεν συμπεριλαμβάνει το ένα ή το άλλο.

Επεξ/σία από deadsoul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nhzt είπε

Α όλα κι όλα, αν δεν μας πουν την γνώμη τους οι insomniacs, εγω δεν πιστεύω τίποτα...

Όπως αποδείχθηκε (λες και δεν το ξέραμε...) οι γνώμες των insomniacs διχάζονται.

Συνοψίζοντας, υπάρχουν αυτοί που εμπιστεύονται τον Windows Defender και δεν ασχολούνται και πολύ με το θέμα ασφάλεια και επιδόσεις. Αυτοί που την ψάχνουν περισσότερο και θέτουν θέμα επιβάρυνσης του συστήματος λόγω Win Defender, μη χρησιμότητας της υπηρεσίας, αλλά και μεταφοράς δεδομένων.

Και αυτοί που κάνουν χαβαλέ...

Θέλετε την γνώμη μου;.... Όταν ένα προϊόν διατίθεται δωρεάν, τότε το προϊόν είσαι εσύ.

Χρησιμοποιώ χρόνια τον Win defender και τον εμπιστεύομαι, ενώ γνωρίζω τα προβλήματα που μου δημιουργεί σε μη εξουσιοδοτημένα προϊόντα μερικές φορές, καθώς και ότι αποστέλλει κάποια δεδομένα. Η επιβάρυνση στο σύστημα δεν με ενδιαφέρει και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Suzumebachi είπε

στα 30 αυτα χρονια ποτε δεν ειδες οτι γραφεται antivirus και οχι adivirus? στο...idernet ας πουμε? ☺

Δεκτη η παρατηρηση για την ορθογραφια...εσυ καταλαβες το post  η μηπως εισαι δασκαλος και βαθμολογεις την ορθογραφια των post?  😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυστηρά και μόνο windows. Τώρα με το wsl μοιράζουμε πόνο στην τρικυμία των λινουξ. Για κανά σερβερακι καλα ειστε, μέχρι εκεί όμως...Από mac βέβαια χίλιες φορές. Αλλά ο βασιλεύς είναι ένας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Windows Defender και Windows XP, αχαστος συνδυασμος

Eγω εχω τα Windows 98 και σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση σε Windows 2000. Λες μαζι με το defender να ειμαι οκ? η να παω και εγω σε XP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Περίεργο γιατί εγώ με 128άρι patriot ότι copy και αν κάνω από οπουδήποτε ακόμη και από usb σε usb βλέπω 180mb (εγγραφή)-380mb (ανάγνωση) Μέσο όρο... με core i5 είμαι 8ης και 16Gb ram...  Κάποιο πρόβλημα έχει το PC σου...

 

1 ώρα πριν, deadsoul είπε

Το laptop σου είναι του 2000;. Θα μας κουφανεις τελείως εσύ. Το windows defender πηγαινει πολύ καλά στα τεστ εδώ και καιρό και από το vb100. Όσο αναφορά το eset απλά η ίδια η εταιρεία δε το έστειλε για δοκιμή για δικούς της λόγους. Το ίδιο και με άλλες σουίτες όπως το bullguard.

Οι δοκιμές γίνονται πάντα με συγκατάθεση των εταιρειών. Αν δε συμπεριλαμβάνονται προϊόντα τους τότε κάτι άλλο παίζει και δε φτάiει κανένα site που κάνει τεστ.

Γι'αυτό σταματήστε να γράφετε γιατί δεν συμπεριλαμβάνει το ένα ή το άλλο.

Τι ακριβώς απο το "όλα τα λάπτοπ που κάνω φορμάτ" δεν καταλαβαίνετε? Μιλάω για το δικό μου???? Μιλάω για του 2000??? Και μόνο απο αυτή την φράση βγαίνουν συμπεράσματα.

Την συζήτηση την έχετε διαβάσει?? Στην 3η σελίδα στο σχόλιό μου ειδικά διευκρινίζω οτι με SSD σώζεται κάπως η κατάσταση καθώς και οτι κάνω φορμάτ σε υπολογιστές, όντας τεχνικός Η/Υ.

Όπως πολύ σωστά κάθισε, διάβασε και σκέφτηκε ο φίλος CheOnWeb θα μιλάω για λάπτοπ που φτιάχνω/κάνω φορμάτ... μιας και το αναφέρω στα μηνύματά μου. Και έχω κάνει 100άδες λάπτοπ φορμάτ και έχω τεστάρει. Όλων των ειδών. Αν μερικοί κάνετε δοκιμές μόνο στο δικό σας, μπράβο σας, αλλά αυτό που έχω δει εγώ στην πράξη δεν μου το αλλάζετε επειδή μπορεί να έχετε έναν 860EVO ή οποιονδήποτε SSD και επειδή βλέπετε να τρέχει το μηχάνημα να νομίζετε οτι είναι και ελαφρύ ένα πρόγραμμα.

Οπότε ξαναλέω, καλά εσείς, αλλά πολύς κόσμος εκεί έξω έχει HDD (και κάποιος μπορεί να έχει και πιο παλιό μηχάνημα ή και πιο αδύναμο) και δεν έχει όρεξη ή δυνατότητα να δώσει λεφτά για SSD. E, σε αυτόν το HDD κόσμο φαίνεται πόσο βαρύ είναι το defender. καλό είναι αλλά βαρύ, ξαναλέω.

*Μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τα μηνύματα πριν μιλήσετε. Τι χάλι είναι αυτό σήμερα..*

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutport είπε

Δεκτη η παρατηρηση για την ορθογραφια...εσυ καταλαβες το post  η μηπως εισαι δασκαλος και βαθμολογεις την ορθογραφια των post?  😕

Σε "πειραξα" , μη το παιρνεις στραβα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...