Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με το ανεξάρτητο εργαστήριο AV-Test, το Windows Defender είναι το καλύτερο antivirus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου.. Παλιότερα που είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο και έκανα ότι δοκιμές ήθελα από κάθε λογής άχρηστο (για εμένα) πρόγραμμα, είχα κατά καιρούς διάφορα θέματα, τα οποία λύνονταν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. 

Πλέον εδώ και 10 χρόνια έχω πάει από Win7 σε 8.1 και τώρα σε 10 όλες τις φορές με upgrade χωρίς κανένα format, και η τελευταία φορά που έβαλα σπασμένο πρόγραμμα ήταν ένα OCR που ήθελα για να περάσω σε word ένα κείμενο των 10 σελίδων στα Ελληνικά. Το οποίο και έχω να χρησιμοποιήσω από τότε. Δεν υπάρχει καθόλου χρόνος για δοκιμαστικά downloads εφαρμογών (κάποτε ακόμα το λέγαμε software, τώρα πλέον apps) οπότε και δεν κατεβάζω σχεδόν τίποτα.

Όλα τα άλλα προγράμματα που έχω εκτός του Photoshop CS3 (αρχαίο αλλά με βολεύει για ένα crop και ένα resize που θέλω) είναι original. Ακόμα και το winrar, δεν είναι μεν original αλλά δεν το έχω σπασμένο κιολας, και ας μου πετάει συνεχώς παραθυράκια. 

Δεν έχω κολλήσει ποτέ τίποτα, και δεν έχει βγει και καμία ενημέρωση ότι κάτι κόλλησα. Αντιθέτως όταν κούμπωσα πάνω έναν αρχαίο USB δίσκο με φάκελο "utorrent" (οπότε καταλαβαίνετε τί υπήρχε μέσα) του 2008, άρχισαν να σκάνε 17 ειδοποιήσεις. 

Άρα ΟΚ καλός ο Win Defender, ακόμα καλύτερο όμως το να μην κατεβάζεις ότι σου κατέβει στο κεφάλι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα antivirus είναι σαβούρες.
Η τελική λύση για προστασία του μέσου χρήστη είναι το light virtualization με προγράμματα όπως το shadow defender, το sandboxie ή τo Rollback RX.
Τα  λογισμικά αυτά απαιτούν μια διαφορετική φιλοσοφία στη χρήση τους διότι δεν είναι antivirus (απλώς απομονώνουν και αναιρούν τις αλλαγές στον υπολογιστή) αλλά είναι πρακτικώς άχαστα.
Π.χ., το sandboxie είναι απαραβίαστο κυριολεκτικώς από τα πάντα από το 2006 που το θυμάμαι (προκαλώ οποιονδήποτε  να βρει παραβίασή του από ιό),
το δε shadow defender είναι απλούστατο στη χρήση και προστατεύει όλον τον δίσκο ακόμη και το track 0 και το MBR (όχι όμως από ιούς που προσβάλλουν το firmware, oι οποίοι όμως είναι σπάνιοι). Μιλώντας κάπως καταχρηστικά, ο χρήστης μπορεί να κατεβάζει ότι να ' ναι, να δοκιμάζει ότι να 'ναι και να μπαίνει όπου να 'ναι χωρίς σχεδόν καμιά συνέπεια, αρκεί να παραμένει πάντα κάτω από το δίχτυ προστασίας ενός τέτοιου προγράμματος (και βέβαια πάντα να έχει backup).
 Τα antivirus είναι χρήσιμα μόνον για να εξεταστεί αν κάποιο αρχείο είναι βλαβερό, η real-time προστασία που παρέχουν είναι για τα μπάζα ή/και μειώνουν την απόδοση του μηχανήματος.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Πάντως το PC world άλλα λέει:

Φαντάζομαι πως γνωρίζεις ότι αγοράζεις από το πλήκτρο SEEIT του pcworld έχουν ποσοστά από τα κλικ όταν τελικά αγοράσεις οποιοδήποτε προιόν έτσι? Για ποιο λόγο να πει ότι το defender είναι το καλύτερο εφόσον είναι δωρεάν?

Επίσης να προσθέσω ότι ανεβάζοντας οποιοδήποτε ύποπτο αρχείο στο virustotal βλέπεις στατιστικά αν έχει πραγματικά κάποιο malware/addware/virus το αρχείο ακίνδυνα και σίγουρα.

Συμφωνώ με όσους λένε ότι ο χρήστης είναι ο κυριότερος παράγοντας για να μην πάθει κάτι το μηχάνημα του και τέλος όντως το defender είναι 100% εγγύηση και είναι και δωρεάν out of the box/installation των windows.

70 kai 100 ευρώ το χρόνο ενοικίαση προστασίας και το μηχάνημα να σέρνεται. Ποιο χαζό δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι πως βρισκει παντα πρωτο ολους τους ιους. εχω και το malwarebytes και σχεδον παντα το windows defender βρισκει και πρωτο τον ιο αλλα και τον αφαιρει ακομα και σε περιπτωσεις που το mb δε βρισκει τιποτα. παλια δεν ηταν ετσι τα πραγματα.εχει προχωρησει πολυ η ms στο συγκεκριμενο τομεα. τα win 10 δικαιως ειναι τα πιο ασφαλη windows που περασαν ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι άμα βγαίνει μπροστά ο defender στα τεστ, τότε υπάρχει πρόβλημα. Από το 2014, η ms έχει δικό της "τμήμα" να ερευνά και να εντοπίζει επίκαιρες ή κι ανερχόμενες, άγνωστες απειλές. Μετά, το σημαντικότερο που έχει να κάνει, είναι να μοιράζετε αυτά τα ευρήματα με τις υπόλοιπες εταιρίες antivirus ώστε να υπάρχει "εξέλιξη"... Να τσουλάει το καράβι... Να γυρνάει το γρανάζι... κτλ... κτλ... Τώρα, σίγουρα κάτι "τρέχει"...Μαλώσανε;...  Θα δείξει αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Δεν προκειται να το αφησει η MS θα το patcharei μεσα στο μηνα. 

Πέρασαν 90 μέρες από την αναφορά του Tavis στην MS γι'αυτό και έκανε δημόσια την ερευνά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coffeex είπε

Πέρασαν 90 μέρες από την αναφορά του Tavis στην MS γι'αυτό και έκανε δημόσια την ερευνά του. 

Αυριο νομιζω ερχεται το μηνιαιο update της MS. Ελπιζω να το περιλαμβανει. Εκτος αν ειναι τοσο δυσκολο στο patcharisma. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιώ 3 χρόνια, μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει.  

Το κύριο κριτήριο για αυτή την επιλογή έιναι η άριστη εναρμόνηση με το λειτουργικό σύστημα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, korakios είπε

Εσύ κάτσε να σου βάζει χέρι η MS και να σου λέει οτι θες και καλό επεξεργαστή και πλέον μόνο ssd για να τρέχεις το τρύπιο λειτουργικό της με το υπέροχο antimalware service executable να θέλει ένα πυρήνα απο μόνο του....

Edit: Τώρα που το σκέφτομαι ,αν κάνει το defender multithreading πάνε τα PC

Τι πορους θελει το antimalware service?

 

 

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, patentas11 είπε

Για την πλάκα δεν κατάλαβα, αλλά αυτό που είπες τώρα μου θύμισε κάτι καλές περιπτώσεις που είχαν Avast και Avira ή Avg ή ληγμένο Eset  μαζί.

Λύνονται οι περισσότερες απορίες με την πρώτη ματιά..

Γενικά αν θυμάμαι καλά η Microsoft έχει εξαγοράσει την McAfee. Οπότε ξέρουμε τι είναι το Defender κατα βάθος.

Λάθος η Intel!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, polaki είπε

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου.. Παλιότερα που είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο και έκανα ότι δοκιμές ήθελα από κάθε λογής άχρηστο (για εμένα) πρόγραμμα, είχα κατά καιρούς διάφορα θέματα, τα οποία λύνονταν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. 

Πλέον εδώ και 10 χρόνια έχω πάει από Win7 σε 8.1 και τώρα σε 10 όλες τις φορές με upgrade χωρίς κανένα format, και η τελευταία φορά που έβαλα σπασμένο πρόγραμμα ήταν ένα OCR που ήθελα για να περάσω σε word ένα κείμενο των 10 σελίδων στα Ελληνικά. Το οποίο και έχω να χρησιμοποιήσω από τότε. Δεν υπάρχει καθόλου χρόνος για δοκιμαστικά downloads εφαρμογών (κάποτε ακόμα το λέγαμε software, τώρα πλέον apps) οπότε και δεν κατεβάζω σχεδόν τίποτα.

Όλα τα άλλα προγράμματα που έχω εκτός του Photoshop CS3 (αρχαίο αλλά με βολεύει για ένα crop και ένα resize που θέλω) είναι original. Ακόμα και το winrar, δεν είναι μεν original αλλά δεν το έχω σπασμένο κιολας, και ας μου πετάει συνεχώς παραθυράκια. 

Δεν έχω κολλήσει ποτέ τίποτα, και δεν έχει βγει και καμία ενημέρωση ότι κάτι κόλλησα. Αντιθέτως όταν κούμπωσα πάνω έναν αρχαίο USB δίσκο με φάκελο "utorrent" (οπότε καταλαβαίνετε τί υπήρχε μέσα) του 2008, άρχισαν να σκάνε 17 ειδοποιήσεις. 

Άρα ΟΚ καλός ο Win Defender, ακόμα καλύτερο όμως το να μην κατεβάζεις ότι σου κατέβει στο κεφάλι... 

Το οτι δεν κόλλησες τίποτα, δηλαδή δεν πήρες χαμπάρι ύποπτη συμπεριφορά και προβλήματα στον υπολογιστή και το λειτουργικό, δεν σημαίνει οτι πράγματι δεν έχεις κολλήσει κάτι. Μπορεί άνετα να έχεις κολλήσει trojan και μια botnet και ο άλλος να γνωρίζει τα πάντα χαρτί και καλαμάρι από το pc σου. 

11 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Όλα τα antivirus είναι σαβούρες.
Η τελική λύση για προστασία του μέσου χρήστη είναι το light virtualization με προγράμματα όπως το shadow defender, το sandboxie ή τo Rollback RX.
Τα  λογισμικά αυτά απαιτούν μια διαφορετική φιλοσοφία στη χρήση τους διότι δεν είναι antivirus (απλώς απομονώνουν και αναιρούν τις αλλαγές στον υπολογιστή) αλλά είναι πρακτικώς άχαστα.
Π.χ., το sandboxie είναι απαραβίαστο κυριολεκτικώς από τα πάντα από το 2006 που το θυμάμαι (προκαλώ οποιονδήποτε  να βρει παραβίασή του από ιό),
το δε shadow defender είναι απλούστατο στη χρήση και προστατεύει όλον τον δίσκο ακόμη και το track 0 και το MBR (όχι όμως από ιούς που προσβάλλουν το firmware, oι οποίοι όμως είναι σπάνιοι). Μιλώντας κάπως καταχρηστικά, ο χρήστης μπορεί να κατεβάζει ότι να ' ναι, να δοκιμάζει ότι να 'ναι και να μπαίνει όπου να 'ναι χωρίς σχεδόν καμιά συνέπεια, αρκεί να παραμένει πάντα κάτω από το δίχτυ προστασίας ενός τέτοιου προγράμματος (και βέβαια πάντα να έχει backup).
 Τα antivirus είναι χρήσιμα μόνον για να εξεταστεί αν κάποιο αρχείο είναι βλαβερό, η real-time προστασία που παρέχουν είναι για τα μπάζα ή/και μειώνουν την απόδοση του μηχανήματος.
 

Πως μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος αυτά τα λογισμικά; Π.χ απλά τα κάνω install και αυτά απομονώνουν όλο το σύστημα από τυχόν απειλή που μπορεί να υπάρξει μέσω web; Μιας και λες για virtualization, παλιά θυμάμαι κάτι λογισμικά vmware που μου τα έδειχνε ένας φίλος, μπορούσες να τρέξεις δεύτερο windows μέσα από το υπάρχον λειτουργικό που έχεις, δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση. Σημασία έχει να είναι χρηστικά και να μην μειώνουν την απόδοση του υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...