Προς το περιεχόμενο

εξοπλισμός για κατάστημα επισκευής υπολογιστών


konstantinos_1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σας.ψάχνομαι να ανοίξω μαγαζί επισκευής υπολογιστών και να συνεργάζομαι με εταιρείες,φροντιστήρια κλπ.υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει ή που να γνωρίζει, για να μου προτείνει τι εξοπλισμό θα έπρεπε να αγοράσω πέρα από τα κλασικά,κάρτες διάγνωσης μητρικής κλπ;ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είχες εμπειρία σε εταιρείες επισκευής, νομίζω θα ήξερες τι παίζει από μάρκες, ποιότητες κόστη κτλ. 

Όσο για τους πελάτες, είσαι σίγουρος οτι θα τους βρεις και θα τα βγάζει πέρα το μαγαζί;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρος δεν είμαι.αλλά από την άλλη,είναι ένα βήμα που θέλω να κάνω,για πολλούς λόγους.όχι,δεν έχω εμπειρία από εταιρείες επισκευής,γι αυτό ρωτάω!!οποιαδήποτε βοήθεια είναι ειλικρινά ευπρόσδεκτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, konstantinos_1987 είπε

Σίγουρος δεν είμαι.αλλά από την άλλη,είναι ένα βήμα που θέλω να κάνω,για πολλούς λόγους.όχι,δεν έχω εμπειρία από εταιρείες επισκευής,γι αυτό ρωτάω!!οποιαδήποτε βοήθεια είναι ειλικρινά ευπρόσδεκτη..

Θα πετάξεις τζάμπα λεφτά για μια επιχείρηση που θα αποτύχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

Δεν ξέρεις τι εργαλεία χρειάζεσαι ,ξέρεις να υποστηρίζεις εταιρίες?

να υποστηρίξω ή να δουλέψω ξέρω.άλλο όμως να υποστηρίζεις μικρές εταιρείες,όπως κάνω τώρα,άλλο ένα βήμα του να ανοίξεις επιχείρηση.πιθανότατα θα έρθω αντιμέτωπος με πολύ πιο πολύπλοκα προβλήματα από καμένες μητρικές,ή psu ή αναβαθμίσεις και φορμάτ.

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Θα πετάξεις τζάμπα λεφτά για μια επιχείρηση που θα αποτύχει. 

αυτό που ανέφερα και πιο πάνω.ήδη υποστηρίζω μικρές επιχειρήσεις.απλά φαντάζομαι οτι ανοίγοντας δική μου επιχείρηση θα προκύψουν πιο πολύπλοκα προβλήματα,που θα χρειάζονται διαφορετικές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν είπες οτι δεν έχεις εμπειρία. Έχεις εργαστεί σε εταιρείες ή καταστήματα επισκευής Η/Υ; 

Αν πήγες εκεί, τότε θα έχεις ιδέα περί τιμολόγησης κοστολόγησης πελατών καθώς και μάρκες και μοντέλα επισκευαστικού-βοηθητικού εξοπλισμού, εργαλείων κτλ.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη,δεν το έθεσα σωστά.δεν έχω εργαστεί σε κατάστημα επισκευής Η/Υ.αυτή τη στιγμή όμως είμαι τεχνικός (ως ελεύθερος επαγγελματίας) σε μερικές μικρές επιχειρήσεις και σε φροντιστήρια.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μάθω (επειδή δεν έχω εργαστεί σε εταιρείες επισκευής) τα εργαλεία που χρειάζομαι για να κάνω τη ζωή μου ευκολότερη και φυσικά να αντιμετωπίσω πιο πολύπλοκα προβλήματα από καμένες κάρτες,φορμάτ κλπ.ΑΝ αυτά προκύψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογικη λεει οτι για να το κανεις αυτο εισαι τουλαχιστον ηλεκτρονικος με γνωσεις αντιστοιχες. Που σημαινει οτι ακομα κι εγω σαν τεχνικος που ειμαι ακομα κι απ τη σχολη που ημουν ειχα ολα τα εργαλεια εκτος απο κανα πολυ ακριβο παλμογραφο πχ κλπ. Που σημαινει οτι ξερεις τι θες. Που αυτο που μου λεει εμενα πως δεν ξερεις καν το αντικειμενο σου. Τωρα αν οι μικρες εταιριες σ εμπιστευτηκαν να κανεις φορματ οκ. Αλλα για να μη σε αποπερνω για μενα θες τουλαχιστον ενα καλο πολυμετρο (fluke), ενα πολυ καλο σταθμο κολλησης ακομα και για νανο εξαρτηματα και αν σκαμπαζεις με τις γνωσεις σου κανεις διαγνωση σε πλακετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Θα πετάξεις τζάμπα λεφτά για μια επιχείρηση που θα αποτύχει. 

Που το στηρίζεις αυτό? κατα πρώτον, να ρωτήσουμε την όρεξή του! Στα 22 (οπου δεν googlιζες για πλακα οτι θες να δείς πως λύνεται) δούλευα σε ενα μαγαζί χωρίς μεγάλη εμπειρία, έμαθα αρκετά οχι απο τους ιδιοκτήτες γιατι δεν είχαν καμια σχέση με το αντικείμενο αλλά απο τις εταιρίες που συνεργαζόμασταν (infoquest οπου σε καθοδηγούσαν γιατι ΔΕΝ ηθελαν να κανεις της κεφαλής σου και εταιρία παραγωγής λογισμικού). Μέσω της Quest συγκεκριμένα ,να το πώ απλά, στηρίζονταν σε εμενα Τράπεζες πειραιώςΚύπρου-Μαρινόπουλοι-Όλα τα λύκεια του νομού. Οι διαδικασίες ήταν τυποποιημένες αλλά όταν στην σχολή κάναμε windows 3.11 εγώ αρχισα να βλέπω domain και να λύνω server τράπεζας. Παράλληλα με την άλλη εταιρία που συνεργαζόμασταν έμαθα απο εστίαση και εμπορικές εφαρμογές. Στα 26 άνοιξα δική μου επιχείριση, ξεκινωντας με 10 μικρούς πελάτες δουλεύοντας 9-12 γιατι δεν είχα παρα ελάχιστους πελάτες και σιγα σιγα αρχισαν να έρχονται και άλλοι. Πλέον στα 39 και αφού δεν σταμάτησα να διαβάζω και να μαθαίνω νέα πράγματα, έχω σχεδόν όλες τις πιστοποιήσεις Mikrotik και δεν σταματάω να διαβάζω για αυτά, εχω πελάτες 2 ξενοδοχεία 200 δωματίων (wifi και μηχανογράφηση) συν πολλά μικρότερα, λογιστικά γραφεία με 5 servers και 30 άτομα προσωπικό, μεγάλα εστιατόρια και εμπορικά καταστήματα,διαχειρίζομαι ασύρματα δίκτυα 600+ ατόμων και συνεχίζω. Χρειάστηκαν θυσίες? πολλές...δύσκολο να φύγω το καλοκαίρι πανω απο 4 μέρες, τηλέφωνα σάββατα-κυριακές-ξημερώματα-Μεγάλο Σαββατο και κυριακή του Πάσχα αξέχαστα να στήνω server για ενα μεγάλο ξενοδοχείο. Πλεον ομως οι πελάτες με εμπιστεύονται και κανουν οτι τους πώ, φεύγω  απο το 4χ5 γραφειάκι μου και πάω σε ιδιόκτητο 100 τετραγωνικά.

 

Που θέλω να καταλήξω? @konstantinos_1987 εγω βλέπω την δουλειά μου ώς hobby, εσυ? αμα το γουστάρεις κυνήγησέ το. Τα εργαλεία που χρειάζεσαι είναι 3, Μυαλο-Κατσαβίδι-Τιμολόγιο. Όλα τα άλλα θα τα δεις στην πορεία. Προσωπικά αγοράζω απο μεγάλες εταιρίες του χώρου αλλά ορισμένες φορές βλέπω τρελές ευκαιρίες σε μικρά μαγαζάκια, αρα δεν περιορίζομαι στην quest πχ για ενα server.... ***SOS***Αν πιστεύεις οτι θα βγάζεις για να ζήσεις απο αυτή την δουλειά  και θες να το κανεις επαγγελματικα, κάνε το, παρόλα αυτά να ξέρεις οτι θα χρειαστείς λογιστή-έδρα (κανεις και το σπίτι...), εφκα-φορους κλπ κλπ κλπ...τα έξοδά σου το μήνα θα είναι πχ 600-700€ για πλάκα με την μικρότερη επιχείριση, αρα αν βγάζεις τώρα 800 υπολόγισε -24% φορος=645-Φ.Π& ασφάλεια=250-λογιστης(αν ειναι πελάτης σου να σου κανει καλή τιμή)=150-καυσιμα ρεύματα κλπ κλπ κλπ=50€.

 

Αυτά απο προσωπική εμπειρία!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως τα λέει ο απο πάνω μου. Συνοπτικά:

  • Αν σε τρομάζει το να διαβάζεις και να προσπαθείς μια ζωή τουλάχιστον 14 ώρες την ημέρα κάθε ημέρα, γίνει καλύτερα IT Support σε μια εταιρία
  • Αν νομίζεις επειδή βγάζεις τώρα κάποια λεφτά μαυρα, ότι θα πρέπει να βγάζεις τα ίδια και με το μαγαζί κάνεις τεράστιο λάθος. Πρέπει να βγάζεις από 1000€ το μήνα για να μην μπαίνεις μέσα. Αν θες να βγάζεις καθαρά 800€*14 μισθούς, πρέπει να υπολογίζεις μεικτά έσοδα >2000€ το μήνα.
  • Βάλε σε ένα excel όλους τους πιθανούς φόρους, κρατήσεις, έξοδα, αποσβέσεις για να δεις πόσο τζίρο πρέπει να κάνεις / ημέρα και μόνο έπειτα απο αυτό προχώρα σε άνοιγμα μαγαζιού
  • Αυτή τη στιγμή πουλάνε τα συστήματα ασφαλείας / συναγερμοί / κλειστά κυκλώματα παρακολούθησης / εγκατάσταση δορυφορικών / δομημένες καλωδιώσεις και πιστοποίηση αυτών κλπ (μία μίξη ΙΤ / ηλεκτρολόγου/ ηλεκτρονικού ας πούμε)
Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 10αδες εργαλεία που μπορεί να χρειαστείς σαν τεχνικός, τεστετ για ολα τα επι μέρους εξαρτήματα  του υπολογιστή, τροφοδοτικά, αποσυγκολλητικά κλπ, πιστεύω τα ξέρεις.

Επίσης πολλοί κατασκευάζουν και μόνοι τους κάποια εργαλεία.

Η σύνθεση ενός εργαστήριου είναι μια απολύτως προσωπική υπόθεση.

Αλλα μην επικεντρωθείς στους υπολογιστές, είναι χάσιμο χρόνου, το χρήμα ειναι στα δικτυα, συναγερμούς κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mpentenis είπε

βλέπω την δουλειά μου ώς hobby, εσυ? αμα το γουστάρεις κυνήγησέ το

πολύ το γουσταρω..και θέλω να το κυνηγήσω..βασικά πάντα ήταν χόμπι μου αυτό..

σας ευχαριστώ ειλικρινά πολύ όλους για τις απαντήσεις..θα το κυνηγήσω.και ελπίζω για το καλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mpentenis είπε

Που το στηρίζεις αυτό? κατα πρώτον, να ρωτήσουμε την όρεξή του! Στα 22 (οπου δεν googlιζες για πλακα οτι θες να δείς πως λύνεται) δούλευα σε ενα μαγαζί χωρίς μεγάλη εμπειρία, έμαθα αρκετά οχι απο τους ιδιοκτήτες γιατι δεν είχαν καμια σχέση με το αντικείμενο αλλά απο τις εταιρίες που συνεργαζόμασταν (infoquest οπου σε καθοδηγούσαν γιατι ΔΕΝ ηθελαν να κανεις της κεφαλής σου και εταιρία παραγωγής λογισμικού). Μέσω της Quest συγκεκριμένα ,να το πώ απλά, στηρίζονταν σε εμενα Τράπεζες πειραιώςΚύπρου-Μαρινόπουλοι-Όλα τα λύκεια του νομού. Οι διαδικασίες ήταν τυποποιημένες αλλά όταν στην σχολή κάναμε windows 3.11 εγώ αρχισα να βλέπω domain και να λύνω server τράπεζας. Παράλληλα με την άλλη εταιρία που συνεργαζόμασταν έμαθα απο εστίαση και εμπορικές εφαρμογές. Στα 26 άνοιξα δική μου επιχείριση, ξεκινωντας με 10 μικρούς πελάτες δουλεύοντας 9-12 γιατι δεν είχα παρα ελάχιστους πελάτες και σιγα σιγα αρχισαν να έρχονται και άλλοι. Πλέον στα 39 και αφού δεν σταμάτησα να διαβάζω και να μαθαίνω νέα πράγματα, έχω σχεδόν όλες τις πιστοποιήσεις Mikrotik και δεν σταματάω να διαβάζω για αυτά, εχω πελάτες 2 ξενοδοχεία 200 δωματίων (wifi και μηχανογράφηση) συν πολλά μικρότερα, λογιστικά γραφεία με 5 servers και 30 άτομα προσωπικό, μεγάλα εστιατόρια και εμπορικά καταστήματα,διαχειρίζομαι ασύρματα δίκτυα 600+ ατόμων και συνεχίζω. Χρειάστηκαν θυσίες? πολλές...δύσκολο να φύγω το καλοκαίρι πανω απο 4 μέρες, τηλέφωνα σάββατα-κυριακές-ξημερώματα-Μεγάλο Σαββατο και κυριακή του Πάσχα αξέχαστα να στήνω server για ενα μεγάλο ξενοδοχείο. Πλεον ομως οι πελάτες με εμπιστεύονται και κανουν οτι τους πώ, φεύγω  απο το 4χ5 γραφειάκι μου και πάω σε ιδιόκτητο 100 τετραγωνικά.

Που θέλω να καταλήξω? @konstantinos_1987 εγω βλέπω την δουλειά μου ώς hobby, εσυ? αμα το γουστάρεις κυνήγησέ το. Τα εργαλεία που χρειάζεσαι είναι 3, Μυαλο-Κατσαβίδι-Τιμολόγιο. Όλα τα άλλα θα τα δεις στην πορεία. Προσωπικά αγοράζω απο μεγάλες εταιρίες του χώρου αλλά ορισμένες φορές βλέπω τρελές ευκαιρίες σε μικρά μαγαζάκια, αρα δεν περιορίζομαι στην quest πχ για ενα server.... ***SOS***Αν πιστεύεις οτι θα βγάζεις για να ζήσεις απο αυτή την δουλειά  και θες να το κανεις επαγγελματικα, κάνε το, παρόλα αυτά να ξέρεις οτι θα χρειαστείς λογιστή-έδρα (κανεις και το σπίτι...), εφκα-φορους κλπ κλπ κλπ...τα έξοδά σου το μήνα θα είναι πχ 600-700€ για πλάκα με την μικρότερη επιχείριση, αρα αν βγάζεις τώρα 800 υπολόγισε -24% φορος=645-Φ.Π& ασφάλεια=250-λογιστης(αν ειναι πελάτης σου να σου κανει καλή τιμή)=150-καυσιμα ρεύματα κλπ κλπ κλπ=50€.

Αυτά απο προσωπική εμπειρία!

Για το που το στηρίζω το ανέφερα στα post μου. Μίλησα για εμπειρία, όση όρεξη και να έχεις δεν μπορείς να παραμερίσεις τον παράγοντα της εμπειρίας όταν θέλεις να ξεκινήσεις κάτι δικό σου. Και εσύ εξάλλου ανέφερες οτι απέκτησες εμπειρία πρώτα σε ένα μαγαζί και μετά ξεκίνησες.

Πάντως, την εποχή που ξεκίνησες την επιχείρησή σου η κατάσταση ήταν πολύ ευνοϊκότερη για σε σχέση με σήμερα για έναν που ασχολείται σαν τεχνικός υπολογιστών. Τόσο στο οικονομικό κομμάτι όσο και στο θέμα της προσέλκυσης πελατών. 

Στις 13/8/2019 στις 1:22 ΠΜ, konstantinos_1987 είπε

συγγνώμη,δεν το έθεσα σωστά.δεν έχω εργαστεί σε κατάστημα επισκευής Η/Υ.αυτή τη στιγμή όμως είμαι τεχνικός (ως ελεύθερος επαγγελματίας) σε μερικές μικρές επιχειρήσεις και σε φροντιστήρια.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μάθω (επειδή δεν έχω εργαστεί σε εταιρείες επισκευής) τα εργαλεία που χρειάζομαι για να κάνω τη ζωή μου ευκολότερη και φυσικά να αντιμετωπίσω πιο πολύπλοκα προβλήματα από καμένες κάρτες,φορμάτ κλπ.ΑΝ αυτά προκύψουν.

Οπότε λοιπόν έχεις κάποια εμπειρία ως ελεύθερος επαγγελματίας, πληρώνεις ήδη εισφορές στο ΕΦΚΑ και τα σχετικά. Τα εργαλεία μπορείς να τα μάθεις, υποθέτω γνώσεις ηλεκτρονικού για επισκευές κτλ έχεις ήδη. Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι αν θα μπορείς να βγάζεις τα έξοδα του μαγαζιού με τον αριθμό των πελατών που θα έρθουν σε σένα καθώς και πόσο χρόνο μπορεί να πάρει να μαζέψεις έναν σεβαστό αριθμό πελατών ώστε να μπορείς να πεις οτι τα βγάζεις πέρα οριακά. Το μαγαζί θα έχει ενοίκια, λειτουργικά έξοδα και άλλα πάγια, σίγουρα θα χρειαστείς και εργασίες μέσα για την διαρρύθμιση αγορά κάποιων ελάχιστων πραγμάτων, αυτά είναι χρήματα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...