Προς το περιεχόμενο

Παράπονο για ποιότητα καινούργιου Αυτοκινήτου (Toyota Corolla)


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά θα ήθελα μια άποψη γιατί ή εγώ είμαι παράξενος ή κάτι παίζει με την ποιότητα των Toyota Corolla.

Είμαι 1 κάτοχος 1 Toyota Corolla μοντέλλου 2015 βενζίνη 1300 (αγοράστηκε καινούργιο απο αντιπροσωπεία) και απο τότε που το αγόρασα έχει κάποια μικρά εκνευριστικά θεματάκια

1. Τρίζει κάτι στο κάθισμα του οδηγού...δεν είναι στανταρντ...δεν το κάνει πάντα αλλά μέσα στην ησυχία της οδήγησης...ακούγεται 1 μικρό κλικ- κλικ...

2. Σε συγκεκριμένα οδοστρώματα τρίζουν τα πλαστικά του ταμπλώ

3. Σε συγκεκριμένα οδοστρώματα τρίζει το παράθυρο του συνοδηγού (Διαδρομή Θεσσαλονίκη - Αθήνα σε τυχαία τμήματα χωρίς κάτι συγκεκριμένο στην υφή του οδοστρώματος)

4.  Σε συγκεκριμένα οδοστρώματα υπάρχει 1 σφύριγμα που υποθέτω είναι απο τους μπροστινούς τροχούς αρκετά διαπεραστικό και οξύ   (Διαδρομή Θεσσαλονίκη - Πάτρα σε τυχαία τμήματα χωρίς κάτι συγκεκριμένο στην υφή του οδοστρώματος)

5. Το κάθισμα του οδηγού άνοιξε σε 2 σημεία (τρύπες) χωρίς να το καταπονώ ιδιαίτερα ....απο τις τρύπες είδα ότι το ύφασμα είναι ιδιαίτερα λεπτό και ψεύτικο..δεν μπορώ να πω ότι κάθομαι ευγενικά καθώς έχουμε και 1 μέγεθος αλλά η ποιότητα του υφάσματος είναι για τα πανηγύρια...η Toyota τουλάχιστον με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο δεν το καλύπτει.

6. Η θήκη για τα γυαλιά μια μέρα απλώς έπεσε...χωρίς να είμαι απο τους νευρικούς σε μια θηκούλα...απλώς μπήκα μια μέρα στο αμάξι και με χαιρετούσε απο την πάτωμα του συνοδηγού ....το συνεργείο την ξανάβαλε στην θέση της αλλά πέρα απο ότι ξανάπεσε σε κάποια στιγμή απλώς δεν κουμπώνει σωστα...κυρτώνει ελαφρώς το καπάκι...απο τότε την κάνω όσο μπορώ πιο μαλακά αλλά σίγουρα δεν την εμπιστεύομαι εν κινήση 

Οπότε θα ήθελα την άποψη σας αν αξίζει/έχει νόημα να το κυνηγήσω...ενώ πρόκειται κατα τα άλλα για 1 καλό μικρομεσαίο αυτοκίνητο που μου κάνει όμορφα και ωραία την δουλειά του είναι στιγμές που με βγάζει απο τα ρούχα μου και θέλω να το πατήσω κλωτσιές...

Υπόψιν η οδηγική εμπειρία μου περιλαμβάνει (Mazda 323F μοντέλο 1991 ...αθάνατο αμάξι με 0 ποιοτικά θέματα ...έχει βγάλει άπειρα χιλιόμετρα με μισή ντουζίνα διαφορετικούς οδηγούς χωρις ΚΙΧ , ΔΧ Seat Toledo ...με κακή ηχομόνωνωση και λογικά τριξίματα .....Citroen Xsara 1999 ...πολύ ευαίσθητο αμάξι με διάφορα θέματα αλλά πανέξυπν εργονομία και άνεση ταξιδίου )...σε κανένα απο τα παραπάνω δεν είχα χαζά θέματα...υπήρχαν σοβαρά προβλήματα απο εγκέφαλους έως διαφορικά...και ....και αλλά αυτό να πέφτουν θήκες...να τρίζει στο άσχετο και τα λοιπά...δεν το έχω ξαναδεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 χρονια? καλα ειναι. Τουλαχιστον δε θα σου χαλαει και δε θα πηγαινεις συνεργειο. Ετσι εχω ακουσει να λενε στο ινσομνια. Αλλα αν περιμενες ποιοτητα κατασκευης κακως πηρες γιαπωνεζικο, ας επαιρνες γερμανικο, σουηδικο. Να το εχεις 15-20 χρονια και να μην τριζει.

Επεξ/σία από ritchie77
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

4 χρονια? καλα ειναι. Τουλαχιστον δε θα σου χαλαει και δε θα πηγαινεις συνεργειο. Ετσι εχω ακουσει να λενε στο ινσομνια. Αλλα αν περιμενες ποιοτητα κατασκευης κακως πηρες γιαπωνεζικο, ας επαιρνες γερμανικο, σουηδικο. Να το εχεις 15-20 χρονια και να μην τριζει.

Είχα την εμπειρία απο το Mazda γιαυτό πήγα στην Toyota...αλλά δεδομένου ότι αργότερα έμαθα ότι κατασκευάζεται στην Τουρκία νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα...Μήπως έχεις κανένα Thread πρόχειρο με ανάλογα σχόλια να δω αν "συντονίζομαι" σωστά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

...Αλλα αν περιμενες ποιοτητα κατασκευης κακως πηρες γιαπωνεζικο, ας επαιρνες γερμανικο. Να το εχεις 15-20 χρονια και να μην τριζει.

Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν οι γενικότητες.

OP αυτά που ποστάρεις εδώ, τους τα έχεις αναφέρει; Και αν ναι, τι σου απάντησαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Μήπως έχεις κανένα Thread πρόχειρο με ανάλογα σχόλια να δω αν "συντονίζομαι" σωστά...

ολο το Αuto moto του ινσομνια, καλοκαιρι ειναι, χρονο να εχεις να διαβαζεις θελεις μονο, ελπιζω να εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λάστιχα φοράς;

Η Τογιότα έχει 7 χρόνια εγγύηση αν δεν κάνω λάθος.

Τουλάχιστον για τη θήκη μπορείς να βρεις το δίκιο σου.

Τώρα για το κάθισμα όλα τα αυτοκίνητα έχουν στησίματα από το μπες βγες ειδικά τα μπακετ καθίσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ~mxls~ είπε

Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν οι γενικότητες.

Καθολου γενικοτητες. Απλα η πραγματικοτητα. Το οτι στρουθοκαμηλιζετε μερικοι δν σημαινει οτι δεν υπαρχουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν οι γενικότητες.

OP αυτά που ποστάρεις εδώ, τους τα έχεις αναφέρει; Και αν ναι, τι σου απάντησαν;

Όπως προείπα...δεν είναι ότι θα κάνω μπροστά στον τεχνικό μια βόλτα και θα ακουστεί...μπορεί να μην ακουστεί για 1-2 μέρες και μετά να το κάνει συνέχεια...και φτου απο την αρχή.

Για τα τριξίματα στις Εθνικές ήταν κυριολεκτικά αποκάλυψη - άντε τα πλαστικά στο ταμπλώ έχω μια υποψία ότι το κάνει σε πολύ συγκεκριμένα οδοστρώματα...αλλά τότε η απάντηση του τεχνικού ήταν να βάλει τσοχάκια - και αυτό που με τρέλανε...στην διαδρομή Θεσσαλονίκη - ΑΘήνα με τρέλλανε  το παράθυρο του συνοδηγού...μόνο μπουνιά δεν το βάρεσα ....αλλά εκεί ανέβαζα - κατέβαζα...το έσπρωχνα ...μουλάρι....εκεί τρίξιμο....αλλά στην διαδρομή Θεσσαλονίκη - Πάτρα...δεν έκανε ΚΙΧ και ακουγόταν ο συντονισμός στους τροχούς.

8 λεπτά πριν, bill999r είπε

Τι λάστιχα φοράς;

Η Τογιότα έχει 7 χρόνια εγγύηση αν δεν κάνω λάθος.

Τουλάχιστον για τη θήκη μπορείς να βρεις το δίκιο σου.

Τώρα για το κάθισμα όλα τα αυτοκίνητα έχουν στησίματα από το μπες βγες ειδικά τα μπακετ καθίσματα.

Με τα λάστιχα είχα άλλες χαρωπές καταστάσεις..αυτό συνέβηκε πρόπερσι...φουσκώναν μόνα τους...κάτι πήγε στραβά με μια πρόκα που πάτησα...και ενώ τα μετρούσαν και τα ξαναμετρούσαν ...εκεί την 1 μέρα (25) την άλλη (27) (ενδεικτικές τιμές δεν θυμάμαι ακριβώς)...το κάναμε 4-5 φορές και τώρα...φτου-φτου βλέπω να έχουμε στρώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτά που λες είναι συμπτώματα 10 χρονών + αυτοκίνητου.
Αν όλα αυτά τα έκανε εξαρχής κακώς δεν τους κυνήγησες  τώρα μετά από 5 χρόνια ότι και να πεις δεν θα γίνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Γενικά αυτά που λες είναι συμπτώματα 10 χρονών + αυτοκίνητου.
Αν όλα αυτά τα έκανε εξαρχής κακώς δεν τους κυνήγησες  τώρα μετά από 5 χρόνια ότι και να πεις δεν θα γίνει κάτι.

Το τυχαίο είναι το θέμα...τα πλαστικά τα έκανε εντελώς στην αρχή...θυμάμαι σε κανα 2 επαρχιακούς δρόμους...που η άσφαλτος ήταν σαν χαλίκι...όχι κάτι εμφανές ιδιαίτερα...αλλά επειδή σταμάτησα το είδα....απο τότε μου το έκανε 1-2 φορές ακόμα στο άσχετο...

Το πιο εκνευριστικό είναι το κάθισμα....δεν μπορώ να πω ότι θα κάνω μια διαδρομή Α- Β και θα το κάνει σίγουρα...είναι στα καλά καθούμενα....εκεί που πάω χιλιόμετρα και χιλιόμετρα ΚΙΧ και ξαφνικά νάτο...

Για τα άλλα στις Εθνικές είναι και το θέμα ότι συνήθως έχω μουσική οπότε σίγουρα κάποια καλύπτονταν...αλλά μετά την Θ-Α είπα να το δω...κυρίως μήπως έχει καποιο πρόβλημα το αμάξι...

Βασικώς θέλω να μάθω αν είναι συνηθισμένο φαινόμενο...αν ΝΑΙ ..θα πάω στο συνεργείο να το ψάξω και να το ξαναψάξω...αν ΟΧΙ θα αρχίζω να στέλνω επιστολές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, masteripper είπε

Το τυχαίο είναι το θέμα...τα πλαστικά τα έκανε εντελώς στην αρχή...θυμάμαι σε κανα 2 επαρχιακούς δρόμους...που η άσφαλτος ήταν σαν χαλίκι...όχι κάτι εμφανές ιδιαίτερα...αλλά επειδή σταμάτησα το είδα....απο τότε μου το έκανε 1-2 φορές ακόμα στο άσχετο...

Το πιο εκνευριστικό είναι το κάθισμα....δεν μπορώ να πω ότι θα κάνω μια διαδρομή Α- Β και θα το κάνει σίγουρα...είναι στα καλά καθούμενα....εκεί που πάω χιλιόμετρα και χιλιόμετρα ΚΙΧ και ξαφνικά νάτο...

Για τα άλλα στις Εθνικές είναι και το θέμα ότι συνήθως έχω μουσική οπότε σίγουρα κάποια καλύπτονταν...αλλά μετά την Θ-Α είπα να το δω...κυρίως μήπως έχει καποιο πρόβλημα το αμάξι...

Βασικώς θέλω να μάθω αν είναι συνηθισμένο φαινόμενο...αν ΝΑΙ ..θα πάω στο συνεργείο να το ψάξω και να το ξαναψάξω...αν ΟΧΙ θα αρχίζω να στέλνω επιστολές...

Ίσως άμα ρωτήσεις στο TOYOTA club - facebook θα πάρεις απαντήσεις από κατόχους του ίδιου μοντέλο.

Το κάθισμα είναι κάποιο ελατήριο κτλ άμα έχει σκιστεί άλλαξε το βάλε και καλής ποιότητας καλύμματα και θα είσαι οκ για αρκετά χρόνια.
Τώρα για το παράθυρο του συνοδηγού είναι περίεργο μήπως στο είχανε δώσει τίποτα τρακαρισμένο από καινούριο; Γιατί τέτοια τριξίματα συμβαίνουν μετά από επισκευή πόρτας σε φανοποιείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1 διορθωνεται, λογικα ειναι απο τις βασεις των καθισματων. συχνο φαινομενο οχι μονο σε τογιοτα.

το 2 ειναι κατασκευαστικο και δε διοθρωνεται. ολα τα αυτοκινητα καποια στιγμη τριζουν. δυστυχως τογιοτα του 2000 και τογιοτα του 2010+ εχουν τεραστια διαφορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Ίσως άμα ρωτήσεις στο TOYOTA club - facebook θα πάρεις απαντήσεις από κατόχους του ίδιου μοντέλο.

Το κάθισμα είναι κάποιο ελατήριο κτλ άμα έχει σκιστεί άλλαξε το βάλε και καλής ποιότητας καλύμματα και θα είσαι οκ για αρκετά χρόνια.
Τώρα για το παράθυρο του συνοδηγού είναι περίεργο μήπως στο είχανε δώσει τίποτα τρακαρισμένο από καινούριο; Γιατί τέτοια τριξίματα συμβαίνουν μετά από επισκευή πόρτας σε φανοποιείο.

Καλη ιδέα αυτό με το Facebook...

Τώρα για το τρακαρισμένο..τι να πω απο την αντιπροσωπεία το πήρα...τόσο...μαγκιές..ΥΠΟΨΙΝ...ξέχασα να το βάλω ...μία απο τις πίσω πόρτες τρίζει απο πέρσι...βάλανε γρασσο...αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά, Toyota Corola πήρες και όχι Mercedes Benz! Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Ήδη είναι σχετικά παλιό. Πλέον τα αυτοκίνητα μέσα σε μια πενταετία τα έχουν δώσει σχεδόν όλα και σηκώνουν επισκευές ή ακόμα και αλλαγή. Έτσι το πάνε οι εταιρείες στα χαμηλού κόστους αυτοκίνητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Μα καλά, Toyota Corola πήρες και όχι Mercedes Benz! Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Ήδη είναι σχετικά παλιό. Πλέον τα αυτοκίνητα μέσα σε μια πενταετία τα έχουν δώσει σχεδόν όλα και σηκώνουν επισκευές ή ακόμα και αλλαγή. Έτσι το πάνε οι εταιρείες στα χαμηλού κόστους αυτοκίνητα.

ετσι ειναι πλεον, παλιοτερα ομως δεν ηταν ετσι.

το αντιστοιχο κορολα του 99 επειδη υπαρχει καβατζα στο χωριο (προσωπικη εμπειρια οχι γνωστος γνωστου ξαδερφου), με 340.000 χλμ εχει αλλαξει μονο τα προβλεπομενα και δεν ακουγεται κιχ μεσα.

φυσικα ολα εχουν γινει στην ωρα τους. (σερβις κλπ) !

υγ - το αστειο με τα μερσεντια ειναι οτι οντως τα παραθυρα δεν τριζουν ή κανουν θορυβους..απευθειας πεφτουν μονα τους ή δεν κατεβαινουν καθολου πχ στη σειρα Α που πουλαει τρελά στην ελλαδα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...