Προς το περιεχόμενο

Κρίσιμης σημασίας για τη νέα γενιά Xbox τα «backwards compatibility» και «cross-gen gaming»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αποκλειστική συνέντευξη που παραχώρησε πρόσφατα στο Gamespot, ο επικεφαλής του τμήματος Xbox της Microsoft, Phil Spencer, δήλωσε ότι αυτό που η εταιρεία επιθυμεί να προσφέρει με τη νέα κονσόλα, μεταξύ άλλων, είναι «συνέπεια», εξασφαλίζοντας για παράδειγμα ότι τα παιχνίδια φορτώνουν πάντα γρήγορα και τρέχουν με τον υψηλότερο δυνατό ρυθμό καρέ το δευτερόλεπτο (στη συγκεκριμένη περίπτωση 60 καρέ το δευτερόλεπτο).

Κάτι ακόμα που είναι κρίσιμης σημασίας, είναι η «συμβατότητα προς τα πίσω» που θα παίξει μεγάλο ρόλο στον σχεδιασμό της νέας γενιάς της κονσόλας που έχει τη κωδική ονομασία «Project Scarlett».

«Διασφαλίζοντας ότι και οι τέσσερις γενιές περιεχομένου – ότι τα παιχνίδια του πρώτου Xbox που τρέχουν στο Xbox One σήμερα, τα παιχνίδια του 360 που τρέχουν στο Xbox One, τα παιχνίδια του Xbox One αλλά και τα νέας γενιάς παιχνίδια- τρέχουν στην επόμενης γενιάς πλατφόρμα είναι κρίσιμης σημασίας για εμάς» δήλωσε ο Phil Spencer και συμπλήρωσε ότι οι παίκτες και από τις τέσσερις γενιές της κονσόλας θα μπορούν να παίξουν μεταξύ τους.  

Επιπλέον, και σε μία κίνηση που ο Phil Spencer λέει ότι «είναι κατά κάποιο τρόπο πρωτόγνωρη» για τη Microsoft, η κονσόλα θα «σεβαστεί τη συμβατότητα των ελεγκτών που έχετε ήδη». O επικεφαλής του Xbox επισημαίνει την επένδυση πολλών παικτών σε εξατομικευμένα χειριστήρια και λέει πως η εταιρεία θέλει να διασφαλίσει ότι είναι συμβατά με τις μελλοντικές γενιές της κονσόλας επίσης.

Όλα τα παραπάνω είναι βεβαίως καλά νέα για τους φίλους του Xbox. Η διαδικασία της μετάβασης από την παλαιότερη κονσόλα στη νέα μπορεί να αποτελέσει πονοκέφαλο – εξαιτίας των περιορισμών στη «συμβατότητα προς τα πίσω» και στο «cross-gen παιχνίδι», πολλές φορές οι παίκτες κρίνουν ότι θα χάσουν μεγάλο μέρος της επένδυσης τους ενώ ορισμένες φορές αναβάλουν μέχρι και την αγορά της επόμενης γενιάς κονσόλας.

Η Microsoft, με όλα αυτά που σχεδιάζει, φαίνεται να δείχνει ότι σέβεται το κοινό του Xbox και τις επενδύσεις του (αγορές παιχνιδιών κ.λπ), κάτι που είναι ζωτικής σημασίας, αν όπως λένε ορισμένοι, η νέα γενιά της κονσόλας προορίζεται για να κυριαρχήσει στην αγορά από το λανσάρισμα της το επόμενο έτος.  

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ μιλάμε για pc σε μορφή κονσόλας. Λογική μου φαίνεται η συμβατότητα προς τα πίσω. 

Μπράβο, πάντως που το έκανε. Θεωρώ ότι είναι ένα από τα δυνατά της χαρτιά απέναντι στον ανταγωνισμό. Συμβατότητα σε 4 γενιές κονσολών δεν έχει ξαναγίνει.

Το προτιμώ χίλιες φορές από τα "remastered", που ξαναπληρώνεις τα ίδια παιχνίδια...

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο μεγάλη μανία να παίξετε τα παλιά παιχνίδια. Το έχω κόψει το gaming, ότι μου έδωσε μου έδωσε μέχρι κάποια ηλικία με κάποια συγκεκριμένα άτομα. Από εκεί και πέρα, όλα τα έχουμε ξαναδεί κάπου κάποτε. Κυνήγι μιας άλλης εποχής και ενός άλλου εαυτού, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω μάγκες. Θα ανοίξεις να παίξεις το Halo το 1 και τι έγινε; Το έπαιξες τότε με φίλους που πιθανόν δεν έχεις σχέσεις πλέον μαζί τους. Να παίξεις για να βάλεις τα κλάματα για το πως έγινε η ζωή;. Κατάρα το backwards compatibility, η ζωή πάει μπροστά. 

  • Like 7
  • Thanks 4
  • Confused 5
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι μόνο συμβατότητα προς τα πίσω αλλά και προς τα εμπρός. Δηλαδή το xbox one θα παίζει τα μελλοντικά παιχνίδια σε χαμηλότερα settings.

Αυτό πια είναι δυνατό γιατί το hardware παραμένει συμβατό και το λειτουργικό σύστημα ίδιο. Επίσης το απαιτούν οι καιροί. Δεν είναι πια το κέρδος στο hardware αλλά στο software. Οπότε αν το xbox one μπορεί να παίζει και τα νέα παιχνίδια μεγαλώνει πολύ το εύρος και βοηθάει πιο εύκολα τις εταιρείες να πουλήσουν και την microsoft να πάρει προμήθεια.

Για όσους λένε ότι η κονσόλα πια είναι pc, ουδεμία σχέση. PC δεν είναι το hardware ούτε το backward compatibility. PC ειναι το  εν δυνάμει workstation. Η κονσόλα δεν μπορεί να γίνει και ούτε θα γίνει workstation. Κονσόλα σημαίνει ευκόλια, παιχνία και media player.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει αλλά σε μένα δεν τρέχει στο xbox one x το Gears of War 2 κολλάει με το που αρχίζω ένα νέο campaign. Να το κάνουν τουλάχιστον σωστά το BC! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, valkon είπε

Τόσο μεγάλη μανία να παίξετε τα παλιά παιχνίδια. Το έχω κόψει το gaming, ότι μου έδωσε μου έδωσε μέχρι κάποια ηλικία με κάποια συγκεκριμένα άτομα. Από εκεί και πέρα, όλα τα έχουμε ξαναδεί κάπου κάποτε. Κυνήγι μιας άλλης εποχής και ενός άλλου εαυτού, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω μάγκες. Θα ανοίξεις να παίξεις το Halo το 1 και τι έγινε; Το έπαιξες τότε με φίλους που πιθανόν δεν έχεις σχέσεις πλέον μαζί τους. Να παίξεις για να βάλεις τα κλάματα για το πως έγινε η ζωή;. Κατάρα το backwards compatibility, η ζωή πάει μπροστά. 

Είναι και προς τα μπροστά συμβατότητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με AMD  Apu's αρχιτεκτονικής x86-x64 φυσικό και επόμενο η προς τα πίσω συμβατότητα και στις δύο κονσόλες. Δεν περιμέναμε κάτι άλλο.

Όσο για τα γρήγορα loading times εφόσον θα φοράει SSD η κάποιο είδος υβριδικό πάλι αναμενόμενο, δεν κάνει εντύπωση. Το θέμα είναι σε τι χωρητικότητα θα μας το πλασάρουν όταν κυκλοφορήσει, γιατί αν είναι 500gb πχ ούτε 5 AAA τίτλους δεν θα μπορείς να έχεις συγχρόνως στον εσωτερικό. Ίσως αυτός να είναι και ο μόνος λόγος που δεν θα το πάρω day one και ίσως περιμένω κάποια μελλοντική έκδοση με 1TB SSD. 

Και όπως είπε και το παιδί πιο πάνω, καλός ο Phil Spencer, αλλά χωρίς exclusives πάλι θα μείνουν πίσω απο το ps5. Ένα Gears 2 Forza και το Halo δεν φέρνουν την άνοιξη στους gamers. (Αν και προσωπικά μονο με τα Forza είμαι καλυμμένος, 😛).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβατότητα προς τα πισω ειναι δεδομενη.

Οι κονσολες γινανε pc απο αυτη τη γενια.Ιδια γευση θα ειναι και η επομενη γενια απλα με πολυ πιο δυνατο hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, valkon είπε

Τόσο μεγάλη μανία να παίξετε τα παλιά παιχνίδια. Το έχω κόψει το gaming, ότι μου έδωσε μου έδωσε μέχρι κάποια ηλικία με κάποια συγκεκριμένα άτομα. Από εκεί και πέρα, όλα τα έχουμε ξαναδεί κάπου κάποτε. Κυνήγι μιας άλλης εποχής και ενός άλλου εαυτού, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω μάγκες. Θα ανοίξεις να παίξεις το Halo το 1 και τι έγινε; Το έπαιξες τότε με φίλους που πιθανόν δεν έχεις σχέσεις πλέον μαζί τους. Να παίξεις για να βάλεις τα κλάματα για το πως έγινε η ζωή;. Κατάρα το backwards compatibility, η ζωή πάει μπροστά. 

Όντως, είναι κατάρα η δυνατότητα να επιτρέπεις στους πελάτες σου να συνεχίσουν να παίζουν ένα παιχνίδι που αγόρασαν με τα λεφτά τους, και να μην πετάνε τις αγορές τους στον κάδο των αχρήστων κάθε φορά που αλλάζει γενιά. 

 

Τι πίνετε ρε παιδιά καλοκαιριάτικα; 

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τα έχει ξαναπεί όλα αυτά εδώ και μήνες.

Το θέμα με την εμπρός συμβατότητα θα δωθεί μέσω streaming ή μέσω hardware. Νομίζω ότι εννοεί το streaming. Θα τρέχουν χάλια τα παιχνίδια στο One αν προσπαθήσουν να παίξουν τα μελλοντικά παιχνίδια μέσω hardware 

Την φήμη για δωρεάν παιχνίδια στο ultimate κανά νέο υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Καλά τα λέει αλλά σε μένα δεν τρέχει στο xbox one x το Gears of War 2 κολλάει με το που αρχίζω ένα νέο campaign. Να το κάνουν τουλάχιστον σωστά το BC! 

Μήπως να κάνει ένα reset το παιχνίδι και στην χειρότερη την κονσόλα;

Μόλις τώρα, Choutas είπε

Νομίζω τα έχει ξαναπεί όλα αυτά εδώ και μήνες.

Το θέμα με την εμπρός συμβατότητα θα δωθεί μέσω streaming ή μέσω hardware. Νομίζω ότι εννοεί το streaming. Θα τρέχουν χάλια τα παιχνίδια στο One αν προσπαθήσουν να παίξουν τα μελλοντικά παιχνίδια μέσω hardware 

Την φήμη για δωρεάν παιχνίδια στο ultimate κανά νέο υπάρχει;

Εννοείτε ότι το xbox one θα εγκαταλειφθεί κάποια στιγμή όταν θα χρειάζεται πολύ χαμηλά settings για να ακολουθησει. Θα μπορείς να κάνεις Streaming φυσικα για να ακολουθήσεις Πιστεύω όμως ότι για 1 γενιά μπρστά θα το παίζει με χαμηλωμένες ρυθμίσεις. Θα έχεις βέβαια και την δυνατότητα να streamareis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...