Προς το περιεχόμενο

Δαγκωμα σκυλου


Annako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Βάζεις, δηλαδη, στην ΙΔΙΑ ζυγαριά άνθρωπο και ζώο !

Ναι έτσι θα έπρεπε, θες να το μετρήσουμε πόσοι "άνθρωποι" σκοτώνουν ζωάκια για την πλάκα τους (αρκετοί πλέον έχουν και το θράσος να το ανεβάζουν σε μέσα κοινωνικής δυκτιωσης), πόσοι κτυπανε ζώα με αυτοκίνητο μηχανή κτλ και απλά τα παρατάνε στο δρόμο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ναι έτσι θα έπρεπε, θες να το μετρήσουμε πόσοι "άνθρωποι" σκοτώνουν ζωάκια για την πλάκα τους (αρκετοί πλέον έχουν και το θράσος να το ανεβάζουν σε μέσα κοινωνικής δυκτιωσης), πόσοι κτυπανε ζώα με αυτοκίνητο μηχανή κτλ και απλά τα παρατάνε στο δρόμο?

Το ΙΔΙΟ κάνουνε και με τους ανθρώπους ! Τους κτυπανε με το αυτοκίνητο και απλά τους παρατάνε στο δρόμο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Βάζεις, δηλαδη, στην ΙΔΙΑ ζυγαριά άνθρωπο και ζώο !

Και στις 2 περιπτώσεις ο άνθρωπος είναι το θύμα. 

Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι ο άνθρωπος έχει άλλοθι σαν είδος στον φόνο σε σχέση με τον σκύλο ε;

Που έχει και μυαλουδάκι να σκεφτεί, και λαλιά να μιλήσει, και νόμους/αστυνομία να λύσει τα προβλήματά του. Και συνήθως έχει γεμάτο το στομάχι του και έχει και μια στέγη.

Βάζετε νούμερα και στατιστικά, να δείξετε τί ακριβώς; Ε δεχτείτε τα κι εσείς λοιπόν.

https://www.protagon.gr/epikairotita/ipa-40-000-thanatoi-apo-opla-to-2017-istoriko-ypsilo-eikosaetias-44341744984

Ορίστε αφού μου βάζετε και τις ΗΠΑ ως παράδειγμα. Mόνο από σφαίρες, δεν βάζουμε μέσα 1000 άλλους τρόπους. Οι σκύλοι είναι το πρόβλημα. Τελείως υποκριτικό κατά τη γνώμη μου. Το ίδιο το είδος μας αυτοκαταστρέφεται, και ψάχουμε ψύλλους στα άχυρα.... Βρήκατε 10 περιστατικά και γενικοποιείτε για τους σκύλους.... και μάλιστα στη χώρα που άνθιζε η εκτροφή πιτ-μπουλ για κυνομαχίες. 

A, επίσης:

https://www.askmen.com/news/entertainment/deers-kill-more-people-in-america-than-any-other-animal.html

Οπότε και τα ελάφια εχθρικά. Στις 1ες θέσεις παγκοσμίως είναι τα κουνούπια,  ο άνθρωπος, η κόμπρα, ο... Ιπποπόταμος.... ασχέτως την εγκυρότητα του άρθρου, κάπως έτσι πρέπει να είναι. Συνεπώς τα νούμερα και τα μεμονομένα περιστατικά δεν λένε κάτι στην ουσία της κουβέντα μας.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 6:49 ΜΜ, Inuyasha είπε

πλεον το 95% (αν οχι το 100%) απο της ρατσες τον σκυλων εχουν γινει ζωα συντροφιας

Για πιο λογο λυπασαι να βλεπεις pitbull kai rotie να παιζουν με παιδακια ? , οσο ειναι υπο επιτηρηση και σωστα εκπαιδευμενο ενα σκυλι δεν θα επιτεθει

Οπως εγραψα πιο πανω δεν υπαρχει αγριο ζωο , μαλακας ιδιοκτητης υπαρχει και εκει δημιουργει ενα αγριο ζωο ειτε επειδη το αμελει ειτε γιατι και καλα νομιζει επειδη θα γαυγιζει και στο φυλο που θα κουνιεται εχει καλο φυλακα για το σπιτι του

Αν διαβάσεις Π Ρ Ο Σ Ε Κ Τ Ι Κ Α τι έχω γράψει θα γλυτώσουμε από ΠΟΛΥ συζήτηση. 

Έχω παραδείγματα δικά μου λοιπόν όπως έγραψα ΞΕΚΑΘΑΡΑ που ΚΑΛΑ εκπαιδευμένα οικογενειακά σκυλιά με φροντίδα που θα ζήλευε και άνθρωπος και ταυτόχρονα σεβασμό κλπ κλπ που ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ μικρό παιδί. Και μετά από ΠΟΛΑ χρόνια απορίας και έρευνας ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ να εξηγήσει το γιατί. 

Οπότε εδώ έρχεται να δώσει την απάντηση η μητέρα φύση. Για αυτό λυπάμαι και τρέμω στην ιδέα μικρά παιδιά δίπλα σε κατασκευάσματα ανθρώπων. 

Και φίλε μου αν αγαπάς τα ζώα πραγματικά για πες μου σε παρακαλώ ποιος όρισε ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ζώο στον πλανήτη ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να έχει και ιδιοκτήτη. 

Χμ... καθόλου δεν μου αρέσει η ιδέα. Ιδιοκτήτης... Μου θυμίζει άλλα πράγματα εμένα προσωπικά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

Αν διαβάσεις Π Ρ Ο Σ Ε Κ Τ Ι Κ Α τι έχω γράψει θα γλυτώσουμε από ΠΟΛΥ συζήτηση. 

Έχω παραδείγματα δικά μου λοιπόν όπως έγραψα ΞΕΚΑΘΑΡΑ που ΚΑΛΑ εκπαιδευμένα οικογενειακά σκυλιά με φροντίδα που θα ζήλευε και άνθρωπος και ταυτόχρονα σεβασμό κλπ κλπ που ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ μικρό παιδί. Και μετά από ΠΟΛΑ χρόνια απορίας και έρευνας ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ να εξηγήσει το γιατί. 

Οπότε εδώ έρχεται να δώσει την απάντηση η μητέρα φύση. Για αυτό λυπάμαι και τρέμω στην ιδέα μικρά παιδιά δίπλα σε κατασκευάσματα ανθρώπων. 

Και φίλε μου αν αγαπάς τα ζώα πραγματικά για πες μου σε παρακαλώ ποιος όρισε ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ζώο στον πλανήτη ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να έχει και ιδιοκτήτη. 

Χμ... καθόλου δεν μου αρέσει η ιδέα. Ιδιοκτήτης... Μου θυμίζει άλλα πράγματα εμένα προσωπικά.

Kαι εγω εχω ακομα πιο πολλα παραδειγματα για ανθρωπους που ηταν νορμαλ ξαφνικα αποφασισαν να γινουν jack o αντεροβγαλτης

 

οσο για το θεμα ιδιοκτησιας , καλως η κακως τα σκυλια οπως τα ξερουμε πλεον Δεν ζουνε στην φυση οχι τουλαχιστον το 90% απο της ρατσες που εχουμε δημιουργησει , οποτε θεωριες συνομοσιας οτι τα σκυλια πρεπει να ζουνε ελευθερα στην φυση στην παρουσα φαση ειναι απλα θεωριες συνομωσιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Kαι εγω εχω ακομα πιο πολλα παραδειγματα για ανθρωπους που ηταν νορμαλ ξαφνικα αποφασισαν να γινουν jack o αντεροβγαλτης

οσο για το θεμα ιδιοκτησιας , καλως η κακως τα σκυλια οπως τα ξερουμε πλεον Δεν ζουνε στην φυση οχι τουλαχιστον το 90% απο της ρατσες που εχουμε δημιουργησει , οποτε θεωριες συνομοσιας οτι τα σκυλια πρεπει να ζουνε ελευθερα στην φυση στην παρουσα φαση ειναι απλα θεωριες συνομωσιας

Μα συγνώμη τώρα. Συγκρίνεις τους ανθρώπους με τα κατοικίδια? Θα μου πεις όντως. Δεν υπάρχει σύγκριση. Ο άνθρωπος είναι το χειρότερο είδος. 

Έτσι όπως στρώσαμε κοιμόμαστε. Σοφές παροιμίες. Καταντησαμε να υιοθετούμε σκυλιά η ακόμη χειρότερα να τα αγοράζουμε. Ενώ πόσα ορφανά παιδιά έχουν την ανάγκη μας. Και καλά αυτό. Όταν τα βαρεθουμε απλά τα παρατάμε σε κάποιο βουνό και έχει γεμίσει ο τόπος αδέσποτα και τα σκατα τους που προσέχουμε να μην τα πατήσουμε το πρωί που βγαίνουμε να πάμε στις δουλειές μας. 

Και η ειρωνία πάντα η ίδια. Δεν φταίνε αυτά στην πραγματικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Μα συγνώμη τώρα. Συγκρίνεις τους ανθρώπους με τα κατοικίδια? Θα μου πεις όντως. Δεν υπάρχει σύγκριση. Ο άνθρωπος είναι το χειρότερο είδος. 

Έτσι όπως στρώσαμε κοιμόμαστε. Σοφές παροιμίες. Καταντησαμε να υιοθετούμε σκυλιά η ακόμη χειρότερα να τα αγοράζουμε. Ενώ πόσα ορφανά παιδιά έχουν την ανάγκη μας. Και καλά αυτό. Όταν τα βαρεθουμε απλά τα παρατάμε σε κάποιο βουνό και έχει γεμίσει ο τόπος αδέσποτα και τα σκατα τους που προσέχουμε να μην τα πατήσουμε το πρωί που βγαίνουμε να πάμε στις δουλειές μας. 

Και η ειρωνία πάντα η ίδια. Δεν φταίνε αυτά στην πραγματικότητα. 

Απ' όσο βλέπω, μάλλον εσύ συγκρίνεις ανθρώπους με κατοικίδια και το κάνεις με ακόμα πιο άκυρο παράδειγμα, όπως την σύγκριση υιοθεσίας ζώου και παιδιού. Οι ευθύνες και τα βάρη που θα έχεις στο δεύτερο είναι χαώδη σε σχέση με το πρώτο. Άσε που το αδέσποτο αν θες το παίρνεις κατευθείαν και από τον δρόμο, το παιδί δεν μπορείς όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Απ' όσο βλέπω, μάλλον εσύ συγκρίνεις ανθρώπους με κατοικίδια και το κάνεις με ακόμα πιο άκυρο παράδειγμα, όπως την σύγκριση υιοθεσίας ζώου και παιδιού. Οι ευθύνες και τα βάρη που θα έχεις στο δεύτερο είναι χαώδη σε σχέση με το πρώτο. Άσε που το αδέσποτο αν θες το παίρνεις κατευθείαν και από τον δρόμο, το παιδί δεν μπορείς όμως.

Διαφωνώ. Αλλά έχει νόημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άκυρο να το λες διότι υπάρχει σαφής και καθαρή αιτία πίσω από αυτό. Αν η υιοθεσία και το μεγάλωμα μεταξύ σκύλου/γάτας και παιδιού είχε ακριβώς την ίδια δυσκολία τότε θα μπορούσες να το σχολιάσεις ως αρνητικό της ανθρώπινης φύσης. Δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση μεταξύ αυτών των δύο απλά και ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στεναχωριέμαι πραγματικά από την έλλειψη ενημέρωσης στο θέμα.

@leonproniknidis μέσα σε 3 γραμμές φάσκεις και αντιφάσκεις νομίζω. Είσαι κατά της υιοθεσίας, της έννοιας του "ιδιοκτήτη" και ταυτοχρόνως παραπονιέσαι για τα αδέσποτα και τα σκατά τους. Ε πράγματι λοιπόν, με αυτά που διαβάζω, δεν φταίνε αυτά, συμφωνώ. Επίσης, είσαι χορτοφάγος αλήθεια; Γιατί και τα γουρουνάκια και οι κοτούλες έχουν ιδιοκτήτη.

Καλώς ή κακώς ο άνθρωπος κάπως κάπου κάποτε δημιούργησε ράτσες και είδη προς συγκεκριμένη χρήση.

Η υιοθεσία είναι ο μόνος τρόπος να μειωθούν τα αδέσποτα. Αν εννοείς την πράξη υιοθεσίας, είναι ένας τρόπος να "αναγκάζεται" ο ιδιοκτήτης να είναι υπεύθυνος για την ευζωία του σκύλου  και φυσικά για στους γύρω του, και εννοείται αποτρεπτικό στο να το παρατήσει κατόπιν. Σου θυμίζω ότι είναι υποχρεωτικό το τσιπ, δηλώνεται ο ιδιοκτήτης και το σκυλί σε ηλεκτρονική πλατφόρμα, και κατόπιν αντίγραφα στο δήμο.

Αυτή είναι η έννοια του ιδιοκτήτη στην περίπτωσή μας, και όχι του... εξουσιαστή.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...