Προς το περιεχόμενο

DJI Osmo Mobile 3 με μικρότερες διαστάσεις και πολλές λειτουργίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αγοράσει το ΟΜ2 αλλά τελικά (ευτυχώς κατάφερα και) το πούλησα καθώς δεν το χρησιμοποιούσα παρά ελάχιστα. Είχα μάλιστα πάρει και τον αντάπτορα για τη GoPro. Νομίζω ότι έχει πολύ περιορισμένο κοινό για επαγγελματίες ή φανατικούς κάποιων σπορ. 

Στα μειονεκτήματα θα έβαζα:

- ογκώδες, δύσχρηστο να το κουβαλάς μαζί σου

- σχετικά περιορισμένη αυτονομία

- δεν είναι αδιάβροχο

- περιορισμένες χρήσεις με βάση τις δυνατότητες των σύγχρονων συσκευών: όλα τα (καλά) κινητά έχουν πολύ καλό OIS που το καθιστά λίγο περιττό (εκτός και αν όντως τρέχεις όταν τραβάς βίντεο!).Ακόμα και η τελευταία GoPro έχει σταθεροποίηση επιπέδου gimbal (τουλάχιστον έτσι το διαφημίζει)

- τα χειριστήρια (λήψη φωτογραφιών, έναρξη/διακοπή βίντεο, ζουμ) υποστηρίζουν μόνο την εφαρμογή κάμερας της dji και όχι την native του κάθε κινητού τηλεφώνου

- κάποιες φορές δεν αναγνώριζε άμεσα το τηλέφωνό μου (Note 8 ) και έπρεπε να τρέξω τη σύνδεση από την αρχή. Πολύ ενοχλητικό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

 Πανέμορφο πάντως και με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσουμε και αυτό. Όσο πάει εν τω μεταξύ χαλαρώνει τις τιμές. Βρισίδι που θα ρίχνουν αυτοί που έχουν πάρει το 2 :P

Το πήρα πριν 2 μήνες και το πούλησα την προηγούμενη βδομάδα χεχε😁😁😁

Επεξ/σία από Ghost_Man2329
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλι σε μας που δωσαμε ενα σκασμο ευρα για το πρωτο.Εφαγε που εφαγε την ταφοπλακα με την τιμη του 2,τωρα το βαλαμε στον....κορφο μας για τα καλα!

Θα κανω πειραματα διπλα στο κυμα,μπας και το παρει,να ησυχασουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Συγνωμη αλλα η A6500 εχει IBIS στο σωμα και ο 18-105 F4 που εχω για βιντεο εχει OIS

Μην ζητάς συγνώμη. Ίσως να μην το έχεις ανακαλύψει ακόμη ότι δεν γίνεται. Κάνε μια προσπάθεια και θα δεις. Κατόπιν μπορείς να μας δώσεις ένα δείγμα? Πιστεύω δίχως σταθεροποίηση απλά το ξεχνάς. Ναι θα είναι καλύτερο από το κινητό εννοείται αλλά θα κουνάει σαν τρελό αν δεν έχει ηλεκτρονική σταθεροποίηση. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις περιμένω κάποιο δείγμα. Έστω όχι δικό σου απλά βρες μου μέσα σε youtube κάτι παρόμοιο. SLR δίχως σταθεροποίηση ηλεκτρονική και μηχανισμό σταθεροποίησης κάποιος να τρέχει και να τραβάει βίντεο.

Επειδή λογικά δεν θα βρεις να περιμένω ότι λογικά δεν θα απαντήσεις οπότε ...

:)

12 ώρες πριν, ikar6 είπε

Είχα αγοράσει το ΟΜ2 αλλά τελικά (ευτυχώς κατάφερα και) το πούλησα καθώς δεν το χρησιμοποιούσα παρά ελάχιστα. Είχα μάλιστα πάρει και τον αντάπτορα για τη GoPro. Νομίζω ότι έχει πολύ περιορισμένο κοινό για επαγγελματίες ή φανατικούς κάποιων σπορ. 

Στα μειονεκτήματα θα έβαζα:

- ογκώδες, δύσχρηστο να το κουβαλάς μαζί σου

- σχετικά περιορισμένη αυτονομία

- δεν είναι αδιάβροχο

- περιορισμένες χρήσεις με βάση τις δυνατότητες των σύγχρονων συσκευών: όλα τα (καλά) κινητά έχουν πολύ καλό OIS που το καθιστά λίγο περιττό (εκτός και αν όντως τρέχεις όταν τραβάς βίντεο!).Ακόμα και η τελευταία GoPro έχει σταθεροποίηση επιπέδου gimbal (τουλάχιστον έτσι το διαφημίζει)

- τα χειριστήρια (λήψη φωτογραφιών, έναρξη/διακοπή βίντεο, ζουμ) υποστηρίζουν μόνο την εφαρμογή κάμερας της dji και όχι την native του κάθε κινητού τηλεφώνου

- κάποιες φορές δεν αναγνώριζε άμεσα το τηλέφωνό μου (Note 8 ) και έπρεπε να τρέξω τη σύνδεση από την αρχή. Πολύ ενοχλητικό.  

Φίλε είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το qimbal όσοι ενδιαφέρονται να τραβάνε βίντεο με το κινητό τους σε καλή ποιότητα. Τέλος.

Η gopro έχει ηλεκτρονική σταθεροποίηση και αλλοιώνεται και η εικόνα καθώς χάνεται και θέμα (κροπάρει).

Από κινητά δεν γνωρίζω κανένα να κάνει 60fps 4k με ηλεκτρονική σταθεροποίηση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. 

Οπότε αν θέλεις 60fps ποιοτικό ομαλό βίντεο 4κ από το κινητό σου το gimbal είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Περπάτα η τρέχα με το κινητό δίχως EIS στα 60fps και θα δεις τι όμορφα που είναι.

Επίσης με την Α6500 σου δεν κάνεις κλήσεις και χίλια 2 άλλα που κάνεις με το κινητό. Αλλά και η A6500 σου χρειάζεται σταθεροποίηση όταν γράφει βίντεο. Οπότε εντελώς άτοπο το σχόλιο.

Πάντα τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις. 

Επί του θέματος

Το 2 συμφωνώ ήταν μάπα. Πολύ καλύτερο το 1 αλλά χάλια αυτονομία. Αυτό εδώ είναι πραγματικά κάτι καινούριο. Δεν με ενδιαφέρει η εφαρμογή τους γιατί το ζουμί είναι να χρησιμοποιείς την μαμίσια κάμερα όπου εκμεταλλεύεται πλήρως το sdk αυτών που το έχουν φτιάξει. Αυτό ισχύει για τα ακριβά κινητά 300+ ευρώ.. Για κάποια που έχουν απλά εφαρμογή κάμερα (ένα παράδειγμα mls Που μου ήρθε στο μυαλό) ίσως να είναι καλύτερη η εφαρμογή τους και θα εκμεταλλεύεσαι και τις λειτουργίες που από το διαφημιστικό που όπως δείχνει έχουν αρκετό ενδιαφέρον.

Η dji όντως παίζει μόνη της. Επιτέλους όμως πότε θα δούμε ένα qimbal Που να έχει interchangable υποδοχές να μπορούμε ας πούμε για παράδειγμα να βάζουμε επάνω την insta 360 one x η μια καλή κάμερα κλπ? Τόσο δύσκολο είναι? 

Πανέμορφο πάντως και με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσουμε και αυτό. Όσο πάει εν τω μεταξύ χαλαρώνει τις τιμές. Βρισίδι που θα ρίχνουν αυτοί που έχουν πάρει το 2 :P

Όλες οι νέες action cams έχουν πολύ καλή EIS. Συγκεκριμένα η Insta 360 one x δεν χρειάζεται Gimbal, γιατί είναι Gimbal killer😉

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "καλό" είναι εντελώς υποκειμενικό ανάλογα τις απαιτήσεις του βιντεολήπτη και το επίπεδο του project που θέλει να φτιάξει. Η σταθεροποίηση EIS/OIS βοηθά ως ένα βαθμό τους μικροκραδασμούς αν κάνεις λήψη με τα χέρια και δεν κινείσαι έντονα.

Αν θες να κάνεις λήψη κινούμενων πλάνων, δηλαδή να κινείται η κάμερα μέσα στο θέμα τότε το gimbal/steadicam κτλ. είναι για αυτή την χρήση όπου εκεί απενεργοποιούνται τα EIS/OIS.

Το DJI Osmo Mobile 3 είναι εξαιρετικό γιατί εκτός από την πολύ καλή σταθεροποίηση διαθέτει το απίστευτο tracking mode όπου ακολουθεί το θέμα ενώ κινείται και μπορείς να κινείσαι και εσύ ταυτόχρονα.

Αυτό το έχει εδώ και χρόνια η Sony στις κάμερες για καλή εστίαση αλλά στο Osmo mobile 3 ουσιαστικά χειρίζεσαι την κίνηση της μηχανής ταυτόχρονα με την εστίαση στο θέμα.

Επεξ/σία από musicbill84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Maisimba είπε

Όλες οι νέες action cams έχουν πολύ καλή EIS. Συγκεκριμένα η Insta 360 one x δεν χρειάζεται Gimbal, γιατί είναι Gimbal killer😉

Αυτήν έχω. Τo flow stabilization λογισμικό που έχει είναι όντως άπαιχτο σε συνθήκες ημέρας. Βράδυ έχουμε θεματάκι. Διορθώνονται όμως τα πράγματα με το premiere. Αλλά εκεί είναι η μαγκιά. Να απενεργοποιούμε ΕΝΤΕΛΩΣ το flow για χαμηλού φωτισμού συνθήκες και το βίντεο να είναι crystal clear και να έχουμε μόνο το Premiere Και το handbrake Για το denoise....αλλά...

Αλλά τι σχέση έχει αυτό που γράφεις με αυτό που τονίζω εγώ. 60fps με 4k και EIS σε συσκευή κινητού δεν υπάρχει. Αν υπάρχει να μου το πει κάποιος μην λέω κάτι λάθος. 

Και κάποιος να μας ενημερώσει αν υπάρχει σε action cam σε 4k 60fps εννοείται. Υπάρχει? Στην insta360 one X Πάντως δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 10:15 ΠΜ, leonproniknidis είπε

Από κινητά δεν γνωρίζω κανένα να κάνει 60fps 4k με ηλεκτρονική σταθεροποίηση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. 

Οπότε αν θέλεις 60fps ποιοτικό ομαλό βίντεο 4κ από το κινητό σου το gimbal είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

Το Oneplus 6T τραβάει 4Κ 60fps με OIS, αλλά και πάλι θα ήθελα να το τεστάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimitrismi είπε

Το Oneplus 6T τραβάει 4Κ 60fps με OIS, αλλά και πάλι θα ήθελα να το τεστάρω

Το OIS είναι πάντα ενεργό μηχανικό και δεν μπορείς να το απενεργοποιήσει κανείς γιατί είναι μέρος του hardware. Το οπτικό σύστημα επιπλέει πάνω σε αμορτισέρ ελατήρια με αποτέλεσμα να εξαλειφθούν οι πολύ μικρές δονήσεις μεγέθους 1-2 χιλιοστών. 

Η κίνηση πάνω από αυτή την απόσταση δεν γίνεται να εξαλειφθεί με τίποτε παρά με μεγάλους μηχανισμούς εξωτερικούς όπως τα λεγόμενα gimbal.

Για να γίνει σε τέτοια ανάλυση και με τέτοιο Ρυθμό καρέ εικόνων είναι τόσα πολλά τα δεδομένα που ίσως ο επεξεργαστής δεν προλαβαίνει η το bandwidth η κάποιος άλλος παράγοντας δεν είμαι ειδικός να γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/8/2019 στις 8:07 ΜΜ, _filippos_ είπε

Το τσίμπησα... προς αντικατάσταση του Osmo Mobile 2 που είχα

το πηρες από που ? δεν το βρίσκω ...αν το πηρες από το επίσημο σαιτ έχει τελωνείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την επίσημη σελίδα το παράγγειλα αλλά ακομα δεν εχει προχωρήσει η παραγγελία.
Το osmo mobile 2 που είχα πάρει απο την επίσημη σελίδα δεν ειχε περάσει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, _filippos_ είπε

απο την επίσημη σελίδα το παράγγειλα αλλά ακομα δεν εχει προχωρήσει η παραγγελία.
Το osmo mobile 2 που είχα πάρει απο την επίσημη σελίδα δεν ειχε περάσει τελωνείο.

Έχεις info για παραγγελίες από το store. Πχ χρόνο αποστολής φόροι τελωνεία  και κόστος αποστολής;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες μιλησα με το cc της DJI
Έχουν περιορισμένη διαθεσιμότητα σε κομμάτια και πολλές παραγγελίες.
Η δικιά μου εχει δρομολογηθεί για αποστολή στις 19 Σεπτεμβρίου, μετά απο 1 μηνα που εκανα την παραγγελία.
Οπότε, πιστεύω 1η Οκτωβρίου να το εχω στα χέρια μου.
129€ το Combo Osmo mobile 3
+32,45€ κόστος αποστολής
Τελωνείο δεν γράφει, αλλά στο osmo mobile 2 δεν ειχα τέλη εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 26/8/2019 στις 3:12 ΜΜ, _filippos_ είπε

Χθες μιλησα με το cc της DJI
Έχουν περιορισμένη διαθεσιμότητα σε κομμάτια και πολλές παραγγελίες.
Η δικιά μου εχει δρομολογηθεί για αποστολή στις 19 Σεπτεμβρίου, μετά απο 1 μηνα που εκανα την παραγγελία.
Οπότε, πιστεύω 1η Οκτωβρίου να το εχω στα χέρια μου.
129€ το Combo Osmo mobile 3
+32,45€ κόστος αποστολής
Τελωνείο δεν γράφει, αλλά στο osmo mobile 2 δεν ειχα τέλη εκτελωνισμού.

 

Στις 26/8/2019 στις 1:18 ΜΜ, Dpoup47 είπε

Έχεις info για παραγγελίες από το store. Πχ χρόνο αποστολής φόροι τελωνεία  και κόστος αποστολής;; 

 

Στις 25/8/2019 στις 1:27 ΜΜ, _filippos_ είπε

απο την επίσημη σελίδα το παράγγειλα αλλά ακομα δεν εχει προχωρήσει η παραγγελία.
Το osmo mobile 2 που είχα πάρει απο την επίσημη σελίδα δεν ειχε περάσει τελωνείο.

 

Στις 25/8/2019 στις 9:44 ΠΜ, axidousgr είπε

το πηρες από που ? δεν το βρίσκω ...αν το πηρες από το επίσημο σαιτ έχει τελωνείο ?

 

Στις 15/8/2019 στις 8:07 ΜΜ, _filippos_ είπε

Το τσίμπησα... προς αντικατάσταση του Osmo Mobile 2 που είχα

Πλέον το έχουν φέρει όλα τα καταστήματα τα γνωστά.

Εγώ παρήγγειλα μόλις ένα από plaisio στα 109 ευρώ. Φανταστική τιμή για τέτοιο κίμπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...