Προς το περιεχόμενο

Το WiFi του router (ZXHN H168N) πεθαίνει?


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιγράφω από παραδιπλανό forum, έχει πέσει σπαρίλα διακοπών.

Για συμβουλέψτε, λίγο.

Με τη μετακόμιση άλλαξα αναγκαστικά όλο το στήσιμο της δικτύωσης που είχα στις συσκευές μου, και η βασική παρενέργεια είναι πως έχω πλέον τον υπολογιστή ασύρματα, με το module της μητρικής (Asrock X370 Taichi, αν έχει κάποια σημασία, με Intel Dual band Wireless-AC 3168).

Λοιπόν, η σύνδεσή του στο router (το οποίο είναι στον απέναντι τοίχο, στα 2μέτρα) είναι τουλάχιστον απογοητευτική. Καλά καλά δεν έχω full σήμα (!), ενώ πιάνει ταχύτητες κάπου στα 5-6Mb/s. Αντίθετα, στο powerline μέσα από 2 τοίχους και πάνω σε πολύμπριζο που το έχω, έχω γύρω στα 22-25.

Τί έχω κάνει (τόσο) λάθος?

Κανάλι? Mode (b/g/n)? Άλλες ρυθμίσεις?

και:

Τα ίδια χάλια βλέπει και το κινητό.

Αυτό που γράφω για το powerline, είναι πως το πιάνω (ασύρματα) με καλύτερο σήμα στην κεραία της μητρικής, μέσα από τους 2 τοίχους που με χωρίζουν από αυτό!

Από κανάλια, έχω δοκιμάσει auto, 8, 13 μέχρι τώρα.

edit:

Για να καταλάβετε, από το WiFi tool βλέπω το παρακάτω

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  mofo.png  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  36,5 KB  ID: 205880

Το ΤPB είναι το WiFi του powerline, σε διπλανό δωμάτιο, απόσταση κάπου 6-7 μέτρα (με ενδιάμεσο τοίχο, προφανώς). Το TPBmesa είναι το router...στα 2 μέτρα!

Πέρασα τελευταίους (ψιλοbeta) οδηγούς για το WiFi της μητρικής.
Άλλαξα το 2.4 Mode του router σε "g only", στα 20MHz και αντίστοιχα τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις και στη μητρική.
Άλλαξα το κανάλι στο 5.

Βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση, αλλά και πάλι το σήμα από το powerline είναι σαφώς καλύτερο-ισχυρότερο. Το σήμα του ρούτερ κάνει βουτιές από τα -68dB που είναι συνήθως, στα -72 (κι ακόμα χαμηλότερα) ενώ το άλλο είναι κάπου στα -53/55

Ψοφάει, το μαμίδι? Να πάρω τη nova να γκρινιάξω ή αφού λειτουργεί (όπως...) δεν θα έχω πάτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλουκάρια, μια χαρά την έκανα τη δουλειά μου μέχρι τώρα.

Δεν ζητάω κάτι εξεζητημένο, τα πολύ-πολύ βασικά μόνο.

Εννοείται πως αν δεν βγάλω άκρη, πάει για αλλαγή-αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Παλουκάρια, μια χαρά την έκανα τη δουλειά μου μέχρι τώρα.

Δεν ζητάω κάτι εξεζητημένο, τα πολύ-πολύ βασικά μόνο.

Εννοείται πως αν δεν βγάλω άκρη, πάει για αλλαγή-αντικατάσταση.

Δοκιμασε αν εχει 40mhz στο wifi.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Δοκιμασε αν εχει 40mhz στο wifi.. 

Mε auto/20/40, τα ίδια χάλια.

Άλλαξα και τροφοδοτικό (κάπου πέτυχα πως κάποιες φορές φταίει αυτό), τα ίδια.

Κάρφωσα πρόχειρα ένα ethernet, και όλα ήταν άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Mε auto/20/40, τα ίδια χάλια.

Άλλαξα και τροφοδοτικό (κάπου πέτυχα πως κάποιες φορές φταίει αυτό), τα ίδια.

Κάρφωσα πρόχειρα ένα ethernet, και όλα ήταν άψογα.

Καλα τι τοιχος ειναι αυτος? Το μονο που μπορω να σου πω αν δεν το εκανες ειναι να αλλαξεις θεση το ρουτερ, οσο μπορεις( παντα στην ιδια πριζα) ισως εκει που το εχεις να εχει φουλ σιδερο μεσα και ποιος ξερει τι αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Καλα τι τοιχος ειναι αυτος? Το μονο που μπορω να σου πω αν δεν το εκανες ειναι να αλλαξεις θεση το ρουτερ, οσο μπορεις( παντα στην ιδια πριζα) ισως εκει που το εχεις να εχει φουλ σιδερο μεσα και ποιος ξερει τι αλλο..

Κάτι διάβασες λάθος...μεταξύ του powerline και του υπολογιστή μου παρεμβάλεται τοίχος, κι όμως πιάνω το wifi του powerline πολύ καλύτερα από ότι το wifi του router, το οποίο είναι στο ίδιο δωμάτιο με τον υπολογιστή μου, χωρίς ενδιάμεσο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Κάτι διάβασες λάθος...μεταξύ του powerline και του υπολογιστή μου παρεμβάλεται τοίχος, κι όμως πιάνω το wifi του powerline πολύ καλύτερα από ότι το wifi του router, το οποίο είναι στο ίδιο δωμάτιο με τον υπολογιστή μου, χωρίς ενδιάμεσο κλπ.

Όντως έχεις δίκιο το διάβασα βιαστικά. 

Μήπως δεν εκπέμπει στο 100%? Τα περισσότερα ρούτερ έχουν επιλογή για το πόσο δυνατό να είναι το σήμα.. 

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε πιο πάνω στην συζήτηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Όντως έχεις δίκιο το διάβασα βιαστικά. 

Μήπως δεν εκπέμπει στο 100%? Τα περισσότερα ρούτερ έχουν επιλογή για το πόσο δυνατό να είναι το σήμα.. 

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε πιο πάνω στην συζήτηση..

To Είχα τσεκάρει έτσι κι αλλιώς, ήταν στο 100%.

Έπαιξα, κιόλας, από 40-100% μήπως κάτι είχε κολλήσει. Τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια επαναφορά στο ρουτερ και αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε θα είναι απλά προβληματικη η συσκευή και θα πάρεις τηλέφωνο να στην αλλάξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ciyo είπε

Ρε παιδιά μαρεσει που πιάνετε και κουβέντα!! Το ρούτερ είναι ΣΑΠΙΟ, εγώ άλλαξα 2 και ένα στο μαγαζί 3!! Μετά από 1 χρόνο χρήσης τα έπαιξαν !!! Ή θα πάρεις ένα ρούτερ καλό κάνα 60ρι ευρώ από Σκρουτζ ή θα σου το αλλάξει ο πάροχος με άλλο zte που πάλι μετά από ένα χρόνο θα αρχίσει τα προβλήματα

Γιατί νομίζεις τα δίνουν τζάμπα οι πάροχοι? Γιατί είναι σάπια!!

Όπως βολεύεται πιο φθηνά θα κινηθεί.. Και ανά μήνα να αλλάζει το τσάμπα ρουτερ, γιατί να πειράξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Κάνε μια επαναφορά στο ρουτερ και αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε θα είναι απλά προβληματικη η συσκευή και θα πάρεις τηλέφωνο να στην αλλάξουν. 

Μίλησα με τεχν.υπ. της Nova (προχτές), και αφού όλες οι αρχικές οδηγίες/προτάσεις (restart, αλλαγή καναλιού, κανάλια στη γειτονιά κλπ) έπεσαν στο κενό, με ρώτησε ο άνθρωπος αν μπορεί να ρίξει ένα factory reset.

Κακώς δέχτηκα (ήμουν 100% σίγουρος πως καλό δεν θα έβλεπα), και αναμενόμενα τα εργοστασιακά ήταν ακόμα χειρότερα (έπεσε πάνω σε πολλές άλλες συσκευές να εκπέμπουν στο ίδιο κανάλι, γύρισε σε πιο hi ρυθμίσεις-λιγότερο σταθερές κλπ).

Επί τόπου μου πρότεινε αλλαγή, αφού είμαι εντός εγγύησης, αλλά με έλεγχο πρώτα από συνεργαζόμενο τεχνικό. Επειδή δεν έχουν όλα τα καταστήματα, έψαξε και βρήκε κάποιον στην περιοχή μου, αλλά λόγω των ημερών είναι προφανώς κλειστός.

Ethernet ftw...κατάφερα και το μάζεψα και λίγο και είναι μόνο 60 πόντοι να φαίνονται.

Σε όλο το σπίτι, εν τω μεταξύ, πιάνω καμπάνα το WiFi του Powerline...το WiFi του ρούτερ, άφαντο.

Μέχρι και που το κλείνω εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...