Προς το περιεχόμενο

Η OnePlus επιβεβαίωσε επίσημα το λογότυπο και την ονομασία της τηλεόρασης της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Επίσης να υποθέσω ότι έγινε κεκτημένη ταχύτητα διόρθωση και δεν το πρόσεξε ο αρθογράφος... burdenless αλλά επειδή δεν είναι σχεδιασμός ο όρος ο συγκεκριμένος μάλλον εννοείται borderless.

Το ξέρω. Όταν το διορθώσουν στο site της OnePlus, εδώ, θα το διορθώσω και εγώ. Εκεί βλέπω ότι το "burdenless" το έχουν τονίσει κιόλας με κόκκινα γράμματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, voltmod είπε

Το ξέρω. Όταν το διορθώσουν στο site της OnePlus, εδώ, θα το διορθώσω και εγώ. Εκεί βλέπω ότι το "burdenless" το έχουν τονίσει κιόλας με κόκκινα γράμματα. 

Ε εντάξει. Αντικειμενικά εσύ όμως διαδίδεις την είδηση. Τώρα αν θέλεις να την διαδώσεις λάθος όπως και αυτός που έχει γράψει εκεί τι να σου πω. Φόρουμ πάντως είναι και εκεί και δεν είναι κάποια σελίδα/περιοδικό οπότε ίσως και αυτός να έχει βάλει μετάφραση λανθασμένη πάνω στην βιασύνη του.

Ενημερωτικά πάντως οι διάφορες μεταφράσεις δηλώνουν η λέξη burdenless σημαίνει δίχως βάρος. Και δεν έχει να κάνει με σχεδιασμό. Ίσως να εννοούν κάτι άλλο αλλά μου φαίνεται λάθος.

 

Επεξεργασία:

Λοιπόν έχει ενδιαφέρον.

Εδώ

https://forums.oneplus.com/threads/pete-ci-parla-della-straordinaria-velocita-burdenless-dei-dispositivi-oneplus.815426/ τονίζει την λέξη για το Oneplus 6. Που όμως έχει να κάνει με την ταχύτητα ως ιδιωματισμός να υποθέσω (δεν ξέρω και καλά αγγλικά).

Τι σχέση μπορεί να έχει η ταχύτητα με τον σχεδιασμό? Ίσως να είναι χαρακτηρισμός του ελαφρού λογισμικού? Δηλαδή ταχύ λογισμικό δίχως περιττό βάρος? Ενδιαφέρον πάντως.

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Ε εντάξει. Αντικειμενικά εσύ όμως διαδίδεις την είδηση. Τώρα αν θέλεις να την διαδώσεις λάθος όπως και αυτός που έχει γράψει εκεί τι να σου πω. Φόρουμ πάντως είναι και εκεί και δεν είναι κάποια σελίδα/περιοδικό οπότε ίσως και αυτός να έχει βάλει μετάφραση λανθασμένη πάνω στην βιασύνη του.

Ενημερωτικά πάντως οι διάφορες μεταφράσεις δηλώνουν η λέξη burdenless σημαίνει δίχως βάρος. Και δεν έχει να κάνει με σχεδιασμό. Ίσως να εννοούν κάτι άλλο αλλά μου φαίνεται λάθος.

 

Επεξεργασία:

Λοιπόν έχει ενδιαφέρον.

Εδώ

https://forums.oneplus.com/threads/pete-ci-parla-della-straordinaria-velocita-burdenless-dei-dispositivi-oneplus.815426/ τονίζει την λέξη για το Oneplus 6. Που όμως έχει να κάνει με την ταχύτητα ως ιδιωματισμός να υποθέσω (δεν ξέρω και καλά αγγλικά).

Τι σχέση μπορεί να έχει η ταχύτητα με τον σχεδιασμό? Ίσως να είναι χαρακτηρισμός του ελαφρού λογισμικού? Δηλαδή ταχύ λογισμικό δίχως περιττό βάρος? Ενδιαφέρον πάντως.

Πες απλά ΟΚ παιδιά έκανα λάθος αφού έτσι ήθελε και έτσι το έγραψε η Oneplus για να αποδώσει ιδιαίτερο νόημα στην τηλεόραση της..

Απο εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς με τις 43 ίντσες 4k οθόνη, τέτοιες οθόνες έχουν η LG,Samsung,Sony,Philips κτλ κτλ..οχι σε oled αλλά σε ips αλλά στις ίδιες ίντσες και ανάλυση.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, coffeex είπε

Όταν το "Πλαίσιο" έβγαζε τηλεοράσεις Turbo-X στην  OnePlus κρεμόντουσαν από τα δέντρα. 😛

Όχι οκ... και εγώ έτσι είχα την εντύπωση μόλις διάβασα τον τίτλο και γέλασα από μέσα μου. Κανένα κινέζικο Brand name δεν έχει βγάλει κάτι παρόμοιο με OLED panel. Για να δούμε όμως όντως και η 43άρα θα έχει OLED? Εκεί θα είναι η έντονη διαφορά. Εκεί και το θέμα κόστους.

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Πες απλά ΟΚ παιδιά έκανα λάθος αφού έτσι ήθελε και έτσι το έγραψε η Oneplus για να αποδώσει ιδιαίτερο νόημα στην τηλεόραση της..

Απο εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς με τις 43 ίντσες 4k οθόνη, τέτοιες οθόνες έχουν η LG,Samsung,Sony,Philips κτλ κτλ..

OLED? Για δώσε ένα λινκ να δούμε....

Και εδώ εξηγεί τι σημαίνει burdenless

https://forums.oneplus.com/threads/our-pursuit-of-burdenless-speed.815403/

που προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με design αλλά με γρήγορα μενού λογισμικό κλπ.

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Όχι οκ... και εγώ έτσι είχα την εντύπωση μόλις διάβασα τον τίτλο και γέλασα από μέσα μου. Κανένα κινέζικο Brand name δεν έχει βγάλει κάτι παρόμοιο με OLED panel. Για να δούμε όμως όντως και η 43άρα θα έχει OLED? Εκεί θα είναι η έντονη διαφορά. Εκεί και το θέμα κόστους.

OLED? Για δώσε ένα λινκ να δούμε....

Το OLED σε πείραξε? Έχουν σε IPS, ε και? Το πρόβλημα που είναι δεν καταλαβαίνω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Το OLED σε πείραξε? Έχουν σε IPS, ε και? Το πρόβλημα που είναι δεν καταλαβαίνω.

Να υποθέσω ότι δεν γνωρίζεις την διαφορά IPS με OLED?

Τι να πω τώρα....

να συμπληρώσω το σημαντικό της υπόθεσης. Τόσες μεγάλες γνωστές εταιρίες και δεν έχουν βγάλει 43 ίντσες τηλεόραση με OLED panel και ήρθε από το πουθενά η Oneplus και έβγαλε? Δεν είναι περίεργο? 

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leonproniknidis είπε

Να υποθέσω ότι δεν γνωρίζεις την διαφορά IPS με OLED?

Τι να πω τώρα....

Βρε άσε τι ξέρω εγώ, πες ότι είμαι σκράπας, πέσμας ποιο είναι το πρόβλημα με τις 43 ίντσες 4k oled οθόνη γιατί στην δική μου δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, λες να είναι επειδή την έχω στις 55 ίντσες? Έχουν κάποιο πρόβλημα οι 43άρες οι oled που δεν έχουν οι ips και δεν το πήραμε χαμπάρι?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Βρε άσε τι ξέρω εγώ, πες ότι είμαι σκράπας, πέσμας ποιο είναι το πρόβλημα με τις 43 ίντσες 4k oled οθόνη γιατί στην δική μου δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, λες να είναι επειδή την έχω στις 55 ίντσες? Έχουν κάποιο πρόβλημα οι 43άρες οι oled που δεν έχουν οι ips και δεν το πήραμε χαμπάρι?

ΤΟ άρθρο μιλάει ότι θα βγάλει OLED 43 ιντσών. Που μάλλον δεν ισχύει τελικά. 4k oled panel δεν έχει βγάλει καμία εταιρία κατασκευής πάνελ τηλεοράσεων. Αυτό είναι το πρόβλημα. 

Το ότι λες τον εαυτό σου σκράπα και συνεχίζεις να μιλάς δίχως να γνωρίζεις αυτό είναι δικαίωμα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

ΤΟ άρθρο μιλάει ότι θα βγάλει OLED 43 ιντσών. Που μάλλον δεν ισχύει τελικά. 4k oled panel δεν έχει βγάλει καμία εταιρία κατασκευής πάνελ τηλεοράσεων. Αυτό είναι το πρόβλημα. 

Το ότι λες τον εαυτό σου σκράπα και συνεχίζεις να μιλάς δίχως να γνωρίζεις αυτό είναι δικαίωμα σου. 

Βρε άνθρωπε μου, θα μας πείς που είναι το πρόβλημα με τις 43 ίντσες οθόνη?

Επειδή δλδ πρωτοτυπεί ως η πρώτη που θέλει να κυκλοφορήσει σε αυτές τις ίντσες τηλεόρασή με oled panel είναι αυτό πρόβλημα?

Θα τις κατασκευάσει η TPV Display Technologies  για πρώτη φορά, οκ?

Δλδ αν βγει αύριο μεθαύριο μια εταιρία και βγάλει στις 100 ίντσες 4k oled οθόνη θα λες πάλι τα ίδια επειδή δεν το έχει κάνει κανένας έως τώρα?

Όποιος πρωτοτυπεί μαύρο φίδι που τον έφαγε..

Είμαι σίγουρα σε tech forum ή ζω σε placebo? 🤣

Επεξ/σία από music_lover
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

ΤΟ άρθρο μιλάει ότι θα βγάλει OLED 43 ιντσών.

Το άρθρο κάνει λόγο για φήμες. Ξέρεις τι σημαίνει φήμες; Ή θα ψάξεις κανένα λεξικό πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, voltmod είπε

Το άρθρο κάνει λόγο για φήμες. Ξέρεις τι σημαίνει φήμες; Ή θα ψάξεις κανένα λεξικό πάλι;

Πρώτα ντροπή σου για το πόσο ειρωνικά και επιθετικά αντιμετωπίζεις τον αναγνώστη για αυτά που γράφεις. Πραγματικά ένα τόσο μεγάλο φόρουμ απορώ με ποια κριτήρια αφήνει να γράφει κάποιος πόσο δε να συντονίζει είτε διορθώνοντας είτε προστατεύοντας τους υπόλοιπους. 

Κατά δεύτερον είχα απλά απορία και με όμορφο και ευγενικό τρόπο προσπάθησα να προσφέρω δίχως όπως τόνισα να είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό αυτό που παρατήρησα.

Και τέλος ο τίτλος έχει την λέξη "επίσημα" μέσα οπότε δεν είδα πουθενά κάτι να λέει για φήμες. 

Πλήρη απογοήτευση που στοιχηματίζω θα εξελιχθεί ακόμη χειρότερα.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο είναι οι κύριοι λόγοι μη κατασκευής έως σήμερα ενός τέτοιου μεγέθους οθόνης, πρώτος λόγος η έλλειψη ενδιαφέροντος από τους καταναλωτές και δεύτερος λόγος το υψηλό μέχρι σήμερα κόστος για την κατασκευή τους όμως ως γνωστόν η τεχνολογία εξελίσσεται και το κόστος παραγωγής αλλάζει συνήθως προς το καλύτερο οπότε δεν υπάρχει τίποτα που να εμποδίζει την TPV Display Technologies να κατασκευάσει μια τέτοια οθόνη για πρώτη φορά. Ίσως είναι φήμες, ίσως είναι λάθος πληροφορίες, ίσως να μην γίνει και πότε αλλά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο να δημιουργήσεις και να πουλήσεις μια τέτοια οθόνη ειδικά από την στιγμή που κανείς άλλος μεγάλος παραγωγός panel δεν την προσφέρει αυτή την διάσταση οπότε όποιος βλέπει τηλεόραση σε απόσταση κοντά στα 2 μέτρα (σύμφωνα με τον γνωστό πίνακα εδώ: https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship) και θέλει την μέγιστη δυνατή ποιότητα αναγκάζεται να αγοράσει είτε 55 ίντσες oled οθόνη είτε μια ips 43άρα, ε η Οneplus έρχεται να καλύψει αυτό το κενό, τόσο απλά.. τώρα τα υπόλοιπα περί ασχετοσύνης τα αφήνω στην άκρη γιατί δεν μπορώ να εξηγώ τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Πρώτα ντροπή σου για το πόσο ειρωνικά και επιθετικά αντιμετωπίζεις τον αναγνώστη για αυτά που γράφεις. Πραγματικά ένα τόσο μεγάλο φόρουμ απορώ με ποια κριτήρια αφήνει να γράφει κάποιος πόσο δε να συντονίζει είτε διορθώνοντας είτε προστατεύοντας τους υπόλοιπους. 

Κατά δεύτερον είχα απλά απορία και με όμορφο και ευγενικό τρόπο προσπάθησα να προσφέρω δίχως όπως τόνισα να είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό αυτό που παρατήρησα.

Και τέλος ο τίτλος έχει την λέξη "επίσημα" μέσα οπότε δεν είδα πουθενά κάτι να λέει για φήμες. 

Πλήρη απογοήτευση που στοιχηματίζω θα εξελιχθεί ακόμη χειρότερα.

 

Πρώτον, με προσβάλλεις λέγοντας ότι διαδίδω ψευδείς ειδήσεις ή λανθασμένες πληροφορίες χωρίς να έχεις κάνει έρευνα. Δεύτερον, δεν παραδέχεσαι το λάθος σου. Τρίτον ανοίγεις λεξικά για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα και δεν διαβάζεις ότι η OnePlus γράφει για "burdenless design philosophy", αναφερόμενη σε σχεδιασμό, άσχετα τι κρύβεται πίσω από την λέξη. Κάνεις διαρκώς υποθέσεις. Τέταρτον, παραδέχεσαι ότι δεν διάβασες ολόκληρο το άρθρο, παρά μόνο τον τίτλο. Και μετά μου λες ότι είμαι και ειρωνικός από πάνω; Και μετά λες ότι σου προκαλεί απογοήτευση; Μου λες ότι είναι ντροπή μου; Εγώ τι να πω, που διάβασα όλα τα σχόλια σου; Νομίζεις ότι δεν θα υπερασπιστώ την δουλειά μου και την ιστοσελίδα απέναντι στον κάθε τυχάρπαστο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, voltmod είπε

Πρώτον, με προσβάλλεις λέγοντας ότι διαδίδω ψευδείς ειδήσεις ή λανθασμένες πληροφορίες χωρίς να έχεις κάνει έρευνα. Δεύτερον, δεν παραδέχεσαι το λάθος σου. Τρίτον ανοίγεις λεξικά για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα και δεν διαβάζεις ότι η OnePlus γράφει για "burdenless design philosophy", αναφερόμενη σε σχεδιασμό, άσχετα τι κρύβεται πίσω από την λέξη. Κάνεις διαρκώς υποθέσεις. Τέταρτον, παραδέχεσαι ότι δεν διάβασες ολόκληρο το άρθρο, παρά μόνο τον τίτλο. Και μετά μου λες ότι είμαι και ειρωνικός από πάνω; Και μετά λες ότι σου προκαλεί απογοήτευση; Μου λες ότι είναι ντροπή μου; Εγώ τι να πω, που διάβασα όλα τα σχόλια σου; Νομίζεις ότι δεν θα υπερασπιστώ την δουλειά μου και την ιστοσελίδα απέναντι στον κάθε τυχάρπαστο;

Υπερασπίζεσαι με ειρωνεία γελώντας και με βρισιές? Καθόλου ωραίο. Απαράδεκτο. 

Αν αισθάνεσαι ότι σε πρόσβαλα ζητάω συγνώμη. Αλλά δεν σε πρόσβαλα. Φαίνεται ξεκάθαρα ποιος πρόσβαλε τον άλλον.

Ας τελειώσει εδώ η συζήτηση σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...